Work and Travel İş Seçenekleri

Work and Travel İş Seçenekleri

ELT Size aradığınız tüm Work and Travel iş seçeneklerini sunuyor! Hemen başvurun, en iyi iş seçeneklerinden yararlanın.

Eğlence Parkları

Eğlence parklarının birçok türü vardır. Kimi eğlence parkları sadece çocuklara yönelik küçük işletmeler iken bazı eğlence parkları ise her yaştan ziyaretçiye yönelik aktivitelere sahip, içinde restorant, aqua park, lunapark, mağazalar ve hatta oteller gibi birçok tesisi de barındıran dev işletmelerdir. Bu işletmelerin çoğu içinde yüzlerce kişinin çalıştığı turistik tesislerdir. Eğlence parklarında haftalık ortalama çalışma süresi 35-40 saattir. Konaklama genellikle işveren tarafından karşılanır ya da işveren doğrudan danışmanlık hizmeti verir.Öğrenciler bölgeye ve konaklama şartlarının kalitesine göre ortalama 250-450 USD aylık konaklama ücreti öderler. Saatlik ücret genellikle 6.0 ile 7.5 $ arasıdır.

Fast food ve restaurant işleri

Fastfood işleri, work and travel öğrencilerinin günü en dolu ve çevresiyle sürekli iletişim içinde geçirmek zorunda bırakan işlerden olduğundan özellikle İngilizce pratiği yapmak isteyenler için en ideal işlerdendir. Özellikle sıcak yaz aylarında açık hava işlerinde güneş altında çalışmaktansa, klimalı ve kapalı ortamda fastfood restaurantlarda çalışmak birçok aday için daha avantajlıdır. Fastfood işleri sezon buyu istikrarlı bir şekilde çalışılan, dönemsel düşüşlerin ya da erken sezın bitişlerinin pek görülmediği işlerdir. Bu bakımdan birçok iş türüne göre avantajlıdır. Fastfood işlerinde çalışanlar, genellikle çevredeki diğer işletmelerde 2. iş bulmakta çok zorlanmazlar. Çalışma saatlerinin düzenli olması da buna olanak sağlar. Fastfood işlerinde yemekler %50 indirimlidir. Yaz geneline hesaplandığında gıda masraflarından önemli bir tasarruf sağlar. Fastfood işlerine kabul edilmek için İngilizcenizin Orta (intermediate) seviyede olması genellikle yeterlidir. Kabul şartları birçok işe göre çok daha kolay ve sorunsuzdur.

Otel işleri

Work and travel öğrencileri için en güvenilir, risksiz ve rahat işlerden biri hiç şüphesiz otel pozisyonlarıdır. İç ve dış turizmin en yoğun düzeye çıktığı yaz aylarında Amerika’nın turistik işletmeleri çok sayıda elemana ihtiyaç duyar ve bu da work and travel öğrencileri için büyük bir iş alanı oluşturur. Resort Hotel işletmeleri work and travel öğrencilerini genellikle kat görevlisi (housekeeper) olarak işe alırlar. Kat görevlileri çalışma saatleri içinde kendilerine verilen odaların tertip, düzen ve temizliğini sağlarlar.

Mağaza ve satış işleri

Work and travel öğrencileri süpermarket ve çeşitli mağazalarda çalışabilirler. Bu tip işlerde genellikle iyi derecede İngilizce istenir. Bu yüzden İngilizce konuşma seviyesi düşük olan öğrenciler için bu pozisyonlar pek ideal değildir. Süpermarket ve mağazalarda öğrenciler, kasiyer, tezgahtar, stand elemanı ya da temizlik ve bakım elemanı olarak görevlendirilirler. Bu tür işlerde genellikle müşterilerle ilişkiler daha yoğun olur.

Alaska balık işleri

Alaska Balık Temizleme İşleri Work and Travel kapsamındaki işlerden çıkarılmıştır.

Alaska balık işlerinde çalışmak için her yıl binlerce öğrenci bu bölgeye Work and Travel USA Programı ile gitmektedir. Ancak Alaska’da çalışmayı tercih eden öğrencilerin büyük çoğunluğu sadece para kazanma ve biriktirme amacı ile work and travel programına katılmayı istemektedirler. Alaska balık işlerinde çalışmak size iyi para kazanıp biriktirmekten başka bir fayda sağlamaz. Eğer tek amacınız para kazanmak ve birikim sahibi olmak ise Alaska balık işlerinde çalışmayı tercih etmelisiniz. Alaska’da para kazanmayı sağlayan etmen saat ücreti değil, sürekli overtime çalışma zorunluluğudur. Günlük 12-16 saat ortalama ile çalışılan Alaska balık işlerinde, öğrenciler paralarını harcayacak bir ortama sahip olmadıkları için, Amerika’da çalışılan diğer işlere oranla oldukça fazla para biriktirebilmektedirler. ELT, zor ve sıkıntılı çalışma şartlarında çalışamayacak , sıklıkla tekrarlanan sağlık sorunu olan ve programın kültürel bölümünden de yararlanmak isteyen öğrencilere Alaska’da çalışmalarını önermemektedir.

Casino işleri

Pedicap ve Chair ride işleri