GENEL BİLGİLER

The University of Edinburgh (Edinburgh Üniversitesi)

Edinburgh Üniversitesi, deyim yerindeyse İngiltere’nin “antik” üniversitelerinden biri. Kuruluşu 1582’ye kadar uzanıyor. İngilizce konuşulan ülkelerdeki en köklü altıncı üniversite. Günümüzde halen Dünya’nın her yerinden İngiltere’de üniversite eğitimi almak isteyen yüzbinlerin hayallerini süslüyor.

5 ana kampüsten oluşan üniversitenin tarihi binaları ile köklü geçmişini yansıttığını söylemek mümkün. Bu sayede her dönem dünyanın önde gelen, saygın üniversitelerinden biri olmayı başaran University of Edinburgh, 2020 QS Dünya Üniversiteler Sıralaması’nda en iyi 20. üniversite olarak gösterilmiştir. Üniversite ayrıca “Times Higher Education” listesine göre Avrupa’nın en iyi 6. üniversitesidir.

Birleşik Krallık’taki akademik çevrelerce Edinburgh, krallık sınırlarında faaliyet gösteren üniversiteler arasında ilk beşte kendine yer buluyor.

Bu denli prestijli bir üniversite ister istemez farklı branşlardan, farklı milletlerden, farklı coğrafyalardan öğrenciler için arzulanan bir üniversite oluyor. Edinburgh çatısı altında eğitim veren her bölümde, kendi alanlarında ün yapmış isimlerden ders alma fırsatı bulabilirsiniz. Kendine has kültürü ve eğitim geleneği ile akademik başarı anlamında bir öğrencinin bulunabileceği en faydalı ortamlardan biri, Edinburgh Üniversitesi’nde oluşturulmuş.

EDINBURGH HAKKINDA

Seçkin bir eğitim veren, akademik alanda dünya devi Edinburgh Üniversitesi, Edinburgh kentinde yer alıyor. Her yıl 35 binin üzerinde öğrenci Lisans, Yüksek Lisans, Doktora düzeyinde çeşitli dallarda eğitim görüyor. Şehirde diğer derecelerde ve farklı isimlerle eğitim veren kurumların öğrenci sayısı da hesaba katıldığında kentte öğrenim gören 80 bin öğrenciden söz etmek mümkün.

İngiltere’de üniversite okumak için dış ülkelerden gelenler, Edinburgh kentindeki öğrencilerin büyük çoğunluğunu oluşturuyor. Bu noktada, kentin yapısı Birleşik Krallık’ın geri kalanından oldukça farklı. Kentte çalışan nüfusun %64’ü lisans veya üstü eğitim almış. Öyle ki; Edinburgh’dan mezun olmak yerine, okulu bırakmayı tercih eden öğrencilerin bile %92’si okulu bıraktıktan kısa süre sonra hayatlarını pozitif yönde değiştirmişler. Deyim yerindeyse, bu üniversiteden yolu geçeni öyle veya böyle aydınlık bir gelecek bekliyor.

Kentin eğitimle olan ilişkisi sadece birinci kalite üniversitesi ile sınırlı değil. Okul öncesi, ilkokul ve lise düzeyinde (birçoğu üniversite ile organik bağa sahip) dünya standartlarında eğitim veren kurumları Edinburgh kentinde bulabilirsiniz. Bu anlamda şehir devasa bir eğitim merkezini andırıyor diyebiliriz.

BÖLÜMLER&PROGRAMLAR

Edinburgh Üniversitesi Bölümleri

Edinburgh Üniversitesi;

 • Güzel sanatlar, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi (College of Arts, Humanities and Social Science)
 • Tıp ve Veterinerlik (College of Medicine & Veterinary Medicine)
 • Mühendislik ve Fen Fakültesi (College of Science & Engineering)

şeklinde 3 ana fakülteden oluşan bir yapıya sahip. İngiltere’de eğitim görmek konusunda University of Edinburgh‘u tercih edecek öğrenciler için bu üç fakültede toplam 21 farklı bölüm mevcut.

Üniversite’de her bölüm ve fakültede yüksek standartlarda eğitim vermesiyle biliniyor. Ancak Güzel Sanatlar, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi’nin bir kıyaslama yapıldığında birinci sırada yer alacağını söyleyebiliriz. Hem öğrenci sayısı hem bölüm çeşitliliği hem de eğitim kalitesi anlamında bu fakülteyi öne çıkaran birçok sıralama listesiyle karşılaşabilirsiniz.

Aslında İngiltere ve Birleşik Krallık üniversitlerinin bağlı bulundukları gelenekler, Edinburgh Üniversitesi’ni etkilemiş. Zira İngiltere’nin hemen her dünya kalitesindeki üniversitesinde, Sosyal ve Beşeri bilimler ön planda tutuluyor.

Bununla birlikte Collage of Medicine & Veterinary fakültesi ile bu iki ana dal eğitimini, aynı anda en yüksek kalitede veren Dünya’nın sayılı üniversitelerinden biri olduğunu söylemek mümkün. Burada mühendislik bölümleri bir nebze sönük kalıyor gibi görünse de dünya genelindeki standartlar düşünüldüğünde işin rengi değişiyor. Zira dünyada Edinburgh Collage of Science and Engineering seviyesinde eğitim veren üniversitesi sayısı oldukça az. Bu nedenle akademik çevrelerce oluşturulan dünya çapında çeşitli listelerde Mühendislik bölümleri de kendilerine ilk 50 içinde rahatlıkla yer buluyor. Yani üniversite genel itibarıyla dünya klasmanında her zaman en üst sıralarda yer alabiliyor. Peki, Fakültelerde Hangi Bölümler Yer Alıyor;

College of Arts, Humanities & Social Sciences

 • Business School
 • School of Divinity
 • School of Economics
 • Edinburgh College of Art
 • Moray House School of Education and Sport
 • School of Health in Social Science
 • School of History, Classics and Archaeology
 • School of Law
 • School of Literatures, Languages and Cultures
 • School of Philosophy, Psychology and Language Sciences
 • School of Social and Political Science
 • Center for Open Learning

College of Science & Engineering

 • School of Biological Sciences
 • School of Chemistry
 • School of Engineering
 • School of GeoSciences
 • School of Informatics
 • School of Mathematics
 • School of Physics and Astronomy

College of Medicine & Veterinary Medicine

 • Edinburgh Medical School
 • Royal (Dick) School of Veterinary Studies

KONAKLAMA

İngiltere’de üniversite eğitimi için Edinburgh’a gelen öğrenciler, University of Edinburgh bünyesinde faaliyet gösteren geniş çaplı yurtlarda/konaklama yerlerinde kalabilir. Şehrin 40 ayrı noktasında, 6500 Edinburgh Üniversitesi öğrencisi için faaliyet gösteren yerler dışında, şehirde öğrencilere uygun oldukça çeşitli konaklama imkânları var.

University of Edinburgh’a ait bu tür alanlarda öğrencilerin yararlanabileceği kafe, restoran, spor merkezleri, çalışma odaları, kütüphaneler, IT alanları ve çeşitli hobi alanları mevcut.

BAŞVURU ŞARTLARI

University of Edinburgh Başvuru ve Kabul Krirterleri

İngiltere’de üniversite eğitimi almak amacıyla The University of Edinburgh‘a başvuru yapabilmek için Türk öğrencilere yönelik bazı şartlar mevcut. Öncelikle Türkiye’de lise düzeyinde eğitim aldığınızı kanıtlayan diplomaya ihtiyacınız olacak. Daha sonra okumak istediğiniz bölüme göre değişebilecek özel şartları sağlamanız gerekecek. Aynı şekilde İngiltere’de yüksek lisans eğitimi görmek isteyen ve University of Edinburgh’a başvuru yapmak isteyen öğrenciler için de bölümlere göre farklı şartlar ve kriterler aranacaktır.

Anadili İngilizce olmayan ve doğrudan kabul için özel şartları sağlayamayan öğrenciler, lisans bölümlerine doğrudan kabul almak yerine Foundation Year adı verilen bir tür hazırlık eğitimini tamamlayarak, uzmanlaşacağı ana dala geçiş sağlayabiliyor. Foundation Year süresince akademik yetenekleriniz başta olmak üzere İngilizcenizi ileri derecede geliştirme fırsatı bulacaksınız.

Edinburgh’ta bir bölüme doğrudan kabul almak için üç farklı kriterden birini sağlamanız gerekiyor;

 • A Levels (A seviyesi Yüksek Akademik Başarı)
 • International Baccalaureate (Standart English 5 star grade, Higher Level Diploma)
 • US qualifications

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA

feltom
Felca
EnglishUK
British Council
ialc
UED
Quality English
icef