MOSKOVA DEVLET İNŞAAT ÜNİVERSİTESİ

Rusya’nın başkenti olan Moskova, Türk öğrencilerinin üniversite konusunda öncelikli tercihleri arsında yer alıyor. Hem şu anda dünyanın en popüler dillerinden biri olan Rusçayı bizzat yerinde öğrenmek ve geliştirmek hem de kariyer basamaklarını tırmanmak açısından Rus üniversiteleri müthiş bir fırsat sunuyor.

Rusya’da üniversite okumak, aynı zamanda iş bulma olanaklarınızı da ciddi ölçüde artıracaktır. Sadece Rusya coğrafyasının değil dünyanın da en prestijli okullarını bünyesinde barındıran üniversitelerden bir tanesi de Moskova İnşaat Üniversitesi’dir.

Özellikli inşaat, mühendislik, tasarım ve mimarlık gibi alanlarda kendilerini özel olarak geliştirmek isteyen kişiler için Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi’nde okumak müthiş bir ayrıcalıktır. Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi’ne dair tüm detayları, bu başlık altında inceleyeceğiz.

ÜNİVERSİTE HAKKINDA

Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi, özellikle mimarlık ve inşaat mühendisliği alanlarında kariyer yapmak isteyenler için son derece ideal bir üniversitedir. Belli bir alana odaklanmış, sadece tek bir tema üzerine eğitim veren üniversitelerin ilgili alanlarda ne kadar başarılı isimler çıkarabildiği bilinen bir gerçektir. Bu nedenle Rusya’da lisans, yüksek lisans ya da doktora programlarında eğitim almak isteyenler, bu detaya özellikle önem vermelidir.

Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi, mükemmel akademik geçmişi ve uzman akademik kadrosu ile Moskova’da yer alan önde gelen üniversitelerden biridir. 1921 yılında kurulan üniversite, inşaat, mimarlık, mühendislik, ekonomi ve yönetim gibi birçok alanda lisans ve yüksek lisans programları sunmaktadır.

Diğer üniversitelerinde olduğu gibi Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi Rusya’da üniversite okumak isteyenlerin tercihleri arasında dikkat çeker. Özellikle ücretlerin görece uygun olması, bu tercihin önemli nedenleri arasındadır.  Okulu tercih eden öğrenciler zorunluluk şekilde hazırlık fakültelerinde bir sene eğitim alır ve ikinci dönemle beraber ek dersler almaya başlarlar.

Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi, resmi olarak 1921 yılında eğitim vermeye başlamıştır. Sivil Mühendislik Koleji’nin bıraktığı mirası devam ettiren okul, 1993 yılında statü değiştirme kararı alır. Üniversite içinde beş enstitü söz konusudur. Bunları; İnşaat ve Mimarlık Enstitüsü, Çevre Mühendisliği Enstitüsü, İnşaat ve Gayrimenkul İktisadi Enstitüsü, Hidrolik Enerji Enstitüsü ve Temel Eğitim Enstitüsü olarak sıralamak olasıdır. Üniversite içinde toplamda 20 bin civarında öğrenci yer alır. Şu anda akademisyen sayısı ise 1300’e yakındır. EECA sıralamasına göre 181. sıradan kendine yer bulmaktadır. BRICS ülkeleri özelinde de 134. sıradadır.

İnşaat, mimarlık ve mühendislik gibi alanlarda uzmanlar yetiştirmeye devam eden ve dünyaya kazandıran üniversite, iş birliklerini her sene artırmaktadır. Ülkenin en büyük teknik üniversitelerinden biri olarak gösterilen Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi, dünya çapında bir prestije sahiptir. 50’den fazla bölüme sahip olan üniversitede 40 civarında bilimsel laboratuar söz konusudur. Üniversitenin Moskova dışında Samara bölgesinde de bir şubesi bulunur.

Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi kütüphanesi, inşaat mühendisliği alanında oluşturulan kütüphaneler içinde dünyanın en büyükleri arasındadır. 1921 senesinde kurulan kütüphanenin ilk yıllarında 3 bin kitap vardı. Bugün kütüphanenin veri tabanında 25 bin girdi olduğu bilinir. Her sene ortalama 400 bin okuyucu kütüphaneden yararlanır.  Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi bünyesindeki bölümlerden bazıları; çevre mühendisliği, ekonomi, harita, hazırlık, inşaat mühendisliği, mimarlık, tasarım, bilgisayar mühendisliği, makine mühendisliği ve uluslararası ticaret şeklindedir.

VİDEO

BAŞVURU TARİHLERİ

Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi’nde güz ve bahar dönemleri için ayrı ayrı başvurularınızı gerçekleştirmelisiniz. Bu tarihler her sene değiştiği için güncel tarihleri danışmanınız ile takip etmeniz önemlidir. Genelde güz dönemi kayıtları şubat ve temmuz ayları arasında gerçekleşir. Bahar dönemi kayıtları ise özel bir durum oluşmadığı sürece kasım ve aralık ayları içinde gerçekleşir. Başvuru, kabul, vize ve gidiş süreçlerini ele aldığımızda erken başvuru önemlidir, eylül ayında eğitimine başlayacak öğrencilerimiz en geç temmuz ayına kadar başvurularını yapmış olmalıdırlar.

BAŞVURU VE KABUL ŞARTLARI

Rusya yüksek lisans başvurusu ya da lisans/doktora gibi programlara başvururken belli adımlara çok dikkat etmeniz gerekir; çünkü ne yazık ki çok küçük bir detay bile başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir. Üniversite oldukça popüler olduğu için başvurular oldukça yoğun düzeydedir. Tüm programların başvuru prosedürleri birbirinden farklıdır.

Vize, pasaport kopyası, fotoğraf, sağlık raporu, AIDS raporu gibi kriterler ise pek çok programın ortak noktasıdır. Özellikle pandemi döneminde yabancı öğrenciler konusunda üniversite yönetimleri çok özenli davranmaktadır. Ödemeler ise üniversitenin banka hesabına Ruble olarak gerçekleştirilir. Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi’nde hazırlık ya da bölüm başvurunuzda ELT Yurtdışı Eğitim tarafından tüm aşamalarda profesyonel destek alacak, sadece okul başvurunuz değil, yurt konaklamanız, çevirleriniz, vizeniz ve diğer tüm prosedürler de ELT tarafından sizinle beraber yapılacaktır.

BÖLÜMLER VE ÜCRETLER

Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi fiyatları, bölümlere göre değişiklik göstermektedir. Aşağıdaki tablodan bölümleri ve fiyatları hakkında yer almaktadır.

BölümSüreYıllık Eğitim Ücreti
Lisans Bölümleri
İnşaat Mühendisliği4 Yıl3800$
Mimarlık4 Yıl4000$
Endüstri Mühendisliği4 Yıl3600$
Harita Mühendisliği4 Yıl3600$
Bilgisayar Mühendisliği4 Yıl3600$
İşletme4 Yıl3000$
Ekonomi4 Yıl3000$
Şehir Planlama4 Yıl3100$
Kamu Yönetimi4 Yıl3100$
Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri4 Yıl3600$
Peyzaj Mimarisi4 Yıl3600$
Yüksek Lisans Bölümleri
İnşaat Mühendisliği2 Yıl3400$
Mimarlık2 Yıl4500$
Ekonomi2 Yıl2700$
Bilgisayar Mühendisliği2 Yıl4500$
İşletme2 Yıl3500$
Mekanik2 Yıl3400$

KONAKLAMA

Rusya üniversite başvurusu yapılırken konaklama opsiyonları dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Özellikle de yurtta kalmayı planlayan öğrenciler için yurtların hem genel hem de ekonomik koşulları çok önemlidir. Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi’ne kayıt olan öğrenciler, üniversiteye ait yurtlardan yararlanabilir.

Yurtlar genelde 2 – 4 kişilik odalardan oluşur. Yurtlarda kamera sistemleri ve güvenlik birimleri mevcuttur. Fiyat farkları genelde odadaki kişi sayısına ve yurt olanaklarına göre değişebilir. Yurt ücretleri okula dönemlik olarak yatırılır. Güncel konaklama ücretleri konusunda bizden bilgi alabilirsiniz. Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi yurt ücretleri aylık ortalama 60$ civarındadır.

DÜNYA SIRALAMASI (RANKING)

Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi “QS World University Rankings” tarafından hazırlanan sıralamaya göre ilk 1000 içinde gösterilmiştir. Aynı zamanda yukarıda da belirttiğimiz üzere EECA sıralamasında ilk 500 içinde gösterilmiştir. Bu okulda eğitim alacak öğrencilerimiz kaliteli bir eğitim almanın yanı sıra YÖK tarafından tanınan farklı ranking kuruluşlarında dünyanın en iyi ilk 1000 üniversitesi içerisinde yer alan bir okulda eğitim alırlar.

SPOR OLANAKLARI

Rusya’nın spor konusunda ne kadar başarılı bir ülke olduğu bilinmektedir. Bu durum elbette üniversitelere de net şekilde yansır. Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi içinde oldukça cazip spor ve reaksiyon merkezleri bulunur.

Zolotye Peski Parkı içerisinde üniversiteye ait fitness salonları, dans salonu, futbol, basketbol, voleybol, tenis sahası yer alır. Aynı zamanda su sporları için de uygun bir tesistir. Açık hava etkinlikleri, belli festivaller ya da yarışmalar için de çoğunlukla bu bölge tercih edilir. Alan, aynı zamanda 540 metrelik bir plaja da sahiptir.

ÖĞRENCİ YAŞAMI

Öğrenciler için Moskova, keşfedilmeyi bekleyen harika bir destinasyondur. Burada hem aldığınız eğitimin tadını çıkarabilir hem de kültürel, sosyal, sportif ve sanatsal etkinliklere dahil olabilirsiniz. Okulda herkese hitap eden öğrenci kulüplerine dilediğiniz ölçüde katılım gösterebilirsiniz.

Özellikle Interclup adı verilen oluşum, öğrenciler ve mezunlar arasında oldukça popülerdir. Bu oluşum pek çok etkinliği zaten bünyesinde toplamayı başarmaktadır. Moskova’da bir öğrencinin tahmini aylık yaşamsal maliyeti, 250-300 euro civarında değişmektedir. Elbette bu, biraz da yaşam tarzına bağlı olarak değişebilir.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA