KAZAN DEVLET İNŞAAT VE MİMARLIK ÜNİVERSİTESİ

Eğitim alanında dünyada tam anlamıyla bir marka olmayı başarmış olan Rusya, dünyanın her yerinden gelen öğrencilere modern ve çağı yakalamış üniversiteler sunuyor. Rusya’da üniversite eğitimi alarak hem dünyanın en popüler dillerinden biri olan Rusça konusunda kendinizi geliştirebilir ve kendi branşınızda üst düzey bir eğitim alabilirsiniz.

Moskova şehrinden sonra Türk öğrencilerin en çok ilgi gösterdiği şehirlerden bir tanesi, hiç şüphesiz ki Kazan’dır. Tataristan bölgesi içinde yer alan Kazan’ın öne çıkan dört üniversitesi vardır. Bunlardan bir tanesi olan Kazan Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi’ni sizler için mercek altına aldık.

ÜNİVERSİTE HAKKINDA

Kazan Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi, 1930 senesinde kurulmuştur.  İnşaat ve mimarlık gibi iki önemli alanda Rusya’nın en iyi üniversitelerinden biri olarak gösterilmektedir. Kazan Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi kapsamında 3 enstitü ve 11 fakülte bulunmaktadır. Öte yandan okulun toplama 7 bin civarında aktif öğrencisi yer alır. 48 ayrı departman içinde çağdaş bir eğitim sunulmaktadır.

Kazan Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi çatısı altında görev yapan profesör sayısı 70, öğretim görevlisi sayısı 500 civarındadır. Aynı zamanda toplamda 300 kadar doçent doktor yer almaktadır. Büyük ana kampüsü içinde; eğitim alanları, spor kompleksleri, yurt binaları ve araştırma merkezleri bulunur. 30 binden fazla mezunu olan okuldan çok sayıda başarılı yazar, şair, milletvekili, bakan, iş insanı vs. çıkmıştır. Kazan Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi’ndeki resmi eğitim dili Rusça şeklindedir. Bu nedenle öğrenciler hazırlık senesi sayesinde dil becerilerini geliştirmektedir.

Dünya çapında bir bilinirliğe sahip olan üniversite, İngilizce lisans programlarından mezun olmayı başaran öğrencilere çift diploma olanağı yaratır. Hem Avrupa hem de Amerika bölgesinden toplamda 16 ayrı üniversite ile iş birliği içindedir. Evrensel düzeyde organize edilen pek çok yarışmadan başarılar elde etmeyi başarmış olan Kazan Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi; ülkesinde, kendi alanında (inşaat ve mimarlık) lider görülmektedir.

VİDEO

BAŞVURU TARİHLERİ

Rusya üniversite başvuruları tarihleri dönemlik olarak güncellenir, ancak başvuru Nisan ayında başlar lisans ve master başvuruları için haziran ayına kadar devam eder. Bazı durumlarda geç başvurular da mümkün olmaktadır. Doğrudan lisans ya da master başvurusu yapacak adaylar haziran ayında mutlaka başvurmuş olmalıdır. Rusça hazırlık başvuruları yaz sonuna kadar devam eder.

BAŞVURU VE KABUL ŞARTLARI

Lisans programlarına kabul edilmek için öğrencilerin Rusça bilmeleri şart koşulur. Bu nedenle de başvuru öncesinde Rusça hazırlık eğitimi alabilirsiniz. Davetiye ile beraber sizden yeni belgeler talep edilecektir. Başvuru belgeleri genelde program türüne göre değişir; ancak çoğunlukla fotoğraf, vize, pasaport, sağlık raporları, transkript gibi evraklar ön plana çıkar. Sınav sonuçları ağustos ayı içinde netleşir ve eylül başında Rusya’daki eğitim maceranız başlar. Kazan Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi başvuruları, ödemeler, kabul evraklarının getirtilmesi, hazırlık eğitimi ve yurt başvurusu gibi tüm süreçler ELT danışmanınız ile profesyonel bir şekilde yürütülmektedir.

RUSÇA HAZIRLIK

Kazan Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi’nde kendi branşınıza ilişkin eğitime başlamadan önce bir sene hazırlık eğitiminden geçmelisiniz. Bu eğitim dönemi toplamda 10 ay kadar sürmektedir.  Ortalama 8-14 kişilik sınıflarda haftada 20-25 saat Rusça eğitimi verilmektedir. Hazırlık eğitiminin ikinci döneminde bölümünüze göre sayısal derslere yönelik basic seviyede akademik Rusça eğitimi de verilir. Rusça hazırlık eğitimini başarıyla tamamlayan öğrencilerimiz dilerlerse bu üniversitede ya da Rusya’da istedikleri başka bir üniversitede lisans ya da master başvurusu yapabilirler.

BÖLÜMLER VE ÜCRETLER

Kazan Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi fiyatları bölümlere göre değişiklik göstermektedir. Rusya’da en uygun maliyetlerle kaliteli eğitim alınabilecek devlet okullarından olan bu üniversitede yıllık 2000$ – 2500$ aralığında eğitim alabilirsiniz. İlk sene kaliteli bir Rusça hazırlık eğitimi alabileceğiniz üniversitenin bölümleri ve güncel fiyatlarını tablomuzdan inceleyebilirsiniz;

BölümSüreYıllık Eğitim Ücreti
Hazırlık Bölümleri
Rusça Hazırlık1 Yıl4750$
Rusça Lisans Bölümleri
İnşaat Mühendisliği4 Yıl2000$
Mimarlık4 Yıl2100$
Grafik Tasarım4 Yıl2100$
Şehir Planlama4 Yıl2100$
Çevre Mühendisliği4 Yıl1800$
İmar ve Restorasyon4 Yıl2100$
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı4 Yıl2300$
Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri4 Yıl2300$

KONAKLAMA

Kazan Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi’nde eğitim görmeye hak kazanan öğrenciler için üniversite yurdu imkanı sunulmaktadır. İlk sene üniversiteye ve çevreye alışmak için en iyi seçenek öğrenci yurtlarıdır. Yurt odaları genel olarak 2 ya da 3 kişiliktir. Dinlenme ve spor salonları, hizmet odaları, mutfak ve duşlar öne çıkar. Ödeme sonrasında oda tahsisi sağlanmaktadır. Ücretler ruble üzerinden hesaplanmaktadır. Kazan Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi’nde yurt ücretleri aylık ortalama 60$ – 120$ civarındadır.

SPOR OLANAKLARI

Rusya’da spor konusunda bilindiği üzere özel bir ilgi söz konusudur. Spor aktiviteleri, özellikle üniversiteler ve hükümet tarafından desteklenir. Kazan Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi’nde dileyen herkes spor yapma olanağı bulur ve hemen her spor dalına ilişkin bir öğrenci kulübü bulunur. 32 ayrı dal özelinde üniversite, temsil edilmektedir.  Bu turnuvalar, Rusya’da üniversiteler arasında gerçekleşmektedir. Futboldan santranca basketboldan yüzmeye kadar pek çok spor dalında üniersite kulüplerine katılabilirsiniz.

ÖĞRENCİ YAŞAMI

Kazan Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi’nde okuyan bir yabancı öğrencinin öğretim ücreti yıllık 90 bin ile 150 bin ruble arasında değişir. Devlet bursları sayesinde bu ücretler belli oranda düşer. Sağlık poliçesi için yıllık ortalama 4-5 bin ruble ödenmelidir. Yemek masrafları için öğrenciler aylık 400 ruble harcayabilirler. Tek bir yolculuk ise şu an itibariyle 20 rubledir.

Ulaşım  genellikle metro, otobüs ya da bisiklet ile sağlanmaktadır. İnternet hizmeti yurtlarda ücretsiz olarak sunulmaktadır. Öğrenci konseyleri ve dernekleri, kampüs içinde öğrencilerin adaptasyon sürecini olumlu yönde etkileyen aktivitelere imza atmaktadır.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA