Ukrayna’da Yaşam

Ukrayna’da Yaşam

Ukrayna’da Yaşama Koşulları

Ukrayna kaliteli bir üniversite eğitimi almak için dünyanın en ekonomik seçeneklerinden biridir. Yüzlerce üniversitenin bulunduğu Ukrayna’da hem eğitim, hem de konaklama masrafları gerçekten çok uygundur. Üniversitelerin yıllık ücretleri ve yurt harçları değişse de genellikle aradaki farklar büyük rakamlar olmamaktadır. Ukraynada eğitim alırken sizi bekleyen yıllık maliyetler şöyle özetlenebilir.

Ukrayna’da Eğitim ve Yaşam Maliyetleri Ekonomikti

Yurt Konaklaması Tercih Edilirse
Yıllık Üniversite Harcı (Fakülte Eğitimi)$1.600 – $3.000
Yıllık konaklama$500 – $1.000
Aylık Harçlık İhtiyacı$200 – $300
Yıllık Genel Toplam (10 aylık ortalama)$4.000 – $7.000
Yıllık Genel Toplam (10 aylık ortalama / TL)8.000 – 14.000 TL

Ukrayna’da Yaşama Koşulları

Ukrayna üniversitelerinin birçok ülke öğrencileri tarafından tercih edilmesinin en önemli nedeni Ukrayna’daki yaşam şartlarının oldukça ekonomik ve avantajlı olmasıdır. Ukrayna’da eğitim almak, birçok açıdan karşılaştırıldığında ülkemizden çok daha ucuza gelmektedir.

1991 yılında Rusya’dan ayrılarak bağımsız bir ülke haline gelen Ukrayna, komünist rejimin etkisinden en çabuk kurtulan ülkelerden biri olmuş, Avrupa ülkelerinin standartlarına ve yaşam tarzına hızlı bir geçiş yapmıştır.

Yemek Giderleri

Ukrayna’da aylık yemek gideri ortalama 90-200 ABD dolarıdır. Üniversitelerin cafelerinde bir öğün yemek yaklaşık 10 Grivna’dır. Ancak Türk öğrencilerin tercihi McDonalds’da big mac menü yemek 15 grivnadır ki bu Türk lirası olarak yaklaşık 4 TL dir.

Konaklama Giderleri

Öğrenci Yurtları:
Okulların sağladığı yurtlarda konaklama çok ucuzdur. Yurt binaları çok bakımlı ve yeni olmasalar da temizlik sorunu yoktur. Öğrenciler genellikle 3-4 kişilik odalarda kalırlar. Her kattaki ortak mutfaklarda öğrenciler kendi yemeklerini hazırlayıp pişirebilirler. Duş ve banyolar da ortak kullanımda olup sürekli sıcak su bulunur. Öğrencilerimizin bildirimlerine göre gelişmiş altyapı sayesinde Ukraynadaki yurtlarda ısınma ve sıcak su sorunu genellikle yaşanmamaktadır.

Ev kiraları

Kiev’de kiralık evde konaklamak isterseniz, bu doğal olarak yurt kadar ekonomik olmayacaktır. Şehrin merkezine yakınlığına, evin büyüklüğü ve konforuna göre değişmek üzere aylı kira bedeli 600 – 1000 USD arasında değişmektedir. Genellikle evlerde 3-4 öğrenci konaklar. Bu nedenle kişi başı aylık gider ortalaması 150 – 250 USD arasında olmaktadır.

Ulaşım Giderleri

Komünizm döneminden kalan bir avantajla Ukrayna’da toplu ulaşım çok ucuzdur. Otobüs, tramvay, metro gibi toplu taşıma araçlarında aylık paso ücreti yaklaşık 5 TL’dir. Ayrıca metro ve tramvay jetonları yaklaşık 135 TL ye karşılık gelir. Bu jetonla metro içinde 3 hat değiştirebilir Kiev’in bir yarısından diğer yarısına geçebilirsiniz.

Sağlık

Her öğrenci için zorunlu olan sağlık sigortası yıllık 80 $’dır. Öğrenciler bu sayede bir yıl boyunca ilaç ve muayene ve her türlü sağlık hizmetlerinden faydalanırlar.

Banka Hizmetleri

Private Bank, Aval Bank, Grant Bank,ve Nadra Bank Ukrayna’nın önde gelen bankalarıdır. Para transferi için Türkiye’deki bir bankadan hesap açtırırsanız size Türkiye’den para yatırıldığında 1 dolar kesıntiyle istediğiniz bankomattan paranızı istediğiniz an çekebilirsiniz. (Bu sistem Garanti Bankası için geçerli. Diğer bankaların uygulamalarını banka şubelerine sorunuz.) Kiev’de bankomat kullanımı çok yaygındır ve bütün bankalar ortak sistemden çalıştıkları için herhangi bir bankanın bankomatından paranızı çekmeniz mümkündür.

Sosyal Yaşam

Ukraynada sosyal yaşam inanamayacağınız kadar zengin ve çeşitlidir. Kiev Avrupa’nın en önde gelen kültür şehirlerinden biridir. Dilediğiniz zaman gidebileceğiniz konser ve tiyatrolar, dünyanın en ünlü orkestraları spor tesisler, dev kütüphaneler ve tabii ki satranç eğitimi. Ukrayna’da sizi kültür, sanat ve aktivite zenginliği içinde geçecek günler bekliyor.