Ukrayna’da Eğitim ve Yaşam Maliyetleri

Ukrayna’da Eğitim ve Yaşam Maliyetleri

Ukrayna üniversite eğitimi almak için en ekonomik seçeneklerden biridir.

Yüksek kaliteli akademik potansiyel, çok ekonomik eğitim ve yaşam maliyetleriyle dünyaya açan Ukraynada eğitim almak gerçekten de çok cazip. Ukraynada hem eğitim, hem konaklama, hem de sosyal gider maliyetleri, ülkemizdeki ailelerin rahatlıkla karşılayabileceklerdeki seviyede olup, hatta birçok bölgemize kıyasla, Türkiye’den bile ekonomiktir.

Ukraynada eğitim giderleri.

Ukrayna’da üniversite ücretleri özellikle hazırlık sınıflarında oldukça ekonomik seviyelerde olup, yıllık ortalama 1.500 – 2.500 USD arasındadır. Bölümlerde ücretler biraz artar ama yine de çok ekonomiktir. Bölüm ücretleri üniversitelere göre değişmekle birlikte yıllık 1.500 – 3.000 USD civarında olmaktadır.

Ukrayna üniversiteleri öğrencilere çok ekonomik yurt konaklama olanakları sağlıyor.

Ukraynada eğitim almayı bu kadar ekonomik ve cazip hale getiren unsur tabii ki yurtlarıdır. Komünist dönemden kalma büyük yurt binaları günümüzde öğrencilere çok ucuz konaklama olanağı sağlıyor. Ukrayna üniversitelerinde yurtlar, bakım, kalite, kişi sayısı gibi değişkenlere bağlı olarak genellikle aylık 75 – 100 USD arasında değişmektedir. Bazı üniversiteler daha bakımlı ve lüks yurt olanağı sağlamakta bu tip yurtlarda ise aylık ücretler 60-90 USD civarında olabilmektedir. Ukrayna’da yurtlarda kalan öğrencilerimizin geneli yıllık ortalama 500 – 1.500 USD civarında yurt ödemesi yapmaktadır.

Sosyal yaşam ve cep harçlığı ihtiyacı.

Ukraynada eğitim alan öğrenciler beslenme, ulaşım, temel ihtiyaç ve sosyal giderleri için aylık ortalama 350 USD civarında harcamaktadır. Tabii ki sosyal harcamaların limiti kişiye göre değişir, ancak bu rakam Ukrayna’da okuyan bir öğrencinin sıkıntı çekmeden bir ayını geçirmesi için yeterli bir miktardır.

UKRAYNA’DA EĞİTİM VE YAŞAM MALİYETLERİ EKONOMİKTİR

Yurt Konaklaması Tercih Edilirse
Yıllık Üniversite Harcı (Fakülte Eğitimi)$ 1.600 – $ 3.000
Yıllık konaklama$ 500 – $ 1.500
Aylık Harçlık İhtiyacı$ 250 – $ 350
Yıllık Genel Toplam (10 aylık ortalama)$ 4.600 – $ 8.000
Yıllık Genel Toplam (10 aylık ortalama / TL)16.000 – 29.000 TL