Almanya’da eğitim ve yaşam maliyetleri

Almanya’da eğitim ve yaşam maliyetleri

Almanya’da üniversiteler devlet tarafından finanse ediliyor. Eğitim ülke genelinde ücretsiz.

Prestijli ve kaliteli bir yüksek lisans eğitimini alabileceğiniz en mantıklı ülke seçeneklerinden biri Almanya’dır. Üniversitelere ödeyeceğiniz yıllık harç ücreti ücret ortama 200€ ila 3000€ arasında değişecektir. Bu miktarlar harç ücreti olarak ödenir, fakat üniversiteler aslında ücretsiz olduğu için bu ücretleri farklı üyelik ve fonlar için alırlar. Örneğin bazı üniversitelerde bu ücretlere ulaşım kartı, hatta bazen sigorta gibi ücretler dahildir. Öğrenci, üniversitelere dönemlik olarak ödeme yapar.

Almanca hazırlık eğitiminde ise devlet okulu bünyelerinde kur bazlı ödeme yapılır. Ortalama 1 kur Almanca dil eğitimi bedeli 500€ civarındadır. Örneğin 5 kur Almanca dil eğitimi alan ve istediği Almanca dil seviyesine ulaşan bir öğrenci 2500€ ödeme yapmış olur. Bunun yanı sıra dil eğitimini sömestr olarak yani dönemlik ödeten okullarda vardır fakat yine eğitim maliyet 2500€ civarında olacaktır. 5 kur Almanca eğitimi 6 ay ila 1 sene arasında sürebileceğinden bu ücretler Türkiye’de Almanca eğitimi almak için ödenen ücretlerle neredeyse aynı, bazı üniversitelerde Türkiye’den daha ucuzdur.

Almanya’da yaşam ve konaklama maliyetleri

Almanya’da öğrenciler konaklama için aylık ortalama 300€ – 750€ Euro arası ödeme yapmaktadır. Konaklama tercihleri genelde üniversitelerin yurdu ya da paylaşımlı bir öğrenci evi olarak yapılır. Bireysel ev tutmak isteyen öğrenciler, evin lokasyonu ve büyüklüğü gibi kritlerlere göre yurtlardan daha fazla ödeme yapabilirler. Almanya’da yurt başvuruları çok kısa sürede olumlu olarak yanıtlanmadığı için erken yapılmalıdır. Buna ek olarak ulaşım, beslenme ve sosyal giderleriniz için de toplamda aylık 400€ civarında paraya ihtiyacınız olacaktır. Almanya Eğitim Bakanlığı, Almanya’da yüksek öğrenim gören bir öğrenci için aylık ortalama yaşam maliyetini 934€ olarak belirlemiştir.

Öğrencilerimiz vizeye başvuru yaparken, Almanya’da 1 yıllık yaşam maliyeti olan 11.208 €’yu Almanya’daki bir bankaya bloke hesap açarak yatırmalıdır. Vizesi çıkıp Almanya’ya giden öğrenci hesabını aktif hale getirip her ay bu paranın 1/12 ini yani 934 €’yu çekebilir.


Yurtdışında yüksek lisans maliyetleri – Karşılaştırmalı Referans Tablo

(Grafiği büyütmek için üzerine tıklayınız)

Karşılaştırmalı maliyet tablosu