GENEL BİLGİLER

Moskova üniversiteleri, Rusya’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin ilk tercihlerine yerleştirdikleri üniversitelerdendir. Ülkenin başkenti ve en büyük şehri olan Moskova’da üniversite okumak, tam olarak bir ayrıcalıktır. Bu nedenle Rusya’da master ve yüksek lisans programları, doktora ve dil programlarıyla beraber her daim ilgi çeker.

Pek çok etnik grubun yaşadığı Moskova kültürel açıdan son derece zengin bir şehirdir. Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamalarında çok sayıda üniversite, Moskova’yı temsil etmektedir.  Öte yandan Rusçanın gittikçe popülerlik kazanması da burada üniversite okumanın bir diğer makul tarafını oluşturur. Rusya eğitim sisteminde Avrupa eğitim sisteminin izlerine rastlanır. Üniversitelerinin önemli bir bölümü oldukça eski üniversitelerdir ve bu nedenle gerçek bir bilim kültürüne sahiptir. 

Moskova’nın özellikle de havacılık alanında tüm dünyaya nam salmış üniversitesi olan Moskova Teknik Havacılık Üniversitesi, uygun başvuru koşulları ve ücretleriyle tüm öğrencilere kapılarını açıyor. Başvuru detayları ve koşullarına girmeden önce dilerseniz üniversite hakkında genel bilgileri kısaca hatırlayalım.

ÜNİVERSİTE HAKKINDA

Moskova Teknik Havacılık Üniversitesi, Rusya’da pilotaj, uçak mühendisliği ve havacılık gibi alanlarda eğitim görmek isteyenler için bulunmaz fırsatlar sunuyor.  Moskova Teknik Havacılık Üniversitesi’nin tarihi, ülkedeki pek çok üniversite gibi çok eskilere uzanıyor. 1930 senesinde kurulan üniversite, aralıksız şekilde eğitim vermeye devam etmektedir. Kurulduğu zamandan bugüne dek 150 bine yakın öğrenciyi mezun etmeyi başarmıştır. Ayrıca 40 ayrı ülkeden öğrenci, burada okuma ayrıcalığını yaşamıştır.  

Günümüzde Moskova Teknik Havacılık Üniversitesi kapsamında 450 adet profesör ve 1.100 doçent profesör vardır. Ayrıca 1700 kadar öğretim üyesini bünyesinde barındırır. Toplamda 3 enstitü binası ve 10 üniversite binası mevcuttur. Okulun tasarımı dünya genelinde pek çok ödülün sahibi olmuştur.  Bilgisayar merkezleri, kütüphaneler, 120’den fazla laboratuar, tasarım ofisleri, tasarım fabrikaları ve bir tane de havaalanı söz konusudur. Rusya’da yüksek lisans başvurusu ya da lisans başvurusu yapan ve kabul edilen şanslı öğrenciler, bu olanaklardan yararlanabilir.

Moskova Teknik Havacılık Üniversitesi, aynı zamanda çok geniş bir bilim merkezi olarak da kabul edilir. 2009 senesi itibariyle büyük bir çıkış yakalayarak ülkenin en iyi 12 üniversitesi arasında girmeyi başarmıştır. Daha sonraki yıllarda da bu çıkışını sürdürmeye devam etmiştir. Enstitünün başında Moskova Havacılık Enstitüsü mezunu olan profesör A. Geraschenko yer alır. Çağdaş simülatörleri ve bilgisayar merkezleriyle müthiş bir bilim kompleksi olan Moskova Teknik Havacılık Üniversitesi’nde 57 doktor yer alır. Dünyada sivil havacılığının gelişmesi adına önemli bir destek sunan Moskova Teknik Havacılık Üniversitesi, dünya çapında hizmet veren öğrenciler yetiştirmeye devam etmektedir

VİDEO

BAŞVURU TARİHLERİ

Moskova Teknik Havacılık Üniversitesi başvuru tarihleri her sene güncellenmektedir; ancak genelde tarihler çok özel bir durum oluşmadığı takdirde birbirine yakındır. Başvurular nisan ayından haziran ortasına kadar devam eder.

Kabul süreçleri ve ek belgelerin talebi ise büyük ölçüde ağustos ayının başında gerçekleşir. Başvuru tarihlerini yakından takip etmek oldukça önemlidir, çünkü başvuru tarihini kaçırmanız durumunda hakkınızı kesin bir biçimde kaybedersiniz. ELT danışmanınız başvuru, kabul, ödemeler, vize ve gidişle ilgili tüm sürecinizi sizinle beraber en baştan planlayarak her aşamada başvurunuzu takip edecektir.

BAŞVURU VE KABUL ŞARTLARI

Rusya üniversite başvuruları yapılırken her bölümün kendine has başvuru şartlarının olduğu unutulmamalıdır. Moskova Sivil Havacılık Teknik Üniversitesi, havacılık alanında çok gelişmiş bir ülkedir, özellikle Pilotaj ve Uçak Mühendisliği gibi bölümlere başvuracak adayların liseden fen çıkışlı olmaları ve notlarının çok düşük olmaması beklenir. Başvuruda ilk sene dil yeterliliği olmayan adaylar 1 yıllık Rusça hazırlık eğitimine yönlendirilir. Rusça hazırlık eğitiminizi başarıyla tamamladıktan sonra dilediğiniz bölüme başvurabilirsiniz. Başvurular için geç kalmayın, size en yakın ELT ofisinden ücretsiz bilgi alarak işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

RUSÇA HAZIRLIK

Dünyadaki pek çok üniversitede olduğu gibi Rusya’daki üniversitelerde de bir sene hazırlık şartı söz konusudur. Rusça eğitim verilen bu dönemde dil konusunda başarılı olmanız, alan derslerinizi görmeniz açısından çok değerlidir. Okul yönetimi aynı zamanda bu süreçte hem okula hem de şehir ve üniversiteye iyi bir şekilde adapte olmanızı bekler.

Dönem sonunda gerçekleşecek sınavlarda başarılı olmanız durumunda alan derslerinizi görmeye başlarsınız. Hazırlık aşamasında İngilizce ve Rusça programlar oluşturulmaktadır. Hazırlık yılında ilk dönem genellikle dil dersleri, ikinci dönem ise eğitim alacağınız bölüme göre Bilgisayar Bilimi, Fizik, Matematik ve Teknik İngilizce gibi ortak dersler görülür. Rusya’da hazırlık eğitiminizi hangi üniversitede almış olduğunuzun bir önemi yoktur, hazırlık programları eğitim bakanlığı onaylıdır, bu sebeple dilediğiniz üniversitede hazırlık eğitimi alıp Sivil Havacılık Üniversitesi’ne başvurabilirsiniz.

BÖLÜMLER VE ÜCRETLER

Rusya’da üniversite fiyatları yabancı öğrenciler için dolar üzerinden ücretlendirilir. Türkiye’deki muadillerine göre çok daha uygun olan üniversite eğitim ücretleri, birkaç senede bir belli koşullara bağlı olarak güncellenir. Moskova Teknik Havacılık Üniversitesinin bölümleri ve fiyatları şu şekildedir:

BölümSüreYıllık Eğitim Ücreti
Pilotaj4 Yıl6000$
Bilişim Sistemleri4 Yıl3700$
Hava Pozisyonu ve Yön Tayini (Seyrüsefer)4 Yıl5200$
Uçak Mühendisliği4 Yıl5500$
Bilgi Güvenliği4 Yıl4000$
Havacılık Elektrik Sistemleri4 Yıl5200$
Navigasyon Sistemlerinin Teknik Çalışması4 Yıl5200$
Reklam ve Halkla İlişkiler4 Yıl3000$
İşletme4 Yıl3000$
Hava Trafik Yönetimi4 Yıl5200$
Uçuş Operasyonları4 Yıl5200$
Hava Taşımacılığı4 Yıl4000$
Yüksek Lisans BölümleriSüreYıllık Eğitim Ücreti
Bilişim Sistemleri2 Yıl3700$
Hava Pozisyonu ve Yön Tayini (Seyrüsefer)2 Yıl5200$
Uçak Mühendisliği2 Yıl5500$
Bilgi Güvenliği2 Yıl4000$
Havacılık Elektrik Sistemleri2 Yıl5200$

KONAKLAMA

Diğer Rusya üniversiteleri gibi Sivil Havacılık Teknik Üniversitesi’nin de pek çok yurt seçeneği söz konusudur. Rusya üniversite fiyatları yurt seçenekleriyle beraber düşünüldüğü zaman genel olarak caziptir. Çünkü ülkedeki pek çok üniversitenin kampüs içinde oldukça güvenli ve modern yurtları vardır.

Moskova Sivil Havacılık Teknik Üniversitesi içinde konaklama seçeneklerine bakıldığı zaman genelde iki ya da üç kişilik odaları görmekteyiz. Bu kriter, elbette yurt konaklama ücretlerini doğrudan etkiler. Yurt ücretleri ayda 100 – 150 dolar aralığında değişmektedir. Wİ-Fİ, çamaşırhane, bisiklet odaları, pişirme alanları, öğrencilerden büyük beğeni toplamaktadır. Yurtların toplam alanı 80 bin metrekareye yakındır. ELT Yurtdışı Eğitim, üniversite başvurunuz esnasında yurtlarla ilgili tüm bilgileri sizinle paylaşarak yurt başvurunuzu ve yerleşiminizi de tamamlamaktadır.

DÜNYA SIRALAMASI (RANKING)

Moskova Sivil Havacılık Teknik Üniversitesi Times dünya sıralamasına göre 2021 yılı itibariyle 400. sırada yer alır. QS’in Avrupa özelinde yaptığı sıralamada ise kendine 140. sıradan yer bulur.

SPOR OLANAKLARI

Moskova Sivil Havacılık Teknik Üniversitesi içinde spor konusunda pek çok olanak sizleri bekliyor. İlgi alanlarınıza bağlı olarak çeşitli sporlarla amatör düzeyde ilgilenebilirsiniz. Sovyet spor kültürü buradaki pek çok üniversiteye doğrudan yansımaktadır. Hentbol, tenis, voleybol, basketbol, kürek, futbol, yüzme, üniversite içinde öğrencilerin ilgi gösterdiği spor dalları arasındadır.

Moskova Sivil Havacılık Teknik Üniversitesi her sene 16 ayrı dalda organize edilen sportif etkinliklere okul olarak dahil olur.  Rusya’da üniversiteler arasında yürütülen spor müsabakalarında bu şekilde yer edinebilirsiniz.

ÖĞRENCİ YAŞAMI

Rusya’ya üniversite okumak için gelen öğrencilerin, hem kampüs hem de şehir hayatı oldukça önemlidir. Çünkü ağır ders programlarının içinde sosyal olanaklar, bir anlamda dengeleyici bir unsur olarak yer alır.

Moskova Teknik Havacılık Üniversitesi, hem Rusya içinde hem de dünya genelinde pek çok önemli kurumla iş birliği yapmaktadır. Bu oluşumlar arasında COMAC, ENAC, Roscosmos ve Rostec yer almaktadır. Aynı zamanda yüzlerce üniversite ile özel protokol anlaşmaları imzalamıştır. Böylece okulun öğrencileri hem staj hem de mezuniyet sonrası kariyer anlamında çok değerli bir network oluştururlar.

Öğrencilerin güzel ve verimli bir şekilde zaman geçirmeleri adına hem okul yönetimi hem de öğrenci kulüpleri oldukça aktiftir. Sizler de bu yaratıcı ekiplerin arasına dahil olarak sosyal yaşam kalitenizi artırabilirsiniz. Okul aynı zamanda hobi kulüpleri aracılığıyla hafta sonlarında pek çok gezi organize etmektedir. Moskova şehrinde son derece gelişmiş bir metro ağı olduğu için genelde öğrenciler adına bu ulaşım opsiyonu görece biraz daha ön plana çıkar.  Dünyaca meşhur bir oyun olan Tetris’in yaratıcı olan Alexey Pajitnov da bu okulun mezunları arasında yer alır. Rusya’nın hava taşımacılığı konusunda çok özel bir ülke olması, Moskova Teknik Havacılık Üniversitesi’nin değerini bir kat daha artırıyor. Havacılık alanında üst düzey bir eğitim almak istiyorsanız başvuru sürecinizi profesyonel bir destek eşliğinde hemen başlatabilirsiniz.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA