ÜNİVERSİTE HAKKINDA

Nijnij Novgorod Devlet Teknik Üniversitesi, Rusya’nın en eski üniversitelerinden bir tanesidir. Kuruluşu bir asrı geçkin olan Nijnij Novgorod Devlet Teknik Üniversitesi toplamda 270 bin civarı mezun vermiştir. Üniversitede 7 enstitü, 3 fakülte söz konusudur. Aynı zamanda Novgorod bölgesi haricinde bir şubesi daha bulunur. Aktif olarak 13 bin kadar öğrenciye sahip olan tarihi üniversitenin kuruluşu 1896 senesine tekabül eder.

Rusya’da yüksek lisans, lisans ya da doktora yapmak adına çok makul tercihlerden biri olarak kabul gören Nijnij Novgorod Devlet Teknik Üniversitesi, ülkenin en iyi 100 üniversitesi içindedir. Üstelik genel anlamda Rusya üniversite fiyatları ile karşılaştırıldığında da eğitim ücretleri ideal düzeydedir.

Bir tür amiral gemisi üniversitesi olan Nijnij Novgorod Devlet Teknik Üniversitesi, Rusya Mühendislik Eğitimi Derneği ile Teknik Üniversiteler Birliği üyesidir. Çok sayıda bilim ve araştırma merkezi bulunan üniversite, donanımlı laboratuarlarıyla dikkat çekmektedir. Yenilikçi ve bilimsel bir eğitim anlayışına sahip olan okul, uluslararası resmi yarışmalarda çok sayıda başarı kazanmıştır. Elektrik enerjisi mühendisliği, nükleer enerji mühendisliği ya da kara taşıma sistemleri gibi Rusya adına son derece kritik konularda söz sahibi olmayı başarmıştır. Bu anlamda güven duyulan, fon desteği verilen ve çalışmaları teşvik edilen bir üniversite olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. 100 yıldan eski bilimsel araştırmalar, kitaplar, tezler, kütüphane içinde öğrencilerin kullanımına açık durumdadır.

Küresel anlamda karşılığı olan projelerde aktif bir şekilde rol alan Nijnij Novgorod Devlet Teknik Üniversitesi, ülkenin gururu olmaya devam etmektedir. Özellikle savunma sanayi konusunda nitelikli personel yetiştiren üniversite, öğrencilerin temel ihtiyaçlarına da başarılı bir şekilde yanıt verir. Modern sınıflarda verilen yoğun eğitimler, öğrenciler için büyük fırsatlar doğurmaktadır. Nükleer atom kurumu olan Rosatom, çalışmalarının pek çoğunda üniversite ile iş birliği gerçekleştirir.

VİDEO

BAŞVURU TARİHLERİ

Nijnij Novgorod Devlet Teknik Üniversitesi’nde hazırlık eğitimi 1 Eylül tarihinde, normal eğitim ise ekim ayının ilk haftasında başlar. Başvuru ile alakalı süreç bahar aylarında başlar. Bu uzun süreci dikkatli bir şekilde takip etmeli ve evraklarınızı zamanında teslim etmelisiniz. Rusya üniversite başvurusu yaparken en ufak bir belge eksikliği, bir senenizin yanmasına neden olabilir. Başvuru süreci ve evrakları, okul ödemesi ve esas kabul belgenizin getirtilmesi, yurt başvurusu ve gidiş sonrası tüm hizmetleri ELT danışmanınızla planlayabilir, bu konuda profesyonel destek alabilirsiniz.

BAŞVURU VE KABUL KOŞULLARI

Nijniy Novgorod Devlet Teknik Üniversitesi, 1990’ların başından bu yana yabancı öğrenci kabul etmektedir. 2007 ile beraber bu öğrenciler için ayrıca hazırlık kursları oluşturulmuştur. Başvurular nisan ayından yaz aylarına kadar devam eder. Başvuru için belli başlı bazı evrakları danışmanınıza teslim etmeniz gerekir. Hazırlık başvurusu yaz sonuna kadar devam edebilirken doğrudan lisans ya da master başvurusu yapacak öğrencilerimiz en geç haziran ayına kadar başvurularını yapmış olmalıdırlar. Doğrudan başvuru yapacak adaylar bölüme göre değişmekle birlikte bölüm giriş sınavına alınabilirler. Not ortalamanız, başvurmak istediğiniz bölüm ve giriş koşullarıyla ilgili size en yakın ELT ofisinden ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

RUSÇA HAZIRLIK

Nijniy Novgorod Devlet Teknik Üniversitesi’nde resmi anlamda akademi dili Rusçadır. Bu nedenle de yabancı öğrencilerin bir sene zorunlu olarak Rusça hazırlık eğitimi alması şarttır. Bu senenin sonunda başarı olmanız durumunda kendi branşınıza dair eğitimlere resmi anlamda başlayabilirsiniz. Hazırlık aşaması toplamda 10 ay kadar sürer ve ortalama 8-10 kişilik sınıflar söz konusudur. Rusça hazırlık eğitiminin ilk döneminde sadece Rusça dil eğitimi verilirken ikinci döneminde eğitim alacağınız bölüme göre ek dersler de verilebilir.

BÖLÜMLER VE ÜCRETLER

Rusya’da üniversite fiyatları arasında belli farklar söz konusudur. Bu farkların en önemli nedeni eğitim sürelerinin ve bölüm içeriklerinin birbirinden farklı olmasıdır. Aşağıda Nijnij Novgorod Devlet Teknik Üniversitesi’nin güncel eğitim ücretlerini detaylıca görebilirsiniz ;

BölümSüreYıllık Eğitim Ücreti
Hazırlık Bölümleri
Rusça Hazırlık1 Yıl5250$
Lisans BölümleriSüreYıllık Eğitim Ücreti
Reklamcılık ve Halkla ilişkiler4 Yıl2200$
Hotel İşletmeciliği4 Yıl2200$
Gümrük4 Yıl2200$
Ekonomi4 Yıl2200$
İşletme4 Yıl2200$
İnsan Kaynakları Yönetimi4 Yıl2200$
Güç ve Elektrik Mühendisliği4 Yıl2100$
Elektronik ve Nanoelektronik4 Yıl2100$
Kimya Mühendisliği4 Yıl2800$
Biyoteknoloji4 Yıl2800$
Telekomünikasyon Mühendisliği4 Yıl2800$
Bilgi Teknolojileri ve iletişim Sistemleri4 Yıl2800$
Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri4 Yıl2800$
Malzeme Bilimi ve Malzeme Mühendisliği4 Yıl2800$
Metalurji4 Yıl2500$
Makine Mühendisliği4 Yıl2100$
Yazılım Mühendisliği4 Yıl2600$
Uygulamalı Mekanik4 Yıl2100$
Gemi ve Okyanus Mühendisliği4 Yıl2100$
Uçak Mühendisliği4 Yıl2100$
Gemi İnşaa Mühendisliği4 Yıl2100$
Nükleer Enerji Mühendisliği4 Yıl2100$
Isı Enerji Mühendisliği4 Yıl2100$
Biyoteknik sistemleri ve Teknolojileri4 Yıl2100$
Mekatronik ve Robotik4 Yıl2100$
Roket ve Füze Mühendisliği4 Yıl2100$

KONAKLAMA

Nijnij Novgorod Devlet Teknik Üniversitesi’nin kampüsünde yer alan yurtları toplamda 2 bin kişiliktir. Yabancı öğrencilerin önemli bir bölümü bu yurtlara yerleştirilir.

Yurtlarda öğrencilere 24 saat hızlı internet sunulur. Ayrıca her odada mutfak, tuvalet ve duş olanağı söz konusudur. Yurtlar çoğunlukla 2 ya da 3 kişiliktir. Güvenlik olanakları üst düzeyde olan yurtların, okula yürüme mesafesinde olması, öğrenciler için büyük bir avantajdır. Nijniy Novgorod Devlet Teknik Üniversitesi’nde yurt ücretleri aylık ortalama 65$ civarındadır. Başvurunuz aşamasında yurt rezervasyonunuz ve diğer tüm işlemleriniz ELT tarafından profesyonel bir şekilde yürütülür.

SPOR OLANAKLARI

Rusya üniversitelerinde spor konusunda müthiş teşvikler söz konusudur. Buradaki öğrenciler, bu politika sayesinde olimpiyat seviyesine kadar çıkar. Siz de uluslararası resmi spor müsabakalarında ya da üniversiteler arası turnuvalarda yer alabilirsiniz. Burada kendi yeteneğinize uygun spora ilişkin tesislerle karşılaşma olasılığınız çok yüksektir. Yüzmeden masa tenisine, basketboldan haltere kadar çok sayıda spor aktivitesi sizi bekliyor.

ÖĞRENCİ YAŞAMI

Nijniy Novgorod Devlet Teknik Üniversitesi, genelde NNSTU olarak anılır. NNSTU, öğrencilerin şehre ve üniversiteye hızlı bir şekilde adapte olması adına özel aktiviteler organize eder. Özellikle de yabanı öğrenciler için düzenlenen kültürel etkinlikler ve gezi organizasyonları, olumlu sonuçlar verir.

Dilerseniz bağımsız bir şekilde dilerseniz de arkadaşlarınızla beraber şehirdeki tiyatroları, sinemaları, parkları, müzeleri, dini ya da tarihi mekânlarını keşfe çıkabilirsiniz. Nijniy Novgorod Devlet Teknik Üniversitesi içinde yılın ilk haftalarında “Yabancı Kültürlerle Tanışma Günleri” organize edilir. Bölgede para birimi olarak Rus Rublesi kullanılmaktadır. Öğrenciler hızlı tren, otobüs ve metro gibi seçenekleri kullanarak üniversite ve şehir arasında ulaşımlarını sağlar.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA