Jagiellonian Üniversitesi

Jagiellonian Üniversitesi

Jagiellonian Üniversitesinin bulunduğu Polonya’nın güzide şehirlerinden olan Krakow Polonya’nın eski başkentlerinden biridir. Tarihin, modernliğin ve doğal güzelliklerin birleştiği şehir, geçtiğimiz yıllarda “Avrupa’nın en değeri bilinmeyen şehri” seçilmiştir. Krakowdan geçmişten beri birçok tarihi sahneye tanık olmasından dolayı Polonya’nın kalbi olarak da söz edilmektedir. Krakow doğal ve tarihi güzellikleri sayesinde yerli ve uluslararası turizm yoluyla yılda yedi milyon turisti ağırlamaktadır. Dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri olan tarihi Kumaş Pazarı, bu kentte yer almaktadır. Ayrıca tarihi yapısı ve güzellikleriyle Krakow UNESCO tarafından “Dünya Mirası Listesi”ndeki yerini de almıştır. Krakow’da “Old Town” olarak bilinen sokak çalgıcıları, alışveriş merkezleri ve restaurantlarıyla ünlü eski şehir meydanı Avrupa’nın en büyük meydanı olarak tescillidir.

Jagiellonian Üniversitesine Genel Bir Bakış

Osmanlı’nın İstanbul’u fethinden 89 yıl önce 1364 yılında kurulan okul 650 yıllık geçmişiyle Krakow’un en önemli üniversitelerinden biridir. Üniversitenin uluslar arası alandaki tanınırlığı 15. yüzyıla kadar uzanmakta, daha o zamanlarda bile öğrencilerinin %44’ünü yabancı öğrenciler oluşturmaktaydı. Günümüzde, sürekli gelişen müfredatı ve her yıl yenileri eklenen farklı eğitim programlarıyla Jagiellonian Üniversitesi Avrupa’nın en eski ve en iyi üniversiteleri arasındaki yerini korumaktadır. Tarihi üniversite kampüsü Krakow şehir merkezine yaklaşık sadece 4 km mesafededir. 1999 yılında kurulan araştırma-eğitim merkezi ve 2002 yılında kurulan Moleküler Bioloji ve Bioteknoloji Enstitüsü, en modern teknolojiyle çalışmaktadır. Günümüzde yaklaşık 46.000 öğrenci Jagellonian Üniversitesi’nde eğitim almakta, üniversitenin eğitim kadrosunda 3657 tane akademisyen çalışmaktadır. Üniversitenin öğrencilere sunduğu 111 tane farklı programı tüm dünya çapında tanınırlılığa sahiptir.

Yüzyılların geleneği ile modern çağın getirdikleri bir arada!

Köklü olduğu kadar son derece modern olan kampüsünde birçok değişik dilde, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen öğrencilere eğitim verilmektedir. Jagiellonian Üniversitesi Avrupa Üniversiteler Birliği, Coimbra Group ve Utrecht Network üyesidir. Jagellonian Üniversitesi’nin hemen her fakültesi kendi branşlarında Polonya’nın 1 numarası olarak gösterilmektedir. Üniversite ayrıca Erasmus programı çerçevesinde yabancı öğrenciler tarafından en çok tercih edilen Polonya üniversiteleri arasındadır.

Başarılar

Jagellonian Üniversitesinin 600 Yıllık tarihindeki başarıları tüm başarıları yazamayacağımızdan burada sizinle sadece 2011 deki gözümüze çarpan başarıları paylaşıyoruz;

Her yıl yapılan Dünya Üniversiteler Sıralaması Listesinde 2011 yılı itibariyle ODTU, Bogazici, Bilkent gibi üniversitelerimizden daha yukarıda yerini alan üniversite, aynı şekilde Avrupa Üniversiteler sıralamasında da Polonya’nın en üstte yer alan okuludur.

Üniversitenin Fizik öğrencileri önce Polonya elemelerinde 1. Seçilmiş daha sonra da 2011 Endonesya’da yapılan Dünya Fizik Olimpiyatlarında finale kalan takım olmuştur.

Köklü Üniversite kavramına bir başka örnek;

Üniversite 11 Ocak 2012’de tıp fakültesi şerefine 600 yıllık Jagiellonian Tıp Fakültesi’ni konu alan prestij sergisini de açmıştır. Jagiellonian Üniversitesi bünyesinde tam 10 adet müze bulunmaktadır. Anatomi müzesinden, botanik müzesine, zooloji müzesinden eczacılık müzesine kadar çeşitli alanlarda hizmet veren bu müzeler, üniversitenin 600 yıllık bilgi birikiminin sonucunda oluşmuş, tarihsel anıtlardır.

Yüksek lisans öğrencileri için çok önemli bir merkez: Kariyer Merkezi

“Üniversite öğrencisi, okulda kazandığı bilgiyi ve araştırma yeteneğini iş hayatında da kullanabilmeli! Öğrenci mezun olduktan sonra da donanımına en uygun iş alanları hakkında gerekli yönlendirme mezun olduğu üniversite tarafından yapılmalıdır.” amacıyla kurulmuş olan Jagiellonian Üniversitesi Kariyer Merkezi, öğrencilerini gerek lisans gerekse yüksek lisans eğitimleri tamamlandıktan sonra da yalnız bırakmıyor. Hatta hali hazırdaki öğrencileri için bile yaz dönemi staj yerleştirmesi yapan Kariyer Merkezi, aynı zamanda mezunların bilgilerini tazeleyecek seminerler, eğitimler, yeni iş kolları hakkında bilgilendirme toplantıları düzenleyerek mezunlarının daha rahat ve kendilerine uygun iş kollarında şans bulabilmeleri için çalışıyor.Mezunlarını yeni iş kolları, eğitim sistemleri, iş başvuru teknikleri konusunda da bilgilendiren Jagiellonian Kariyer Merkezi üniversite eğitiminiz sonrası sıkça uğrayacağınız bir eğitim ve iş yerleştirme merkezi olarak hizmet veriyor.