GENEL BİLGİLER

Rusya, Avrupa kıtasının doğu ovalarından başlamak kaydıyla Asya kıtasına dek uzanan oldukça büyük bir coğrafyadır. Türkiye’ye komşu olması, kültürel ve tarihi açıdan her daim cazip bir ülke olması, vize koşullarının çok sert olmaması ve özellikle de yabancı öğrenci politikalarının uygun olması sayesinde Türk öğrenciler yüzünü genellikle Rusya’daki üniversitelere çeviriyor.

Dünyanın en büyük ülkeleri arasında yer alan Rusya’da toplamda 160 ayrı etnik grup yaşamakta. Bilim ve araştırma konusunda dünyada bir marka olan ülke, özellikle son zamanlarda sağlık alanındaki çıkışıyla da dikkat çekiyor. Tıp alanında okumak isteyen Türk öğrenciler için bu nedenle Rus üniversiteleri cazibesini artırıyor. Rusya’da üniversite okumak, özellikle de tıp alanına yoğunlaşmak istiyorsanız Moskova’da yer alan Moskova Devlet TIP Üniversitesi ideal bir seçenektir.

Rusya’da TIP okumak isteyenlerin öncelikli tercihleri arasında yer alan üniversite, Sechenov Üniversitesi olarak da bilinmektedir. Moskova Devlet TIP Üniversitesi’nin başvuru koşullarına ve genel olanaklarına şimdi dilerseniz biraz daha yakından bakalım.

Moskova Devlet Tıp Üniversitesi Sechenov Hakkında

Rusya’da yüksek lisans ya da doktora yapmak, lisans düzeyinde eğitim görmek ya da dilini geliştirmek isteyenler başkent Moskova’daki üniversitelere öncelik veriyor. Rusya üniversite fiyatları da genel anlamda beklentileri karşılayacak düzeydedir. Moskova’nın tematik üniversitelerinden biri olan Moskova Devlet TIP Üniversitesi, tıp gibi son derece kıymetli bir alanda evrensel düzeyde hizmet verebilecek nitelikli bireyler yetiştiriyor.

Moskova Devlet TIP Üniversitesi, ülkenin aynı zamanda tarihte bilinen ilk TIP üniversitesi olarak ün yapmıştır. Öte yandan genel düzeyde de ülkenin en eski ve büyük üniversiteleri arasında gösterilir. 25 Ocak 1755 yılında E.Petrovna’nın kararnamesi ile beraber kurulan üniversitenin ilk ismi Moskova Üniversitesi’dir. 19. yüzyılın başlarında tıp fakültesi toplamda 36 mezun vermeyi başarır. Moskova Devlet TIP Üniversitesi’nde şu anda toplamda 15 bin civarında öğrenci eğitim görür. Bunların 2 bin kadarını yabancı öğrenciler oluşturmaktadır.

Siz de doğru adımları atarak o öğrencilerden biri olabilirsiniz. Günümüzde 7 ayrı fakültesi bulunan Moskova Devlet TIP Üniversitesi’nde toplam kürsü sayısı 144 şeklindedir. Eğitim programlarını lisans, yüksek lisans, uzmanlık ve nitelikli personel eğitimi olarak sıralamak mümkündür.

Kuruluşundan bu yana kadar daim gelişime ve büyümeye açık bir üniversite olan Moskova Devlet TIP Üniversitesi, dünya çapında bir üne sahiptir. Nitekim ranking değerleri de bunu açıkça ortaya koymaktadır. Okul, aynı zamanda uluslararası iş birliktelikleriyle de fark yaratmıştır.

UNESCO ve Dünya Bankası, beraber çalıştığı kurumlardan sadece ikisidir. Moskova Devlet TIP Üniversitesi’nin farklı ülkelerden toplamda 300 ayrı üniversite ile resmi düzeyde anlaşması söz konusudur. Derslik ve amfilerin olduğu 20 ayrı binada çok sayıda klinik merkezi, araştırma alanları, kütüphaneler, yayın bölümleri, yurtlar ve botanik bahçeleri mevcuttur.

Moskova Devlet TIP Üniversitesi’nin mezunları arasında oldukça önemli isimleri saymak olasıdır. Örneğin Rus edebiyatının dünyaca ünlü ismi Anton Çehov, buradan mezun olmuştur. Önemli psikopat teorileri geliştirmiş olan Rus psikiyatrist Pyotr Gannushkin de aynı şekilde üniversitenin mezunları arasındadır.

Rus nöropsikiyatrist Korskakoff, Rusya Bilimler Akademesi kurucusu N. Pirogov, sağlık bakanı yardımcısı Valentin Pokrovsky, İrlandalı şair Anatoly Kudryavitsky, okulun ünlü mezunları içindedir. Adeta büyük bir bilgisayar parkı olarak tanımlanan okulda sayısız klinik, laboratuar ve simülatör barındırır. Kaliteli ve modern bir tıp politikasının yaratılmasında üniversitenin rolü çok fazladır. Bu nedenle çeşitli bağış ve fonlarla okul her daim desteklenir.

Moskova Devlet TIP Üniversitesi içinde; moleküler tıp, kişiselleştirilmiş tıp, liderlik, eczane, rejeneratif tıp, sağlık yönetimi gibi ayrı ayrı fakülteler mevcuttur. Kampüs alanı toplamda 360 bin metrekarelik bir alana yayılmıştır.

VİDEO

BAŞVURU TARİHLERİ

Rusya üniversite başvuruları her sene okul yönetimi tarafından ilan edilir. Online olarak açıklanan başvuru tarihleri, sınav takviminin ve prosedürlerin yoğunluğundan dolayı mayıs ayının hemen başında başlar. Moskova Devlet TIP Üniversitesi başvuruları temmuz ayına kadar devam etmektedir. Ancak giriş sınavları, kontenjan, evrak hazırlama ve başvuru sürecini göz önüne alarak çok daha erken başvurmak da fayda vardır.

BAŞVURU VE KABUL ŞARTLARI

Moskova Devlet TIP Üniversitesi’nde gerekli programı seçtikten sonra başvuru formunu, pasaportunuzun kopyasını, lise sertifikanızı, transkriptinizi danışmanınıza yollamalısınız. Bu belgelerin değerlendirilmesinden sonra ise bir kabul mektubu alacaksınız. Kabul durumunda söz konusu mektup bir gün içinde düzenlenir. Davet mektubu sürecinde de yeni bazı evraklar istenir. Bunlar arasında ödeme makbuzunun taranmış hali olmalıdır. Ödemeler banka havalesi gibi yöntemlerle gerçekleştirilebilir.

Davetiyeler ortalama 30-40 gün kadar sürebilmektedir. Ödeme alındıktan sonra orijinal davetiye mektubu, kabul mektubu ve vize destek mektubu size ulaştırılır. Daha sonra ülkeye gelirken sağlıkla alakalı prosedürlerin yerine getirilmesi şarttır.

Moskova Devlet TIP Üniversitesi’nde özellikle TIP ve Diş Hekimliği gibi bölümleri okuyacak adayların liseden sayısal çıkışlı olmaları ve biyoloji ve kimya notlarının 70’in altında olmaması gerekir.

RUSÇA HAZIRLIK EĞİTİMİ

Moskova Devlet TIP Üniversitesi’ni kazanan öğrenciler kendi bölümlerindeki alan derslerini almak adına bir sene boyunca hazırlık okumak zorundadır. Bu durum tüm yabancı öğrenciler için geçerlidir.

Hazırlık döneminde ağırlıklı olarak Rusça dili üzerine yoğunlaşılır. İkinci dönemden sonra öğrenciler kendi alanlarına ilişkin ek dersler almaya başlar.

Hazırlık senesinin sonunda sınavlarda başarılı olanlar kendi alanlarında eğitim görmeye hak kazanırlar. Bu durum yüksek lisans öğrencileri için de geçerlidir. Hazırlık bölümü öğrencilerin ülkeye daha hızlı alışmalarını sağlar. Bu üniversitede eğitim almak istiyorsanız Rusya’da herhangi bir üniversitede hazırlık eğitimi aldıktan sonra başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Rusyada’da hazırlık eğitiminin hangi üniversitede alındığının önemi yoktur, hazırlık sonunda yapılacak sınavı başarıyla tamamlamak yeterlidir.

BÖLÜMLER VE ÜCRETLER

Moskova Devlet TIP Üniversitesi hem İngilizce hem de Rusça sağlık eğitimi sunmaktadır. TIP ve Diş Hekimliği eğitiminizi iki dilde de alabileceğiniz üniversitede eczacılık bölümünün yanı sıra hemşirelik ya da Biyoteknoloji gibi bölümlerde Rusça eğitim de alabilirsiniz. Moskova Devlet TIP Üniversitesi bölümleri ve fiyatlarını aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz;

BölümSüreYıllık Eğitim Ücreti
Lisans Bölümleri
TIP (Rusça)6 Yıl8500$
TIP (İngilizce)6 Yıl8500$
Diş Hekimliği (Rusça)5 Yıl8500$
Diş Hekimliği (İngilizce)5 Yıl8500$
Eczacılık4 Yıl6500$
Biyoteknoloji4 Yıl4500$
Tıbbı Biyokimya4 Yıl4500$
Tıbbı Biyofizik4 Yıl4500$
Hemşirelik4 Yıl3200$

KONAKLAMA

Moskova Devlet TIP Üniversitesi’ni kazanan öğrenciler, üniversitenin yurt seçeneklerinden gönül rahatlığıyla yararlanabilir. Yurtlar burada çoğunluk 2 ya da 3 kişilik olarak oluşturulmuştur. Yurtların tadilat durumu, odadaki kişi sayısı vs. oda ücretleri önemli ölçüde etkiler.

Yurt ücretleri ortalama 120 dolar civarındadır. Konaklama masrafları için sene boyunca iki ayrı ödeme alınır. Yurtlarda güvenlik seviyesi oldukça iyidir. Aynı zamanda tüm yurt binalarında kameralar ve güvenlik personelleri yer alır.

DÜNYA SIRALAMASI (RANKING)

World University Ranking verilerine göre Moskova Devlet TIP Üniversitesi 640. sıradan kendine yer bulmuştur. Dünyanın en iyi ilk 1000 üniversitesi arasında yer alır ve mezunları YÖK’e denklik başvurusu yapabilirler.

SPOR OLANAKLARI

Moskova Devlet TIP Üniversitesi’nde okuma hakkı kazanan öğrenciler, kültürel ve sportif etkinliklere diledikleri ölçüde dahil olabilirler. Hem üniversite içinde hem de doğrudan yurtlarda farklı sporlara ilgi duyan öğrenciler için salonlar oluşturulmuştur.

Badminton, tenis, voleybol, futbol, basketbol sahalarının dışında koşu parkurları, öğrencilerin kullanımına gün boyu açıktır.

ÖĞRENCİ YAŞAMI

Moskova, Rusya’nın hem en büyük şehri hem de başkentidir. Bir başkentte bulunması gereken vasıfları fazlasıyla bünyesinde barındıran Moskova, her yönüyle keşfedilemeye değer bir destinasyondur.

Öğrenciler derslerinin dışında kalan zamanlarda, dünyanın her tarafından turistin akın ettiği Moskova’yı gezme şansı bulabilir. Moskova’da özellikle çok gelişmiş ve yoğun bir metro hattı söz konusudur. Hatta Tarihi Moskova Metrosu’nun ünü, tam anlamıyla ülke sınırlarının dışına taşmıştır.

Yaklaşık olarak 10 milyondan fazla insanın yaşadığı şehir; günümüzde sanat tarihi müzeleri, galerileri, büyük meydanları, parkları, bahçeleri, sarayları ve dini mekanları ile size çok şey vadediyor. Özellikle de kış aylarının o kendine has atmosferini sevenleri, oldukça büyüleyici
bir şehir bekliyor diyebiliriz.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA