Başvurulacak okul ve bölüm nasıl seçilmeli?

Amerikada yüksek lisans yapmaya karar verdiğinizde yüzlerce üniversite ve sayısız program ile karşılaşacaksınız. Bunlar arasından size en uygun üniversite ve en doğru program kararını vermek zorlu bir süreçtir. Doğru kararı vermek için; Amerika’ da yüksek lisans eğitimine başladıktan sonra hayatınızdaki bütün faktörleri ve gelecek planlarınızı doğru analiz edip kararınızı vermeniz gerekmektedir. ELT olarak sizden alacağımız kabul belgeleriniz ve bireysel özelliklerinize göre size en uygun bölümler ayrıca tavsiye edilecektir.

Doktora yapabilir miyim?

Eğer amacınız akademik alanda eğitiminizi devam ettirmek ise direkt doktoraya da başlayabilmeniz de mümkündür. Bu fırsatı ders notlarınızı yüksek tutarak değerlendirmeye çalışın. Her üniversitenin doktora programı bulunmamaktadır. Hangi okulların direk doktora başvurusunu kabul edip etmediğini yine ELT olarak tavsiyelerimizle öğrenmeniz mümkündür.

Yüksek lisans yapacağım üniversiteyi nasıl seçeceğim?

ELT olarak Hedeflediğiniz üniversitenin bulunduğu ülke ve şehrin iklim, ulaşım, hayat standartları, konaklama giderleri, bölümün üniversiteniz içerisindeki kalitesi, üniversitenin saygınlığı gibi birçok özellikleri göz önüne alarak öğrencilerimize yardımcı olmaktayız.

Dikkat etmem gereken diğer noktalar nelerdir?

Yüksek lisans yapmayı hedefleyen adayların buraya kadar saydığımız kriterlerden başka da dikkate almaları gereken detaylar vardır:

  • Üniversiteniz içerisinde bölümünüzle alakalı olan araştırma (research) olanakları
  • Mezuniyetiniz için bitirme tezinin gerekli olup olmadığı (Amacınız bir akademisyen olmak değilse özel sektörde çok da işinize yaramayacak olan tez çalışmanıza harcadığınız emeğin karşılığını alamayabilirsiniz.)
  • Bölümünüzün asistanlık olanakları (Akademisyen olmak gibi bir hedefiniz var ise bu imkanı mutlaka başvurularınızdan önce bireysel olarak araştırmaya çalışın ve ELT olarak bizden bu konuda destek alın.)
  • Tüm maaliyetlerinizi belirleyecek olan program ücreti, yaşam giderleri, genel giderler gibi toplam ücretlerin hesaplanması

İngilizce Seviyem yeterli olacak mı?

Amerika’da yüksek lisans eğitimi almak istiyorsanız İngilizceyi istenen seviyede olduğunu TOEFL/IELTS sınavları ile belgelemiş olmanız gerekmektedir. Bu konuda kesin kararı başvuru yapacağınız üniversitenin verdiğini ve dünyanın herhangi bir ülkesinde ana dilini bilmeseniz dahi yüksek lisans yapma şansına sahip olduğunuzu unutmayın. Bu konuda ELT olarak yardım ve desteği öğrencilerimize sunabilmekteyiz.