GENEL BİLGİLER

Rusya, Türklerin en çok ilgi gösterdiği ülkelerin başında gelir. Türkiye’nin komşusu olan Rusya’nın dünya çapındaki üniversiteleri sayesinde kariyerinizde önemli bir eşiği aşabilirsiniz.

Son derece prestijli üniversitelerde lisans, yüksek lisans ya da doktora yaparak iş bulma süreçlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Rusçanın yükselen bir dil olması, Rusya’daki üniversitelerin pek çoğunun elit düzeyde eğitim vermesi, yabancı öğrencilerin ilgisini bu tarafa doğru kaydırıyor.

Rusya’nın en iyi teknik okullarından biri olan Nijniy Novgorod Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi’ne sizler için daha yakından bakıyoruz.

ÜNİVERSİTE HAKKINDA

Rusya’da yüksek lisans başta olmak üzere pek çok farklı eğitim programında tercih edilen Nijniy Novgorod Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi, ülkenin en eski üniversiteleri arasındadır. Kuruluşu 1930 senesine uzanan üniversitenin on binlerce mezunu bulunmaktadır. İnşaat ve mimari alanlarda Rusya’nın en önde gelen bilim merkezlerinden biri durumundadır. Toplamda 9 enstitüsü olan Nijniy Novgorod Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi’nin aynı zamanda 65 binası, 350 doçenti ve 125 profesörü bulunur.

Nijniy Novgorod Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi’nin ana kütüphanesinden 1.2 milyon ayrı materyal bulunur. Öğrenciler diledikleri ölçüde dijital kütüphaneden de yararlanabilirler. Genel anlamda Rusya üniversite fiyatları ile karşılaştırıldığında tatmin edici eğitim ücretlerine sahip olan Nijniy Novgorod Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi, bugün UNESCO ile beraber çok sayıda ortak proje üretir. Yurt ve kampüs olanaklarıyla da fark yaratan köklü üniversitenin öte yandan çok sayıda global iş birlikçisi bulunur. Özellikle de UNESCO’nun çok önem verdiği üniversitelerden biri olduğu rahatlıkla söylenebilir. Farklı projelerde ve uluslararası resmi yarışmalarda Rusya’yı pek çok defa temsil etme şansı bulmuş olan üniversite, son olarak Araştırma ve Yeni Teknolojiler Dünya Fuarı’ndan çok önemli ödüllerle dönmüştür. Nijniy Novgorod Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi’nde 70’e yakın laboratuar ve 60 kadar bilgisayar odası öğrencilerin hizmetine sunulur.

Üniversitede araştırma faaliyetleri toplamda 13 ayrı bilim dalında uygulanır. Uluslar arası literatürde Nijniy Novgorod Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi, kısaca NNGASU olarak tanınır. Günümüzde Nijniy Novgorod Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi’nden mezun olan pek çok insan Rusya’da ve dünyanın farklı noktalarında çok önemli görevler üstlenmektedir.

VİDEO

BAŞVURU TARİHLERİ

Rusya üniversite başvuruları yaparken her daim öncelikli görülen üniversitelerden biri olan Nijniy Novgorod Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi’nde eğitim takvimi seneden seneye değişse de büyük ölçüde benzerlik gösterir. Ekim ayının ilk haftası başlayan eğitimlerde yeriniz almak adına bahar aylarında kayıt işlemlerinizi başlatmanız gerekir. Hazırlık eğitimi için başvurular yaz sonuna kadar devam edebilirken kontenjanlardan dolayı erken başvuru her zaman tavsiye edilmektedir. Doğrudan birinci sınıftan başlayacak adaylar en geç haziran ayında başvuru ile ilgili bilgileri alıp son başvuru tarihini belirleyerek başvurularını yapmalıdırlar.

BAŞVURU VE KABUL ŞARTLARI

Eğitim konusunda bir dünya markası olan Rusya’da yüksek lisans başvurusu ya da lisans başvuruları ile yabancı öğrencilere de şans veriyor. Kabul için gerekli belgeler güncel olarak paylaşılıyor. Aynı zamanda bütün başvuru süreci de ELT danışmanınız tarafından sizinle birlikte yürütülüyor. Eğitim belgeniz, pasaportunuz, fotoğraflarınız, sağlık sertifikanız ve HIV test sonuçlarınızla beraber başvuru sürecinizi tamamlayabilirsiniz. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması durumunda üniversiteden resmi bir davetiye alırsınız ve diğer tüm işlemleriniz aşama aşama devam ettirilir.

RUSÇA HAZIRLIK

Rusya’da yer alan diğer üniversiteler gibi Nijniy Novgorod Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi’nde de bir sene hazırlık eğitimi söz konusudur. Üniversitenin resmi akademik dili Rusça olduğu için öğrencilerin kendi alanlarında verimli bir şekilde eğitim alması, bu dili öğrenmelerine bağlıdır. Öğrenciler, yaklaşık 10 ay süren bu süreçten sonra sınavlarda başarılı olmakla yükümlüdür. Hazırlık sınıfları en az 4 en fazla 10 kişiliktir. Eğitim eylül ekim aylarında başlar, mayıs haziran aylarında sona erer. Rusça hazırlık eğitiminin ikinci döneminde eğitim alacağınız bölüme göre basit giriş dersleri de verilebilir.

BÖLÜMLER VE ÜCRETLER

Aşağıda sizler için hazırladığımız tabloda Nijniy Novgorod Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi’ndeki bölümlere ait güncel fiyatları görebilirsiniz. Genel olarak Rusya’da yüksek lisans fiyatları ile mukayese edildiğinde fiyatların oldukça ideal düzeyde olduğu söylenebilir. Üniversitenin popüler bölümlerinden bazıları şunlardır:

BölümSüreYıllık Eğitim Ücreti
Hazırlık Bölümleri
Rusça Hazırlık1 Yıl4750$
Lisans Bölümleri
İnşaat Mühendisliği4 Yıl2200$
Mimarlık4 Yıl2800$
Endüstri Mühendisliği4 Yıl2200$
Harita Mühendisliği4 Yıl2600$
Uluslararası İşletme4 Yıl2000$
Ekonomi4 Yıl2000$
Turizm4 Yıl2000$
Psikoloji4 Yıl2000$
Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri4 Yıl2600$
Peyzaj Mimarisi4 Yıl2000$
Yüksek Lisans Bölümleri
İnşaat Mühendisliği2 Yıl2600$
Mimarlık2 Yıl3300$
Ekonomi2 Yıl2000$
İşletme2 Yıl2000$
Endüstri Mühendisliği2 Yıl2000$

KONAKLAMA

Yurt binası ana kampüs alanının hemen içinde olduğu için öğrenciler ulaşım konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamaz. Yüksek lisans öğrencileri 2 kişilik odalarda kalır. Lisans öğrencileri ise 2 ya da 3 kişilik odalarda konaklar. Nijniy Novgorod Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi içinde toplamda dört büyük yurt binası bulunur. Aylık yurt ücretleri oda türüne göre 30$ – 60$ civarındadır. Üniversite başvuru aşamanızda yurt başvurunuz da ELT tarafından takip edilerek rezervasyonunuz yapılır.

SPOR OLANAKLARI

Nijniy Novgorod Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi, spor konusunda öncü ve rekabetçi bir üniversitedir. Her sene yaz aylarında büyük çaplı bir sağlık ve spor kampı organize eder. Bu kamp Chkalovets bölgesinde gerçekleşir. Onun dışında yurtlarda ve kampüs alanlarında yer alan spor tesislerini, derslerden kalan zamanlarınızda sınırsız şekilde kullanabilirsiniz.

ÖĞRENCİ YAŞAMI

Novgorod, Rusya’nın en özgün bölgelerinden bir tanesidir. Şehre gelen yabancı öğrenciler için çok sayıda tarihi ve kültürel gezi organize edilir. Bu anlamda üniversite yönetimi, öğrencilerin şehre ve üniversiteye kolay şekilde entegre olmasını her daim destekler.

Özel dil programları, sosyal aktiviteler, festivaller, öğrenci kulüpleri ve öğrenci konseyi bu yapıyı pekiştirir. Üniversitenin kampüsü tam olarak şehir merkezinde bulunur. Kampüs alanında çok sayıda havuz, dinlenme tesisi ve spor sahası bulunur. İlgi alanlarınıza göre sanatsal, kültürel ya da sportif aktivitelere dahil olabilirsiniz.

Novgorod bölgesi Petersburg’a 100 km uzaklıktadır. 220 bin nüfuslu şehirde Novgorod Kremlin, Volkhov Nehri, Kremlin Kalesi, Aziz Nikola Katedrali gibi yerleri keşfedebilirsiniz.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA