GENEL BİLGİLER

Rusya’nın ülkemize oldukça yakın olması ve eğitim konusunda dünyaca bilinen bir marka olması, Rusya’da üniversite okumak fikrinin her daim ilgi görmesini sağlamaktadır. Rusya’da üniversite düzeyinde eğitim almanız kesinlikle bir hayal değildir. Profesyonel bir destek alarak başvuru esnasındaki şansınızı artırabilirsiniz. Özellikle başkent olan Moskova’daki üniversitelerin eğitim kalitesinin görece daha yüksek olması, şehrin cazip olanaklar sunması, öğrencilerin buraya ilgi göstermesine neden oluyor.

Siz de Moskova ve diğer Rusya şehirlerinde yer alan üniversiteler hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız, içeriklerimizi yakından takip edebilirsiniz. Bu içeriğimizde ranking sıralamalarında her daim üst sıralarda bulunan Moskova Devlet Üniversitesi (Lomonosov) hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Moskova Devlet Üniversitesi

Moskova Devlet Üniversitesi (Lomonosov Moscow State University), Rusya’nın en eski üniversiteleri arasındadır. 12 Ocak 1755 senesinde kurulan üniversite’nin orijinal adı ”Moskow Lomonosov State University” şeklindedir. Moskova Devlet Üniversitesi’nin kuruluş sürecinde Rus bilim insanı M. Lomonosov’un rolü çok büyüktür. Bu nedenle üniversite, doğrudan bu isimle de bilinir.

Günümüzde Moskova Devlet Üniversitesi’nde toplamda 50 bine yakın öğrenci eğitim almaktadır. Bu öğrencilerin yaklaşık olarak 5 bini uluslararası öğrencidir. Rusya’da lisans, yüksek lisans ya da doktora programlarını değerlendirmek isteyen uluslararası öğrenciler, üniversite başvurularına yoğun şekilde ilgi göstermektedir. Aynı zamanda 800 civarında doçent ve profesör üniversitede eğitim verir. Öğretim üyesi sayısının ise beş binin üzerindedir. Ülkenin gurur kaynağı olan üniversiteden çok sayıda bilim insanı çıkmıştır. Toplamda 37 fakültesi bulunan Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi’nde resmi eğitim dili Rusçadır. Bazı lisans ve yüksek lisans bölümleri her sene İngilizce olarak da açılmaktadır.

Yabancı öğrenciler ilk bir sene Rusça hazırlık sınıfına dahil olmaktadır. Şu ana dek yüz ayrı ülkeden uluslararası öğrenci okula kayıt yaptırmıştır. Bunların içinde elbette Türk öğrencilerin de yer aldığını belirtebiliriz. Hem Rusya hem de dünyadaki yeni eğilimlere uygun düzeyde uzmanlar yetiştiren Moskova Devlet Üniversitesi, öğrencilerine çok geniş olanaklar sunar. Yüksek nitelikli uzman yetiştirmeyi her daim öncelikli hedefler arasında gösteren üniversite, 4 senelik lisans, 2 senelik master ve 5 senelik lisans uzmanlık programlarına sahiptir.

Çift diploma seçenekleri de sunan okul, Washington George Mason üniversitesi ile özel bir anlaşma yapmıştır. Üniversitenin özellikle de yabancı öğrenciler konusunda uyguladığı politika büyük bir beğeni toplamaktadır. Uluslararası öğrencilere apayrı bir imtiyaz sunulmaktadır ve bu sayede öğrenciler hem okula hem de şehre daha hızlı bir şekilde adapte olabilmektedir.

Moskova Devlet Üniversitesi’nin ana kütüphanesinde toplamda 5 milyonun üzerinde kitap yer alır. Senede ortalama 55 bin okuyucu ile beraber ülkenin en büyük üniversite kütüphanesine sahiptir. Üniversite, bu konuda 17 ayrı Nobel ödülüne sahiptir.

VİDEO

BAŞVURU TARİHLERİ

Rusya üniversite başvuruları her sene üniversite yönetimi tarafından aylar öncesinden açıklanır. Genellikle nisan ayında başlayan kayıtlar haziran sonuna kadar devam eder. Haziran ayından sonra da bazı bölümlerde geç başvurular kabul edilir. Hazırlık başvuruları biraz daha esnektir ve bazı durumlarda ağustos ayına kadar devam eder. Başvuru tarihleri, evrakları ve süreciyle ilgili tüm bilgileri ELT danışmanınızdan ücretsiz olarak alabilirsiniz.

BAŞVURU VE KABUL ŞARTLARI

İster Rusya yüksek lisans başvurusu isterseniz de lisans ya da uzmanlık başvurularınızda sizden talep edilen bazı ortak evraklar söz konusudur. Bu noktada iki ülke arasındaki vize şartları ve sizden istenen özel sağlık raporları önemli bir yer tutar. Tüm bunların ötesinde başvurunuz değerlendirilirken yeterlilik düzeyiniz yani not ortalamanız da ölçü olarak ele alınır. Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi dünya sıralamalarında ilk 100 içerisinde yer aldığı için başvuruda çok düşük ortalamaya sahip öğrencilerin bölüme göre kabul şansı doğal olarak azalacaktır.

RUSÇA HAZIRLIK

Rusça şu anda dünyanın en popüler dilleri arasındaki yerini almıştır. Moskova Devlet Üniversitesi hazırlık programında alacağınız Rusça eğitimi sayesinde hem üniversiteye ve şehre adapte olurken diğer yandan da alan dersleriniz için bir temel oluşturma şansı bulacaksınız. Moskova Devlet Üniversitesi’ndeki temel eğitim dili uzun zamandan bu yana Rusçadır.

İlk senenin sonunda hazırlık programında başarılı olanlar kendi bölümlerini seçebilirler. Rusça eğitim programı toplamda 10 ay kadar sürmektedir. Bu aşamada öğrenciler çeşitli spor kulüplerine üye olabilirler ve ikinci dönemden sonra eğitim alacakları bölüme ilişkin derslere teorik düzeyde de olsa başlayabilirler.

BÖLÜMLER VE ÜCRETLER

Moskova Devlet Üniversitesi’nde yer alan fakültelerden bazıları şu şekildedir:

 • Ekonomi
 • Hukuk
 • Gazetecilik
 • İşletme Yönetimi Yüksek Okulu
 • Dünya Politikası
 • Psikoloji
 • Filoloji
 • Tarih
 • Kimya
 • Biyoloji
 • Coğrafya
 • Malzemeler Bilimi
 • Güzel Sanatlar
 • MSU Ekonomi Okulu

Ücretler, bölümlere ve eğitim süresine bağlı olarak değişebilmekle birlikte yıllık 5,000$ ila 9,000$ arasındadır.

KONAKLAMA

Moskova Devlet Üniversitesi öğrenci yurtları toplamda 290 bin metrekarelik bir alanı kaplar. Burada 15 bin civarında öğrenci yer alır. Lisans öğrencileri 1-4 kişilik odalarda kalırken yüksek lisans öğrencileri maksimum iki kişilik odalarda kalır.

Eğitim ve yaşamsal koşullar oldukça iyi düzeydedir. Spor alanlarından dinlenme ve kitap okuma odalarına, spor salonlarından eğlence noktalarına kadar pek çok detay düşünülmüştür. Ayrıca her yurt katında etüt odaları vardır.

DÜNYA SIRALAMASI (RANKING)

“QS Dünya Sıralaması” baz alındığında 2021 yılında Moskova Devlet Üniversitesi’nin (Lomonosov), dünyanın en iyi 74. üniversitesi olduğunu görmekteyiz.

SPOR OLANAKLARI

Moskova Devlet Üniversitesi’nde öğrenciler iki sene boyunca haftada iki saat beden eğitimi dersi görürler. Daha sonraki süreçlerde de diledikleri ölçüde çeşitli spor kulüplerine dahil olabilirler. Ayrıca hem okul hem de yurtlarda açık ya da kapalı, pek çok spor sahası bulunur.

ÖĞRENCİ YAŞAMI

Üniversite deneyimlerini zenginleştirmek adına tüm öğrenciler kampüs içindeki faaliyetlere özgürce katılabilir. Öğrencilere yönelik kulüpler, oluşumlar kadar üniversite yönetimi de öğrencileri bu konuda teşvik etmektedir.

Müze ve sergi ziyaretleri yapabilir, gezi programlarına katılabilir, çeşitli kurslara dahil olabilir, sanatsal ve kültürel aktivitelerde rol alabilirsiniz. Kampüs, öğrenci yaşamını destekleyecek bir yoğunluğa sahip olduğu için öğrenciler burada oldukça mutludur. Kampüs içinde sene boyunca yüzlerce konser ve tiyatro oyunu organize edilmiştir.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA

feltom
Felca
EnglishUK
British Council
ialc
UED
Quality English
icef