Rusyada Yüksek Lisans ve Yaşam Maliyetleri

Rusyada yüksek lisans maliyetleri çok ekonomik. Türkiye maliyetleriyle Rusya’da üniversite okuyabilirsiniz!

Yüksek kalitede eğitim veren Rusya, aynı zamanda hem eğitim harçları hem de yaşam ve konaklama maliyetleri düşünüldüğünde, yurtdışında bu kalitede yüksek lisans eğitimi almak için en uygun seçeneklerden biridir. Rusyada eğitim ve üniversite giderlerinin yaklaşık %75’i devlet tarafından finanse edilir. Bu nedenle Rusyada üniversite ücretleri ortalama yıllık 2500 – 4500 USD civarındadır.

Yaşam maliyetleri Türkiye ile aynı!

Rusyada yüksek lisans için servet harcamanıza gerek yok. Rusya’nın pek çok şehrinde yaşam giderleriniz Türkiye’den daha fazla olmayacaktır. Rusyada eğitim alan bir öğrenci konaklama ve yaşam giderleri için yıllık ortalama 3000- 3500 USD kadar harcamaktadır.

Rusyada eğitim ve yaşam maliyetleri diğer seçeneklere göre daha ekonomiktir.

Rusya’da master eğitimi, konaklama ve yaşam giderleri için bir yılda harcamanız gereken rakamlar (TL) ortalama olarak aşağıdaki gibidir. Rusya’da bir akademik yıl eğitim almanın herşey dahil maliyeti ortalama 9.000 – 12.000 TL kadardır.

(Grafiği büyütmek için üzerine tıklayınız.)

karşılaştırmalı maliyet tablosu

Yukarıdaki tablolar dikkatle incelendiğinde çıkacak sonuç; master eğitimi almak için yurtdışındaki olanakları değerlendirmenin herkes için mümkün olduğudur. Ülkemizdeki sınav sistemi nedeniyle istediğiniz kalitede bir yüksek lisans programına kabul edilmediyseniz, ya da istediğiniz bölümü okuyamıyorsanız, hiç zaman kaybetmeden yurtdışı eğitim olanaklarını değerlendirmelisiniz. Hatta artık birçok öğrenci yurtdışında eğitim almanın ülkemizdeki birçok üniversiteye kıyasla çok daha mantıklı olduğu analizini yapmakta ve yurtdışında master işlemlerini başlatmaktadır.

Rusya’nın hangi şehirlerinde eğitim almalıyım?

ELT size Rusya’da birçok şehirde yüksek lisans imkanı sunuyor. Konaklama ve yaşam giderleri Moskova ve St.Petersburg gibi büyük şehirlerde %10-25 oranında artabilir ama öğrencilerin bu şehirlerde sahip oldukları akademik, sosyal ve kültürel olanaklar da çok daha fazladır. 4-5 yılınızı küçük bir şehir ya da kasabada geçirmek eğitim motivasyonunuzu da olumsuz yönde etkileyebilir. Aradaki ufak eğitim maliyetini karşılayabiliyorsanız Moskova ve St.Petersburg hem eğitim, üniversite ve akademik kadro kalitesi, hem de sosyal ve kültürel yaşam olanakları yönünden öncelikli tercihiniz olmalıdır.

Etiketler: , ,
yurtdışında eğitim
yurtdışı eğitim