GENEL BİLGİLER

ELC 1969 yılında Bristol’de kurulan butik bir okuldur. Bir aile işletmesi olan ve halen John & Margaret Duncan direktörlüğünde eğitim veren bu okulun sahipleri hem öğrencilerinin dil eğitimi konusunda hem de akademik gelişimleri için adanmış bir hayat yaşamaktadırlar. 2017 yılında EL Gazettetarafından British Council’ın denetim, kontrol ve puanlamaları baz alınarak İngiltere’deki 500 dil okulu arasında en iyisi seçilen ELC’nin bu başarısının altında en ileri gelen sebepte budur. Okul TEN (The English Network), IALC (International Association of Language Centres), British English ve English Quality gibi toplulukların değerli üyelerinden biridir ve yıllardır süregelen başarıları sebebiyle British Council tarafından da akredite edilmiştir.

İngiltere’de dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için okulun özellikle yoğun İngilizce eğitimleri ve buna bağlı olarak sınav hazırlık programları oldukça göze çarpmaktadır. ELC’nin Cliffton bölgesinde,University of Bristol kampüsüne çok yakın mesafelerde iki ayrı binası bulunmaktadır. Pembroke House ve Abon House olarak adlandırılan merkezlerin her ikisininde müthiş yeşil bahçeleri ve öğrencilerin boş zamanlarını geçirebileceği kapalı ortak alanları mevcuttur. Birbirlerine yürüyerek 7 dakika mesafede bulunan okullarda toplamda 9 sınıfla eğitim veren ELC’nin tüm sınıfları öğrencilerini motive edebilecek şekilde tasarlanmış, aydınlık ve ferah ortamlardır. Her bir sınıfta ortalama 12-14 kişi bulunmaktadır. Okulda kaliteli bir internet bağlantısı öğrencilerin hizmetine sunulur. Binalarda maalesef kendilerine ait kantinleri yoktur fakat okulların çok yakınlarında, birkaç dakika mesafede pek çok kafe, bar ve dükkân mevcuttur. Aynı zamanda yerel bir sandviç dükkanından her ders arasında taze yiyecekler getirilir.Temmuz ve Ağustos ayları boyunca Pembroke House’un 2 dakika yakınında bulunan Clifton College’da bir de yaz merkezi açılmaktadır, junior grupların ve genel olarak talebin de çok olduğu bu dönemde öğrenciler burada da eğitimlerini sürdürebilmektedirler.

Rakamlarla ELC’yi incelediğimiz zaman karşımıza çıkan birkaç önemli bilgiyi de şu şekilde sıralayabiliriz; okulun yaş ortalamasının ne büyük paydasını 18-21 yaş aralığı, ondan sonra da 22-29 yaş aralığı takip etmektedir. ELC’nin yıllardır devam ettirdiği iyi referansının ana sebeplerinden bir diğeri öğrencilerin milliyetlerinde çok özenli bir eşitliktir fakat görüyoruz ki hepsinden biraz daha fazla Güney Kore ve İsviçre ağırlığı vardır. En yoğun olduğu Temmuz – Ağustos aylarında, 30’a yakın ülkeden ortalama 250 öğrenciye hizmet vermektedir, normal zamanda bu ortalama 175’e düşmektedir. Belirtmekte fayda var ki, ELC, diğer öğrencilerini rahatsız etmemek ve okulun milliyet ve yaş dağılımı dengesi ile oynamamak adına, kalabalık kapalı gruplar kabul etmemektedir.

50 yılı aşkın bir süredir hizmet veren ELC’nin yöneticileri, bu zamana eriştikleri ve korudukları yüksek standartlardaki kalitenin en önemli nedenlerinden birinin, oluşturdukları eğitmen kadrosu olduğunu belirtirler. Ortalama 21 yıl deneyimi olan öğretmenlerinin bu okulda eğitim verme ortalamaları ise 13 senedir ki bu pek çoklarına göre gerçekten uzun bir zaman dilimidir. Okulun butik bir kurum olmasından kaynaklı, tüm öğrenciler isim isim tanınır ve süreçleri boyunca yalnızca dil eğitimi noktasında değil aynı zamanda akademik olarakta eğitmenleri tarafından tavsiyeler alırlar.

ELC BRISTOL DİL OKULU FİYATLARI

Sistemi, hizmetleri ve kalitesi herkes tarafından bilinen ve kendini kabullendirmiş ELC, İngiltere’deki diğer dil okulları kadar olmamakla birlikte sene içerisinde belirli oranlarda kampanyalar düzenlemektedir. ELC Bristol ve İngiltere’de dil okulu ücretleri için ELT danışmanlarından ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

ELC BRISTOL Bristol Dil Okulu Fiyatları

Katalog Fiyatıdır İndirimli Fiyat Al
2 Hafta8 Hafta12 Hafta16 Hafta24 Hafta36 Hafta Kur
Eğitim
Yoğun İngilizce 610 2360 3420 4560 6480 9360 GBP
Konaklama
Paylaşımlı Öğrenci Evi - TK Oda40016002400320048007200 GBP
Paylaşımlı Öğrenci Evi - TK Özel Banyolu Oda40016002400320048007200 GBP
Aile Yanı TK Oda YP - 18 Yaş Üstü37014802220296044406660 GBP
Aile Yanı TK Oda YP - 18 Yaş Altı40016002400320048007200 GBP
Diğer
Ders Materyal Ücreti 50 50 50 50 50 50 GBP
Kayıt Ücreti 50 50 50 50 50 50 GBP
Havaalanı Transferi - Heathrow 230 230 230 230 230 230 GBP

SUNULAN PROGRAMLAR

General English (Genel İngilizce)

ELC dil eğitimi konusunda alışık olduğumuz standartların dışında kendi kurallarını ön plana sürmektedir. Örneğin hiç İngilizce bilmeyen öğrenciler için sıfırdan eğitim verilmemektedir ve tüm seviyede programlar her hafta başlamaz, elementary(temel) seviyesindeki öğrenciler okulun belirlediği tarihlerde başlamalılar, katılmak isteyen öğrencilerin bu tarihlerin ELC’nin akademik takviminden kontrol etmesi gerekmektedir. Diğer seviyelerde ise tüm dil okullarında olduğu gibi her Pazartesi yeni bir program açılmaktadır.

Yetişkin gruplara eğitim veren ELC’nin öğrenci kabulü minimum 16’dır ve en az 2 haftalık bir programa kaydolunabilir.

Genel İngilizce programlarında her bir sınıfın 2 ya da 3 öğretmeni olur, ana eğitmenin ders anlatımını diğer becerilerle birlikte öteki eğitmenler takip eder, bu da öğrencinin her daim aktif kalmasını sağlar. Ders saatleri 45 dakikadır ve genel İngilizce eğitimlerinde haftada 28 ders saati verilmektedir. Hafta içi her sabah ve haftanın 4 günü öğlen saatlerinde dersler olmaktadır fakat Cuma öğleden sonra boştur. Okula gidilen ilk gün bir seviye belirleme sınavı ile öğrencilerin hali hazırda sahip oldukları yetenekler tespit edilir ve buna göre bir yerleştirme yapılır. ELC, A2 seviyesinden C2 seviyesine kadar 7 farklı levelda eğitim vermektedir. Her bir seviyede kendi içinde 3’e ayrılır, bir öğrencinin 12 haftada bir seviye her 4 haftada da bir bölüm bitirmesi ön görülür. (Okulun sitesinden aldığım aşağıdaki görseli de altındaki İngilizce açıklamayı kaldırarak koyabiliriz belki)

ELC verdiği dil eğitimlerinin içerisine, kişisel çalışma programlarını, kayıt olunan tarihten itibaren açılan ve eğitim bittikten 3 ay sonraya kadar açık kalan e-learning portalını, okulun online StudyZone’unu (Çalışma Alanı’nı), konuşma kulübü, şarkı kulübü ve Cuma film kulübü gibi her hafta iki saatlik isteğe bağlı ek dil aktivitelerini dahil eder. 

B2 seviyesi ve üzerindeki öğrencileri için haftanın iki öğleden sonrasında, derslerinin ardından öğrencilerin seçmeli derslerden de faydalanma hakları vardır. ELC öğrencilerini her alanda zorlayarak daha etkili bir eğitim ile donanmalarını sağlamaya çalışır. Bu seçmeli derslerin başlıkları şunlardır; İşletme, Film Çalışmaları, Diyalog & Telaffuz, Müzik ve Şarkılarla İngilizce, İngiliz Yaşamı ve Kültürü, İngiliz Edebiyatı, Akademik İngilizce ve Spor. Bu öğrenciler seçmeli derslerindeyken B1 seviyesi ve altındaki öğrenciler içinse iletişim becerilerini geliştiren etkinliklere odaklanılmaktadır.

Examination Preperation (Sınav Hazırlık)

ELC’nin en bilinen ve tercih edilen programı sınav hazırlık programlarıdır denilse yanlış olmaz. Okul öğrencilerini yalnızca disiplinli bir şekilde sınavlara hazırlayıp, bununla sarıp sarmalamakla kalmıyor, aynı zamanda da senelerdir tüm sınav öğrencilerinin istatistiklerini tutarak, kendi hedeflerini de sürekli yükseltiyor. ELC’de şu sınavlar üzerinde çalışılır;

  • Cambridge English First (FCE)
  • Cambridge English Advanced (CAE)
  • Cambridge English Proficiency (CPE)
  • IELTS (International English Language TestingSystem)

Sınav hazırlık programlarına minimum 4 hafta katılabilirsiniz. İngilizce seviyenizin hali hazırda en az B1 olması gerekmektedir. Eğer sınav skoru amacınız varsa ve bu programlardan birini değerlendirmek istiyorsanız, okulun size önceden gönderdiği test ile seviyenizi belirleyebiliyor ve ona göre planlamanızı yapabiliyorsunuz.  Eğer seviyeniz B1 ise haftada 21 saat IELTS hazırlık (akademik İngilizce) dersi alırsınız, şayet B2 ve üzerinde ise 18 saat IELTS hazırlık dersi üzerine tıpkı genel İngilizce eğitimlerinde olduğu gibi 3 saat seçmeli ders alabilirsiniz.

English + Internship (İngilizce + Staj)

İngilizce seviyeniz B1 ise, ELC tarafından 6 aya kadar maaşsız bir staj programına yerleştirilebilirsiniz. Fakat program hali hazırda yalnızca Avrupa Birliği’ne ve Avrupa Ekonomik Alanı’na dahil olan vatandaşlar tarafından değerlendirilmektedir, maalesef Türk öğrencilerimiz katılamıyorlar.

English + Drama (İngilizce + Drama)

Dil eğitimleri kapsamında ilgilerinin olduğu alanda da kendilerini geliştirmek isteyen öğrenciler için çok nadir bulunan programlardan bir tanesidir. ELC İngiltere’nin en başarılı ve saygın drama okullarından biri olan Bristol OldVicTheatre School (BOVTS) ile iş birliği içerisinde bu programı yürütür. Programa katılım için minimum 18 yaşında olmalı ve İngilizce seviyenizin de en az B2 olması gerekmektedir. Genel İngilizce eğitiminin yanı sıra drama alanında alınabilecek alt eğitimler şu şekilde; kamera önü oyunculuğu, çağdaş drama ve müzikaller için şarkı söylemek.

Private Lessons (Özel Dersler)

Öğrenciler hangi eğitime katılırsa katılsınlar, talep ettikleri takdirde bire bir özel ders alabilirler, konu, işleyiş, içerik öğrencinin ihtiyacını giderebilecek şekilde organize edilir, en kısa zamanda en maksimum verim amaçlanır.

Summer Courses (Yaz Kursları)

Özellikle 16 ve 17 yaş öğrencilerin katıldığı bu dönemdeki öğrencileri hali hazırda kendi ülkelerinde akademik eğitimlerine devam ettikleri için yazları değerlendirdiğini biliyoruz. Bu sebeple bu süreç ELC için oldukça yoğun ve kalabalık geçiyor. Pembroke ve Abon merkezlerinin dışında yaz aylarında CliftonCollege içerisindeki ELC SummerSchool’da hizmete giriyor ve öğrenciler bu üç binadan birinde eğitim alabilme durumunda oluyor. Eğitim kapsamı genel İngilizce süreçleri gibi işliyor fakat bu öğrenciler için geziler, iç ve dış aktiviteler, spor etkinlikleri çok daha yoğunlukta oluyor diyebiliriz.

VİDEO

SOSYAL AKTİVİTELER

Disiplinli eğitim sisteminin yanı sıra öğrencilerinin ülkeyi ve kültürlerini yakından tanıyabilmeleri, oldukları yere ısınabilmeleri ve kendi aralarında da unutulmaz bağlar kurabilmelerine yardımcı olmaları için ELC sosyal etkinliklerine çok değer verir. Düzenli olarak spor etkinlikleri gerçekleştirilir, örneğin her Salı öğretmenlerle futbol maçı düzenlenir.

Etkinliklerin bir kısmı ücretsizken, özellikle gezi programları ekstra ücrete tabi olabiliyor. Hafta boyunca 2 akşam aktivitesi ve cumartesi gezileri düzenleniyor. Okul partileri, film kulübü, konuşma kulübü, sokak sanatı yolu gezisi, karaoke, Bristol Fiesta, Bristol Liman Festivali gibi etkinlikler ELC’nin sunduğu ücretsiz programlardır.

Ücretli aktivitelere birkaç örnek vermek gerekirse; Amerikan Havuz ve Dart (4 GBP), Opera / Bale, Hipodrom (12-16 GBP), Lazer Füzyon (8 GBP), BBC Stüdyoları Turu (10 GBP), Golf (8 GBP), Bowling (8 GBP), Liman Gezisi (6 GBP), Bristol Hayvanat Bahçesi (11 GBP), Paintball (25 GBP) Cumartesi gezilerinde en popüler olan şehirler Londra, Oxford, Bath, Salisbury, Cambridge gibi önemli merkezlerdir. Bu gezilerin maliyetleri 20-30 GBP arasında değişiklik gösterir, her birinin içeriği birbirinden farklıdır.

KONAKLAMA

ELC’nin sunduğu konaklama alternatiflerinin hemen hepsi okula yürüme mesafesindedir, bu sebeple herhangi bir ulaşım aracına ihtiyaç yoktur. Zaten Bristol’de insanlar çoğunlukla bisiklet kullanır ya da yürürler. Okul konaklamaları herhangi bir acente kullanmadan kendisi organize etmektedir, öğrenciler konaklamaları ile alakalı taleplerini direk okulun ilgili departmanı ile görüşerek iletebilirler ve çözüme ulaştırabilirler.

Aile Yanı Konaklama

Öğrencilerin büyük çoğunluğunun tercih ettiği bu seçenekte, söz konusu ailelerin ciddi bir bölümü uzun senelerdir ELC ile çalışmaktadırlar. Aile yanı konaklamalar tek kişilik odalarda yarım pansiyon (sabah kahvaltı ve akşam yemeği) olarak sunulurlar. Öğrencilerin okula ortalama yürüme mesafeleri 20 dakikadır, yalnızca Temmuz Ağustos aylarındaki yoğunluk nedeniyle, bu ortalama sürenin biraz daha uzayabilmesi söz konusu olabilir.

Öğrenci Evleri ve Rezidanslar

Aile yanı tercih etmek istemeyen ya da yemeklerini kendi pişirip diğer arkadaşları ile yaşamayı yeğleyen öğrencilerin yöneldiği konaklama seçenekleridir. ELC yine maksimum 20 dakika yürüme mesafesi çerçevesinde öğrencilerine 6 farklı alternatif sunar. Bunların içerisinde tek kişilik, çift kişilik, ensuit odalı, ortak kullanımda mutfaklı değişik seçenekler mevcuttur. Ayrıca yazın Temmuz Ağustos aylarında 2 üniversite rezidansı da bu seçeneklere eklenirler, onlarda ensuite odalarla öğrencilere hizmet vermektedir.

ELC aynı zamanda öğrencilerini ziyaret eden ailelere ya da arkadaşlara da farklı otel, hostel ya da daireler bulma konusunda destek olmaktadır.

BRISTOL ŞEHRİ

Avon nehri kıyısında uzanan ve ülkenin en çarpıcı güzelliklerini sınırları içerisinde barındıran güzel şehir Bristol, bir yandan turistik olarak gezginlerin dikkatini çekerken, öte yandan köklü eğitim tarihi ile başarılarına başarı katıyor, gelişen havacılık sektörü ile liderliği elden bırakmıyor, göz alıcı mimarisi ile sevenlerinin listesinden düşmüyor ve elit İngiliz halkı ile geleneksel kültürlerini yaşamaya ve yaşatmaya devam ediyor.

Gerek başkent ve diğer hatırı sayılır şehirlere yakınlığı sebebiyle gerekse kendi içinde barındırdığı harikalar ile, ne kadar zaman geçirirseniz geçirin, tüm günlerinizi dolu dolu yaşayabileceğiniz şehirlerden biri olan Bristol’de, sunduğu tüm imkanlara göre doğru orantılı olmayan bir ekonomiklikle karşılaşabilirsiniz. Gündelik hayatın rahat, huzurlu ve kolay olduğu, insanların sıklıkla bisiklet kullandığı ve bireysel ve toplumsal gelişmişliklerini üst seviyelerde tuttuğu bu şehir yıllardır gözdeliğini korumaktadır.

ULUSLARARASI ÖĞRENCİ ORANI

ELC Bristol’da dil eğitimi alan öğrencilerin en büyük avantajı, Birleşik Krallıkta dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin Bristol şehrini seçmeleri ve burada farklı ülkelerden öğrencilerin bulunmasıdır. ELC Bristol’de eğitim alan uluslararası öğrencilerin oranını görmek için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz. 

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA

feltom
Felca
EnglishUK
British Council
ialc
UED
Quality English
icef