MOSKOVA DEVLET TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

Rusya, sadece tarihsel ve kültürel zenginliğiyle değil aynı zamanda eğitim alanındaki yatırımlarıyla da dünya çapında marka bir ülkedir. Rusya’daki pek çok üniversite, dünyanın en iyi üniversiteleri arasında kendine yer bulmuştur. Aynı zamanda ülkede çok sayıda devlet üniversitesi vardır ve bu üniversiteler önemli ölçüde köklü bir tarihe sahiptir.

En yeni okulların bile tarihleri 1900’lü yılların başlarına tekabül edebilmektedir. Hal böyle olunca, dünyanın birçok farklı ülkesinden binlerce öğrenci, tercihlerini Rusya’dan yana kullanmak istemekte. Rusya’da üniversite okumak, hem kariyer hem de yabancı dil açısından önemli ayrıcalıklar sağlamaktadır.

Rusya’da master ya da lisans eğitimi almak isteyenler, bölümlerine uygun üniversiteleri rahatlıkla seçebilmektedir, zira Rusya’da ülkemizde dahi bulunmayan onlarca özel ve alt dal bölümü bulunmaktadır. Ülkenin başkenti olan Moskova’da üniversite okumak gibi bir hayaliniz varsa, Moskova Devlet Teknik Üniversitesi’nin kabul koşullarını detaylı bir şekilde inceleyip gerekli başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

ÜNİVERSİTE HAKKINDA

Moskova Devlet Teknik Üniversitesi, Rusya’da üniversite okumak adına en ideal tercihlerden birisidir. 1830 senesinde hizmet vermeye başlayan üniversite, ülkenin eğitim kalitesinin artmasında etkili bir rol oynamıştır. Üstelik buna rağmen genel anlamda Rusya üniversite fiyatları ile kıyaslandığında mali koşulların da oldukça uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Başvuru sürecinde olası bir aksilik yaşamamak adına ELT’den profesyonel destek alabilirsiniz. Bu durum, başvurunuzun eksiksiz şekilde yönetilmesini sağlar ve şansınızı artırır. Okulun olanakları, ders ve bölüm içerikleri, burs detayları, konaklama, ulaşım, sosyal yaşam, kampüs, başvuru, hazırlık gibi merak ettiğiniz her türlü detayı danışmanınız aracılığıyla öğrenmeniz mümkündür.

Moskova Devlet Teknik Üniversitesi hem Rusya hem de dünya genelinde çok başarılı mezunlar çıkarmayı başarmıştır. Bilgiyi önemseyen, yenilikleri takip eden, modern yaklaşımlar geliştiren üniversite, saygınlığını fazlasıyla hak etmektedir. Üniversite özellikle Uzay mühendisliği alanındaki üstün başarısıyla gündeme sıklıkla gelmektedir.

Üniversitenin kütüphanesi, Rusya’daki üniversiteler arasında en eskiler arasındadır. 1830 senesinde kurulan kütüphane, çok ciddi bir fon almıştır. Şu anda yaklaşık olarak 2.7 milyon civarında eğitim ve bilim literatürüne sahiptir.  Diğer kütüphane verileri ile kıyaslandığında, gerçekten devasa bir arşivden söz etmek mümkündür.

Okul ilk zamanlarda temel bilimin ötesinde farklı el sanatlarını öğretmek amacıyla da kurulmuştur. 1968 senesindeki yeni düzenleme ile beraber Moskova Devlet Teknik Üniversitesi, kimya, tekstil, gıda, makine mühendisliği, inşaat mühendisliği, metal ve ahşap işleme gibi alanlarda kusursuz sonuçlar elde etmiştir. Ülkenin en başarılı makine yapımı eğitim kurumlarından biri olarak kabul gören Moskova Devlet Teknik Üniversitesi’nin tarihi başarılarla doludur. Çok ünlü roket ve uçak tasarımcıları, metalurji uzmanları, Sovyet bilgisayarı tasarımcıları, kozmonotlar ve CEO’lar, bu okuldan mezun olmuştur.

Üniversite aynı zamanda “Bauman Üniversitesi” olarak da bilinmektedir. BMSTU’nun toplamda 19 ayrı ana bölümü vardır. Burada 20 bine yakın öğrenci farklı programlarda eğitim görmektedir. Her bölüm kendi içinde bilim ve eğitim dallarından oluşur. Okulun aynı zamanda çok farklı ülkelerde ortak çalışmaları vardır.

Şu anda dünyanın farklı ülkelerinde bulunan 70 üniversite ile ortak bir protokol imzalamıştır. Moskova Devlet Teknik Üniversitesi günümüzde farklı programlardan olmak üzere 90’a yakın bilimsel çalışma yürütür.

Üniversite, çalışmaları için 2012 yılında 6 milyar ruble bağış toplamayı başarmıştır. Bu bile başlı başına, üniversiteye duyulan güven ve saygının açık bir göstergesidir.

VİDEO

BAŞVURU VE KABUL ŞARTLARI

Moskova Devlet Teknik Üniversitesi, Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinden öğrenci kabul etmektedir. İlginin oldukça yüksek olduğu üniversiteye girmek adına şansınızı değerlendirebilirsiniz. Bunun için özellikle başvuru sürecinde sizden talep edilen belgelere dikkat etmeniz gerekebilir.

Moskova Devlet Teknik Üniversitesi’nde lisans, yüksek lisans ya da doktora programları için başvurunuzu doğrudan yapabilir ya da ilk yılınızda Rusça hazırlık eğitimi alablirsiniz. Özellikle de Rusya’da yüksek lisans fiyatları genel olarak cazip olduğu için buradaki devlet üniversitelerine başvurular yoğundur.

Yabancı vatandaşlar adına üniversite giriş sınavları, Rus öğrencilerle aynı zamandadır.  Başvuru süreci tümüyle online olarak ilerler. Kayıt kararı, bu alanda çalışmalar yürüten komite kısa süre içinde verecektir ve size bildirecektir. Kayıt esnasında yabancı adaylardan istenen bazı belgeler şu şekildedir:

  • Kabul başvuru formu
  • Noter tarafından Rusçaya çevrilen akademik belgeler
  • Okul tamamlama sertifikası
  • Yüksek lisans için lisans veya uzmanlık sertifikası
  • Transkript

Tüm bunlar dışında vizeniz, sağlık sigortanız, AIDS testi sonucunuz da oldukça önemli kriterler arasındadır. Sağlı sigorta poliçesi tümüyle zorunlu tutulmaktadır. ELT danışmanınız başvurudan kabule, ödemelerden vizeye, yurt başvurunuzdan Rusya’da karşılama ve üniversiteye kaydınıza kadar tüm süreci sizinle beraber profesyonel olarak yürütmektedir.

RUSÇA HAZIRLIK

Rusya’da yüksek lisans başvurusu ya da lisans başvurusu yaparken burada bir sene hazırlık okumak durumunda olduğunuzu unutmayın. Şu anda öğrencilerin %60’a yakın kısmı lisansüstü seviyesindedir. Özellikle lisans düzeyinde eğitim görmek isteyen öğrencilerin Rusçayı öğrenmeleri oldukça önemlidir.

Dili öğrenmek, aynı zamanda ülkeye olan adaptasyonu da artıracaktır. Hazırlık bölümü yabancı misafirler adına 1992 senesinden bu yana çalışmaya devam eder. Hazırlık bölümünde eğitim süresi toplam 10 aydır. Aynı zamanda uzmanlık terminolojisine giriş dersleri de alınır. Bunun dışında Matematik, Fizik gibi temel dersler de söz konusudur.

Görülecek ek ders sayıları, genelde program türüne göre değişiklik gösterebilir. Hazırlık bölümünde sınıfların 10 kişiden fazla olmamasına özen gösterilir. Sene sonunda yapılan sınava göre üniversiteye devam etme hakkına sahip olursunuz.

BÖLÜMLER VE ÜCRETLER

Moskova Devlet Teknik Üniversitesi fiyatları yıllık olarak değişebilmektedir. Ücretler genel anlamda bölümün eğitim süresine ve program türüne bağlı olarak değişmektedir. Moskova Devlet Teknik Üniversitesindeki Rusça bölümler ve güncel fiyatları için aşağıdaki tablomuzu inceleyebilirsiniz:

Bölüm Süre Yıllık Eğitim Ücreti
Hazırlık Bölümleri
Rusça Hazırlık 1 Yıl 7500$
Lisans Bölümleri
Roket ve Uzay Mühendisliği Teknoloji Uzmanlığı 4 Yıl 4045$
Havacılık ve Uzay Sistemleri Uzmanlığı 4 Yıl 4045$
Uzay Dinamiği 4 Yıl 5750$
Makine Mühendisliği 4 Yıl 5100$
Enerji Mühendisliği 4 Yıl 5100$
Yazılım Mühendisliği 4 Yıl 5100$
Bilgisayar Mühendisliği 4 Yıl 5100$
Nanoteknoloji Mühendisliği 4 Yıl 5500$
Bilgisayar sistemleri ve ağları 4 Yıl 4300$
İşletme 4 Yıl 4300$
Ekonomi 4 Yıl 4300$
Tasarım ve Uçuş Araçlarının İnşaat 4 Yıl 4300$
Bilgisayar Destekli Üretim Sistemleri 4 Yıl 4300$
Uygulamalı Fizik 4 Yıl 4300$
Uygulamalı Matematik 4 Yıl 4300$
Robot Sistemleri 4 Yıl 4300$
Uygulamalı Mekanik 4 Yıl 4300$
Kaldırma ve Taşıma Sistemleri Uzmanlığı 4 Yıl 4300$
Roket ve Uzay Kompozit Yapılar 4 Yıl 4300$
Uzay ve Taşıyıcı Roket Uzmanlığı 4 Yıl 4300$
Tekerlekli Araçlar Uzmanlığı 4 Yıl 4300$
Navigasyon ve Balistik Destek ve Uzay Uygulamaları 4 Yıl 4300$

KONAKLAMA

Rusya’daki diğer üniversitelerde olduğu gibi Moskova Devlet Teknik Üniversitesi’nde konaklama konusunda çok farklı opsiyonlar söz konusudur. Üniversitenin yurt odaları genel anlamda iki ya da üç kişiliktir.

Yurt ücretleri aylık ortalama 70-140 dolar aralığında değişir. Odada tadilat yapılmışsa ve kişi sayısı farklıysa, ücretler elbette değişebilir. Yurt ücretleri sene içinde iki taksit olarak ödenir. Yurt kapsamında güvenlik oldukça üst düzeydedir. Yurtlarda kamera sistemi ve ücretsiz wifi gibi hizmetler bulunur.

DÜNYA SIRALAMASI (RANKING)

Moskova Devlet Teknik Üniversitesi, 2021 yılı itibariyle QS Dünya Üniversite sıralamasına göre 282. basamakta yer alır. Bu itibarla dünyanın en iyi ilk 500 üniversitesi içerisinde yer alır ve mezunları rahatlıkla YÖK’e denklik başvurusu yapmaktadır.

SPOR OLANAKLARI

Rusya’daki pek çok üniversitede spor, başlı başına önemsenen bir konudur. Öğrencilerin spor alanında başarılı olmaları, en azından temel düzeyde sportif etkinliklere dahil edilmesi her daim teşvik edilir. Rusya özellikle de kış sporları konusunda büyük bir üne sahiptir.

Lisans öğrencilerinin haftada iki ders beden eğitimi derslerine katılım göstermesi gerekir.  Moskova Devlet Teknik Üniversitesi, yüzme havuzu, basketbol, voleybol, futbol, tenis sahalarıyla öğrencilerine kampüs ve yurt içinde olanaklar yaratmaktadır. Aynı zamanda dinlenme ve aktivite merkezleri, aerobik salonları da büyük ilgi görmektedir.

 

ÖĞRENCİ YAŞAMI

Moskova Devlet Teknik Üniversitesi’nde öğrencilerin konforlu bir yaşam sürmesi adına pek çok detay düşünülmüştür. Hem kampüsün kendi olanakları hem de bizzat öğrencilerin oluşturdukları kulüpler, bu yapıyı canlı tutar.

 

Bauman Öğrenci Konseyi adı verilen topluluk, pek çok alanda etkinlikler üreten aktif bir oluşumdur. Bu topluluğun projeleri sayesinde kültürel, toplumsal, sanatsal faaliyetlere dahil olabilir ve dilinizi geliştirebilirsiniz. Öğrenci birliğinin 16 binden fazla üyesi bulunur. Gençlik Uzay Merkezi, Yerel BEST Grup Moskova, Uyuşturucu Karşıtı Gönüllü Hareketi, Öğrenci Yapı Grupları, buranın bilinen en popüler oluşumları arasındadır.

 

Moskova Devlet Teknik Üniversitesi kampüsü pek çok ihtiyacınıza yanıt verecek düzeyde kurgulanmıştır. Ulaşım konusunda metro ön planda olsa da tramvay, troleybüs ve otobüs de önemli opsiyonlar arasındadır. Moskova Rusya’nın başkenti ve en büyük şehri olarak bilinir. Oka ve Volga nehirlerinin ortasında kalan bu kadim şehirde; Kremlin Sarayı, Arbat Caddesi, Tarihi Moskova Metrosu,  Puşkin Müzesi, İzmoilova Pazarı gibi ilginç yerleri keşfedebilirsiniz.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA

feltom
Felca
EnglishUK
British Council
ialc
UED
Quality English
icef