GENEL BİLGİLER

Rusya’daki üniversitelerin birçoğu geçtiğimiz yüzyılın başında kurulmuştur. Hatta St. Petersburg şehrinde 18. yüzyıldan bugüne ulaşmayı başaran üniversiteler dahi söz konusudur. Rusya Federasyonu, üniversite eğitimi konusunda dünyanın en merkezi bölgelerinden biri olmayı başarmıştır.

Dünyanın en büyük yüz ölçümüne sahip olan Rusya’da üniversite okumak için siz de şansınızı deneyebilirsiniz. Uzay bilimleri, tıp, mühendislik gibi önemli alanlarda öne çıkan çok sayıda üniversitesi bulunan Rusya, yabancı öğrencilere özel bir önem atfeder ve onlara her sene ciddi bir kontenjan ayırır. Bu şanslı kişilerden biri de siz olabilirsiniz. Profesyonel bir danışmanlık hizmeti alarak bu şansınızı daha da artırabileceğinizi unutmayın.

ÜNİVERSİTE HAKKINDA

Rusya’daki pek çok üniversitenin köklü bir geçmişe sahip olması, aslında burada üniversite konusunda nasıl bir kültürün, geleneğin olduğunu bizlere gösteriyor. Bu durum, Rusya’da üniversite okumak adaylar için önemli bir kriter olarak değerlendiriliyor. Bunun yanında Rusya üniversite fiyatları da Türkiye’den  daha uygun olunca, yurt dışında okumak noktasında bu ülkeyi birinci opsiyon haline getiriyor.

Rusya’nın en büyük ikinci şehrinde yer alan St. Petersburg Denizcilik Teknik Üniversitesi, 1930 yılında kurulmuştur. İsmi 1990’lı senelerin başına kadar hiç değişmemiştir. Üniversite kapsamında; Doğal Sosyal Bilimler Fakültesi, Deniz Mühendisliği Fakültesi, İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi, Deniz Elektronik Kontrol Sistemleri Fakültesi ile Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi gibi fakültelere sahiptir.

Şehirde tıpkı St. Petersburg Denizcilik Teknik Üniversitesi gibi denizcilik alanında akademik eğitim veren bir üniversite daha vardır (Amiral Makarov Devlet Denizcilik Üniversitesi). İki üniversite arasında önemli iş birlikleri ve çalışmalar yürütülmektedir. Oldukça uzun zamandan bu yana yabancı öğrenci alımına devam eden St. Petersburg Denizcilik Teknik Üniversitesi, modern yurtları, yüksek eğitim çıtası, her türlü olanağı sunan kampüsü ve başarılı akademik kadrosuyla göz doldurur.

St. Petersburg Denizcilik Teknik Üniversitesi kapsamında şu anda 500’den fazla öğretim görevlisi hizmet vermektedir. Buranın zaten bir liman bölgesi olması, denizcilik faaliyetlerinin aktif bir şekilde sürdürülmesi, St. Petersburg’u bu alanda eğitim almak adına en doğru tercihlerden biri haline getiriyor. Bilindiği üzere soğuk savaşın bitmesiyle beraber deniz kuvvetleri alanında tasarım çalışmaları ve gemi inşası düşüş yaşamıştır.

Neyse ki 90’lı yıllardan sonra ülkede faaliyet gösteren global şirketlerin sayısı artış göstermiş ve sektördeki işgücü yoğunlaşmıştır. İşte bu geçiş süreçlerinde St. Petersburg Denizcilik Teknik Üniversitesi şehirde çok önemli bir rol üstlenmiştir. Bugünkü adına 1992 senesinde kavuşan üniversitenin ana kütüphanesi, 1930’da kurulmuştur. Şu anda kütüphane içerisinde, farklı türlerden 1 milyonun üzerinde materyal bulunmaktadır. Gelişmiş veritabanı sayesinde kütüphaneden dilediğiniz ölçüde dijital olarak da yararlanabilirsiniz.

VİDEO

BAŞVURU TARİHLERİ

Genel anlamda Rusya üniversite başvuruları nisan ayında başlar. Bu durum elbette uluslararası öğrenciler için geçerlidir. Net tarihleri her sene okul yönetimi aylar öncesinden açıklar. Rusça hazırlık başvuruları kontenjan durumuna göre yaz sonuna kadar devam edebilirken doğrudan lisans ya da master başvruları haziran ayına kadar yapılmalıdır. Üniversite başvurusu, kabul prosedürleri ve diğer tüm süreçlerle ilgili ELT Yurtdışı Eğitim danışmanlarından ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

BAŞVURU VE KABUL KOŞULLARI

Rusya üniversite başvurusu yaparken, tıpkı lisans ya da doktora başvurularında olduğu gibi en güncel koşullara odaklanmalısınız. Çünkü kabul prosedürleri her sene belli değişimlere uğrayabilir. Yabancı öğrenci kabulü, üniversitede 1960’lı yıllardan bu yana devam etmektedir. Üniversitede akademik sene eylül ayı içinde başlar, bu nedenle de başvuruya dair takvim, söz konusu tarihe göre dizayn edilir.

Üniversiteye başvuru sürecinde bölüme gire lise ya da lisans notlarınız ve genel not ortalamanız, yani diploma notunuz incelenir. Bunun yanında bölüme göre farklı giriş koşulları sunulabilir. Bütün adaylar Rusça diliyle hazırlanmış bir giriş testine girmek durumundadır. Bu nedenle başvurudan önce temel düzeyde de olsa Rusçaya dair bir hazırlık yapmanız, lehinize olacaktır. Mühendislikle ilgili eğitim alacak adayların matematik ve fizik eğitimi almış olması beklenir.

RUSÇA HAZIRLIK

St. Petersburg Denizcilik Teknik Üniversitesi’nde kendi alanızda göreceğiniz eğitimden önce yaklaşık 9-10 ay kadar sürecek bir hazırlık dönemi sizleri bekliyor. Bu eğitimler ortalama 6-10 kişilik sınıflarda gerçekleşir. Hazırlık döneminin ikinci dönemi ile beraber bazı ek dersler görmeye başlarsınız. Lisans eğitiminize başlamanız için dönem sonundaki sınavlarda başarılı olmanız gerekir. Kaliteli bir Rusça hazırlık eğitimi verilen okulda hazırlık eğitimi süresince üniversite yurdunuz da ELT tarafından sizin için ayarlanır.

BÖLÜMLER VE ÜCRETLER

St. Petersburg Denizcilik Teknik Üniversitesi’nde en çok ilgi gören bölümler, Gemi Mühendisliği, Kaptanlık, Balistik, Silahlı Gemiler, Gemi Bakım ve Onarım, Gemi Teknikerliği ve Gemi Mühendisliği’dir. Üniversitenin hazırlık ve lisans bölümleri ve yıllık eğitim ücretlerini sizin için hazırladığımız tablomuzdan inceleyebilirsiniz.

BölümSüreYıllık Eğitim Ücreti
Hazırlık Bölümleri
Rusça Hazırlık1 Yıl6600$
Lisans Bölümleri
Gemi Mühendisliği4 Yıl3200$
Gemi Makineleri4 Yıl3200$
Kaptanlık5 Yıl3200$
Enerji Makineleri4 Yıl3200$
Balistik4 Yıl3200$
İşletme4 Yıl2850$
Ekonomi4 Yıl2850$
Yönetim4 Yıl2850$
Uygulamalı Mekanik4 Yıl2850$
Silahlı Gemiler4 Yıl3200$
Isı ve Enerji Tekniği4 Yıl3200$
Elektro Enerji ve Elektro Teknik4 Yıl3200$
Gemi Bakım ve Onarım4 Yıl3200$
Gemi Teknikerliği4 Yıl3200$

KONAKLAMA

St. Petersburg Denizcilik Teknik Üniversitesi’ndeki konaklama seçeneklerine baktığımız zaman kampüs alanı içinde yer alan yurt seçeneği ön plana çıkmaktadır. Öğrenci yurtları ile şehir merkezi arasında 3 istasyonluk mesafe bulunur. Yurt binaları 2 ya da 3 kişilik odalardan meydana gelir. Her binada güvenlik görevlileri ve kameralar mevcuttur. Aylık ortalama 60$ – 80$ civarında olan yurt ücretlerine ısınma ve internet giderleri de dahildir.

ÖĞRENCİ YAŞAMI

St. Petersburg, çok ünlü yazarlara ev sahipliği yapmış, romantik bir kenttir. Avrupa’nın en büyük 4. şehri olman unvanını elinde bulunduran St. Petersburg, kültürel ve sosyal mekanlarıyla sizi büyüleyecektir. Şehir, Rus Çarlığı’na 200 sene boyunca başkentlik yapmıştır.

Kampüs alanından kalkan ulaşım opsiyonları sayesinde şehir merkezinde pek çok alana rahatlıkla gidebilirsiniz. Zaten kampüs içinde gezi organizasyonları ve kültürel etkinlikler konusunda öğrenci konseyi çok aktiftir. Bu konseye dahil olarak hem sosyalleşebilir hem dilinizi geliştirebilir hem de şehri daha hızlı keşfedebilirsiniz.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA