İngiltere’de Yaşam

blank

Dünyada evrensel dil olarak kabul gören İngilizcenin doğduğu bu ülkeyi keşfetmek ve bu kültürü birinci elden tecrübe etmek artık çok kolay! ELT ayrıcalığı ve aracılığı ile siz de İngiltere’ye seyahat edebilir, akademik ve profesyonel kariyerinize bir adım öne geçebilirsiniz. Bu yolculuk boyunca ELT ailesi olarak sizin yanınızda olacak ve gitmeden önce de sizi bu serüvene hazırlayacağız.

Dil ve Kültür yüzyıllardır bu topraklarda iç içe gelişen ve birbirinden ayrılamaz iki unsurdur. İngiliz kültürü farkında olmasak da hayatlarımızı etkilemiş ve tarih sahnesinde dünyayı da şekillendirmiştir. Dünyada yılda yüz binlerce öğrencinin eğitim almak için ilk tercihi olan İngiltere’nin resmi devlet başkanı olarak Kral ve Kraliçe gösterilirken seçimler ile bir başbakan ve hükumeti yürütme gücüne sahip olduğu gibi yürütmede de etkin rol oynar. İngilizler modernizasyon sürecinde demokrasiyi benimsemiş olsalar dahi Birleşik Krallık ülkenin resmi ismidir ve halkın Kraliçelerine olan düşkünlüğü dillere destandır.

İngiltere’nin dokusu geçmiş ile günümüz arasında adeta bir köprü görevi görür. Türk öğrencilerimizin en büyük etkisi altında kaldıkları unsurlar arasında bu modern ülkede geçmişe yaptıkları anlık yolculuklar yer almaktadır. Bu da aslında ülkenin bu tarihine gösterdikleri özen ve koruma politikalarının bir özelliğidir. Dil okulu öğrencilerimizin bir yandan çağdaş dünyanın son teknoloji hizmetlerinden faydalanırken diğer yandan eşsiz cevherlerle dolu müzelerde tarihin sayfalarında kaybolmaları kaçınılmaz. Öğrencilerimizin ağırlıklı olarak tercih ettiği ülkeler arasında İngiltere’nin ilk sıralara yerleşmesine şaşmamalı doğrusu. Lakin yurtdışına çıktığınız zaman yaşayabileceğiniz kültür şokuna da hazırlıklı olmanız gerekiyor. Bu güne kadar alıştığınız ülkenizdeki içtiğiniz sudan tutun kullanacağınız prize kadar bir değişim söz konusu olacaktır. Bunun üstesinden gelebilmek adına uluslararası öğrenciler ile arkadaşlık kurabilir aynı zamanda farklı kültürleri tanıma şansı da yaratabilirsiniz.

Kültürel aktiviteler son derece fazla ve tatmin edicidir. En küçük kentten tutun en kozmopolit merkeze kadar halkın sanatsal faaliyetlere katılım oranı çok yüksektir. Her ay mutlaka bir festival, konser veya sanat galerisi şehre gelir. Bunun dışında her akşam sosyalleşebileceğiniz bir “Pub” kültürü vardır. Genel algının aksine publar gece kulüpleri değildir, Türkiye’deki kahvehane tadında mekânlardır. Genç ve orta yaşlı bir kitlenin tercih ettiği ve hatta ailelerin de akşamüstü çıkıp oturabilecekleri bir ortama sahiptir. Dil okulu öğrencilerinin kolaylıkla sosyalleşebileceği ortamlardır. Gecenin sonunda ödeyeceğiniz hesaptan da korkmayın diğer işletme türlerine göre oldukça uygundur.

Damak zevkinize gelince, Türk mutfağı kadar tatmin edici bulmamanız çok normal. “Fish and chips” olarak adlandırılan geleneksel atıştırmalıkları dünya çapında ün salmış olsa da bir tereyağlı İskender elbette değil. Öte yandan İngiltere’nin birçok büyük kentinde Türk marketleri ve restoranları bulabilir, biraz fiyat farkıyla ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Coğrafi konumları sebebiyle çok fazla tarıma elverişli olmayan iklimleri Hayvancılığın gelişmesini sağlamış bu da et süt ve süt ürünlerinin, sebze ve meyvelere göre çok daha ucuz olmasına yol açmıştır. Dört tarafı suyla çevrili bir kara parçası olduğu için balıkçılık yaygın bir meslek olmuştur. Yine bu sebeple deniz mahsulü fiyatları da Türkiye’ye kıyasla oldukça ekonomiktir.

İngilizlerin kibar bir ırk olduğunu bilmeyen yoktur. Bu nezaketlerini ülkelerinden eğitim için ayrılarak İngiltere’ye seyahat eden öğrencilerimize de sayısız kez yansıtmışlardır. İngilizceyi daha kibar kullanır ve görgü kurallarına da çok bağlıdırlar. Trafik kurallarına uyarlar ve insanların saygı çerçevesinde iletişim kurdukları sosyal bir çevre ile karşılaşacaksınız. Bütün bu sebepler İngiltere’yi eğitim almak için çok elverişli bir ülke yapıyor.

Tercihlerinizi şekillendirirken gideceğiniz ülkenin sosyokültürel özelliklerine ek olarak dikkat etmeniz gereken unsurlardan bir diğeri de konaklamanızdır. İngiltere’de konaklama ücretleri her ülkede olduğu gibi şehirden şehre farklılık gösterir. Londra gibi büyük yerlerde konaklama diğer kentlere göre elbette daha maliyetlidir. Yurt ve aile yanı en çok tercih edilen konaklama tiplerindendir. Dil okulunuzun konaklayacağınız yere yakın olmasını istiyorsanız ücret farkı ödemek durumunda kalabilirsiniz ancak aksi durumda da toplu taşıma kullanmanız gerekebilir. Bunun gibi faktörler ELT Yurtdışı Eğitim‘in Dil Okulu danışmanları tarafından size ücretsiz olarak aktarılır ve eğitim programınız tamamen tercihleriniz doğrultusunda şekillendirilir.

İngiltere Dil Okullarında eğitim almak isteyen öğrencilerimizin programa katılabilmesi için 16, yurtta konaklayabilmesi için de 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Akademik ve kişisel gelişiminizi destekleyerek ülkenize dünyaca geçerliliği olan bir Dil Eğitim Sertifikası ile dönme sırası ELT Yurtdışı Eğitim ile artık sizde!

blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank