Warsaw School of Applied Linguistics

Warsaw School of Applied Linguistics

The Warsaw School of Applied Linguistics Hakkında

The Warsaw School of Applied Linguistics (Varşova Uygulamalı Dilbilim Okulu), eğitim kadrosuyla ve kalitesiyle öne çıkan Polonya üniversiteleri arasında yer almaktadır. 1999 yılında kurulan üniversite, dilbilim alanında uzmanlaşmak isteyen tüm öğrencilere lisans ve yüksek lisans programlarıyla kapılarını açmaktadır. Polonya’da üniversite eğitimi almak isteyen ve Polonya’da master yapmak isteyen uluslararası öğrencilere lisans ve yüksek lisans programlarına başvuru imkânı tanıyan Varşova Uygulamalı Dilbilim Okulu, bulunduğu Masovya şehrinde dilbilim alanında lisans ve yüksek lisans eğitimi veren tek özel yükseköğretim kurumudur.

Alanında uzman ve tecrübeli eğitimcileri bünyesinde barındıran üniversite, başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere Dünyadaki birçok ülkedeki öğrenciler için dilbilim alanında uzmanlaşmak için eşsiz imkânlar sunmaktadır. Polonya’da üniversite okumak isteyen ve mütercim tercümanlık, çevirmenlik, yabancı dil öğretimi gibi meslekleri icra etmek isteyen öğrenciler, üniversitenin iş dünyası ile paralel bir şekilde yürüttüğü uygulamalı dilbilim eğitimi sebebiyle The Warsaw School of Applied Linguistics’i tercih etmektedir.

Polonya’da üniversite başvurusu yaparak nitelikli bir lisans eğitimi alma hedefi doğrultusunda geleceğini planlayan öğrencilerin ilk tercihleri arasında bulunan üniversite, Polonya’da yüksek lisans başvurusu yapıp dilbilim alanında uzmanlaşmak isteyen uluslararası öğrencilere de master programlarını yabancı diller konusundaki güncel gelişmelere uygun bir şekilde sunmaktadır.

Mezunlarının iş dünyasında başta tercüme, çeviri, yabancı dil öğretmenliği meslekleri olmak üzere dilbilim mesleklerinde uluslararası firmalardaki yüksek pozisyonlarda yer aldığı üniversite, Polonya’da üniversite eğitimi almak isteyen hem yerel hem de uluslararası öğrencilere geleceklerini inşa etmede ana etmen olmaktadır. The Warsaw School of Applied Linguistics, sunduğu kaliteli eğitim sayesinde teori ile pratik arasındaki farkı kapatarak öğrencilerini iş dünyasına hazırlamaktadır.

Eğitimi ve nitelikleri ile öne çıkan Varşova Uygulamalı Dilbilim Okulu’nun bulunduğu şehir hakkındaki bilgileri, üniversite başvuru şartlarını ve konaklama detaylarını, öğrencilerin bu üniversiteyi neden tercih etmesi gerektiğini, üniversitenin öne çıkan bölümlerini Polonya’da yüksek lisans başvurusu yapmak isteyen herkes için başlıklar halinde listeledik. Detaylara yazının devamındaki başlıklara göz atarak ulaşabilirsiniz.

Şehir Hakkında

Polonya’nın başkenti Varşova, onlarca üniversitenin bulunduğu, binlerce öğrencinin yaşadığı, genç nüfus oranının yüksek olduğu canlı bir şehirdir. Başkent olması sebebiyle Polonya’nın kültür, ekonomi ve politika açısından merkezi konumundadır. Polonya’da üniversite eğitimi almak isteyenler için Varşova, güvenli bir şehir olmasının yanı sıra canlılığı, yaşanılabilirliği, yaşam standartları ve refahın yüksek olması sebebiyle hem üniversite dönemi, hem de üniversite sonrası için tercih edilebilir bir konumdadır.

Polonya’da yüksek lisans başvurusu yapmak isteyenler için diğer şehirlere kıyasla Varşova, akademik birikimi ve köklü üniversiteleri ile öne çıkmaktadır. Avrupa’nın kalbinde bulunan şehir, zengin kültürel mirasını ve eğitim tecrübelerini üniversitelerine aktarmayı başarmıştır. Şehir, diğer Avrupa kentlerine nazaran üniversite lisans ve yüksek lisans ücretleri, eğitim masrafları, konaklama, yaşam giderleri gibi masraflar açısından çok daha uygundur.

Yurt dışında lisans eğitimi almak veya yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler açısından Polonya’da üniversite ücretleri, diğer Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığından neredeyse 3 kat daha uygundur. Kentin kültürel zenginlikleri, sanat galerileri, festivalleri ile öne çıkması da öğrenciler açısından cezbedici niteliklere sahiptir.

Başvuru Şartları

Polonya’da master yapmak isteyenlerin öncelikle her üniversitenin öğrenci alım kriterlerine göz atması ve istenen belgeleri eksiksiz bir şekilde, belirtilen gönderim yolu ile üniversiteye ulaştırması gerekmektedir. The Warsaw School of Applied Linguistics’in yüksek lisans ve lisans başvurularında istediği belgeler ve başvuru koşulları şu şekildedir:

 • Lise diploması
 • Yüksek lisans için başvuruluyorsa üniversite diploması
 • İngilizce seviyesini belirten belgeler (IELTS veya TOEFL)
 • İngilizce seviyesini belirten belgeler bulunmuyorsa dil seviyesinin tespiti, üniversitenin ilgili birimi tarafından Skype üzerinden gerçekleştirilmektedir.
 • Üniversitenin sitesinden indirilecek başvuru belgelerinin doldurulması ve ıslak imzalı olarak gönderilmesi
 • 2 sömestr için 3.000 Euro başvuru ve dönem kayıt ücreti

Başvuru belgelerini eksiksiz bir şekilde tamamlayarak üniversiteye ulaştıran aday öğrenciler, üniversitelerden gelecek maili bekleyeceklerdir. Olumlu dönüt yapılması halinde belirtilen ücretler, mailde yer alan hesaba yatırılacaktır. Eğitim yılının başlamasından önce okula ulaşılmış ve öğrenci tarafından bizzat kaydın teyit edilmesi gerekmektedir.

Konaklama

Polonya’da İngilizce hazırlık eğitimi almak isteyen ve Polonya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için üniversitenin anlaşmalı olduğu ev kiralama firmalarının bünyesinde bulunan sınırlı sayıda daire ve üniversitenin yine sınırlı sayıda sağlayabildiği öğrenci odası bulunmaktadır. Bu nedenle öncelikle üniversite ile iletişime geçilmesi ve ev kiralamaya yönelik tavsiyelerinin alınması tavsiye edilmektedir.

Üniversitenin ülkenin başkentinde bulunması sebebiyle birçok konaklama imkânı bulunmaktadır. Stüdyo daireler başta olmak üzere, paylaşımlı daireler, öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ev çeşitleridir. Uluslararası öğrencilerin Varşova’ya ulaşmadan önce internet üzerinden gerekli araştırmaları yapması veya bir acente ile anlaşarak kendisine ev bulunmasını talep etmesi faydalı bir seçenek olacaktır.

Varşova Uygulamalı Dilbilim Okulu’nun konaklamaya ilişkin ilgili birimleri, Polonya’da master yapmak için kabul alan öğrencilere ve yine lisans, hazırlık eğitimlerine kabul alan öğrencilere ev kiralamaları konusunda rehberlik yapmaktadır. Bu nedenle öğrencilerin ev kiralamadan önce mutlaka üniversiteyle iletişime geçmesi tavsiye edilmektedir. Konaklama ücretleri, 150-250 Euro bandında değişmekle birlikte genel olarak maksimum 300 Euro olmaktadır.

The Warsaw School of Applied Linguistics’de Okumanın Avantajları

Polonya’da üniversite başvurusu yapmak ve Polonya’da yüksek lisans başvurusu yapmak isteyenlerin tercih ettiği okullardan birisi olan The Warsaw School of Applied Linguistics’in öne çıkan yanları şu şekilde sıralanabilir:

 • Üniversitenin sadece dilbilimi üzerine eğitim vermesi ve odak noktasının tek bir alan olması nedeniyle kaliteli, nitelikli bir eğitim sisteminin yerleşmesi,
 • Dil becerilerini geliştirmek için gelişmiş bir teknik altyapıya sahip olması,
 • İş dünyasındaki güncel gelişmeleri takip ederek teoriyle pratiği entegre etmeyi başarması,
 • Mezunlarının uluslararası tercümanlık ve çeviri firmalarında yüksek pozisyonlarda çalışması,
 • Akademik kadrosunun ülkenin önde gelen dilbilimcilerinden oluşması,
 • Okulun altyapısının ve kampüsünün öğrencilerin ihtiyaçları merkeze alınarak tasarlanması,
 • Seçilen dil programında ihtisas yapmak için zengin içeriklerle donatılmış programların yer alması ve dilbilim alanında uluslararası bir merkez olması.

Öne Çıkan Bölümler

Polonya’da master yapmak isteyen öğrencilerin iş hayatında da kendilerine yer edinebilmeleri için modern teknikler kullanılarak master programları oluşturulmuştur. Üniversitenin dilbilim alanında öne çıkan yüksek lisans programları şu şekildedir:

 • Teaching
 • Translation
 • Teaching and Translation (the extended curriculum)
 • Communication in International Business and Administration.

Warsaw School of Applied Linguistics Bölümleri ve Yıllık Eğitim Ücretleri

Başvuru ücreti: 200 Euro
Foundation Programına minimum B-1 seviyede İngilizcesi olan adaylar başvurabilir

Program Adı (İngilizce)Süre (Sömestr)Ücret (Yıl/Euro) ve Başlangıç
Dil Hazırlık Programları
İngilizce Hazırlık (Ekim – Haziran)2€ 3.000 Ekim
İngilizce Foundation2€ 3.000 Ekim
Lisans Programları
Teaching6€ 3.950 Ekim
Translation6€ 3.950 Ekim
Teaching and Translation6€ 3.950 Ekim
Communication in International Business and Administration6€ 3.950 Ekim
İngilizce Yüksek Lisans Programları ve Uzmanlık Alanları
Teaching4€ 3.950 Ekim
Translation4€ 3.950 Ekim
Teaching and Translation4€ 3.950 Ekim
Communication in International Business and Administration4€ 3.950 Ekim