Almanya’da yüksek lisans eğitiminin kapılarını aralayın! Küresel düzeyde tanınan Alman üniversiteleri ile kariyerinizi ileri taşımanın avantajlarını keşfedin.

Ekonomik ve siyasi bakımdan dünyanın en güçlü ülkeleri arasında yer alan Almanya’da dört yüze yakın yüksek öğrenim kurumu bulunmaktadır. Her bir üniversite köklü ve gelişmiş bir yapıya sahip olmasıyla birlikte tüm dünya ülkeleri tarafından tanınmaktadır. Her eyalette farklılık gösterse de her dönem için almış oldukları fon ücretleri dışında Almanya’daki devlet üniversiteleri uluslararası öğrencilere ücretsizdir.

Almanca Hazırlık

Devlet üniversitelerindeki yüksek lisans programlarının %95’ine yakının eğitim dili Almancadır. Almancası olmayan öğrenciler, hazırlık sınıflarında ya da üniversitelerden bağımsız özel Almanca kurslarına giderek istenilen düzeyde Almanca yeterliliğe ulaştıklarında Almanya’da yüksek lisans eğitimi için başvuru yapmaya hak kazanırlar. Birçok üniversite ve bölüm alternatiflerine sahip olan Almanya, ana dilde eğitim alan öğrencilere mezuniyet sonrası Almanya’da iş hayatına atılabilmeleri için önemli bir avantaj sağlar.

Düşük Yaşam Maliyetleri

Almanya’da yüksek lisans eğitimi iki yıl sürmektedir. Alman hükümetinin öğrenciler için belirlediği yıllık yaşam masrafı tutarı 2024 yılı itibariyle yaklaşık 11.200 €’dur. Belirlenen bu rakam Almanya’da yüksek lisans yapmak isteyen bir öğrencinin bir akademik yılda ne kadar masraf yapacağı konusunda bir fikir vermektedir. Bu tutar, vize süreci için de önemlidir çünkü öğrencilerin kendileri adına bir Alman bankasında açılacak olan hesaplarında 11.200 € bloke edilmektedir ve yine öğrenci tarafından kullanılmak üzere ayda en fazla 934 € çekebilecekleri şekilde düzenlenir. Aylık barınma, yeme-içme ve sosyal giderleri de ortalama olarak 934 € olarak belirlenmiştir.

Almanya’da üniversite ücretleri Türkiye’deki devlet üniversitelerinde olduğu gibi ücretsizdir, ancak bazı okullar yıllık 100€ ila 500€ arasında harç ücreti alırlar. Bu da muadil ülkelerle karşılaştırıldığında kalite ve ekonomi bakımında Almanya’nın en fazla tercih edilen ülkeler arasında yer almasını sağlamaktadır.

Almanya’daki çoğu üniversite, kayıtlı olan öğrencilerine eyalet içerisinde ücretsiz ulaşım imkânı sağlamaktadır.

Almanya Üniversitelerinin Dünya Sıralamaları

2024 yılında açıklanan QS World World Rankings’te, dünyanın en iyi ilk 1000 üniversiteleri arasında Almanya’dan 45 üniversite bulunmaktadır. Bunlardan ilk 250 arasında yer alan üniversiteleri aşağıda görebilirsiniz:

Technical University of Munich37
Ludwig-Maximilians-Universität München54
Universität Heidelberg87
Freie Universitaet Berlin98
RWTH Aachen University106
KIT, Karlsruhe Institute of Technology119
Humboldt-Universität zu Berlin120
Technische Universität Berlin (TU Berlin)154
Albert-Ludwigs-Universitaet Freiburg192
Universität Hamburg205
Eberhard Karls Universität Tübingen213
Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg229
University of Göttingen232
Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn239
Technical University of Darmstadt246
Technische Universität Dresden246

Geleceğe Işık Tutan Yenilikçi ve Modern Üniversiteler

Almanya üniversiteleri sadece köklü bir tarihe değil aynı zamanda birinci sınıf yenilikçi eğitimine de sahiptir. 1999 yılında Bologna sürecine geçilmesi ile birlikte uluslararası öğrenciler için en çok tercih edilen ülkelerden biri Almanya olmuştur. Farklı kültür ve milletlerin bir arada eğitim almalarını sağlayacak olan değişimi de Almanya üniversiteleri hızla uygulamıştır. Araştırma ve geliştirme anlamında da çok yüksek fonlara sahip olan üniversiteler, tüm imkanları ile geleceğe ışık tutacak mezunlar yetiştirmektedir.

Tüm Dünya Tarafından Tanınan Prestijli Diploma

Almanya’da yüksek lisans eğitimi tamamlandıktan sonra kazanılacak olan diploma sadece Almanya ve Türkiye tarafından değil tüm dünya ülkeleri tarafından tanınmakla birlikte önemli bir saygınlığa sahiptir. Almanya’daki yüksek lisans programları öğrencilerini nitelikli mezun olmaya hazırlamaktadır. Alınacak olan eğitim akademik gereksinimleri arttırıcı, kariyer odaklı ve uygulamalı olarak dizayn edilmiştir ve iş hayatında kullanılabilecek tüm yeterlilikleri kazandırmaktadır. Bu da diğer mezun öğrencilerinden sizleri bir adım daha öne çıkartmaktadır.

Almanya’da Öğrenci Olmak

Uluslararası öğrencilerin en çok zorlandıkları konular arasında farklı bir ülkeye ve kültüre uyum sorunu yer almaktadır. Özellikle Almancası olmayan öğrenciler için. Bu noktada Almanya’da yüksek lisans eğitimi alacak olmanın avantajlı durumlarından bir tanesi de hızlı adaptasyon ve uyum süreci. Anadilde eğitim veren Alman üniversitelerinde hazırlık sınıfını tamamlayan öğrenciler, Alman öğrenciler ile birlikte eğitim almaktadırlar. Bu noktada alacak oldukları Almanca hazırlık sınıfı, aynı zamanda da ülke ve kültüre de bir hazırlık sürecidir. Bu hazırlık sürecini başarılı bir şekilde tamamlayan öğrenciler sosyal hayatlarında iletişim kurmakta sorun yaşamamaktadır. Sosyal yaşamın en önemli noktalarından bir tanesi olan iletişim de yeterli seviyede yabancı dil bilgisinden geçmektedir. Çok sayıda yabancı öğrenciye ev sahipliği yapan Almanya, uluslararası öğrenciler için multi-kültürel, güvenli ve sosyal bir devlettir.

Kolay Başvuru Şartları

Almanya’da yüksek lisans eğitimi için yapılacak olan başvuruların şartların her üniversite için farklılık göstermektedir. Ancak hem akademik olarak başarılı hem de sosyal olarak donanımlı olan adayların şansları her zaman daha yüksektir. Gelen şartlar olarak en önemli kriterlerden bir tanesi mezuniyet not ortalamasıdır. Sosyal Bilimler ve İşletme Fakülteleri ve alanları için 2.70, Fen Bilimleri ve Mühendislik Fakülteleri için ise 2.75 genel başarı ortalaması tavsiye niteliğindedir. Almanca yeterlilik isteyen üniversiteler için ise Testdaf 4 ya da DSH 2 almanca yeterlilik sertifikası gerekmektedir. Bunların dışında destekleyici referans mektupları ve motivasyon yazıları da başvuruları güçlendirmektedir.

Almanya’da Yüksek Lisans için 5 ELT Tavsiyesi

  • Almanya’da yüksek lisans yapmaya karar verdikten sonra hemen Almanca kursuna yazılmalı ve bireysel olarak çalışmalara başlamalısınız.
  • Lisans eğitimi devam eden öğrenciler, CV’lerini güçlendirici sosyal ve kültürel faaliyetlere katılmalıdır.
  • Almanya’da yüksek lisans başvurusu öncesinde, üniversitedeki hocalarınızla referans mektubu konusunda görüşmelere başlamalısınız.
  • Alman yazarların, araştırmacıların, bilim adamlarının kitapları ya da hayatları hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bu durum sizi, diğer aday öğrenciler karşısında avantajlı bir konuma getirecektir.
  • Daha detaylı bilgi için size en yakın ELT ofisini ziyaret ederek akademik danışmanlarımızdan ücretsiz bilgi alabilirsiniz.