GENEL BİLGİLER

Novamova Dil Okulu 2001 yılında Ukrayna’nın başkenti Kiev’de hizmete açılmıştır. Kısa sürede verdikleri kaliteli eğitimle Ukrayna’da dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için popüler hale gelmiştir. Novamova daha sonra Odessa başta olmak üzere birçok ülkede yeni şubelerini açmıştır. Novamova yurtdışı şubelerini Gürcistan(Batum) ve Moldova(Kişinev)’de hizmete açmıştır.

Ukrayna’da dil eğitimi düşünenler için NovaMova dil okullarında başlangıçtan ileri seviyeye kadar her türlü ihtiyaca göre özelleştirilmiş programları mevcuttur. Okulun sunduğu teknoloji ekipmanları ile desteklenen sınıfları ve deneyimli öğretmen kadrosu ile farklı ülkelerden birçok öğrenci için Ukrayna’da öne çıkan bir okul olmuştur.

Kiev şubesi konum olarak tam merkezde yer almaktadır. Okulda toplam 11 sınıfla hizmet veren Novamova dil okullarında sınıflar maksimum 15 kişiden oluşmaktadır. Novamova dil okullarının Kiev şubesinde 20 kişilik konferans odası, Akıllı tahta, projektör ve sunumlar modern ses teknolojileri bulunmaktadır.

Öğrencilere ilk gün yapılan seviye belirleme sınavı ile kursa başlayacağı sınıf belirlenmektedir. Daha sonra öğrenciler, öğretmenler tarafından takip edilip dil seviyesindeki gelişmeye göre sınıf atlamaktadır. Novamova Kiev şubesinde öğrencilere Rusça Grup kursu, Rusça Kişisel Kurs, Rusça Karışık Kurs, Rusça İş Dili Kursu ve TORFL sınavları için hazırlık kursları verilmektedir.

NOVAMOVA DİL OKULU FİYATLARI

Rusça öğrenmek için Ukrayna dil okulu ücretleri Rusya’ya göre daha uygun olmaktadır. Bu yüzden öğrenciler tarafından Rusça dil eğitimi için Ukrayna popüler ülkelerden biri haline gelmiştir. Novamova Dil Okulları öğrencileri için yıl boyunca promosyonlar sunmaktadır.

SUNULAN PROGRAMLAR

Novamova Kiev şubesinde öğrencilere Rusça Grup kursu, Rusça Kişisel Kurs, Rusça Karışık Kurs, Rusça İş Dili Kursu ve TORFL sınavları için hazırlık kursları verilmektedir. Öğrenciler eksiklerine göre bu kurslardan birini seçip eğitimlerine başlayabilmektedir.
Bu kursların detayları aşağıda verilmektedir.

Rusça Grup Kursu

Ukrayna’da Rusça kurslarında popüler olan bir kurs türüdür. Haftalık 20 ders olan bu kurslarda, dersler genelde sabah başlayıp öğlen bitmektedir. Her seviyeden öğrencilerin katılabildiği bir kurs türüdür. Öğrenciler okula vardıklarında seviye tespit sonuçlarına göre bir sınıfa yerleştirilmektedir.

Kurs içerikleri;
Grup dersleri: (Haftalık)20 ders x 45 dakika
Minimum kurs süresi: 1 hafta
Dil Seviyesi:Başlangıç, A1, A2, B1, B2
Maksimum Sınıf Boyutu:10
Ortalama Sınıf Boyutu:6
Günler ve Saatler
Pazartesi-Cuma, 10.00-13.15
Her seviye için başlama tarihleri (başlangıç seviyesi hariç):
Her Pazartesi
Başlangıç seviyesindeki öğrenciler için başlama günleri:  22.06 / 06.07 / 20.07 / 03.08 / 17.08 / 31.08 / 14.09 / 05.10 / 09.11 / 07.12.2020

Rusça Birebir Kurslar

Birebir programlarda öğrenciler Rusçada eksik hissettiği derslere göre öğretmenlerden birebir destek almaktadır. Haftalık ders saatlerinde öğrenci isteğine ve öğretmenin uygunluğuna göre belirlenmektedir. Ders saatleri de öğrenci ile daha sonra ayarlanmaktadır. Kurs ders sayıları öğrenci talebine göre haftalık 10, 15, 20 ve 25 ders olarak verilmektedir.

Kurs içerikleri;
Birebir dersler: (Haftalık)10 x 45 dakika
Minimum kurs süresi:1 hafta
Seviyeler: Tüm seviyeler
Günler ve Saatler: Pazartesi-Cuma, daha sonra belirlenir
Başlangıç tarihleri: Hafta içi herhangi bir gün

Rusça Karışık Kurs

Karışık kurs türünde öğrenci sabahları 20 ders diğer öğrencilerle standart Rusça dersi alır. Öğleden sonra öğrenci isteğine bağlı olarak 5 veya 10 ders birebir alarak oluşturulan bir kurs türüdür.

Kurs içerikleri;
Grup dersleri: (Haftalık) 20 x 45 dakika
Birebir dersler: (Haftalık) 5 x 45 dakika
Minimum kurs süresi: 1 hafta
Seviyeler: Başlangıç, A1, A2, B1, B2
Maksimum Sınıf Boyutu: 10
Ort. Sınıf Boyutu: 6
Günler ve Saatler 10:00-13:15 + Birebir dersler daha sonra belirlenir

İşletme Rusçası Kursu

Bu kurs türünde sabahları standart dersler verilmektedir. Öğrenci diğer grup arkadaşları ile derslere katılmaktadır. Öğleden sonra yapılan kursta ise tamamen iş odaklı dersler verilmektedir. Ders içerikleri olarak Müzakerelerde, toplantılarda, İş gezilerinde ve yazışmalarda öğrenciye nasıl ticaret dilini kullanabileceği öğretilmektedir. İsteğe bağlı olarak öğleden sonra 5 veya 10 ders eklenmektedir.

Kurs içerikleri;
Grup dersleri: (Haftalık)20 x 45 dakika
Birebir dersler: 5 х 45 dakika (Ekonomi, Politika, Turizm vs. odaklı)
Minimum kurs süresi: 1 hafta
Seviyeler: Başlangıç seviyesi hariç tüm seviyeler
Maksimum Sınıf Boyutu: 10
Ort. Sınıf Boyutu: 6
Günler ve Saatler Pazartesi – Cuma + Birebir dersler daha sonra belirlenir

TORFL Sınavları için Hazırlık Kursu

Haftalık 20 ders Standart Rusçaya ek olarak öğleden sonra verilen 5 veya 10 ders şeklindeki birebir kurslardır. Novamova dil okulları, öğrencileri TORFL Sınavına hazırlamak için bir sertifikaya sahiptir. Öğrenci seviyesi ne olursa olsun öğretmenler onları en iyi şekilde sınava hazırlamaktadır. Kurs içeriklerinde sınava yönelik her şey işlenir. Bunlar; günlük konuşmalar, iş dilinde Rusça, devlet sertifikasyonu için Rusça ve Rus vatandaşlığı için TOERFL üzerinde yoğunlaşmaktadır.

Kurs içerikleri;
Grup dersleri: (Haftalık) 20 x 45 dakika
Birebir dersler: (Haftalık 5 x 45 dakika / (TORFL sınavına hazırlık odaklı)
Minimum kurs süresi: 1 hafta
Seviyeler: Tüm seviyeler
Maksimum Sınıf Boyutu: 10
Ortalama Sınıf Boyutu: 6
Günler ve Saatler 10:00-13:15 + Birebir dersler daha sonra belirlenir

VİDEO

SOSYAL AKTİVİTELER

Novamova öğrencileri için birçok farklı aktivite yapmaktadır. Böylece öğrenciler derslerden sonra bu aktivitelere katılarak Rusçalarını ileri bir seviyeye taşıyabilmektedir.

Konuşma etkinliği: Novamova dil okulları öğrencilerin konuşma pratiğini geliştirmesi için derslerden sonra konuşma pratiği için grup oluşturmaktadır. Öğrenciler bu aktivite ile konuşma konusunda korkularının üstesinden gelmekte ve kendine olan güveni artmaktadır.

Misafir konuk: Novamova dil okulu öğrenciler için misafir konukları okula getirmektedir. Bu kişiler eski ve yeni parlamento üyeleri, analistçiler, avukatlar ve dini gruplardan olabilmektedir. Okulun konferans salonunda gerçekleştirilen bu toplantılara katılmak öğrencilere fayda sağlamaktadır.

Şarkı kulübü: Okulun sunmuş olduğu bir diğer aktivite ise, öğrenciler için oluşturduğu şarkı kulübüdür. Öğrenciler derslerden sonra bu kulübe katılarak şarkı eşliğinde yeni kelimeler öğrenebilmekte, ayrıca yeni arkadaşlar edinerek güzel anılar biriktirmektedir. Bu kulübe katılmak için dil seviyesinin bir önemi yoktur.

Aşçılık kulübü: Bu kulüpte Ukrayna’nın yerel ve geleneksel yemeklerin pişirilmesi öğretilir. Ukrayna’nın geleneksel yemeklerinin başında Bordhch, Olivier salatası, Solyanka ve Vareniki gelmektedir. Derslere ev hanımları veya aşçılar katılmaktadır.

Rus Sinema Kulübü: Bu kulübün kurulma amacı öğrenciye dilin nasıl kullanıldığını göstermek ve dinlemede gelişimi

KONAKLAMA

Novamova öğrencileri için aile yanı konaklama ve apart seçeneklerini sunmaktadır. Her iki konaklama türünde öğrencilere en iyi konfor sağlanmaktadır.

Aile Yanı konaklama

Öğrenciler bu konaklama türünde de Ukraynalı bir aile ile kalmaktadır. Böylece derslerden sonra aile ile pratik yapabilmektedir. Aile yanı konaklama seçeneğinde öğrenciler isteğe bağlı olarak sabah kahvaltısı ve akşam yemeği seçeneğinden faydalanabilmektedir. Aile yanı konaklamalar 30 – 50 dakika arasında değişmektedir.

Apart Konaklama

Bu konaklama türünde öğrenciler daireyi başka öğrencilerle paylaşmaktadır. İsteğe bağlı tek kişilik ve çift kişilik odalar bulunmaktadır. Apart çevresinde öğrencilerin gereksinimlerini gidermesi için birçok restoran ve marketler vardır. Bu konaklama seçeneğinde yemeği öğrenciler ortak mutfaklarda kendileri yapmaktadır. Apart konaklamalar okula 15-30 dakika arası uzaklıkta yer almaktadır.

KİEV ŞEHRİ

Ukrayna’nın başkenti Kiev, Aynı zamanda en büyük şehridir. Kiev yüzyıllar boyunca ön plana çıkan bir şehir olmuştur. Sovyetler birliği yıkılmadan önce SSCB’nin en önemli şehirleri arasında yer almaktaydı. Kiev’de yazları sıcak, kışları ise soğuk bir iklim hâkimdir. Kışları havanın sıfırın altına indiği bu şehirde, yazları hava sıcaklığı 30 dereceye kadar çıkmaktadır.

Kiev, temiz sokakları, düzenli ulaşım hatları ve kültürlü insanları ile tam bir Avrupai şehir görünümündedir. Yüzyıllar boyunca hep ön planda olan bu şehirde birçok tarihi yapı, müzeler, meydanlar ve parklar bulunmaktadır. Böylece şehri ziyaret edenlere görülmesi gereken birçok alternatif sunmaktadır. Şehirde en eski yapıt UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alan St. Sophia Katedrali’dir. 11. Yüzyılda Prens Yaroslav Mudry tarafından yapılmıştır. Kiev çok eski bir şehir olma özelliğiyle, kendi bölgesinde tarih ve kültür merkezlerinden biri olmuştur. Hayatın 24 saat aktif olduğu bu şehirde eğlenmek için birçok mekân bulunmaktadır. Gecenin hızlı ve renkli olduğu bu şehirde gidilecek mekânlara göre birçok farklı şov düzenlenmektedir.

Türkiye ile aralarında vize olmayan bu şehre her gün Türkiye’den uçuşlar olmaktadır. Türkiye ve Ukrayna Hükümeti arasında yapılan anlaşmaya göre yeni kimlikler ile girişin mümkün olduğu bir ülkedir.

ULUSLARARASI ÖĞRENCİ ORANI

NovaMova’nın var olduğu 15 yıl içinde binlerce öğrenciye Rusça dil eğitimi vermiştir. 22 ülkeden yaşları 16 ila 80 arasında öğrencilerine Rusça öğretmiştir.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA