Türkiye’den YÖK tarafından tanınmış her üniversitenin 4 yıllık bölümlerinden mezun, lisans diplomasına sahip her öğrenci yurtdışında Kanada’da yüksek lisans programlarına başvuru yapabilir!

Eğitimde sınıflandırma yapılamayan birkaç ülkeden sadece biri olan Kanada, her yıl binlerce öğrencinin eğitimleri konusunda tercih edilen bir ülkedir. İki resmi dili olmasından dolayı da ayrıca avantajlı olan bu ülkede yüksek lisans süresi 1 veya 2 yıl olarak değişir.

Üniversitelere başvuru koşulları konusunda ise şunları başlıca sıralayabiliriz:

 • Okulların öğrencilerden istediği en belirgin ve minimum kriter; TOEFL, IELTS, hatta GMAT veya GRE sınavlarından en az bir tanesinde başarılı olmaları.
 • Şartlı kabul getirtebilmek için TOEFL veya IELTS yoksa diğer sınavlar ile de başvuru yapılabilir.
 • Kanada’daki üniversitelerin eğitim dönemleri genellikle Eylül ayı ile Mayıs ayı arasında olduğundan başvuru tarihleri Ocak ayı ile Nisan ayı arasında gerçekleştirilmelidir. Bazı okullara göre bu değişkenlik gösterdiğinden ayrıntılı bilgi için danışmanlık hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.
 • Öğrencinin lisans mezunu yada son sınıf öğrencisi olması ve en düşük 3.00 ortalamasına sahip olması
 • Referans mektupları
 • Özenle hazırlanmış bir özgeçmiş.

Genel anlamda Kanada’da kaliteli bir master eğitimi için üniversitelere başvuru yapmada öğrencilerin yüksek dil yeterliliğine sahip olmaları gerekir. Böyle bir belgeleri yoksa belli süreleri kapsayan dil okulları aracılığıyla da önce dil eğitimlerini almada sonrasında da Master eğitimlerinde okullara yerleştirilmeleri yapılır.

Siz de bir Kanada üniversitesi yüksek lisans programına kabul edilebilirsiniz!

Bazen Türk öğrenciler mezun oldukları üniversitenin ya da eğitim aldığı dala ait diplomanın Kanada’da geçerli olmadığını düşündüklerinden yüksek lisans yapamayacaklarını sanarak umutsuzca Kanada’da eğitim odaklı olarak ne yapabileceklerini sormaktadırlar. Böyle bir düşünce kesinlikle yanlıştır. ELT olarak 4 yıllık üniversite diplomasına sahip olan herkese en uygun bir yüksek lisans programı belirleyerek başvurularını yapmaktayız. Önemli olan hangi bölümden mezun olduğunuz değil üniversitelerin yüksek lisans için istemiş oldukları kriterlere uygun olup olmadığınızdır. ELT olarak önceliklerimiz adayların özelliklerine uygun üniversiteleri belirleyerek, kabul alabilecekleri üniversitelere yöneltmek ve tercihleriniz doğrultusunda başvurularınızı yapmaktır. Üniversitelerin belirlediği kriterler yurt dışındaki tüm ülkelerin tüm yüksek lisan programları için aynıdır. Sonuç olarak aşağıda belirttiğimiz 3 temel kritere sahip her öğrenci Kanada’da master programlarına başvuru yapabilmektedir.

 1. 4 yıllık üniversiteden mezun olmak veya son sınıf öğrencisi olmak
 2. Not ortalamasının (GPA) 3.00 ve üzeri olması
 3. İngilizce yeterliliğini gösteren TOEFL /IELTS skoru belgesi

ELT’den alacağınız profesyonel ve ayrıntılı bilgi ile doğru seçim yapacaksınız!

Kanada üniversitelerinin birçoğu yüksek lisans yapacak öğrencilerinden GRE veya GMAT istemektedir. Öğrenci direkt Master Programına başlamayı düşünüyor ise üniversite çıkış belgesi, TOEFL veya IELTS sınav sonucu, GMAT ve GRE sonuçları eksiksiz olmak koşuluyla başvuru yapılmalıdır. Üniversitelerin birçoğu eğitim alanına göre GRE veya GMAT isteyebilir. Kanada’da yüksek lisansa başlayabilmek sadece bu 2 sınavın sonucuna değil aşağıda sıralayacağımız faktörlere de bağlıdır;

 • Maddi yeterlilik,
 • İngilizce yeterlilik,
 • Akademik başarı,
 • Bilgi ve yetenek testlerinin sonuçları,
 • Referans mektupları ve diğer faktörler.

Hangi alandaki yüksek lisans için hangi kritere sahip olmanız gerektiğini uzman ELT akademik danışmanınızdan öğreneceksiniz!

ELT olarak bizimle çalışmanızın en iyi ve en güçlü etkeni kabul edilme ihtimalini hesaplayabilmemizdir. GMAT ve GRE sınavları yüksek lisans yapmak istediğiniz bölüme göre değişmektedir. Mesela MBA yani işletme yüksek lisansı yapacaklar icin GMAT, mühendislik alanında yüksek yüksek lisans yapacaksanız, GRE branş sınavlarından geçmeniz gerekmektedir.

Hazırlık eğitimi almak istemiyorsanız İngilizce seviyeniz ne olmalı?

Yüksek Lisans programına direk olarak 1. sınıftan başlayabilmek için en az IELTS 6,5 seviyesinde İngilizceye sahip olmanız gerekmektedir. Eğer ek İngilizceye ihtiyaç duyarsanız seviyenize göre size dil+ yüksek lisans paket programlarından faydalanabilirsiniz.

İş tecrübeniz varsa kabul edilmeniz daha kolay olacak!

Lisansüstü ve doktora düzeyindeki programlar için başvurularda rekabette avantaj sağlamak için lisans derecesine ek olarak araştırma kabiliyeti ve/veya iş tecrübesine sahip olmak gereklidir. Lisansüstü programlara kabul edilirken, lisans eğitiminiz sırasında yaptığınız ödevler, araştırmalar, aldığınız notlar, alanınızla ilgili iş tecrübeniz büyük rol oynamaktadır. MBA programı için GMAT, mühendislik masteri için GRE sınavlarından yeterli puan almış olmak gerekmektedir.

Dil yeterliliğiniz yok ise paket programlarımız tam size göre!

Akademik alanda bir kariyer düşünüyorsanız master by research önermekteyiz. Ayrıca vize açısından master by research önemli kolaylıklar sağlamaktadır. Bazı üniversiteler kendi dil sınavlarını kabul etmektedirler ve direkt kabulü İngilizce sınav sonucu görmeden verebilmektedirler. Akademik dil yeterlilik notunuz eksik ise ELT akademik danışmanınızın size sunacağı paket programlarla dönem kaybetmeden master programınıza başlayabileceksiniz.

Başvuru dönemlerini kaçırmayacaksınız!

Kanada’da yüksek lisansa başvurmanın masrafı üniversiteye göre değişmekle birlikte 75-165 Kanada Doları arasında değişmektedir. Okulların “deadline” denilen son başvuru tarihleri vardır ki çoğu okul yüksek lisans başvurularını çok önceden almaya başlar. Bazı üniversiteler, ağustos ayında başlayacak yüksek lisans programları için başvuruları bir önceki yılın ekim ayından almaya başlatmaktadırlar. Başvuru tarihleri ile ilgili olarak ELT akademik danışmanınız sizi en doğru şekilde yönlendirecek.

ELT akademik danışmanınız yanınızda!

Yüksek lisans başvurularında istenen önemli belgelerden biri de SOP-Statement of Purpose- (amaç mektubu), programa kabulünüzde çok önemli bir kriterdir. Mükemmel bir İngilizce ile yazılmış, amaçlarınızı, neden o üniversiteyi ve neden bu programı seçtiğinizi, mezuniyet sonrası mesleğinizle ilgili hedeflerinizi gayet net bir biçimde ifade eden niyet mektubunuzdaki bir kelime sizin kabul edilmenizi kolaylaştırabilmektedir. Hatta işletme mezunu olmadığı halde işletme yüksek lisansı yapmak isteyen birinin kendini ifade etmek için tek yolu budur diyebiliriz. Yukarıda saydığımız kriterler sadece uluslar arası öğrenciler için değildir. Yine kendi ülke vatandaşları da aynı kriterleri yerine getirmek zorundadırlar. ELT olarak mektuplarınızın hazırlanmasında ayrıca destek vermekte ve öğrencilerimizi bilgilendirmekteyiz.