GENEL BİLGİLER

Türkiye’nin önemli bir komşusu olan Rusya’da üniversite okumak, elbette müthiş bir ayrıcalık olarak kabul edilir. Bu olanakları gelişmiş ülkeyle komşu olmak, Türk öğrencilerin Rusya hedeflerini de kolaylaştırıyor. Özellikle son zamanlarda vize konusunda yürütülen esnek politikalar, Türk öğrencilerin taleplerini artırmıştır.

Zengin kültürüyle fark yaratan Rusya’da üniversite okuyarak hem vizyonunuzu geliştirebilir hem de kariyer basamaklarınızı daha hızlı bir şekilde çıkabilirsiniz. Rusça ve İngilizce dillerini öğrenmenin ötesinde farklı bir kültürde bulunmanın deneyimini yaşamak adına sizler de Rusya’da yer alan üniversitelerde şansınızı deneyebilirsiniz.

ÜNİVERSİTE HAKKINDA

Rusya’da yüksek lisans yapmak adına en ideal üniversitelerden biri olarak kabul gören Moskova Uluslararası İlişkiler Enstitüsü, Türk öğrencilerin hayallerini süslemeye devam ediyor. Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almasının yanında modern olanakları ve eğitim kalitesiyle de bu ilgiyi fazlasıyla hak ediyor diyebiliriz.

Moskova Uluslararası İlişkiler Enstitüsü 14 Ekim 1944 tarihinde kurulmuştur. Her daim özgürlük ilkesini koruyan üniversite, 1991’de Enstitü Uluslararası İşletme Fakültesi’ni açtı. Bundan yedi sene sonra ise Siyasal Bilimler Fakültesi’nin açılışını gerçekleştirdi. Kuruluştan bu yana önemli bilim, sanat ve siyaset insanlarına ev sahipliği yapmıştır.

Kısaca MGIMO olarak bilinen üniversitenin şu anda üç ayrı kampüsü bulunur. Bu kampüslerin en büyüğü başkent Moskova’da yer alır. Okulun, iki tanesi ana kampüste olmak üzere beş adet yurdu bulunur. Okulun dünya çapında meşhur olan kütüphanesinde 62 dilde, 2 milyonun üstünde basılı kitap ya da süreli yayın yer alır. Bu rakama e-kitap ve e-dergiler de dahildir.

Günümüzde Moskova Uluslararası İlişkiler Enstitüsü içinde 8 bin civarında öğrenci yer alır. Yabancı öğrenciler, toplam nüfusun %20’sini oluşturur. Üniversite, 74 ayrı ülkeden gelen öğrencileri ağırlamaktadır. Yıllar boyunca farklı ülkelerden gelen 12 bin yabancı öğrenci buradan mezun oldu. Mezunları arasında önemli diplomatlar, büyükelçiler, başbakan ve cumhurbaşkanları yer alır. Bu mezunlardan bazıları şu kişilerdir:

  • Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev
  • Kazakistan Cumhurbaşkanı K. Tokayev
  • UNESCIO Genel Direktörü İrina Bokova
  • Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov
  • Kamboçya Eğitim Bakanı H. Chuon Naron
  • Slovakya Dış İşleri Bakanı Maros Sefcovic

Üniversite, 18 ayrı ana çalışma disiplinine dair eğitim programları sunmaya devam etmektedir. Üniversitedeki öğrenci sayısı ortalama 10 binin üzerindedir. Moskova Uluslararası İlişkiler Enstitüsü pek çok uluslar arası kuruluşun da bir parçasıdır. Üniversite içinde yer alan profesörlerin önemli bir bölümü bakanlardan ya da elçilerden meydana gelmektedir.

VİDEO

BAŞVURU TARİHLERİ

Moskova Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’ne temmuz ayına kadar yapılan başvurular kabul edilmektedir. Bazı durumlarda ağustos ayında da başvuru yapılabilmektedir. Başvuru, kabul, konaklama başvurusu ve vize gibi süreçleri göz önüne alarak erken başvuru yapmakta her zaman fayda vardır. Başvuru tarihleri ve süreciyle ilgili size en yakın ELT ofisinden ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

BAŞVURU VE KABUL ŞARTLARI

Moskova Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’ne yalnızca Moskova şehrinden değil, hem ülkenin diğer şehirlerinden hem de dünyanın pek çok ülkesinden başvurular olur. Bu yoğun başvuru sürecine rağmen belli kriterleri karşılayan öğrenciler, davetiye mektubu almaya hak kazanır. Bu tip prestijli ve çıtası yüksek bir üniversitede okumak, herkesin hayalleri arasındadır. Üniversitenin açıkladığı rakamlara göre; ortalama 1 kişilik kontenjan için 32 kişi başvurmaktadır. Puan ve diğer özel koşulları detaylı şekilde öğrenmek adına ELT danışmanlarından destek alabilirsiniz. Kabul edilip buradan mezun olanlar, müthiş bir prestije sahip olur ve sahada oldukça kolay bir şekilde iş bulabilir. Tüm eğitim programlarının başvuru koşulları birbirinden farklıdır. Okula kabul sürecinden sonra sağlık sigortası, vize başvurusu gibi prosedürleri karşılamanız gerekir. Bu aşamada ELT, hem Türkiye’de hem de Rusya’daki tüm süreci sizinle birlikte planlamakta, üniversitede ders başlangıcı yapacağınız süreye kadar tüm aşamaları sizin adınıza tamamlamaktadır.

RUSÇA HAZIRLIK

Rusya’da master ya da yüksek lisans yapan öğrenciler için özellikle Rusça altyapısına sahip olmak, önemli bir kazanımdır. Moskova Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Rusça hazırlık eğitimi ile bu eksikliğinizi kolayca giderebilirsiniz. Üniversitenin pek çok bölümünde ilk sene özel bir hazırlık eğitimi verilir.  Rusça, dünyada popülerliği gittikçe artış gösteren diller arasındadır. Her uzmanlık için İngilizce ve Rusça dillerine hakim olmak çok önemlidir.

Dünyada şu anda 260 milyon insanın Rusça konuştuğu bilinmektedir. Bu dili öğrenmek, aynı zamanda ülkeye ve üniversiteye adapte olmanız açsından da gereklidir. Dil konusunda Moskova Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde; yaz okulunda Rusça dil eğitimi, bireysel Rusça dil kursları, uzaktan Rusça dil kursu ve hazırlık dil kursu gibi opsiyonlar söz konusudur. MGIMO’da Rusça hazırlık fiyatına ELT danışmanınızdan alacağınız okul, konaklama, uçak, çeviriler, vize, karşılama vb. gibi tüm hizmetler dahildir.

BÖLÜMLER VE ÜCRETLER

Rusya üniversite fiyatları değerlendirilirken mutlak suretle okulun eğitim kalitesi ve genel olanaklarına göre belirlenir; fakat en önemli kriter öğrenim süresidir. Bu nedenle Rusya’da üniversite fiyatları ile diğer programlar arasında bariz farklar vardır. Aşağıdaki tabloda MGIMO güncel bölümler ve fiyat bilgilerini detaylıca inceleyebilirsiniz;

 

BölümSüreYıllık Eğitim Ücreti
Hazırlık Bölümleri
Rusça Hazırlık1 Yıl8000$
Lisans Bölümleri
Uluslararası İlişkiler4 Yıl8200$
Yabancı Bölgesel Çalışmalar4 Yıl10000$
Yargı Yetkisi4 Yıl9300$
Ekonomi4 Yıl10.040$
Gazetecilik4 Yıl9750$
Reklam ve Halkla İlişkiler4 Yıl9330$
Sosyoloji4 Yıl8600$
İşletme4 Yıl9940$
Ticaret4 Yıl8310$
Kamu Yönetimi4 Yıl8820$
Siyaset Bilimi4 Yıl8820$
Yüksek Lisans Bölümleri
Uluslararası İlişkiler2 Yıl8200$
Yabancı Bölgesel Çalışmalar2 Yıl10000$
Ekonomi2 Yıl10.040$
Gazetecilik2 Yıl9750$
Reklam ve Halkla İlişkiler2 Yıl9330$
Sosyoloji2 Yıl8600$
İşletme2 Yıl9940$
Ticaret2 Yıl8310$
Kamu Yönetimi2 Yıl8820$
Siyaset Bilimi2 Yıl8820$

KONAKLAMA SEÇENEKLERİ

Moskova Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde okumaya hak kazandığınızda sizi dünya standartlarında yurtlar bekliyor. Kamera sistemlerinin ve internet bağlantılarının olduğu odalar, genelde 2 ya da 3 kişiliktir.

Okulun yurt ücretleri ortalama 100-150 dolar civarında olsa da bu ücretler senelik olarak güncellenir. Konaklama konusunda toplamda dört ayrı bina yer alır. Bu binaların kampüs girişine olan uzaklığı üç dakikadır.

DÜNYA SIRALAMASI (RANKING)

Moskova Uluslararası İlişkiler Enstitüsü, sadece Rusya’nın değil aynı zamanda dünyanın en prestijli üniversiteleri arasındadır. Her daim ilk 500 içinde kendine yer bulan üniversite, son açıklanan ranking listelerinde dünyada 348. kendine yer edinmiştir.

SPOR OLANAKLARI

Rusya, her daim sportif açıdan öne çıkan bir ülke olmuştur. Bunu olimpiyat düzeyindeki başarılarına yansıttıklarına şahit olmaktayız. Tam bir spor ülkesi olan Rusya’da, üniversiteler bu yapıyı bizzat desteklemektedir.

Moskova Uluslar arası İlişkiler Enstitüsü içinde futboldan basketbola, voleyboldan yüzmeye, tenisten boksa pek çok sporla ilgilenmeniz olası. Tesis açısından hiçbir sorun yaşamayacağınız bir üniversite sizi bekliyor. Havuzlar ve spor salonları gün boyu (23.30’a dek) kullanıma açıktır.

ÖĞRENCİ YAŞAMI

Moskova’da bir öğrenci olarak; pek çok tarihi ve kültürel mekan gezebilirsiniz. Aynı zamanda şehir; bahçeleri, anıtları, müzeleri, alışveriş mekanları, dini mekanları, parkları ve meydanlarıyla da meşhurdur. Geniş ulaşım seçenekleri sayesinde bu harika zenginliğin tadını çıkarabilirsiniz. Ulaşım demişken meşhur Moskova metrosunun ihtişamına da yakından tanıklık etmek, sizin için harika olacaktır.

Bunun dışında kampüs içinde zaten zengin bir öğrenci hayatı sizi bekleyecektir. Tüm öğrenciler belli kültürel ya da sportif alanlara serbest bir şekilde yönelebilir. Okul içindeki kültür merkezinde yaratıcı dersler sizi geliştirecektir.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA