ÜNİVERSİTE HAKKINDA

Rusya üniversite başvurusu yapanların da gayet iyi bildiği üzere; ülkedeki pek çok üniversite, ortalama 100 yıllık bir geçmişe sahiptir. St. Petersburg Pavlov Devlet Tıp Üniversitesi de bu tarihi üniversitelerden biri durumundadır. Üniversitenin ilk olarak 26 Eylül 1897 yılında yolculuğuna başladığı görülür. O dönemki ilk adı “Kadın Tıp Enstitüsü” olarak belirlenmiştir.

Adından da anlaşılacağı üzere kadınların nitelikli bir tıp eğitimi almaları amaçlanmıştır. Daha sonraki süreçlerde üniversitenin hem bölümleri hem de klinikleri geliştirilmiş ve örnek bir merkez haline getirilmiştir. Kuruluşundan 21 sene sonra ismi Pedrograd Kadın Tıp Enstitüsü olarak değiştirilmiştir. Daha sonra 1924, 1936 ve son olarak 2013 yılında isim değişikliğine gidilmiştir. Kendi içinde polikliniklere sahip olan tek St. Petersburg üniversitesidir.

Üniversite sadece eğitim kalitesi ile değil aynı zamanda kültürel ve sosyal aktivitelerle de öğrencilere geniş olanaklar sunar. Kampüs alanı içinde bazıları katedral olmak kaydıyla çeşitli müzeler bulunmaktadır. Öte yandan öğrencilerin kullanımına her daim açık olan yüzme havuzları, spor salonları, dinlenme üssü ve eğlence kompleksleri oldukça popülerdir. St. Petersburg Pavlov Devlet Tıp Üniversitesi çatısı altında toplamda 75 bölüm yer alır.

Günümüzde eğitim gören öğrenci sayısı 5 bin civarındadır. Aynı zamanda aktif bir üniversite hastanesi olduğu için öğrenciler burada teorik bilgilerini pratik düzeyde pekiştirme şansı bulur. St. Petersburg Pavlov Devlet Tıp Üniversitesi şu anda Avrupa’nın en başarılı 10 tıp üniversitesinden biri olarak gösterilir. Öte yandan kadınların tarihte tıp diploması alabildiği ilk Avrupa eğitim kurumu olması da burayı özel kılmaktadır.

Üniversite 1916 yılı itibari ile erkek öğrencilerin derslere katılımına izin vermiştir. Bugün aynı zamanda pek çok bilimsel faaliyetin de odak noktasında yer alan St. Petersburg Pavlov Devlet Tıp Üniversitesi, ismini 1904 senesinde Nobel Ödülü almayı başaran ilk Rus bilim insanı Ivan Pavlov’dan almaktadır.

Üniversite içerisinde bilim odaklı 6 adet öğrenme enstitüsü ve 5 bilimsel araştırma merkezi yer alır. Bugüne dek üniversiteye toplamda 25’ten fazla ülkeden yabancı öğrencilerin geldiği söylenebilir. Ana kampüs alanının şehir merkezine son derece yakın olması, öğrenciler adına büyük bir avantaj olarak değerlendirilir.

BAŞVURU TARİHLERİ

St. Petersburg Pavlov Devlet Tıp Üniversitesi başvuru tarihlerini dikkatli bir şekilde takip etmeniz ve öncesinde gerekli evrak hazırlığını yapmanız gerekir. Yeni eğitim yılının başvuruları, devam eden eğitim sezonun bitmesine yakın tarihlerde başlar. Doğrudan TIP ve Diş Hekimliği gibi bölümlere başvuracak adayların mart ayından itibaren araştırmalarını yapmaları, en geç haziran ayında işlemlerini başlatmaları tavsiye edilir.

VİDEO

BAŞVURU VE KABUL KOŞULLARI

Üniversitenin başvuru takvimi genelde Haziran ve Temmuz ayları arasındadır. Başvurunuzun ön kabulü durumunda giriş testleri ile karşılaşacaksınız. Bu aşamadan sonra üniversiteye kabul edilirseniz birkaç hafta içinde resmi bir davetiye alacaksınız. Doğrudan bölüme başlamak için geçmeniz gereken giriş sınavı ve diğer tüm detaylar için ELT danışmanlarından ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

BÖLÜMLER VE ÜCRETLER

Özellikle Türkiye ve Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında ve eğitim çıtası düşünüldüğünde, Pavlov TIP Üniversitesi Türk öğrenciler için ideal bir seçenek olarak görünür. Aşağıdaki tabloda hem bölümleri hem de güncel ücretleri görebilirsiniz.

BölümlerSüreYıllık Eğitim Ücreti
Genel Tıp6 Yıl4500$
Diş Hekimliği5 Yıl4500$
Eczacılık4 Yıl3000$
Klinik Psikoloji4 Yıl3000$
Hemşirelik4 Yıl1800$

KONAKLAMA

St. Petersburg Pavlov Devlet TIP Üniversitesi’ne gelen yabancı öğrencilerin çok büyük bir çoğunlu devlet yurtlarına yöneliyor. Çok az bir bölümü ise öğrencilere yönelik hostel seçeneklerini tercih ediyor. Yurtlar şu anda şehirdeki en uygun maliyetli opsiyon durumundadır.

St. Petersburg İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi’ndeki yurtlar ortala 2-3 kişiliktir ve oldukça konforludur. Yurt odalarının olanaklarına ve kalitesine göre fiyatlar değişir. Ancak her katta internet ve güvenlik kameraları vardır. Bu nedenle de yurtlarda güvenlik üst düzeydedir. Yurt ücreti oda türüne göre aylık 40$ ila 60$ civarındadır.

DÜNYA SIRALAMASI (RANKING)

St. Petersburg Pavlov Devlet TIP Üniversitesi’nin farklı ölçütlere göre yapılan dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamalarında çoğunlukla 800-1000 aralığında yer aldığını görmekteyiz; ancak sadece TIP alanında eğitim veren üniversitelerle kıyaslandığında bağlı olduğu sıralama, elbette daha da yukarılara çıkıyor. St. Petersburg Pavlov Devlet TIP Üniversitesi, aynı zamanda Rusya’nın en iyi birkaç tıp üniversitesi arasındadır.

ÖĞRENCİ YAŞAMI

Rusya’da üniversite okuma planı yapan yabancı öğrenciler, hiç bilmedikleri bu coğrafyada mali açıdan zorlanabileceklerini düşünebilir; ancak St. Petersburg şehrine geldiğiniz zaman bu yargınız kısa sürede yok olacaktır. Tam bir öğrenci şehri olan St. Petersburg’ta pek çok şey oldukça ucuzdur.

Bir öğrencinin ortalama sosyal giderleri 250-350 dolar arasında değişir. Bu durum biraz da öğrencinin yaşam tarzıyla da yakından ilgilidir. Ancak örneğin yeme içme mekanlarından ulaşıma, gezilecek mekanlardan üniversite içi yaşama pek çok konuda ciddi harcamalarla karşılaşmazsınız.

Üniversite ve şehir merkezi arasındaki bağı güçlendirmek adına buradaki müzeleri, parkları, restoranları, doğal alanları, sarayları, dini mekanları vs. ziyaret edebilirsiniz. Tam anlamıyla tarihi bir mirasın gizlendiği bu çok özel şehirde ulaşım konusunda metro, tramvay ve otobüsü tercih edebilirsiniz. St. Petersburg’a daha hızlı bir şekilde uyum sağlamak istiyorsanız öğrenci konseyinin güncel etkinliklerini takip etmelisiniz.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA