Yurtdışında Yüksek Lisans

Yurtdışında Yüksek Lisans

Yurtdışında yüksek lisans eğitimi alarak prestijli bir iş, iyi bir kariyer, yüksek bir statü hedefleyebilirsiniz. Yurtdışı yüksek lisans programları size ayrıcalıklı bir geleceğin kapılarını açıyor.

Günümüzün rekabetçi iş dünyasında iyi bir kariyer ve yüksek bir statü hedefleyen adaylar için sıradan bir üniversite diploması dünyanın hiç bir yerinde yeterli olmuyor. Sizinle aynı ya da benzer bölümlerden mezun olmuş olan binlerce rakibiniz var. Bu rakipleriniz arasından sıyrılıp, görünür, ve tercih edilir olmanız için en doğru çözümlerden biri yurtdışında yüksek lisans eğitimi olacaktır. Yurtdışında prestijli üniversitelerde alacak olduğunuz kaliteli bir master eğitimi, sizi her alanda binlerce kişinin önüne geçirecek, çok daha nitelikli, fark edilir ve tercih edilir olmanızı sağlayacaktır.

Yurtdışında yüksek lisans eğitimi almak için bir çok ülke seçeneğiniz var.

Yurtdışında yüksek lisans eğitimi almanın önemi tüm dünya için eşit oranda arttığı için, her ülkeden üniversiteler uluslararası öğrenciler için cazip yüksek lisans programları sunmaktadır. İngiltere, ABD ve Kanada yurtdışında yüksek lisans yapmak isteyenler için hala cazibesini koruyor. Ama özellikle Almanya, Macaristan ve Polonya gibi Avrupa Birliği ülkeleri son yıllarda çok cazip yüksek lisans programları sunmaya başlamış ve tüm dünyadan öğrenciler için cazibe noktası haline gelmeye başlamıştır. Uluslararası tanınırlık ve prestije sahip bu üst düzey üniversitelerde dilediğiniz alanda yüksek lisans eğitimini çok uygun ücretlerle alabilirsiniz.

Yurtdışında yüksek lisans fiyatları çok çeşitli. Herkese uygun, kaliteli bir seçenek mutlaka var!

Yurtdışında yüksek lisans ücretlerinin çok pahalı ve ulaşılmaz zannedildiği günler artık geride kaldı. Gelişen iletişim teknolojileri ve yaygınlaşan seyahat alışkanlığı yurtdışında yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilere birçok seçenek sunuyor artık. İngiltere ve ABD’de dahi yıllık 15.000 USD ortalamayla birçok yüksek lisans programına katılmak mümkün. Eğer yüksek lisans eğitimi almak için Avrupa’yı tercih edecek olursanız çok daha avantajlı bir tablo sizi bekliyor. Söz gelimi dünyaca tanınmış Almanya üniversitelerinde yüksek lisans eğitimi ücretsiz. Dünya sıralamalarında en üst sıralarda yer alan Almanya üniversiteleri ise çok nitelikli bir yüksek lisans eğitimini yılda sadece 1500 Euro ödeyerek alabilirsiniz. Eğitim kalite ve standartları yüksek olan, uluslararası tanınırlığa sahip Polonya ve Macaristan’da ise yıllık ortalama 3000 – 4000 Euro ödeyerek istediğiniz alanda İngilizce yüksek lisans eğitimi alabilirsiniz. Yurtdışında yüksek lisans yapmak artık çok kolay ve çok ekonomik.

Yurtdışında yüksek lisans şartları ülke ve üniversiteye göre değişiyor.

Yurtdışında yüksek lisans yapmak için aranan temel şart ve yeterlilikler ülke ve üniversitelere göre değişse de genel hatlarıyla aynıdır. Özelikle İngiltere, ABD, Kanada, Avustralya gibi ülkelerde yüksek lisans şartları diğer ülkelere göre daha ağır olabilir. Bu ülkelerde yüksek lisans yapmak isteyen adayların genellikle TOEFL ya da IELTS gibi dil sınavlarının yanısıra, GMAT ve GRE gibi yeterlilik sınavlarını da vermeleri gerekir. Öte yandan Almanya, Polonya ve Macaristan gibi Avrupa Birliği ülkelerinde yüksek lisans şartları oldukça kolaydır. Genellikle adaylardan sadece dil yeterliliği beklenir. Bu ülkelerde adaylar lisans diplomaları ve not dökümleri (transkript) ile çoğu yüksek lisans programına kabul edilirler.

Yurtdışında yüksek lisans yaparken çalışmak ve masraflarınızın bir kısmını çıkartmak mümkün.

Birçok öğrenci yurtdışında yüksek lisans yaparken aynı zamanda çalışıp masraflarının bir bölümünü karşılayabilmeyi arzu eder. Çoğu zaman bu mümkündür. Ülkelerin bir çoğunda yüksek lisans yapan öğrencilere, haftalık belirli bir sınırda çalışma izni verilir. Söz gelimi ABD’de öğrencilere kampüs içinde part-time çalışma imkanı erilirken, İngiltere ve Avustralya’da bu haftada 20 saat ile sınırlandırılır. Almanya’da ise öğrencilere benzer biçimde ders programlarını aksatmayacak ölçülerde çalışma izinleri verilir. Yaz tatillerinde ise öğrenciler tam zamanlı olarak çalışıp eğitim ve konaklama masrafları için para biriktirebilirler.

Yurtdışında yüksek lisans sonrası çalışma olanakları mutlaka değerlendirilmesi gereken fırsatlardır.

Yurtdışında yüksek lisans eğitimi almak size eğitimsel olarak büyük bir artı sağlarken, eğitim sonrasında sahip olacağınız çalışma izni size büyük bir yurtdışında profesyonel çalışma referansı sağlayacaktır. Özgeçmişinizde böylesi bir referans olması sizi çok daha etkili, başarılı, farklı ve tercih edilir kılacak, çok daha yüksek statü ve yüksek gelir elde etmenize olanak sağlayacaktır. yüksek lisans sonrası çalışma koşulları ülkelere göre değişiklik gösteriyor. ABD ve Kanada’da yüksek lisans eğitiminizin ardından maaşlı staj yaparak 1 yıl süreyle çalışabilirsiniz. yüksek lisans sonrası çalışma izinleri Macaristan, Polonya, Almanya gibi kıta Avrupası ülkelerinde ise 2 yıldır. Benzer biçimde İngiltere ve Avustralya’da da yüksek lisans sonrasında 2 yıla varan çalışma izinleri verilmektedir. Bu çalışma izinleri size referans ve bireysel gelişim katmakla birlikte, eğitim masraflarınızın bir bölümünü de geri kazanmanız için önemli fırsatlardır.

Yabancı dil sizin için bir sorunsa üzülmeyin. Köprü programlar ile yurtdışında yüksek lisans başvurusu yapabilirsiniz.

Yurtdışında yüksek lisans yapabilmek için eğitim diline çok iyi derecede hakim olmanız gerekmektedir. İngilizce seviyeniz yüksek lisans yapmak için yeterli değilse, bunun için en uygun çözüm köprü programları tercih etmektir. Köprü programlar ile öncelikle size en uygun üniversite ve yüksek lisans programı belirlenir ve üniversiteye başvurunuz yapılır. Üniversiteden sizin için bir şartlı kabul gelir ve bu belgede yüksek lisans program başvurunuzun kabul edildiği, gereken İngilizce seviyesine ulaşmanız durumunda eğitiminize başlayabileceğiniz belirtilir. Yani yüksek lisans ön kaydınız yapılmış olur. Bunun ardından yurtdışında dil eğitiminiz başlar ve eğitim sonunda yüksek lisans yapmaya başlayabilirsiniz.

ELT ile tercihlerinize, hedeflerinize, yeterliliklerinize ve bütçenize en uygun seçeneklere kolaylıkla ulaşacaksınız.

Yurtdışında yüksek lisans için onlarca ülke, yüzlerce üniversite, binlerce program seçeneği arasından size en uygun olanların tespit edilmesi, başvuru , kabul ve vize işlemlerinizin hatasız ve zamanında tamamlanması için profesyonel danışmanlık ve destek hizmeti almak çok önemli. ELT  size hem Türkiye’de hem de gidecek olduğunuz ülkede ihtiyacınız olan tüm servisleri ve danışmanlık hizmetlerini sağlıyor. Hayatınızın bu önemli karar aşamasında ELT güvence ve kalitesinde danışmanlık desteği alacak ve sadece derslerinize odaklanabileceksiniz.