Almanya Master Başvuru ve Kabul Koşulları

Almanya Master Başvuru ve Kabul Koşulları

Almanya’da master başvuru ve kabul koşulları avantajlıdır.

Almanya’da yüksek lisans başvurusu yapabilmek için üniversite mezunu olmanız ya da mezuniyet aşamasında olmanız yeterlidir.

Almanya’da master eğitimi almak isteyen öğrenciler için 4 önemli şart bulunmaktadır:

  • Lisans not ortalamanız 2,70 ve üzeri olmalıdır. Lisans not ortalamanız 2,70 ve altı olması durumunda üniversiteler size şartlı kabul verseler bile Konsolosluk bu konuda sıkıntı çıkarabiliyor ve genelde vize reddi ile sonuçlanıyor.
  • Hangi lisans bölümünden mezun iseniz, yüksek lisansınız da aynı bölüm üzerine olmalıdır. Almanya üniversiteleri farklı bir alanda kabul vermemektedir, kendi alanınızda devam edebilirsiniz.
  • Hazırlayacağınız motivasyon mektubu ve Üniversitenizden alacağınız referans mektuplarınız çok iyi olmalıdır.
  • Almanya’da yüksek lisans başvurusu yapabilmek için üniversite mezunu olmanız ya da mezuniyet aşamasında olmanız yeterlidir.

Master eğitimi için de yine öncelikle Almanca yeterliliğinizi TestDAF skoru ile belgelemeniz gerekiyor. Şartlı kabul alarak Almanca eğitimine başlayabilir, gerekli dereceye ulaşınca Master eğitiminize başlayabilirsiniz.

ELT ile Almanya’da yüksek lisans öncesi Almanca eğitiminize “Şartlı Kabul” güvencesinde başlayın

Almanca bilmiyorum diye üzülmeyin. ELT’nin sunduğu şartlı kabul avantajı ile önce arzu ettiğiniz üniversite ve bölüme başvurunuz yapılacak, bu üniversiteden adınıza şartlı kabul alınacak. Şartlı kabul belgesi gerekli Almanca düzeyine geldiğinizde Almanyada yüksek lisans eğitimine başlayabileceğinizi belgeler. Böylece Almanca eğitiminize üniversite garantisi ile başlayabileceksiniz.

Almanya üniversiteleri seçicidir. Not ortalamanızı yüksek tutmaya çalışın.

Almanya’da çok sayıda üniversite var ve bu üniversitelerin çoğu dünya sıralamasında önemli yerlerde bulunuyor. Tercih edeceğiniz üniversiteye kabul edilmenizde lisans mezuniyet ortalamanız ve aldığınız dersler önemli olacaktır. ELT başvuru aşamasında sizin için akademik analiz yaparak hangi üniversitelere başvuru yapabileceğiniz konusunda size doğru yönlendirmeler yapmaktadır.

Almanca hazırlık eğitimi

Yüksek lisans öncesinde ilk yılınızda Almanca eğitimi almanız ve Almanca yeterliliğinizi TestDAF sınavı ile belgelemeniz gerekiyor. Bunun için ELT size Almanya’nın en kaliteli dil eğitim kurumlarından birinde, üniversite başvurunuza entegre olarak 1000-1080 saatlik yoğun bir akademik Almanca eğitimi sağlıyor. Üstelik oldukça ekonomik ve avantajlı koşullarda.

Almanya’da İngilizce master programları

Almanya üniversiteleri her geçen yıl artan sayıda İngilizce master programları da sunmaktadır. Ancak bu programların kontenjanları çok düşük, tüm dünyadan talep çok fazla, rekabet ve seçilme kriterleri oldukça yüksektir. Bu programlara başvuru yapmak isterseniz;

  1. Not ortalamanız minimum 3.0 ve üzerinde olmalı
  2. İngilizce seviyenizi belgelemelisiniz. IELTS skorunuz en az 6.5 veya TOEFL 79 olmalı
  3. Almanca B2 seviyesinde sertifikanız olmalı

Yüksek lisans başvuru ve işlem süresi

Bütün belgelerin ve süreçlerin tam, eksiksiz ve doğru olarak yönetilmesi ve tamamlanması koşuluyla Almanya üniversite başvurularında, üniversitelerden kabul belgesinin gelme süres ortalama 6-12 hafta, vize başvurusunun sonuçlanma süresi de ayrıca 3-6 hafta sürmektedir. Bu süreçlerin yönetiminde ve başarıyla sonuçlandırılmasında ELT kalite ve deneyimi size büyük avantajlar sağlayacaktır.