Warsaw School of Applied Linguistics (Varşova Uygulamalı Dilbilim Okulu)

Varşova Uygulamalı Dilbilim Okulu (İng: Warsaw School of Applied Linguistics, Leh: Lingwistyczna Szkoła Wyższa w Warszawie), hem Avrupa Birliği içinde hem de ötesinde uluslararası ortamda gençlere yabancı dil eğitimi verecek profesyonellerin eğitilmesine duyulan ihtiyaca yanıt olarak 1999 yılında kuruldu. Halen, lisans ve yüksek lisans eğitiminde dilbilim alanında eğitim programları sunan Masovya’daki tek özel yükseköğretim kurumu olan okul, Polonya üniversiteleri arasında öne çıkmaktadır.

Warsaw School of Applied Linguistics, uygulamalı dilbilim alanında saygın kişiler olma hedefine sahip tercümanlar,  yabancı dil öğretmenleri ve diğer uzmanlık hedefleri olan kişiler için kapsamlı teorik ve pratik eğitim vermektedir. Çevirmenlik ve yabancı dil öğretmenliğine odaklanan okul, çalışma ve akademik araştırma programlarını, mesleki kariyerlerinde yabancı dil bilgilerini (İngilizce, Rusça ve Almanca) kullanabilecek saygın uzmanlar yetiştirmek için bir arada toplamıştır. LSW’de sunulan kurslar, işgücü piyasasının değişen ihtiyaçlarına ve uygulamalı dilbilimdeki en son araştırma ve başarılara cevap verecek şekilde tasarlanmıştır.

LSW, uluslararası partner ağını sürekli olarak genişlettiğinden, Polonya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler, ortak üniversitelerden birinde bir veya iki dönem geçirerek uluslararası deneyim kazanma ve kültürlerarası farkındalıklarını artırma olanağına sahiptir.

The Warsaw School of Applied Linguistics’in akademik kadrosu, öğrencileriyle deneyimlerini paylaşmaya istekli, iddialı ve deneyimli uzmanlardan oluşmaktadır. Ayrıca hem Polonya’da hem de yurtdışında saygın akademik kurumları temsil eden dilbilim, edebiyat, öğretim metodolojisi ve çeviri alanındaki en iyi uzmanlarla işbirliği iş birliği yapmaktadır. Polonya’da üniversite başvurusu yapmak isteyen öğrencilerimizin özellikle dil bilimi alanında en çok tercih ettiği okullardan olan LSW hakkında detaylara göz atalım;

Şehir Hakkında

Polonya modern ve hızlı büyüyen bir ülkedir. Başkent Varşova’da yer alan üniversite, ulaşım araçlarına ve şehir merkezine rahatlıkla ulaşılabilen bir konumdadır. Avrupa’nın tam kalbinde yer almasına rağmen, Polonya’da üniversite ücretleri, diğer Avrupa ülkelerindekinden çok daha uygundur. Öğrenciler İngiltere veya Norveç’teki akranlarından üç ya da dört kat daha az eğitim ücreti öderler, aynı zamanda Polonya üniversiteleri Türkiye’deki muadillerine göre yıllık eğitim ücreti açısından çok uygundur. Aynı şey, konaklama masrafları için de geçerlidir; Polonya’da barınma, toplu taşıma, kültürel yaşam ve hatta yemek için çok daha az para harcanmaktadır.

Uluslararası öğrenciler, Varşova’nın canlı öğrenci ve kültürel yaşamından büyük oranda etkilenmektedir. Burada düzenli olarak birçok ilginç kültürel etkinlik düzenlenir. Özellikle Polonya’da üniversite okumak amacı ile gelen yabancı öğrenciler, müzik ve film festivallerine, açık hava sinemalarına, konserlere veya sanat galerilerine katılmaktan keyif almaktadır. Deniz, göl ve dağların nefes kesici manzaraları ise, ülkeyi cazip bir turistik mekân haline getirmektedir.

Başvuru Şartları

Polonya’da yüksek lisans başvurusu ya da lisans programlarına başvuru yapmak isteyen öğrencilerin The Warsaw School of Applied Linguistics’ten kabul almaları için birtakım koşulları sağlamaları gerekmektedir. LSW’nin öğrenci kabul kriterleri şunlardır:

  • Lise diploması
  • Pasaport fotokopisi
  • İngilizce seviyesini belirten belgeler (Belge veya puan yoksa İngilizce düzeyi bir Skype mülakatı ile yapılmaktadır.)
  • Islak imzalı başvuru belgesi
  • 2 sömestr için 3000 Euro başvuru ve dönem ücreti

Aday öğrenciler, başvuru koşullarını yerine getirdikten sonra okul tarafından gönderilecek cevap mailini bekleyeceklerdir. Olumlu dönüş halinde ise, program başvuru ücretinin yatırılacak ve kalınacak yer için araştırmalara başlanması faydalı olacaktır. Bu aşamada başvuru, ön kabul ve esas kabul, konaklama başvurusu, ödemeler, vize süreci, gidiş öncesi oryantasyon, uçuş organizasyonu, Varşova’da havaalanı karşılaması, üniversite kaydı ve hatta oturum kartı başvurusuna kadar tüm süreci ELT özel danışmanınızla beraber yürütecek, tüm işlemlerinizi sorunsuz bir biçimde halledeceksiniz. Ayrıca Varşova’daki ELT ofisi ilk sene tüm durumlarda sizinle beraber olacak.

Konaklama

Polonya’da üniversite eğitimi almak ya da Polonya’da İngilizce hazırlık okumak isteyen öğrenciler, The Warsaw School of Applied Linguistics’in bulunduğu bölge olan Varşova’da çeşitli konaklama imkânlarına sahiptirler.

Varşova’da üniversite eğitimi alacak öğrencilerimiz dilerlerse özel yurtlara başvurabilir, dilerlerse ELT’nin sunacağı ve sadece üniversite öğrencilerimizin konaklayabildiği öğrenci evlerinde kalabilir, yine dilerlerse Varşova’daki ofisimiz aracılığıyla diledikleri lokasyonda ve konforda ev tutabilirler.

The Warsaw School of Applied Linguistics’te Okumanın Avantajları

The Warsaw School of Applied Linguistics’i Polonya’da üniversite okumak isteyen ve bu eğitimi özellikle dil alanında almak isteyen öğrencilerin ilk tercihleri arasına koyan özelliklerinden bir diğeri de okulun bir öğrenciye sunabileceği avantajlardır. Üniversitenin diğer dil okullarına göre sahip olduğu avantajlar şunlardır:

  • LSW personeli, dil bilimi alanında uzman ve bu alanda bolca ulusal ve uluslararası bildiriye sahip akademisyenlerden oluşur.
  • Dil becerilerini geliştirmeyi sağlayan geleneksel sınıf anlayışı baz alınarak tasarlanmış dil sınıfları, yaratıcılık arttırıcı atölye çalışmaları ve modern teknolojiler kullanan ve e-öğrenme platformu gibi öğretim yardımcıları ile desteklenen görsel-işitsel sınıflarla birleştirilmiştir.
  • Seçilen çalışma programının (İngilizce, Almanca veya Rusça) öğretim dilini öğrenmenin yanı sıra, öğrenciler bir başka Avrupa dilini de (İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Almanca, Rusça, İtalyanca, İsveççe) akıcı şekilde konuşabilme becerisi kazanır.
  • The Warsaw School of Applied Linguistics, Reduta İş Merkezi’nde Varşova’nın merkezine sadece 3 kilometre uzaklıkta konumlanmaktadır. Öğrenciler, geniş kapalı ve açık otoparklar da dâhil olmak üzere gelişmiş bir ticari altyapıya sahip olan okulun imkânlarından yararlanabilirler. Toplu taşıma araçlarını tercih edenler ise, otobüs ya da tren kullanarak okula kolayca erişebilmektedir.

Warsaw School of Applied Linguistics Bölümleri ve Yıllık Eğitim Ücretleri

Başvuru ücreti: 200 Euro
Foundation Programına minimum B-1 seviyede İngilizcesi olan adaylar başvurabilir

BölümlerSüre (Sömestr)Ücret (Yıl/Euro)Başlangıç
Hazırlık Programları
İngilizce Hazırlık2€ 3.000Ekim – Haziran
İngilizce Foundation2€ 3.000Ekim
Lisans Programları (İngilizce)
Teaching6€ 3.950Ekim
Translation6€ 3.950Ekim
Teaching and Translation6€ 3.950Ekim
Communication in International Business and Administration6€ 3.950Ekim
Yüksek Lisans Programları (İngilizce)
Teaching4€ 3.950Ekim
Translation4€ 3.950Ekim
Teaching and Translation4€ 3.950Ekim
Communication in International Business and Administration4€ 3.950Ekim