GENEL BİLGİLER

Dünyanın en prestijli üniversitelerine sahip olan Rusya’nın Türkiye ile komşu olması ve Türk öğrencilerin buraya daha kolay bir şekilde adapte olması, çok önemli bir ayrıcalık oluşturuyor. Öte yandan Rusça dilinin dünyada gittikçe daha da popülerlik kazanması da öğrencilerin gözünü Rusya üniversitelerine çevirmelerine yol açıyor.

Rusya’da üniversite fiyatları Türkiye ile benzerlik gösterir. Yurt ve şehir için harcamalar konusunda da Rusya, Avrupa’nın en ideal yerleri arasında gösterilir. Rusya’da genelde Moskova, Kazan, St. Petersburg ya da Nijniy gibi şehirlerin üniversite seçimlerinde ön plana çıktığını görüyoruz. Özellikle de Avrupa’nın en büyük beş şehrinden biri olan St. Petersburg’a bu anlamda ayrı bir parantez açmak gerekir. Yabancı öğrencilerin tam anlamıyla gözdesi olan St. Petersburg, farklı alanlarda öne çıkan üniversiteleriyle fark yaratmanızı sağlar.

6 milyona yakın nüfusu bulunan St Petersburg’un en iyi üniversitelerinden biri olan Devlet Madencilik Üniversitesi bu yazımızın konusu durumunda. Profesyonel bir destek alarak yürüteceğiniz başvuru süreciniz ile beraber bu üniversitede eğitim hakkı kazanma olasılığınız oldukça güçlüdür.

ÜNİVERSİTE HAKKINDA

Rusya’da mühendislik okumak isteyenlerin büyük önem verdiği üniversitelerden biri olan St. Petersburg Devlet Madencilik Üniversitesi, 1773 senesinde bir maden okulu olarak kurulmuştur. Ülkenin en köklü eğitim kurumları arasında kabul gören üniversite, aynı zamanda Rusya’nın ilk mühendislik eğitim kurumu olmanın gururunu yaşar. Yabancı öğrenci alımlarına 1946 senesinde başlamış olan üniversite, 60 civarı ülkeden uluslararası öğrenciyi kabul etmiştir.

Şu anda Paris’ten Brüksel’e Seul’den Nürnberg’e çok farklı şehirlerde yer alan üniversitelerle iş birliği içindedir. Aynı zamanda uluslararası projelerin, sergilerin, çalışmaların daimi katılımcısı durumundadır. Günümüzde St. Petersburg Devlet Madencilik Üniversitesi sayesinde ham madde, gaz, elmas, petrol gibi cevherlerin araştırılması, işlenmesi ya da değerlendirilmesi gibi süreçlerde rol oynayan nitelikli uzmanlar yetiştirmektedir.

Zaman içinde yüzlerce sayısız konferansa ve panele ev sahipliği yapan St. Petersburg Devlet Madencilik Üniversitesi, madencilik alanında referans olarak gösterilen bir yerdir. Yakın zaman önce üniversitede köklü bir inşa çalışması yapılmış ve fiziksel olarak kampüs alanı yenilenme şansı bulmuştur. Binlerce kitap ve dergiye sahip olan kütüphanesindeki bazı eserlerin; 15. yüzyıldan kalan, oldukça nadir eserlerden oluştuğu görülmektedir.

Aynı zamanda kampüs alanı içinde büyük bir Madencilik Müzesi söz konusudur ve 22 ayrı salonda 80 ülkeden gelen koleksiyonlar sergilenmektedir. Burası, dünyanın en büyük üç madencilik müzesinden biri durumundadır. Üniversitenin toplamda 11 ayrı fakültesi faaliyet göstermektedir. Üniversite yönetimi, mezunların istihdamı konusunda da özel çalışmalar yürütmektedir.

VİDEO

BAŞVURU TARİHLERİ

Rusya’da üniversite başvuruları genellikle bahar dönemlerinde başlar. Akademik takvime göre pek çok üniversitede eğitim eylül ve ekim aylarında başlar. Rusya üniversite başvurusu yaparken son başvuru tarihlerine dikkat edilmelidir. Rusça hazırlık eğitimi için zaman biraz daha geniş iken lisans ve master başvuruları haziran ayında bitebilir, başvuru süreciyle ilgili tüm detayları size en yakın ELT şubesinden öğrenebilirsiniz.

BAŞVURU VE KABUL ŞARTLARI

Doğrudan Rusça hazırlık başvurusu yapacak adaylarda diploma notunun önemi az olsa da lisans ve master başvurularında başvuracağınız bölüme göre lise notlarınız ya da lisans eğitim alanınız önem kazanabilir. Mühendislik eğitimi almak isteyen adaylardan lisans için lisede sayısal dersler almış olma, master için aynı alanda bir lisans bölümünden mezun olmuş olma şart aranabilir.

RUSÇA HAZIRLIK

Rusya’da üniversite okumak isteyen uluslararası öğrenciler, ilk sene hazırlık aşaması ile karşılaşırlar. Aslında bu durum sadece Rusya’da değil ülkemizde ve pek çok ülkede de bulunur. Bu sayede öğrencilerin okula ve yabancı dile adaptasyonu gelişebilir. Üniversitede resmi akademik dil Rusça olduğu için öğrencilerin hazırlık aşamasını başarıyla atlatması önemlidir.

İlk dönem genel Rusça, ikinci dönem akademik Rusça ve bazı bölüme giriş derslerinin verildiği hazırlık eğitimi haftalık ortalama 18-25 saattir, sınıflar 8 – 16 kişiliktir.

BÖLÜMLER VE ÜCRETLER

Aşağıda sizler için St. Petersburg Madencilik Üniversitesi’nin hazırlık, lisans ve master bölümleri ve güncel yıllık bölüm ücretlerini derledik.

Bölüm Süre Yıllık Eğitim Ücreti
Hazırlık Bölümleri
Rusça Hazırlık 1 Yıl 6600$
Lisans Bölümleri
Makine Mühendisliği 5 Yıl 3000$
Elektrik Mühendisliği 5 Yıl 3000$
Mimarlık 4 Yıl 3000$
Endüstriyel ve Sivil İnşaat 4 Yıl 3000$
Harita Mühendisliği 5 Yıl 3000$
Makine Mühendisliği 4 Yıl 3000$
Enstrüman Mühendisliği 4 Yıl 3800$
Boru Hattı Tesislerinin Tasarımı ve Bakımı 4 Yıl 3000$
Isı-Enerji Mühendisliği ve Isı Mühendisliği 4 Yıl 3500$
Elektrik Mühendisliği 4 Yıl 3000$
Petrol ve Gaz Sondajı 4 Yıl 3000$
Çevre Yönetimi 4 Yıl 3000$
Ekonomi 4 Yıl 2800$
Yönetim 4 Yıl 3200$
İşletme Ekonomisi 4 Yıl 2800$
Hidrokarbon Açık Deniz Alanlarının Geliştirilmesi 4 Yıl 2800$
Elektronik ve Nanoelektronik 4 Yıl 2800$
Bilişim ve Bilgisayar Teknolojisi 4 Yıl 2800$
Maden Mühendisliği 5.5 Yıl 2800$
Maden Arama Teknolojisi ve Mühendisliği 5 Yıl 2800$
Madenlerin Jeofizik Yöntemleri 5 Yıl 2800$
Keşif Teknolojisi 5 Yıl 2800$
Bilişim Sistemleri ve Teknolojisi 4 Yıl 2800$
Yüksek Lisans Bölümleri
Petrol ve Gaz Mühendisliği 2 Yıl 3200$
Elektrik-Elektronik Mühendisliği 2 Yıl 3800$
Metalurji 2 Yıl 3400$
Teknolojik Makine ve Ekipmanlar 2 Yıl 3000$
Enstrüman Mühendisliği 2 Yıl 3000$
Sistem Analizi ve Denetimi 2 Yıl 3200$
Teknolojik Süreçler ve Üretim Otomasyonu 2 Yıl 3000$
Bilişim ve Bilgisayar Teknolojileri 2 Yıl 3000$
Kimya Teknolojisi 2 Yıl 2500$
Isı Enerjisi ve Tekniği 4 Yıl 3700$
Bilgi Sistemleri ve Teknoloji 4 Yıl 3700$

KONAKLAMA

Rusya’da üniversite okuyan uluslararası öğrencilerin çok büyük bir çoğunluğu devlet yurtlarını tercih etmektedir. Yurtların hem güvenli hem de ekonomik olması, öğrencilerin tercihlerini bu yönde yapmalarını etkiliyor. Yurtlar genelde 3-4 kişilik odalardan oluşmaktadır. Yurt binasının pek çok bölgesinde kameralar söz konusudur. St. Petersburg Madencilik Üniversitesi kapsamına toplamda 6 yurt binası bulunur. Aylık yurt ücreti yurt ve oda türüne göre 30$ ila 150$ arasında değişmektedir.

DÜNYA SIRALAMASI (RANKING)

St. Petersburg Madencilik Üniversitesi, şu anda Avrupa’nın en iyi 353. üniversitesi durumundadır. Dünya sıralamasında ise kendine 801. sıradan yer bulmaktadır. QS ranking değerlerine göre madencilik alanında dünyanın en iyi 18. üniversitesidir.

SPOR OLANAKLARI

St. Petersburg Madencilik Üniversitesi içinde şu anda yararlanabileceğiniz toplamda 50 ayrı spor dalı bulunur. Bu durum genel olarak diğer Rusya üniversitelerinde de bu şekildedir. Hazırlık sınıfından başlamak üzere her daim spor tesislerinin içinde kendinizi bulmanız mümkündür.

Kendi yeteneklerinize ve eğilimlerinize göre dilediğiniz spor dalıyla ilgilenebilirsiniz. Kolej spor liglerinde St. Petersburg Madencilik Üniversitesi düzenli olarak temsil edilmektedir. Dilerseniz bu spor alanlarında profesyonel ya da amatör düzeyde çalışmalar yürütebilirsiniz. Şehrin en iyi spor komplekslerinden birinin sizi beklediğini net şekilde söyleyebiliriz.

ÖĞRENCİ YAŞAMI

St. Petersburg Madencilik Üniversitesi’ndeki öğrenciler ulaşım konusunda hiçbir sorun yaşamaz; çünkü St. Petersburg ulaşım alanında tam bir dünya markasıdır. Dünyanın en eski demir yollarından birine sahip şehirde metro, tren, tramvay, otobüs, taksi dolmuş, en çok sevilen ulaşım seçenekleridir.

Öğrenciler için ekonomik açıdan da uygun bir bölge olan St. Petersburg’ta çok sayıda müze gezebilirsiniz. Özellikle Rus Devlet Müzesi ve Dostoyevski Müzesi, bu müzelerin başında gelir.

Diğer yandan saraylar, katedraller, camiler, kiliseler, kültür merkezleri, restoranlar, meydanlar, parklar, tiyatrolar, manastırlar, turistlerin ya da yabancı öğrencilerin gözdesidir. St. Petersburg Madencilik Üniversitesi’ndeki öğrenci kulüpleri ile beraber hareket ederek gezi organizasyonlarına dahil olabilir ve bu sayede şehri hızlıca keşfedebilirsiniz.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA

feltom
Felca
EnglishUK
British Council
ialc
UED
Quality English
icef