GENEL BİLGİLER

Rusya ile Türkiye arasındaki güçlü tarihsel ve kültürel bağların da etkisiyle ülkemizdeki öğrencilerin önemli bir bölümü burada üniversite okuma deneyimini yaşamak istiyor. St. Petersburg’da yer alan 40’a yakın üniversite arasından en doğru olanını kişisel beklentilerinize göre yaparken profesyonel bir danışmanlık hizmeti almayı da ihmal etmemelisiniz.

Şehirde yer alan üniversitelerin bilhassa uzay bilimleri ve mühendislik konularına yoğunlaştığını görmekteyiz. Şimdi dilerseniz, şehrin en önemli beş üniversitesinden biri olarak gösterilen St. Petersburg Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi’ne başvuru yapmadan önce sahip olmanız gereken bilgileri aktaralım.

ÜNİVERSİTE HAKKINDA

St. Petersburg Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi, nitelikli mühendisler yetiştirmek maksadıyla 1832 senesinde kurulmuştur. Bugün 13 bin aktif öğrencisi olan üniversite, 60 ülkeden uluslararası öğrenci ağırlamıştır. Üniversitede 700’den fazla yabancı öğrenci yer alır. Siz de bu öğrencilerden biri olmak istiyorsanız başvuru sürecini çok dikkatli bir şekilde yönetmeniz gerekir. Üniversite kapsamında şu anda 31 lisans ve 32 adet master programı bulunur.

Üniversite ilk dönemde İnşaat Mühendisleri Okulu adıyla kurulmuştur. Bu süreç, I. Nicholas’ın o dönemki kararnamesi ile başlamıştır. Gelinen noktada şehrin en büyük bilim merkezlerinden birine dönüşen St. Petersburg Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi, son derece kapsamlı ve elit bir eğitim sunar.

Zaman içinde mezun ettiği kişiler arasında dünya çapında ün yapan çok sayıda sanatçı ve mimar söz konusudur. Dünya çapında pek çok üniversite ile resmi iş birlikleri yapmaktadır. Bu ülkeler arasında özellikle Almanya, ABD, Çin ve İtalya ön plana çıkar. St. Petersburg İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi’nde yer alan fakültelerden bazıları; Mimari, İnşaat, Ekonomi ve Yönetim şeklindedir.

Öte yandan 5 ayrı bilgisayar merkezi bulunan üniversite, çok büyük bir bilimsel ve teknik kütüphaneye sahiptir. 970 bin civarında cilt, kütüphanenin arşivini oluşturur. Aynı zamanda teknik kütüphaneye öğrenci olanlar, şifreleriyle beraber giriş yapabilir ve dijital kaynaklardan yararlanabilir. Burada 253 kişilik modern ve oldukça da verimli bir okuma odası bulunmaktadır. Üniversite öte yandan oldukça köklü bir müzeye de ev sahipliği yapar.

VİDEO

BAŞVURU TARİHLERİ

St. Petersburg Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi’nde hazırlık eğitimi alacak adaylar kontenjanlar uygunsa yaz sonuna kadar başvurularını yapabilirken lisans ve master başvurularının genellikle daha erken, en geç haziran ayında yapılmış olması gerekir. Lisans ve master başvurularında seçeceğiniz bölüme göre giriş sınavı olma ihtimali vardır ve bu sınavlar genelde haziran ayında yapılır. Ancak başvuru, kontenjanların dolması ve vize süreci gibi kalemleri göz önüne aldığımızda erken başvuru önem kazanmaktadır. Üniversiteye mart ayından itibaren başvuru işlemlerinizi başlatabilir, sürecinizi rahatça yönetebilirsiniz.

BAŞVURU VE KABUL ŞARTLARI

Rusya üniversite başvurusu yaparken koşullar konusunda adım adım ilerlemekte fayda vardır. Genel anlamda başarılı Türk öğrencilerin başvurularına sıcak bakıldığını söylemek mümkündür. Not ortalaması, transkript, pasaport, fotoğraf, vize, kimlik, sağlık raporları (özellikle AİDS ve Covid -19) genel anlamda ihtiyacınız olan belgeler arasındadır.

Başvurunuzdan önce başvuracağınız bölümün kabul kriterlerini incelemeniz gerekir, özellikle sayısal bölümler için lisede matematik ve fizik derslerinin alınmış olması istenir, master başvurusu yapacak adaylardan da lisans eğitimlerinin başvuru yapacakları yüksek lisans bölümüyle uyumlu olması beklenir.  St. Petersburg İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi’ne başvuru, konaklama rezervasyonu, okul ödemeleri, çeviriler, vize, varış sonrası karşılama, üniversite kaydı, şehir oryantasyonu ve acil destek gibi bir çok süreci ELT danışmanınızla beraber yürütebilir, bu konuda varış öncesi ve sonrası profesyonel destek alabilirsiniz.

RUSÇA HAZIRLIK

St. Petersburg İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi’nde okuyan yabancı öğrenciler, bir sene hazırlık okumakla yükümlüdür. Bu aşamanın varlığı, öğrencilerin şehre ve üniversiteye adaptasyon sürecini hızlandırır. Hazırlık aşamasındaki eğitim sayesinde bir sene sonra alınacak branş eğitiminde başarılı olma olasılığınız artar. Hazırlık aşaması 10 ay civarında sürer ve sizden sene sonunda yapılan sınavlarda başarılı olmanız beklenir.

BÖLÜMLER VE ÜCRETLER

Rusya’da üniversite fiyatları, Türkiye ve birçok Avrupa ülkesine nazaran çok daha uygundur. St. Petersburg İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi’ndeki en güncel eğitim ücretlerine ve bölümlerine sizin için hazırladığımız tablodan ulaşabilirsiniz.

Bölüm Süre Yıllık Eğitim Ücreti
Hazırlık Bölümleri
Rusça Hazırlık 1 Yıl 6400$
Lisans Bölümleri
Mimarlık 4 Yıl 3.950$
İnşaat 4 Yıl 2.150$
Ekonomi 4 Yıl 1.500$
İşletme 4 Yıl 1.500$
Mimari Çevre Tasarım 4 Yıl 3.950$
Şehircilik 4 Yıl 3.950$
İmar ve Mimari Mirasın Restorasyonu 4 Yıl 3.950$
Benzersiz Bina ve Yapıların İnşaatı 5 Yıl 2.030$
Bilgisel Analitik Sistem Güvenliği 5 Yıl 2.000$
Isı Enerjisi ve Tekniği 4 Yıl 1.500$
Elektro Enerji ve Elektro Teknik 4 Yıl 1.500$
Uygulamalı Mekanik 4 Yıl 1.500$
Çevre Mühendisliği ve Su Kullanımı 4 Yıl 1.500$
Arazi Yönetimi ve Envanter 4 Yıl 2.030$
Taşıma Teknolojisi 4 Yıl 1.500$
Kara Taşımacılığı ve Teknolojik Sistemleri 4 Yıl 1.500$
Teknolojik Taşıma Araçları ve Kompleklerinin Kullanımı 4 Yıl 1.500$
Kara Taşımacılığı ve Teknolojik Araçlar 5 Yıl 1.500$
Standardizasyon ve Metroloji 4 Yıl 2.030$
Uygulamalı Matematik ve Enformasyon 4 Yıl 1.500$
Çevrecilik ve Doğacılık 4 Yıl 1.500$
Ekonomik güvenliği 5 Yıl 2.000$
Hukuk 4 Yıl 1.800$
Ulusal Güvenliğin Yasal Yazılımı 5 Yıl 2.000$
Adli Tıp 5 Yıl 2.000$
Yüksek Lisans Bölümleri
İnşaat 2 Yıl 2.400$
Ekonomi 2 Yıl 1.500$
Mimarlık 2 Yıl 4.600$
İmar ve Mimari Mirasın Restorasyonu 2 Yıl 4.600$
Mimari Çevre Tasarım 2 Yıl 4.600$
Şehircilik 2 Yıl 2.400$
Uygulamalı Matematik ve Enformatik 2 Yıl 2.400$
Isı Enerjisi ve Tekniği 2 Yıl 3.400$
Elektro Enerji ve Elektro Teknik 2 Yıl 3.400$
Uygulamalı Mekanik 2 Yıl 2.400$
Çevre Mühendisliği ve Su Kullanımı 2 Yıl 2.400$
Arazi Yönetimi ve Envanter 2 Yıl 2.400$
Taşıma Teknolojisi 2 Yıl 2.350$
Kara Taşımacılığı ve Teknolojik Sistemleri 2 Yıl 3.400$
Teknolojik Taşıma Araçları ve Kompleklerinin Kullanımı 2 Yıl 3.400$
Standardizasyon ve Metroloji 2 Yıl 2.400$
Ekonomi 2 Yıl 1.500$
Uygulamalı Matematik 2 Yıl 1.500$
Hukuk 2 Yıl 1.800$

KONAKLAMA

St. Petersburg İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi’ne gelen yabancı öğrenciler, üniversitenin yurtlarında uygun fiyatlara konaklama şansı bulur. Bu yurtlar ile şehir merkezi arasında sadece 3 metro istasyonu mesafesi vardır.

Ücretler, odanın kaç kişilik olduğuna bağlı olarak değişiklik göstermekle beraber aylık ortalama 80$ civarındadır. Kamera sistemleriyle donatılan yurtlarda aynı zamanda 24 saat boyunca çalışan güvenlik görevlileri bulunur. Yurtlarda yüksek hızlı internet, tüm öğrencilerin kullanımına sunulmaktadır. Yurtta konaklamayı tercih etmiyorsanız, St. Petersburg’da yer alan hostel seçeneklerini değerlendirebilirsiniz, ancak kabul süreci ve sonrasında oturum başvurunuz için sabit bir konaklama zorunluluğunuz vardır, bu sebeple ilk yılınızda yurt konaklaması seçmeniz, hem üniversiteye ve şehre adaptasyon sürecinizde hem de resmi işlemlerinizi halletmeniz konusunda oldukça sağlıklı olacaktır.

DÜNYA SIRALAMASI (RANKING)

Rusya’da yer alan üniversitelerin pek çoğu dünya klasmanında yer almayı başarır. St. Petersburg İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi de bu klasmanda kendine yer bulur. YÖK tarafından da tanınan QS Ranking kuruluşu, St. Petersburg İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi’ni 2021 yılında 351- 400 bandında göstermiştir.

SPOR OLANAKLARI

Rusya’da spor politikası, büyük ölçüde üniversitelere dayalıdır. Bu nedenle de üniversiteler arasında çok fazla lisanslı sporcu bulunur. St. Petersburg İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi’nde eğitim gördüğünüz süre boyunca dilediğiniz sporla ilgilenebilirsiniz.

Okulun beden eğitimi bölümü 1936 senesinde kurulmuştur ve bu nedenle spor olanakları o dönemden bugüne belli bir ivmeyle gelişim göstermiştir. Tekvandodan güreşe, futboldan voleybola, atletizmden badmintona her türlü sporla ilgilenebilirsiniz. Bu arada sportif ve kültürel etkinliklerin şehre ve üniversiteye adaptasyonunuzu artırdığını unutmayın.

ÖĞRENCİ YAŞAMI

St. Petersburg ulaşım açısından son derece başarılı bir bölgedir. Tramvay, metro, otobüs, taksi dolmuş ve tren, öğrencilerin yararlanabileceği ulaşım opsiyonlarıdır. Özellikle tren yolu konusundaki gelişmiş ağ, müthiş bir düzeydedir. St. Petersburg ile Moskova arasında 710 km mesafe söz konusudur. 42 ufak adacık üstüne kurulmuş bir liman şehri olan St. Petersburg, hem doğal hem de kültürel ve tarihi mekanlarıyla başınızı döndürecektir.

Şehri keşfe çıktığınız ilk anda, ne kadar şanslı bir yerde üniversite eğitimi aldığınızı fark edeceksiniz. Kışlık Saray, Ermitage Müzesi, Mariinsky Tiyatrosu, Dostoyevski Müzesi, Petergof Sarayı, Rus Devlet Müzesi, Alexander Nevski Manastırı, Vasilevski Adası, Aziz Isaac Katedrali, gezebileceğiniz yerlerin başında gelmektedir.

 

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA

feltom
Felca
EnglishUK
British Council
ialc
UED
Quality English
icef