GENEL BİLGİLER

Rusya ile Türkiye arasındaki güçlü tarihsel ve kültürel bağların da etkisiyle ülkemizdeki öğrencilerin önemli bir bölümü burada üniversite okuma deneyimini yaşamak istiyor. St. Petersburg’da yer alan 40’a yakın üniversite arasından en doğru olanını kişisel beklentilerinize göre yaparken profesyonel bir danışmanlık hizmeti almayı da ihmal etmemelisiniz.

Şehirde yer alan üniversitelerin bilhassa uzay bilimleri ve mühendislik konularına yoğunlaştığını görmekteyiz. Şimdi dilerseniz, şehrin en önemli beş üniversitesinden biri olarak gösterilen St. Petersburg Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi’ne başvuru yapmadan önce sahip olmanız gereken bilgileri aktaralım.

ÜNİVERSİTE HAKKINDA

St. Petersburg Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi, nitelikli mühendisler yetiştirmek maksadıyla 1832 senesinde kurulmuştur. Bugün 13 bin aktif öğrencisi olan üniversite, 60 ülkeden uluslararası öğrenci ağırlamıştır. Üniversitede 700’den fazla yabancı öğrenci yer alır. Siz de bu öğrencilerden biri olmak istiyorsanız başvuru sürecini çok dikkatli bir şekilde yönetmeniz gerekir. Üniversite kapsamında şu anda 31 lisans ve 32 adet master programı bulunur.

Üniversite ilk dönemde İnşaat Mühendisleri Okulu adıyla kurulmuştur. Bu süreç, I. Nicholas’ın o dönemki kararnamesi ile başlamıştır. Gelinen noktada şehrin en büyük bilim merkezlerinden birine dönüşen St. Petersburg Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi, son derece kapsamlı ve elit bir eğitim sunar.

Zaman içinde mezun ettiği kişiler arasında dünya çapında ün yapan çok sayıda sanatçı ve mimar söz konusudur. Dünya çapında pek çok üniversite ile resmi iş birlikleri yapmaktadır. Bu ülkeler arasında özellikle Almanya, ABD, Çin ve İtalya ön plana çıkar. St. Petersburg İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi’nde yer alan fakültelerden bazıları; Mimari, İnşaat, Ekonomi ve Yönetim şeklindedir.

Öte yandan 5 ayrı bilgisayar merkezi bulunan üniversite, çok büyük bir bilimsel ve teknik kütüphaneye sahiptir. 970 bin civarında cilt, kütüphanenin arşivini oluşturur. Aynı zamanda teknik kütüphaneye öğrenci olanlar, şifreleriyle beraber giriş yapabilir ve dijital kaynaklardan yararlanabilir. Burada 253 kişilik modern ve oldukça da verimli bir okuma odası bulunmaktadır. Üniversite öte yandan oldukça köklü bir müzeye de ev sahipliği yapar.

VİDEO

BAŞVURU TARİHLERİ

St. Petersburg Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi’nde hazırlık eğitimi alacak adaylar kontenjanlar uygunsa yaz sonuna kadar başvurularını yapabilirken lisans ve master başvurularının genellikle daha erken, en geç haziran ayında yapılmış olması gerekir. Lisans ve master başvurularında seçeceğiniz bölüme göre giriş sınavı olma ihtimali vardır ve bu sınavlar genelde haziran ayında yapılır. Ancak başvuru, kontenjanların dolması ve vize süreci gibi kalemleri göz önüne aldığımızda erken başvuru önem kazanmaktadır. Üniversiteye mart ayından itibaren başvuru işlemlerinizi başlatabilir, sürecinizi rahatça yönetebilirsiniz.

BAŞVURU VE KABUL ŞARTLARI

Rusya üniversite başvurusu yaparken koşullar konusunda adım adım ilerlemekte fayda vardır. Genel anlamda başarılı Türk öğrencilerin başvurularına sıcak bakıldığını söylemek mümkündür. Not ortalaması, transkript, pasaport, fotoğraf, vize, kimlik, sağlık raporları (özellikle AİDS ve Covid -19) genel anlamda ihtiyacınız olan belgeler arasındadır.

Başvurunuzdan önce başvuracağınız bölümün kabul kriterlerini incelemeniz gerekir, özellikle sayısal bölümler için lisede matematik ve fizik derslerinin alınmış olması istenir, master başvurusu yapacak adaylardan da lisans eğitimlerinin başvuru yapacakları yüksek lisans bölümüyle uyumlu olması beklenir.  St. Petersburg İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi’ne başvuru, konaklama rezervasyonu, okul ödemeleri, çeviriler, vize, varış sonrası karşılama, üniversite kaydı, şehir oryantasyonu ve acil destek gibi bir çok süreci ELT danışmanınızla beraber yürütebilir, bu konuda varış öncesi ve sonrası profesyonel destek alabilirsiniz.

RUSÇA HAZIRLIK

St. Petersburg İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi’nde okuyan yabancı öğrenciler, bir sene hazırlık okumakla yükümlüdür. Bu aşamanın varlığı, öğrencilerin şehre ve üniversiteye adaptasyon sürecini hızlandırır. Hazırlık aşamasındaki eğitim sayesinde bir sene sonra alınacak branş eğitiminde başarılı olma olasılığınız artar. Hazırlık aşaması 10 ay civarında sürer ve sizden sene sonunda yapılan sınavlarda başarılı olmanız beklenir.

BÖLÜMLER VE ÜCRETLER

Rusya’da üniversite fiyatları, Türkiye ve birçok Avrupa ülkesine nazaran çok daha uygundur. St. Petersburg İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi’ndeki en güncel eğitim ücretlerine ve bölümlerine sizin için hazırladığımız tablodan ulaşabilirsiniz.

BölümSüreYıllık Eğitim Ücreti
Hazırlık Bölümleri
Rusça Hazırlık1 Yıl6000$
Lisans Bölümleri
Mimarlık4 Yıl3.950$
İnşaat4 Yıl2.150$
Ekonomi4 Yıl1.500$
İşletme4 Yıl1.500$
Mimari Çevre Tasarım4 Yıl3.950$
Şehircilik4 Yıl3.950$
İmar ve Mimari Mirasın Restorasyonu4 Yıl3.950$
Benzersiz Bina ve Yapıların İnşaatı5 Yıl2.030$
Bilgisel Analitik Sistem Güvenliği5 Yıl2.000$
Isı Enerjisi ve Tekniği4 Yıl1.500$
Elektro Enerji ve Elektro Teknik4 Yıl1.500$
Uygulamalı Mekanik4 Yıl1.500$
Çevre Mühendisliği ve Su Kullanımı4 Yıl1.500$
Arazi Yönetimi ve Envanter4 Yıl2.030$
Taşıma Teknolojisi4 Yıl1.500$
Kara Taşımacılığı ve Teknolojik Sistemleri4 Yıl1.500$
Teknolojik Taşıma Araçları ve Kompleklerinin Kullanımı4 Yıl1.500$
Kara Taşımacılığı ve Teknolojik Araçlar5 Yıl1.500$
Standardizasyon ve Metroloji4 Yıl2.030$
Uygulamalı Matematik ve Enformasyon4 Yıl1.500$
Çevrecilik ve Doğacılık4 Yıl1.500$
Ekonomik güvenliği5 Yıl2.000$
Hukuk4 Yıl1.800$
Ulusal Güvenliğin Yasal Yazılımı5 Yıl2.000$
Adli Tıp5 Yıl2.000$
Yüksek Lisans Bölümleri
İnşaat2 Yıl2.400$
Ekonomi2 Yıl1.500$
Mimarlık2 Yıl4.600$
İmar ve Mimari Mirasın Restorasyonu2 Yıl4.600$
Mimari Çevre Tasarım2 Yıl4.600$
Şehircilik2 Yıl2.400$
Uygulamalı Matematik ve Enformatik2 Yıl2.400$
Isı Enerjisi ve Tekniği2 Yıl3.400$
Elektro Enerji ve Elektro Teknik2 Yıl3.400$
Uygulamalı Mekanik2 Yıl2.400$
Çevre Mühendisliği ve Su Kullanımı2 Yıl2.400$
Arazi Yönetimi ve Envanter2 Yıl2.400$
Taşıma Teknolojisi2 Yıl2.350$
Kara Taşımacılığı ve Teknolojik Sistemleri2 Yıl3.400$
Teknolojik Taşıma Araçları ve Kompleklerinin Kullanımı2 Yıl3.400$
Standardizasyon ve Metroloji2 Yıl2.400$
Ekonomi2 Yıl1.500$
Uygulamalı Matematik2 Yıl1.500$
Hukuk2 Yıl1.800$

KONAKLAMA

St. Petersburg İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi’ne gelen yabancı öğrenciler, üniversitenin yurtlarında uygun fiyatlara konaklama şansı bulur. Bu yurtlar ile şehir merkezi arasında sadece 3 metro istasyonu mesafesi vardır.

Ücretler, odanın kaç kişilik olduğuna bağlı olarak değişiklik göstermekle beraber aylık ortalama 80$ civarındadır. Kamera sistemleriyle donatılan yurtlarda aynı zamanda 24 saat boyunca çalışan güvenlik görevlileri bulunur. Yurtlarda yüksek hızlı internet, tüm öğrencilerin kullanımına sunulmaktadır. Yurtta konaklamayı tercih etmiyorsanız, St. Petersburg’da yer alan hostel seçeneklerini değerlendirebilirsiniz, ancak kabul süreci ve sonrasında oturum başvurunuz için sabit bir konaklama zorunluluğunuz vardır, bu sebeple ilk yılınızda yurt konaklaması seçmeniz, hem üniversiteye ve şehre adaptasyon sürecinizde hem de resmi işlemlerinizi halletmeniz konusunda oldukça sağlıklı olacaktır.

DÜNYA SIRALAMASI (RANKING)

Rusya’da yer alan üniversitelerin pek çoğu dünya klasmanında yer almayı başarır. St. Petersburg İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi de bu klasmanda kendine yer bulur. YÖK tarafından da tanınan QS Ranking kuruluşu, St. Petersburg İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi’ni 2021 yılında 351- 400 bandında göstermiştir.

SPOR OLANAKLARI

Rusya’da spor politikası, büyük ölçüde üniversitelere dayalıdır. Bu nedenle de üniversiteler arasında çok fazla lisanslı sporcu bulunur. St. Petersburg İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi’nde eğitim gördüğünüz süre boyunca dilediğiniz sporla ilgilenebilirsiniz.

Okulun beden eğitimi bölümü 1936 senesinde kurulmuştur ve bu nedenle spor olanakları o dönemden bugüne belli bir ivmeyle gelişim göstermiştir. Tekvandodan güreşe, futboldan voleybola, atletizmden badmintona her türlü sporla ilgilenebilirsiniz. Bu arada sportif ve kültürel etkinliklerin şehre ve üniversiteye adaptasyonunuzu artırdığını unutmayın.

ÖĞRENCİ YAŞAMI

St. Petersburg ulaşım açısından son derece başarılı bir bölgedir. Tramvay, metro, otobüs, taksi dolmuş ve tren, öğrencilerin yararlanabileceği ulaşım opsiyonlarıdır. Özellikle tren yolu konusundaki gelişmiş ağ, müthiş bir düzeydedir. St. Petersburg ile Moskova arasında 710 km mesafe söz konusudur. 42 ufak adacık üstüne kurulmuş bir liman şehri olan St. Petersburg, hem doğal hem de kültürel ve tarihi mekanlarıyla başınızı döndürecektir.

Şehri keşfe çıktığınız ilk anda, ne kadar şanslı bir yerde üniversite eğitimi aldığınızı fark edeceksiniz. Kışlık Saray, Ermitage Müzesi, Mariinsky Tiyatrosu, Dostoyevski Müzesi, Petergof Sarayı, Rus Devlet Müzesi, Alexander Nevski Manastırı, Vasilevski Adası, Aziz Isaac Katedrali, gezebileceğiniz yerlerin başında gelmektedir.

 

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA