Alaska Kodiak

Alaska Kodiak

Kodiak Hakkında

Kodiak adası abartısız tam bir balıkçı cennetidir. Kuzey Pasifik’te yüzen herbir somon türünün Kodiak’a mutlaka yolu düşer. Red, Silver ve King somonu akınları son derece etkileyicidir. Kodiak’ı çevreleyen sularda harikulade halibut, rockfish ve lingcod avlanır. Ada içerisindeki küçük göletlerde bile rainbow trout ve coho somonu avlanabilmektedir. Aşırı derecede Dolly Varder bulunmaktadır. Steelhead ve trophy rainbow’a ulaşmak için uzak mesafelere gitmek gerekir. Bu eşsiz imkanlar ve özellikler Kodiak’I bütün balıkçıların ilgi noktası haline getirmiştir.

Coğrafya

Kodiak Amerika’nın en büyük ikinci adasıdır. Kodiak, Afognak, Shuyak ve diğer 20 küçük adayı içeren takımada parçasıdır. Kodiak için 2250 km2’den oluşan bir doğa harikası diyebiliriz. Vahşi yaşam yönünden oldukça zengindir. Deniz ve yeşilin uyumu hiçbir yerde bu kadar güzel olamaz. Ada’nın 2/3’ü doğal yaşam alanıdır. Adanın diğer kesimi ise herkesin bekleyebileceği sosyal alanlarla kaplıdır. Size Kodiak’ın iki yerindeki balıkçılık faaliyetlerine dikkatinizi çekiyoruz: Road System ve Remote Zone.

Yol-Sistemi

Kodiak’ta yaklaşık olarak 106km’lik bir karayolu şeridi bulunmaktadır. Bu yolların çoğu düzenli bir şekilde oluşturulmuş çakıllarla kaplanmıştır. Bu yollar sizleri eşsiz avlanma noktalarına götürür. Bu yolları takip ettiğinizde hemen hemen her çeşit somona ulaşabilir bunun yanında Dolly Varden, rainbow trout ve landlocked coho’ya erişme imkanınız olur. Bu yollar ormanların derinliklerinden geçerek muhteşem kıyılara ulaşır. Alaskanın mali açıdan en ucuz üretimsel açıdan ise en zengin yollarıdır. Kodiak yolları boyunca balıkçılık için enfes noktalar yakalayabilirsiniz. Arabanızı park edip kıyıya inin ve avlanmanın zevkine varın.

Taşıma-Ulaşım

Kodiak, Anchorage’ın kuş uçuşu 300 km güneybatısındadır. Hergün iki nokta bir saat süren arasında sayısız seferler düzenlenmektedir. Aynı zamanda Alaska deniz yolu da bu adaya hizmet taşımaktadır. Bunun yanında Kodiak’ta araba kiralamak içinde imkanlarınız mevcuttur.

Hava

Bölge üzerine genellikle alçak basınç sistemleri hakim olmaktadır. Kodiak için nemli diyebiliriz. Bazı zamanlar sis oldukça yüksek boyutlara çıkabilmektedir. En kuru ve güneşli zamanlar ise yaz ortalarıdır.