KAZAN DEVLET TIP AKADEMİSİ

Rusya’da üniversite okumak denildiği zaman akla doğrudan başkent Moskova gelmemelidir. Örneğin Tataristan bölgesinde yer alan Kazan’da son derece nitelikli üniversiteler bulunur. Bu üniversiteler genellikle belli bir branşa yoğunlaşmış üniversitelerdir. Kazan Devlet TIP Akademisi de bu bağlamda değerlendirilmelidir.

Rusça ve İngilizce eğitim alma şansı bulabileceğiniz Kazan Devlet TIP Akademisi her sene çok sayıda yabancı öğrenci kabul etmektedir. Başvuru koşullarını ve süreçlerini inceleyerek şansınızı deneyebileceğinizi unutmayın! Rusya üniversite fiyatları, Kazan’da öğrenci olmanın avantajları, burs olanakları, hazırlık süreci ve kampüs olanakları başta olmak üzere, Kazan Devlet TIP Akademisi’ne dair merak edilen pek çok soruyu yanıtlamaya çalıştık.

ÜNİVERSİTE HAKKINDA

Kazan Devlet TIP Akademisinin (Kazan Devlet TIP Üniversitesi) geçmişi bir hayli eskiye dayanır. Bu durum zaten Rusya’daki pek çok üniversite için de geçerli olan bir durumdur. Kazan Devlet TIP Akademisi 1814 senesinde kurulmuştur. Temel düzeyde; çok fonksiyonlu tıp eğitimi vermek adına kurulan üniversite, bu misyonunu uzun bir süredir devam ettirmektedir. Aynı zamanda evrensel bir bilim ve kültür merkezi olarak da kabul edilen Kazan Devlet TIP Akademisi, Tataristan bölgesinde referans gösterilmektedir. Yakın zaman önce 200 yılını geride bırakan ve bunu görkemli bir şekilde kutlayan Kazan Devlet TIP Akademisi’nde günümüzde 6 bin civarında aktif öğrenci yer alır. Aynı zamanda 1500 personeli, 700 akademisyeni, 8 fakültesi ve 41 enstitüsü söz konusudur.  Yabancı öğrenciler bugüne dek toplamda 50 ayrı ülkeden kayıt yaptırmışlardır. Ülkede Tıp alanında ilk üç sırada gösterilen Kazan Devlet TIP Akademisi uluslararası iş birliklerine çok önem vermektedir. TEMPUS ya da IREX gibi projelerinin inde her daim aktif şekilde rol almaktadır.

Klinik ve biyomedikal birimlerini modern yöntemlere endeksli olarak sürekli geliştiren Kazan Devlet TIP Akademisi, çok işlevli bir üniversite olarak öne çıkar. Hem bölgenin sağlık sistemini katkı sunan hem de üst düzey doçent ve profesörleriyle nitelikli öğrencilerin yetişmesini kendine misyon edinen üniversite, sosyal ortaklık modelini benimsemektedir. Kazan Devlet TIP Akademisi’nin bünyesinde yer alan ana kütüphanesi pazartesi ve cuma günleri arasında 08.30 ve 18.00 saatleri arasında öğrencilerin kullanımına açıktır.

Kazan Devlet TIP Akademisi, Rusya’daki Tıp fakülteleri arasında ilk 20 sıradadır. Eğitim dilinin Rusça ve İngilizce olduğu Kazan Devlet TIP Akademisi’nde 2500 kişilik bir yemekhane, 6 yurt binası ve sayısız spor salonu bulunur. Aynı zamanda sosyal etkinlikleri, festivalleri ve öğrenci kulüpleri sayesinde hem dile hem de okula ve şehre adapta olmanız daha da kolaylaşır. Kazan Devlet TIP Üniversitesi YÖK’ün tanıdığı uluslararası sıralama kuruluşlarında dünyanın en iyi ilk 1000 üniversitesi içerisinde yer aldığı için mezun olan öğrenciler denklik konusunda herhangi bir problem yaşamaz.

VİDEO

BAŞVURU TARİHLERİ

Kazan Devlet TIP Akademisi’nde başvuru resmi anlamda nisan ayında başlar ve bu uzun süreç eylül ayının sonuna dek devam eder. Doğrudan bölüm başvurusu yapacak öğrenciler başvurularını hazirana kadar yapmalıdır, Rusça hazırlık eğitimi alacak öğrenciler için bu tarihler daha sonraki aylara sarkabilir. Başvuru, kabul, ödemeler, yurt konaklaması, uçak bileti, havaalanı karşılaması, sigorta ve oturum gibi birçok prosedürü ELT danışmanınızla birebir yürütebilirsiniz.

BAŞVURU VE KABUL ŞARTLARI

Dünyanın pek çok ülkesinden yabancı öğrenciler, Kazan Devlet TIP Akademisi çatısı altında tıp eğitimi almak adına deyim yerindeyse birbirleriyle yarışır. Okula kabul edilmeniz için çok farklı kriterler birbirinden bağımsız olarak değerlendirilir. Hazırlık eğitimi alacak adaylar hazırlık sonrası, doğrudan 1. sınıf başvurusu yapacak adaylar da haziran ayında bir kabul sınavına girerler. Rusça hazırlık eğitiminde Rusça dilinin yanı sıra ikinci dönem Akademik Rusça eğitimi de verildiği için ilk sene hazırlık eğitimini kesinlikle tavsiye etmekteyiz. Başvuru sürecinin en başından itibaren, gerek başvuru formu gerekse de talep edilen belgeler noktasında profesyonel bir destek almanız size büyük bir avantaj sunacaktır.

RUSÇA HAZIRLIK

Diğer Rusya üniversitelerinde olduğu gibi Kazan Devlet TIP Akademisi’nde de ilk sene yabancı öğrenciler Rusça hazırlık eğitiminden geçmek zorundadır. Hazırlık aşamasını başarıyla tamamlamak, branş derslerinizi almaya başlamanız adına şart koşulmuştur. Hazırlık okumaya devam ederken bazı temel derslere dair eğitimleri de alırsınız. Rusya’da hem part time çalışmak hem de bölüm başvurularınızı yapabilmeniz için Rusça hazırlık eğitiminizi tamamlamanız gerekir. Kazan Devlet TIP Üniversitesi bünyesinde oldukça kaliteli bir hazırlık eğitimi verilir. Sınıflar 6 – 14 kişiliktir, haftada 20-25 saat Rusça eğitimi verilir. Eğitim Eylül – Kasım aylarında başlar, haziran ve temmuz aylarının sonunda biter.

BÖLÜMLER VE ÜCRETLER

Aşağıda Kazan Devlet TIP Akademisi’nin güncel bölümlerini ve ücretlerini bulabilirsiniz. Ücretler senelik olarak güncellebilir. Kazan Devlet TIP Akademisi’nin güncel bölüm ve yıllık eğitim ücretlerini tablomuzdan inceleyebilirsiniz;

BölümSüreYıllık Eğitim Ücreti
Hazırlık Bölümleri
Rusça Hazırlık1 Yıl4500$
Lisans Bölümleri
Genel Tıp6 Yıl5450$
Genel Tıp (İngilizce)6 Yıl5450$
Diş Hekimliği5 Yıl5450$
Pediatri6 Yıl4300$
Eczacılık5 Yıl3200$
Eczacılık (İngilizce)5 Yıl3200$
Hemşirelik5 Yıl1800$

KONAKLAMA

Rusya’da üniversite okumak isteyen uluslararası öğrenciler için en önemli konulardan bir tanesi de konaklama seçenekleridir. Rusya’da yüksek lisans fiyatları ya da lisans programı fiyatları kadar konaklama fiyatları da oldukça caziptir. Kazan Devlet TIP Akademisi kapsamında toplamda 6 adet yurt bloğu bulunur. Yurtların içinde kütüphane, internet, spor kompleksi, duş, çamaşır odası, dinlenme odası vardır. Her yurdun olanakları, birbirinden ufak detaylarla ayrılabilmektedir. Okula ait yurt binaları 1985 senesinde inşa edilmiştir. Yurtların aylık ücretleri oda tipine ve yurda göre aylık 60$ ila 120$ arasındadır.

DÜNYA SIRALAMASI (RANKING)

Kazan Devlet TIP Akademisi hem genel düzeyde hem de tıp fakülteleri özelinde yapılan listelerde her daim zirvededir. Günümüzdeki ranking değerlerine göre dünyanın en iyi ilk 1000 üniversitesi arasında kendine 550. sıradan yer bulmayı başarmıştır.

SPOR OLANAKLARI

Kazan Devlet TIP Akademisi henüz hazırlık aşamasından başlamak kaydıyla öğrencileri sporun içinde tutmaya çalışır. Bunu hem yurttaki hem de kampüs alanı içinde spor sahalarından ya da salonlarından anlayabiliriz. Öte yandan okul, üniversiteler arasında düzenlenen turnuvalarda da aktif şekilde rol alır.

Okulun kendine ait resmi bir spor kulübü de bulunur. Hatta bu kulüp 2015 senesinde yılın en iyi üniversite spor kulübü olmuştur. Kazan Devlet TIP Akademisi çatısı altında masa tenisi, hokey, voleybol, futbol, basketbol, dart, badminton başta olmak üzere çok sayıda sporla ilgilenebilirsiniz.

ÖĞRENCİ YAŞAMI HAKKINDA

Oldukça özgün bir kültüre sahip olan Kazan’da öğrenci olarak çok keyifli zamanlar geçirmeniz mümkündür. Doğu Avrupa Ovası’nın doğu ucunda yer alan Kazan, tam olarak Volga ile Kama’nın ortasında konumlanır.

Şehir aynı zamanda Tataristan bölgesinin de başkentidir. Farklı dinlere ve kültürlere tanıklık etmek adına da size özel bir deneyim sunan şehirde 4 milyona yakın insan yaşar. Okuldan kalan zamanlarınızda Kazan şehrinin güzelliklerini keşfedebilirsiniz. Öğrencilerin okula ve şehre kolay alışması adına kampüs içinde çok sayıda etkinlik organize edilmektedir. Her öğrenci kendi yeteneğine uygun bir aktiviteyle karşılaşabilir.

Tiyatro stüdyosu, dans stüdyosu, vokal stüdyosu, aerobik stüdyosu bunların başında yer alır. Öğrenci kulüplerine dahil olarak adaptasyon sürecinizi hızlandırabilir ve yeni arkadaşlar edinebilirsiniz. Kazan şehrinde insanların pek çoğu ulaşımda metroyu tercih etmektedir.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA