Alaska Cordova

Alaska Cordova

Cordova Hakkında

Alaska’nın uçsuz bucaksız kıyılarında balıkçılık yapmak isteyen birini birçok sürpriz beklemektedir. Prince William Sound kıyısına yerleşmiş bu nokta tam bir mücevher. Bölge vahşi yaşamın odağı halindedir. Bölge civarında 5 tür Pasifik somonu, Dolly Varden, char, steelhead, cutthoat trout, büyük halibut, lingcod ve rockfish bulunmaktadır. Ancak Cordova balıkçılığının ön plana çıktığı nokta tatlı su balıkçılığıdır. Copper Nehri “king” ve “sockeye” somonları bölgede belli bir üne sahiptir. Balıkçılar bu balıkları diğer türler olan trout, Dolly Varden Char, burbot, coho somonu ve hatta whitefish ve grayling ile birlikte her yerde ararlar. Burada, Copper Nehri ve yakınındaki tuzlu sularda gerçekten mükemmel balıkçılık alanları mevcuttur.

Coğrafya

Cordova, Prince William Sound’un güneydoğu köşesinde, dev Copper Nehri ovasının batı kıyısında dağlar ve ormanlarla çevrili bir alandır. Yıllık yaklaşık olarak 2500 kişi yaşamaktadır Cordova’da. Halkın çoğu geçimini denizcilikten sağlamaktadır. Garip bir şekilde dünyanın en kalabalık su samuru sürüsü de bu bölgede bulunmaktadır. Cordova’ya karayolu ile ulaşmak pek mümkün değildir. Buraya seyahat etmeyi düşünenler ya deniz ya da hava yolunu tercih etmek zorundadırlar. Valdez’in 84 km güzeydoğusunda ve Anchorage’ın 241 km güneydoğusunda bulunur. Bakır madeni bir zamanlar Cordova’yı haritaya koyan ilk etmen olmuştur. Madenler terk edilmiş ancak balıkçılık Chugach Dağları ile çevrili ve vahşi hayatın enfes derecede hüküm sürdüğü Cordova’da halen tek geçim kaynağıdır. Cordova’nın yıldızı olarak kabul edilen Copper Nehri’nin bir zamanlar Alaska’nın en aktif buzulunun parçalanması sonucu bu gücüne kavuştuğuna inanılır.

Yol-Sistemi

Cordova’daki yol sistemi temel olarak bir hat üzerinde kurulmuştur. Çoğunlukla çakıl taşlarından oluşan ve ovayı baştan başa kaplayan 75.6 km’lik bu yol, bir zamanlar 1964 “Good Friday Depremi” ile yıkılıp suya gömülen Million Dollar Köprüsü’ne kadar uzanmaktadır. Bu yerleşkenin uç kısmı görülmeye değer noktalardan biridir çünkü halen aktif biz buzul olan “Childs Buzulu’na” muhteşem bir manzarası bulunmaktadır. Yol aynı zamanda balıkçıları Copper Nehri boyunca sayısız av noktasına sürükler. Bu bölgede araba kiralama olanakları da mevcuttur. Şehrin ziyaretçilere hitap edecek bir çok olanağı bulunmaktadır, konaklama alanları, restoranlar ve geziler. Uzak bölgelerdeki balıkçılık alanlarına uçak gezileri de mevcuttur. ADF&G’ye göre bölgede belli miktar ayı bulunmaktadır. Özellikle olta ile balık tutmaya giden balıkçıların bu konuda dikkat göstermeleri gerekmektedir.

Taşıma-Ulaşım

Cordova’ya günlük olarak Juneau üzerinden, Anchorage ve Seattle’dan günlük yolcu jetleri çalışmaktadır. Bunun yanında Alaska Su Yolu vasıtasıyla Valdez, Seward ve Whittier’a yıl boyunca yolcu gemisi de çalışmaktadır.

Hava

Cordova nemli bir bölgedir. Yıllık ortalama çökelme miktarı 424 cm’dir. Bu yüzden Cordova’ya giderken üzerinize iyi bir yağmurluk alın. Yazlar sonbahar ve kış aylarına göre daha az yağış almaktadır. Yazlık sıcaklıklar 17 o C civarındadır. Kışın ise sıcaklıklar yüksek alanlarda -8, alçaklarda ise -2 dereceye kadar düşmektedir.