Alaska’da Ulaşım

Alaska’da Ulaşım

Alaska’da Ulaşım Hakkında

Alaska’daki dağ sıraları, buzullar ve uçsuz vahşi yaşam eyalet içerisindeki ulaşımı olumsuz kılmaktadır. Alaskalıların çoğuna göre uçmak yaşamın önemli bir parçası haline gelmiştir. Alaska metrekareye düşen uçak sayısında ve pilot sayısında diğer eyaletlere göre tam 14 kat daha fazla bir paya sahiptir. Anchorage’taki Lake Hood dünyanın en büyük ve en işlek su uçağı limanıdır. 1996 yılında her 58 Alaskalıdan birisi kayıtlı birer pilot idi.

Alaska’nın kuzey ve iç kesimlerinde kış boyunca kar arabaları eskiden kullanılan köpekli kızakların yerini alarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Alaska içerisinde “arazi araçları” oldukça büyük öneme sahiptir.

Kıyı kesimler için ise Alaska Su Yolu oldukça önemli bir yere sahiptir. Yolcu ve araçları taşıyan feribot sistemi, 28 adet şehri birbirine bağlamakta ve Brisith Columbia, Bellingham ve Washington’a da uğramaktadır.

Alaska demiryolu da bir başka ulaşım seçeneği olarak karşımıza çıkmaktadır. 470 mil boyunca süren bu demiryolu Seward, Anchorage ve Fairbanks’i birbirine bağlamaktadır. Whitepass demiryolu Skagway ile Yukon’u birbirine bağlamaktadır.

Alaska’da bunca sıra dışı seyahat yöntemleri bulunsa da, halkın çoğunun kendi ulaşım araçları bulunmaktadır. Alaska’da her 100 kişi için 82 araç bulunurken Amerika’nın diğer kesimlerinde bu rakam 75’tir. Alaska’da her 100 kişiden 73.8’i sürücü ehliyetine sahiptir. Bunun yanında Amerika’nın diğer eyaletlerinde ise her 100 kişiden 67’si sürücü ehliyetine sahip bulunmaktadır.