GENEL BİLGİLER

Rusya’da üniversite okumak, dolayısıyla hem tarihi ve kültürel açıdan zengin hem de eğitim koşulları elit düzeyde olan bir ülkede bulunmak,  pek çok Türk öğrencisinin öncelikli hedefleri arasındadır. Rusya, dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen çok sayıda üniversitesiyle öğrencilerin beklentilerini fazlasıyla karşılıyor. Rusya Ulusal Araştırma Üniversitesi de eğitim kalitesi ve yabancı öğrencilere olan yaklaşımıyla fark yaratan üniversiteler arasındadır.

ÜNİVERSİTE HAKKINDA

Rusya Ulusal Araştırma Üniversitesi, Avrupa’nın en büyük üniversiteleri arasında kabul görür. Başkent Moskova içinde yer alan okulun kuruluş yılı 1992’dir. Bünyesinde toplamda 115 bölüm barındıran üniversitede mühendislikten sanat bölümlerine bir çok alanda eğitim alabilirsiniz. Türk öğrencilerin son yıllarda ciddi düzeyde ilgi gösterdiği Rusya Ulusal Araştırma Üniversitesi, 40 bin civarında öğrenciye hizmet veriyor. Üniversitedeki yabancı öğrenci sayısı ise 4 bine yakın. Rusya Ulusal Araştırma Üniversitesi’nde aynı zamanda 33 fakülte söz konusu. 482 profesörün rol aldığı okulda 1754 adet yabancı uyruklu öğretim görevlisi bulunuyor.

Rusya Ulusal Araştırma Üniversitesi, Rusya’da üniversite okumak isteyen ya da yüksek lisans yapmak isteyenler için ideal programlar sunmaktadır. Yapı olarak yarı vakıf yarı devlet üniversitesidir. Sadece Moskova’da değil aynı zamanda Perm, St. Petersburg ve Novgorod gibi şehirlerde de kampüsü bulunur. Bütün kampüslerde yabancı öğrenci alımı söz konusudur. Dünya sıralamasında ilk 500 içine dahil olmayı başaran 17 Rus üniversitesinden birisidir. Okul 56 ayrı milletten gelen öğrenciyi misafir etmektedir. Dünyanın en prestijli pek çok üniversitesi ile birçok açıdan ortaklık kurmuştur. Bu anlaşmalar neticesinde çift diploma olanağı sunmaktadır.

Rusya Ulusal Araştırma Üniversitesi’nin anlaşmalı olduğu bazı üniversiteler:

  • Londra Üniversitesi
  • Berlin Üniversitesi
  • Pompeu Fabra Üniversitesi
  • Lancester Üniversitesi
  • Rotterdam Üniversitesi

Ülkemizde “Ekonomi Yüksek Okulu” olarak da bilinen Rusya Ulusal Araştırma Üniversitesi, değişim programları ve diğer programlarla her sene Türk öğrencilerini ağırlamaktadır. ODTÜ, Boğaziçi, Bilgi Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, anlaşma içinde olunan üniversiteler içinde yer alır. Rusya üniversite başvuruları içinde ön planda olan Rusya Ulusal Araştırma Üniversitesi aynı zamanda Russian Academic Excellence Project’in de bir üyesidir.

VİDEO

BAŞVURU TARİHLERİ

Rusya Ulusal Araştırma Üniversitesi’nin başvuru tarihleri, programlara göre değişiklik göstermektedir. Normal koşullarda ortalama ağustos ayının ortalarına kadar başvurular kabul edilmektedir. Uzaktan giriş sınavları ve online başvurular, değerlendirmede etkili olur.

Başvurunuz kabul edildikten sonra belgelerin sunulması, sözleşmenin imzalanması ve kayıt için yeni bir takvimle karşılaşırsınız. Bu tarihler, Moskova kampüsü için geçerli bir durumdur. Kimi programların 1 Ekim ile beraber başladığını da bu noktada hatırlatalım.

BAŞVURU VE KABUL KOŞULLARI

Rusya Ulusal Araştırma Üniversitesi’ne başvuru ve kabul süreci ELT tarafından detaylıca yürütülür. Başvuruya dair özel koşullar dönemlik olarak değişiklik gösterebilir. Aynı zamanda dahil olmak istediğiniz program da önemli bir değişken olarak ele alınabilir. Örneğin Rusya yüksek lisans başvurusu ya da doktora başvurusu kabul koşulları birbirinden farklı olabilir.

Rusya vatandaşı olmayan herhangi bir kişi, gerekli şartları yerine getirdiği sürece üniversiteye kabul edilmektedir. Pasaport, diploma, davetiyenin aslı, vesikalık fotoğraf, AIDS testi, başvuru şartları içinde öne çıkar. Pandemi döneminden dolayı sağlık odaklı taramalar, daha hassas bir şekilde gerçekleşmektedir. Başvuru tarihleri ve başvuru için gereken tüm evrakların listesi danışmanınız tarafından başvuru aşamasında tarafınıza sunulacaktır.

RUSÇA HAZIRLIK

Diğer Rusya üniversitelerinde olduğu gibi Rusya Ulusal Araştırma Üniversitesi’nde de Rusça hazırlık eğitimi söz konusudur. Lisans ya da yüksek lisans düzeyinde burada eğitim almayı tercih eden öğrenciler, ilk sene hazırlık fakültelerinde eğitim görür.

Yıl sonunda öğrenciler, hazırlık sertifikasını elde etmekle yükümlüdür.  İkinci dönemden sonra öğrencilerin ek ders alma hakkı olur. Bu dönemde alınan dersler, bölümlere göre değişir. Pek çok program içinde hem İngilizce hem de Rusça eğitimi verilir. Rusça dil eğitimi konusunda; standart program, yoğun program ve diğer kurs programları vardır, böylece ilk sene Rusça hazırlık eğitiminizi tamamladıktan sonra dilediğiniz bölüme aynı ya da farklı bir üniversitede başvurabilirsiniz.

BÖLÜMLER VE ÜCRETLER

Rusya Ulusal Araştırma Üniversitesi ücretleri, bölümlere ve eğitim süresine göre değişir. Genel olarak Rusya’da yüksek lisans fiyatları ya da diğer eğitim programlarına ilişkin fiyatlar, oldukça makul düzeydedir. Lisans ve master eğitimlerin güncel ücretlerini aşağıdaki tablodan detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Lisans BölümleriSüreYıllık Eğitim Ücreti
Siyaset Bilimi4 Yıl5700$
Uluslararası İlişkiler4 Yıl5700$
Hukuk4 Yıl5700$
Yazılım Mühendisliği4 Yıl5700$
Siber Güvenliği4 Yıl5700$
Bilişim4 Yıl5700$
Matematik4 Yıl5700$
Bilgisayar Mühendisliği4 Yıl5700$
İşletme4 Yıl6600$
Ekonomi4 Yıl6600$
Tarih4 Yıl5200$
Antik Çağlar (Arkeoloji)4 Yıl5200$
Modern Sanatlar4 Yıl5200$
Kamu Yönetimi4 Yıl5700$
Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri4 Yıl5700$
Şehir Planlama4 Yıl5700$
Kimya4 Yıl5700$
Fizik4 Yıl5700$
Astronomi4 Yıl5700$
Psikoloji4 Yıl5700$
Turizm4 Yıl5700$
Gazetecilik4 Yıl5700$
Grafik Tasarım4 Yıl5700$
Filoloji4 Yıl5700$
Moda Tasarım4 Yıl7900$
Türkoloji4 Yıl5700$
Doğu Bilimi4 Yıl7900$
Etiyopya ve Arap Dünyası4 Yıl7900$
Yüksek Lisans BölümleriBölüm SüresiYıllık Eğitim Ücreti
Astrofizik ve Astrokimya (İngilizce)2 Yıl3400$
Uluslararası İşletme (İngilizce)2 Yıl2800$
İnternet Pazarlama (İngilizce)2 Yıl2800$
Halkla İlişkiler (İngilizce)2 Yıl2800$
Reklamcılık (İngilizce)2 Yıl2800$
Siyaset Felsefesi (İngilizce)2 Yıl3200$
Beden Eğitimi – Yüksek Performanslı Spor (İngilizce)2 Yıl4850$
İşletme (İngilizce)2 Yıl2800$
İnsan Kaynakları Yönetimi (İngilizce)2 Yıl3200$
İnşaat Mühendisliği2 Yıl3400$
Mimarlık2 Yıl4500$
Ekonomi2 Yıl2700$
Bilgisayar Mühendisliği2 Yıl4500$
İşletme2 Yıl3500$
Grafik Tasarım2 Yıl5100$
Tarih2 Yıl2750$
Filoloji2 Yıl3000$
Biyoteknoloji2 Yıl3300$
Kimya Mühendisliği2 Yıl3300$
Elektrik Mühendisliği2 Yıl3300$
Nanoteknoloji2 Yıl3300$
Isıgücü Mühendisliği2 Yıl3300$
Bilgisayar Mühendisliği2 Yıl3300$
Bilgi Sistem ve Teknolojileri2 Yıl3000$
Meteoroloji2 Yıl2600$
Nükleer Fizik2 Yıl4000$
Optik Mühendisliği2 Yıl3300$
Yazılım Mühendisliği2 Yıl3300$
Kimya2 Yıl2600$
Biyoloji2 Yıl2600$
Matematik2 Yıl2600$
Fizik2 Yıl2600$
Astrofizik2 Yıl2600$
Astronomi2 Yıl2600$
Siyaset Bilimi2 Yıl2600$
Kamu Yönetimi2 Yıl2600$
Turizm2 Yıl2600$
Sosyal Hizmetler2 Yıl2600$

KONAKLAMA

Rusya Ulusal Araştırma Üniversitesi içinde yer alan yurtlar 8 bin öğrenci kapasitesine sahiptir. 2 veya 4 kişilik odalarda kamera sistemleri ve internet söz konusudur. Aynı zamanda binalarda güvenlik görevlileri yer alır. Rusya üniversitelerinde genel olarak yurt ücretleri 80 -200 dolar aralığındadır. Bu rakamlar yurt kalitesine, mesafeye ve kişi sayısına göre değişir. Rusya Ulusal Araştırma Üniversitesi’nde yurt ücretleri aylık 120$’dır. Güncel yurt seçenekleri ve ücretleri için size en yakın ELT şubesiyle iletişime geçebilirsiniz.

DÜNYA SIRALAMASI (RANKING)

Üniversitelerin dünya sıralamasında referans alınan bazı önemli ranking değerleri vardır. Farklı parametrelerin belirleyici olduğu bu sıralamalar her sene düzenli olarak güncellenir. 2021 yılı özelinde Rusya Ulusal Araştırma Üniversitesi 298. sıradan kendine yer bulmuştur. Rusya’da toplamda 17 üniversite, ilk 500 içinde yer almayı başarmaktadır. Türkiye’den çok az üniversitenin dünya sırlamasında ilk beş yüz içerisinde girebildiğini düşünürsek, Rusya Ulusal araştırma üniversitesi’nin kalitesini daha iyi anlaşmış oluruz.

BURS OLANAKLARI

Rusya Ulusal Araştırma Üniversitesi’nde burslu seçeneklerle eğim görme şansınız bulunur. Söz konusu başarıyı elde eden öğrenciler, öğrenim ücretlerinden feragat etmektedir. Bu durum oldukça cazip olduğu için burs başvurularında müthiş bir yoğunluk oluşmaktadır. Burslar yalnızca öğrenim ücretlerini kapsar. Diğer tüm kişisel masraflar öğrencinin inisiyatifindedir.

Öte yandan Rusya hükümeti belli öğrencilere sene boyunca kısmi burs opsiyonları da sunabilmektedir.  Burs içerikleri dönemlik olarak da değişebilmektedir. Burslar %5’ten %100’e kadar geniş bir skala içerir.

SPOR OLANAKLARI

Bilindiği üzere Rusya, spor alanında dünyanın en başarılı ülkelerinden biri olarak değerlendirilir. Rusya Ulusal Araştırma Üniversitesi içinde okuyan yabancı misafirler, kampüs içinde hemen her spor dalına dair olanaklarla karşılaşır.

Rusya’da yüksek lisans ya da lisans programlarında olan öğrenciler, yoğun derslerini bu tip etkinliklerle dengeler. Doktorlardan sağlığınıza dair bir sertifika onayı aldıktan sonra dilediğiniz sporla ilgilenebilirsiniz. Rusya Ulusal Araştırma Üniversitesi içinde en popüler spor dalları şunlardır:

Futbol

Basketbol

Yoga

Masa Tenisi

Satranç

Aikido

Yürüyüş

Yatçılık

Okul içinde spora dair pek çok etkinlik ve festival düzenlenmektedir. Dilerseniz izleyici dilerseniz de sporcu olarak okulu temsil edebilirsiniz.

ÖĞRENCİ YAŞAMI

Rusya Ulusal Araştırma Üniversitesi, oldukça özel bir tarihi ve kültürü tanımak adına size önemli bir fırsat sunar. Kampüsünüz hangi şehirde olursa olsun, Rusya’da yer almanın ayrıcalıklarını yaşayabilir, bu özel kültürü yakından tanıyabilirsiniz.

Okul içinde de öğrenciler için pek çok hobi kulübü vardır. Bir yandan derslerinize odaklanırken diğer yandan da uygun zamanlarınızda kendinizi dil, spor, sinema, tarih, edebiyat, tiyatro, müzik gibi konularda geliştirebilirsiniz. Öğrencilere sunulan tüm olanaklar, hem şehre hem de üniversiteye daha hızlı adapte olmanızı sağlar. Üniversite aynı zamanda düzenli olarak örencilerine yönelik çeşitli geziler düzenler. Yabancı dil ya da felsefi kulüplere dahil olabilir, tartışma gruplarında aktif rol alabilirsiniz.

Rusya coğrafi olarak çok büyük bir ülke olduğu için ulaşım konusu korkutucu görünebilir, ancak özellikle hava ve demir yolu ulaşımı açısından dünyanın sayılı ülkelerinden biri olduğunu rahatlıkla ifade etmek mümkündür.  Diğer yandan şehirlerdeki metro altyapısı da dünyada referans olarak gösterilir.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA