Santa Monica College

Santa Monica College, California eyaletinde, mükemmel kampüsüyle Santa Monica bölgesindedir. Kaçırılmayacak fırsatları ve birbirinden başarılı programlarıyla Santa Monica College (SMC), 1929 yılında kurulmuştur. 90’dan fazla çalışma alanı ve toplamda 30.000 öğrencisiyle California’nın kalbinde öğrencilerini selamlamaktadır. İklim yönüyle de öğrencilerin kalbini fetheden SMC’nin yabancı öğrencilerinin yüzdesi yaklaşık %9’dur. SMC’yi tercih eden 115 ülkeden 2.939 öğrenci bulunmaktadır. Bir devlet kurumu olması sebebiyle de öğrenciler arasında ilgi çekmektedir. SMC’nin modern kampüsünün bulunduğu Santa Monica bölgesinin iklimi de ayrıca yıl boyu ılımandır. SMC’nin sunduğu eğitim ise ABD’deki tipik eğitimden oluşmaktadır. ABD’de geçerli olan lisans derecesinin ilk iki yılında eğitim olanağı sunmaktadır. Bu iki yıllık programı tamamlayan öğrenciler, diğer kamu üniversitelerine geçiş yapmaktadırlar. Geçiş yaptıkları kurumda 3.sınıftan itibaren devam eden öğrenciler, gönül rahatlığıyla kariyerlerini oluşturmaktadırlar. Bu kamu üniversitelerinde öğrenim gördükten sonra öğrenciler lisans derecelerini böylelikle tamamlamaktadırlar.

Santa Monica College, Amerika’da eğitim kapsamında California’nın ve ülkenin en çok tercih edilen üniversitelerden biri olarak seçilmiştir. Zira, MC, UCLA ve USC gibi oldukça başarılı eğitim kurumlarına geçişte 1 numara olarak tanınmaktadır. Ayrıca öğrenciler arasında ekonomik açıdan uygun olması sebebiyle diğer üniversitelere kıyasla giderleri de az tutmaktadır. SMC, California eyaleti fonlarından ayrıca destek almaktadır. Buna ek olarak; Western Association of Schools and Colleges tarafından akredite olmuştur.

Santa Monica College, dört yıllık programlara geçişleri kolay ve uygun ücretlerle sunması yönüyle dünyanın her tarafından uluslararası öğrencileri çekmektedir. Ayrıca İngilizce bilmeyen öğrenciler için hazırlık programı da sunmaktadır. Böylelikle Santa Monica College, Amerika’da eğitim almak isteyenler için son zamanlarda vazgeçilmez bir durak noktası olmuştur. Yaklaşık otuz bin öğrencisiyle akademik alanda öğrencilere hayallerini gerçekleştirmede zengin olanaklar sunmaktadır.

Öğrenci Yaşamı Hakkında

Devlete bağlı bir kurum olarak öğrencilerin ekonomik açıdan rahat bir yaşam sürmesini sağlayan SMC, öğrencilere çeşitli fırsatlar sunmaktadır.  Eğitim dili İngilizce olmakla birlikte devlet yüksek okulu olan Santa Monica College, California’nın mükemmel doğasıyla huzurlu bir eğitim hayatı sunmaktadır. SMC Kampüsünden Los Angeles’taki tiyatro, müzik, müze ve eğlence merkezlerine ulaşım oldukça koladır. ABD’de üniversite eğitimi almak için SMC’yi tercih eden öğrenciler, bütün bu fırsatlara erişmekle birlikte kampüs hayatında diledikleri gibi sosyalleşmektedirler. Zira, diğer üniversiteler de SMC’ye oldukça yakın mesafededir.

Santa Monica College Kampüs Bilgisi

ABD’de eğitim almak amacıyla olağanüstü fırsatlar sunan ve üst üste her geçen yıl başarılara imza atmış okulu seçtiniz. Sırada kampüs bilgilerini araştırmak var. Santa Monica College’da kampüs tüm öğrencilerin hayal ettiği kampüs hayatının bire bir aynısını sunmaktadır. Nasıl mı? Eşsiz spor etkinliklerinden eğlenceli takımlara, motive edici faaliyetlerden her ay yayımlanan ve sizin de rol alabileceğiniz doğa etkinliklerine kadar pek çok fırsat sunmaktadır. Çünkü SMC’nin kampüsünde hem sosyalleşmek hem de öğrenimini maksimum seviyede sürdürmek çok kolay. Kampüs bünyesinde modern bir kütüphane, olimpik yüzme havuzları, atletik tesisler, tenis kortları, atletik koşu pistleri, dinlenme odası ve pek çok kafe bulunmaktadır. Böylelikle; stresten oldukça uzak, doğal bir eğitim hayatı süren öğrencilerin en büyük motivasyon kaynağı olmaktadır. Son derece aktif ve rahat bir şehirde olması sebebiyle öğrenciler keyifli bir yaşam sürmektedir. Tüm bunların yanı sıra, kampüs içerisinde düzenli aralıklarla oyunlar, sergiler, senfoniler ve sanat galerileri düzenlenmektedir. Amerika’nın eşsiz eğitim fırsatlarını değerlendiren bu köklü kurum, SMC öğrencilerinin gözdesidir. Meşhur California plajlarına birkaç kilometre mesafede bulunan kampüs teknolojik faaliyetler de yürütmektedir. Örneğin teknoloji haftaları, sergileri belirli periyotlarla öğrencilerin liderliğinde kampüs içerisinde gerçekleşmektedir.

Santa Monica College Bölümler/Programlar

ABD’de lisans eğitimi amacıyla SMC’yi tercih eden öğrencilere pek çok çalışma alanı sunulmaktadır. SMC’nin en büyük prensiplerinden biri de çalışma alanlarındaki eğitimlerin profesyonel kişilerce sağlanmasıdır. 90’dan fazla çalışma alanı bulunan Santa Monica College ayrıca sertifika programları da sağlanmaktadır. Bu alanlara ilgileri doğrultusunda yerleşmek isteyen öğrenciler çalışmak istedikleri alanları ilgili bu yazımızda görebilirler. Öğrenciler; SMC bünyesinde aşağıdaki alanlarda ön eğitim alma olanağına sahiptir;

BölümlerSömestrYıllık Eğitim Harcı
Associate Degree 2 Yıl
Accounting (Muhasebe)4$8.520
Animation (Animasyon)4$8.520
Art(Sanat)4$8.520
Athletic Coaching (Atletik Koçluk)4$8.520
Broadcast Programming and Production (Yayın Programlama ve Prodüksiyon)4$8.520
Broadcast Sales Management (Yayın Satış Yönetimi)4$8.520
Business (İşletme)4$8.520
Business Administration (İşletme Yönetimi)4$8.520
Business Administration – Logistics (İşletme Yönetimi – Lojistik)4$8.520
Business Entrepreneurship (İşletme Girişimciliği)4$8.520
Supply Chain Management (Tedarik Zinciri Yönetimi)4$8.520
Business Management4$8.520
Business Management and Leadership (İşletme Yönetimi ve Liderik)4$8.520
Business Marketing (İşletme Pazarlama)4$8.520
Communication Studies (İletişim Çalışmaları)4$8.520
Computer Business Application (Bilgisayar İşletme Uygulamaları)4$8.520
Computer Database Application Developer (Bilgisayar Veritabanı Geliştirme Uygulaması)4$8.520
Computer Programming (Bilgisayar Programcılığı)4$8.520
Computer Science (Bilgisayar Bilimleri)4$8.520
Digital Media (Dijital Medya)4$8.520
Early Childhood Education (Okul Öncesi Öğretmenlik)4$8.520
Economics (Ekonomi)4$8.520
Environmental Science (Çevre Bilimi)4$8.520
Environmental Studies (Çevre Çalışmaları)4$8.520
Environmental Technology (Çevre Teknolojileri)4$8.520
Fashion Desing (Moda Tasarımı)4$8.520
Film Production (Film Üretimi)4$8.520
Film Studies (Film Çalışmaları)4$8.520
Graphic Design (Grafik Tasarım)4$8.520
Interior Architectural Design (İç Mimarlık Tasarımı)4$8.520
Journalism (Gazetecilik)4$8.520
Liberal Arts – Social and Behavior Science (Liberal Sanatlar – Sosyal ve Davarnış Bilimi)4$8.520
Mathematics (Matematik)4$8.520
Nutrition (Beslenme)4$8.520
Photography (Fotoğrafçılık)4$8.520
Political Science (Siyaset Bilimi)4$8.520
Psychology (Psikoloji)4$8.520
Web Programmer (Web Programcılığı)4$8.520

Santa Monica Colege Bölüm/Program Ücretleri

ABD’de üniversite okumak için yurtdışından başvuru yapan öğrencilerin ödemesi gereken ücretler; bölüm, program ve süre bazında değişmektedir. Ancak istisnalar dışında tek fiyat belirlenmiştir.

  • Yıllık eğitim ücreti: 8880-9000 USD
  • 1 dönemlik (15 haftalık) Yoğun İngilizce Program Ücreti : 2500 USD

Santa Monica College Başvuru ve Kabul Kriterleri

Tüm başvurularda, anadili İngilizce olmayan öğrencilerin İngilizce dil yeterlik düzeyini gösteren bir belge sunmaları zorunludur. Başvuru yapmak isteyen öğrenciler için aşağıda belirtilen kriterleri aşağıda gösterildiği gibi olmalıdır:

  • Lise mezunu olmak (Uluslararası öğrenciler için)
  • En az 18 yaşını doldurmuş olmak
  • TOEFL’da 450’ye eşit bir İngilizce seviyesi (Bilgisayar temelli TOEFL’da 133)
  • IELTS en az 5,5 puan almış olmak

Santa Monica College Konaklama

SMC, öğrencilere aile yanında kalma ve diğer konaklama işlemleri için yıllık olarak kayıt öncesi bilgi sağlamaktadır. SMC’nin kendine ait öğrenci yurtları bulunmasa da okul çevresinde çok sayıda yurt, hostel bulunmaktadır. Yurtta kalmak istemeyen öğrenciler için de aile yanında kalma seçeneği de bulunmaktadır. Amerika’da oldukça yaygın olan bu konaklama seçeneği, uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği seçenektir. Zira öğrenciler ailelerle hem kültürel alışverişlerde bulunmakta hem de rahat bir konaklama süreci sürmektedirler. Bu nedenle öğrenciler, SMC’ye kesin kayıtlarını yaptıktan sonra konaklamada sorun yaşamamaktadır.

  • Bir aylık ortalama konaklama ücreti: 750 USD

Santa Monica College Başvuru Tarihleri

Başvurular öğrencilere kolaylık olması açısından her sömestr döneminden önce dört defa alınmaktadır. Bunlar: kış, güz, bahar ve bahar dönemidir.  ABD’de üniversite idealini gerçekleştirmek isteyenlerin büyük adımı atmaları için Santa Monica College’a başvuru tarihleri:
Kış Dönemi: 15 Ekim
Bahar Dönemi: 15 Kasım
Yaz Dönemi: 15 Nisan
Güz Dönemi: 1 Temmuz
Yurtdışında üniversite okuma hayalinizi en kesin yoldan gerçekleştirmek için mutlaka profesyonel bir destek almalısınız. Hem sorularınıza yanıt bulmak hem de süreci en doğru şekilde ilerletebilmek için ELT’ye danışabilirsiniz. Bu süreçteki her türlü soru, görüş ve problemleriniz için ELT’ye ulaşabilirsiniz. Başvurudan Amerika’ya gidene kadarki süreci sorunsuz ve stressiz geçirebilmek için ELT’yi tercih edebilirsiniz.