GENEL BİLGİLER

Rusya’da üniversite okumak çok ciddi fırsatlar ve ayrıcalıklar sunmaktadır. Moskova dışında Kazan, Nijiniy Novgorod ve Petersburg, en iyi üniversitelerin yer aldığı bölgeler olarak öne çıkar. Rusya’da dünyada ilk 1000 içine adını yazdırmış olan onlarca üniversite bulunur. Başvuru sürecinde profesyonel kişilerle çalışarak şansınızı ciddi anlamda artırabilirsiniz. Rusya’da master ya da doktora dışında lisans programlarını da uygun ücretler karşılığında değerlendirebilirsiniz.

Rusya’da alacağınız nitelikli bir eğitimle beraber kariyerinize ciddi bir ivme kazandırabilirsiniz. Rusya’nın en başarılı üniversitelerinden biri olan Nijniy Novgorod Devlet Pedagoji Üniversitesi’ne kayıt yaptırmadan önce izlemeniz gereken adımları ve öğrenmeniz gereken temel bilgileri bu yazıda bir araya getirmeye çalıştık.

ÜNİVERSİTE HAKKINDA

Nijniy Novgorod Devlet Pedagoji Üniversitesi, ismini Kozma Minin’den almıştır. Bu nedenle de Minin Üniversitesi olarak da anılmaktadır. Esasen bir öğretmen enstitüsü olarak 1911 senesinde kurulmuştur. Nijniy Novgorod coğrafyasında yer alan öğretmenlerin yarısından fazlası, buradan yetişmedir. Öte yandan tarih boyunca Nijniy Novgorod Devlet Pedagoji Üniversitesi çok sayıda psikolog, dilbilimci, sanatçı ve mühendis yetiştirmiştir.

Nijniy Novgorod Devlet Pedagoji Üniversitesi içinde toplamda 9 ayrı fakülte ve 4 enstitü bulunur. Öte yandan da 66 bölüme ve 12 laboratuara sahiptir. Hatta yabancı öğrenci alımlarını şehirde başlatan ilk üniversite olarak da tarihteki yerini almıştır. Bugün hala Rusya’da yüksek lisans ya da lisans/doktora gibi programları değerlendirmek isteyen yabancı öğrencilerin buraya büyük bir ilgisi vardır.

Çağdaş bir eğitim politikası yürüten ve kendini daima yenileyen Nijniy Novgorod Devlet Pedagoji Üniversitesi’nin bölümleri, genel Rusya üniversite fiyatları ile karşılaştırıldığında gayet uygun maliyetlidir. 30 ayrı ülkeden öğrencilerin misafir olduğu üniversite, aynı zamanda çok farklı üniversite ve hükümetlerle de iş birliği içindedir.

Nijniy Novgorod Devlet Pedagoji Üniversitesi’ne ait ana kütüphanede 4 ayrı okuma odası bulunur. Aynı zamanda internet olanağı bulunan üç ayrı salon da elektronik kaynaklar için ayrılmıştır. Nadir ve seçkin eserleri bünyesinde barındıran kütüphanenin çalışanları profesyoneldir. Nijniy Novgorod Devlet Pedagoji Üniversitesi’ne gelen yabancı öğrenciler ilk bir sene hazırlık aşamasını başarıyla geçtikten sonra lisans ya da  yüksek lisans programlarına başlayabilirler.

VİDEO

BAŞVURU TARİHLERİ

Rusya üniversite başvuruları genellikle Nisan ayında başlamakta, bazı bölümlerde haziran, bazı bölümlerde ise ağustos ayına kadar devam etmektedir. Nijniy Novgorod Devlet Pedagoji Üniversitesi’nde hazırlık eğitimi alacak öğrencilerimizin başvurularını ağustos ayına kadar tamamlamalarını tavsiye etmekteyiz, doğrudan lisans ya da master başvurusu yapacak öğrencilerimiz haziran ayına kadar başvurularını tamamlarlarsa başvuru, vize ve diğer aşamaları rahatlıkla zamanında tamamlayacaklardır.

BAŞVURU VE KABUL ŞARTLARI

Rusya üniversite başvurusu için kabul şartlarına olan uyumunuz, en önemli değerlendirme kriteri olarak ele alınır. Her üniversitenin kendine göre özel değerlendirme kriterleri ve şartları olsa da tüm üniversitelerde geçerli olan bürokratik koşulların altını çizmek gerekir. Davetiye mektubu aldığınızda sizden talep edilen evraklar, daha da detaylı bir hal alır. Özellikle de sağlıkla raporları konusunda pek çok üniversite yönetimi özel bir hassasiyet gösterir. Kimlik, başvuru belgeleri ve fotoğraflarınız ve diğer tüm başvuru evraklarını ELT danışmanınızdan öğrenebilir, başarı durumunuza göre başvuru sürecinden sonra kabul alma şansınızı sorgulayabilirsiniz. ELT ile tüm başvuru sürecinizi profesyonel bir şekilde yürüterek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

RUSÇA HAZIRLIK

Nijniy Novgorod Devlet Pedagoji Üniversitesi’nde okumak isteyen yabancı öğrenciler ilk senelerini hazırlık fakültelerinde geçirmek durumundadır. Üniversitedeki akademik dil olan Rusçanın öğrenilmesi bu anlamda büyük önem taşır.

Hazırlık sınıfları 5-10 kişilik kontenjanlardan oluşmaktadır. Bu nedenle verimli bir eğitim söz konusudur. Hazırlık senesi toplamda 10 ay kadar sürer. Bu süreci başarıyla bitiren öğrenciler, alacakları sertifika sayesinde kendi branşlarına yönelmeye başlayabilir.

BÖLÜMLER VE ÜCRETLER

Nijniy Novgorod Devlet Pedagoji Üniversitesi’nde yer alan lisans ve yüksek lisans bölümleri yıllık eğitim ücretlerini tablomuzdan inceleyebilirsiniz.

BölümSüreYıllık Eğitim Ücreti
Hazırlık Bölümleri
Rusça Hazırlık1 Yıl4750$
Lisans Bölümleri
Rus Dili ve Edebiyatı4 Yıl1800$
Psikoloji4 Yıl1800$
Turizm4 Yıl1800$
Felsefe4 Yıl1800$
Grafik Tasarım4 Yıl1800$
Tarih4 Yıl1800$
Bilgisayar Öğretmenliği4 Yıl1800$
Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri4 Yıl1800$
Metalurji ve Makine4 Yıl1800$
Ekonomi4 Yıl1800$
İşletme4 Yıl1800$
Okul Öncesi Öğretmenllik4 Yıl1800$
Müzik Öğretmenliği4 Yıl1800$
İngilizce Öğretmenliği4 Yıl1800$
Almanca Öğretmenliği4 Yıl1800$
Coğrafya4 Yıl1800$
Biyoloji4 Yıl1800$
Fizik4 Yıl1800$
Psikoloji4 Yıl1800$
Beden Eğitimi4 Yıl1800$
Filoloji4 Yıl1800$
Sosyoloji4 Yıl1800$
Kimya4 Yıl1800$
Matematik4 Yıl1800$
Dil Bilimi4 Yıl1800$
İç Mimarlık4 Yıl1800$
Yüksek Lisans Bölümleri
Rus Dili ve Edebiyatı2 Yıl1800$
Psikoloji2 Yıl1800$
Turizm2 Yıl1800$
Felsefe2 Yıl1800$
Grafik Tasarım2 Yıl1800$
Tarih2 Yıl1800$
Bilgisayar Öğretmenliği2 Yıl1800$
Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri2 Yıl1800$
Metalurji ve Makine2 Yıl1800$
Ekonomi2 Yıl1800$
İşletme2 Yıl1800$
Okul Öncesi Öğretmenllik2 Yıl1800$
Müzik Öğretmenliği2 Yıl1800$
İngilizce Öğretmenliği2 Yıl1800$
Almanca Öğretmenliği2 Yıl1800$
Coğrafya2 Yıl1800$
Biyoloji2 Yıl1800$
Fizik2 Yıl1800$
Psikoloji2 Yıl1800$
Beden Eğitimi2 Yıl1800$
Filoloji2 Yıl1800$
Sosyoloji2 Yıl1800$
Kimya2 Yıl1800$
Matematik2 Yıl1800$
Dil Bilimi2 Yıl1800$
İç Mimarlık2 Yıl1800$

KONAKLAMA

Nijniy Novgorod Devlet Pedagoji Üniversitesi’ni kazanan öğrenciler için en popüler opsiyonlar devlet yurtlarıdır. Genelde öğrencilerin büyük bir çoğunluğu kampüs içindeki yurtlarda konaklar. Bu yurtlarda 2 ya da 3 kişi kalmanız mümkündür. Temel ihtiyaçlarınıza yanıt veren bu yurtlarda ücretsiz internet erişimi söz konusudur. Aynı zamanda tüm katlarda da güvenlik kameraları bulunur. Nijniy Novgorod Pedagoji Üniversitesi yurt ücretleri aylık ortalama 30$ – 60$ civarındadır. Yurda girişte genellikle ilk ayın kirası ve depozito ödenir. Yurt ücretlerine internet, ısınma vb. giderler dahildir.

SPOR OLANAKLARI

Rusya’daki pek çok üniversitede olduğu gibi Nijniy Novgorod Devlet Pedagoji Üniversitesi’nde de geniş spor olanaklarından söz edilebilir. Üniversitenin, farklı branşlarda resmi olarak müsabakalara çıkan takımları bulunur. Sizler de lisanslı bir sporcu olarak bu takımlara katılabilir ya da daha amatör düzeyde farklı spor dallarıyla ilgilenebilirsiniz. Okulda yer alan spor temalı öğrenci kulüpleri,  bu tip etkinlikleri daha da artırmak adına kurulmuştur. Yine üniversitenin spor salonları çok kullanımlı ve tüm öğrencilere açıktır.

ÖĞRENCİ YAŞAMI

Nijniy Novgorod kültürel ve tarihi açıdan oldukça özgün bir coğrafyadır. Buraya öğrenci olarak geldiğinizde sizi pek çok gezilecek mekan bekliyor olacaktır. Galileo Park, State Bank, Pechersky Manastırı, İsviçre Parkı, Kremlin Kalesi, Aziz Sofya Katedrali, Valeri Çkolav Anıtı, keşfetmeniz gereken yerlerin başında gelir.

Öte yandan üniversite yönetimi Nijniy Novgorod Devlet Pedagoji Üniversitesi’ne kayıt yaptıran yabancı öğrencilerin kolay şekilde uyum sağlaması adına pek çok aktivite düzenler. Kültürel alanda, yaratıcılığınızı geliştirecek olan kulüplere dahil olarak öğrenci yaşamınızı sosyal düzeyde daha da renklendirebilirsiniz. Şehir içi ulaşımındaki tüm opsiyonlarda öğrenci indirimi uygulaması bulunur.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA