Kanada’da Eğitim ve Kabul Koşulları

Kanada’da Eğitim ve Kabul Koşulları

Kanada Üniversitelerine Kabul Koşulları

Kanada üniversiteleri ve kolejlerinde akademik yıl genellikle iki dönemli, yani güz dönemi (Eylül-Aralık) ve bahar dönemi (Ocak-Mayıs) şeklindedir. Ayrıca, bazı kolejler, Mayıs başında başlayan yaz dönemi programlarını da sunmaktadır. Örneğin, Eylül ayında başlayan bir lisans programına başvuruda bulunmak isteyen öğrencilerin başvurularını Aralık – Mart arasında yapmaları gerekmektedir. Tabii ki, başvuru tarihleri üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterebilir.

Kanada’nın farklı eyaletlerindeki eğitim sistemleri arasında önemli farklılıklar bulunmaktadır. Ontario ve Quebec dışındaki eyaletlerin çoğunda, üniversitelere giriş için 12 yıllık eğitim şartı aranmaktadır. Bu eyaletlerde, lisans programlarına kabul edilmek için öğrencilerin lise eğitimini tamamlamış olmaları beklenir.

Öte yandan, Ontario ve Quebec eyaletlerinde bulunan üniversiteler, öğrencilerden 13 yıl eğitim almış olmalarını talep eder. Ancak, diploma notları çok yüksek olan öğrenciler, Ontario ve Quebec üniversitelerinde, 12 yıl eğitim almış olsalar da kabul edilme şansları bulunmaktadır.

Bölümlere Göre Lisans Eğitiminde Gerekli Şartlar:

İşletme: 70 Ortalama, TOEFL : 580-600, Lisede matematik görmüş olmak
Bilgisayar: 70 Ortalama, TOEFL : 580-600, Lisede matematik görmüş olmak
Mühendislik: 70 Ortalama, TOEFL : 580-600, Lisede matematik, geometri, fizik, kimya görmüş olmak
Güzel Sanatlar: 70 Ortalama, TOEFL : 580-600, düzgün Portfolio
Medya İletişim: 70 Ortalama, TOEFL : 600

Bölümlere Göre Diploma Programlarında Gerekli Şartlar:

İşletme: Esnek kayıt süreci, TOEFL : 550
Bilgisayar: Esnek kayıt süreci, TOEFL : 550, Lisede matematik görmüş olmak
Mühendislik: Esnek kayıt süreci, TOEFL : 550, Lisede matematik görmüş olmak
Güzel Sanatlar: Esnek kayıt süreci, TOEFL : 550, düzgün Portfolio
Medya İletişim: Esnek kayıt süreci, TOEFL : 550, bilgisayar konularında deneyim

Üniversitelere başvuru şartları:

  • Okulların öğrencilerden istediği temel şart; TOEFL, IELTS, hatta GMAT veya GRE sınavlarından en az birinde başarılı olmaları
  • Şartlı kabul alabilmek için TOEFL veya IELTS yoksa diğer sınavlar ile de başvuru yapılabilir.
  • Kanada’daki üniversitelerin eğitim dönemleri genellikle Eylül ayı ile Mayıs ayı arasında olduğundan başvuru tarihleri Aralık ayı ile Mart ayı arasında gerçekleştirilmelidir. Bazı okullarda bu durum değişkenlik gösterdiğinden ayrıntılı bilgi için danışmanlarımızdan ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

* Öğrencinin lise mezunu ya da son sınıf öğrencisi olması ve en düşük yüz üzerinden 70 ortalamasına sahip olması
* Referans mektuplarının bulunması
* Özenle hazırlanmış bir özgeçmiş
* Maddi yeterlilik
* İngilizce yeterlilik (İngilizce bilmiyorsanız Pathway programı alarak geçiş yapabilirsiniz)

Hangi alandaki lisans programı için hangi kritere sahip olmanız gerektiğini, ELT akademik danışmanınızdan ücretsiz öğrenebilirsiniz!

Genel anlamda Kanada’da kaliteli bir eğitim için üniversitelere başvuru yaparken öğrencilerin yüksek dil yeterliliğine sahip olmaları gerekir. Böyle bir belgeleri yoksa ELT’nin temsilciliğini yaptığı dil okulları aracılığıyla, önce İngilizce dil eğitimi almanız gerekir.

Hazırlık eğitimi almak istemiyorsanız İngilizce seviyeniz ne olmalı?

Lisans veya Diploma/Sertifika programlarına direk olarak birinci sınıftan başlayabilmek için en az IELTS 6,5 seviyesinde İngilizceye sahip olmanız gerekmektedir. Eğer İngilizce seviyeniz yeterli düzeyde değilse, dil + lisans paket programlarından faydalanabilirsiniz.

Başvuru dönemlerini kaçırmayacaksınız!

Kanada’da lisansa başvurmanın masrafı üniversiteye göre değişmekle birlikte 75-165 Kanada Doları arasında değişmektedir. Okulların “deadline” denilen son başvuru tarihleri vardır ki çoğu okul lisans başvurularını çok önceden almaya başlar. Bazı üniversiteler, ağustos ayında başlayacak lisans programları için başvuruları bir önceki yılın ekim ayından almaya başlatmaktadırlar. Başvuru tarihleri ile ilgili olarak ELT akademik danışmanınız sizi en doğru şekilde yönlendirecek.