GENEL BİLGİLER

Rusya’da üniversite okumak, kariyerinizde tam anlamıyla bir dönüm noktası yaratabilir. Rusya üniversitelerindeki eğitim kalitesinin oldukça yüksek olması, mezunların kendi alanlarında yer aldığı pozisyonlardan açıkça belli olmaktadır.

OECD raporlarına göre Rusya, pek çok ülkeyi geride bırakarak dünyanın en eğitimli ülkelerinden biri olarak gösterilmiştir. Ülkede eğitim konusunda müthiş bir yatırımdan söz etmek olasıdır. Buradaki üniversiteler çok sayıda nitelikli matematikçi, fizikçi, jeolog, mühendis ya da doktor yetiştirmeye devam etmektedir. Rusçanın tüm dünyada yükselen bir dil olması, eğitim ve barınma ücretlerinin makul düzeyde olması ve Rus hükümetinin sağladığı kolaylıklar düşünüldüğü zaman Rusya, üniversite okumak adına oldukça doğru bir adres olarak kabul görebiliyor.

Rusya üniversite fiyatları konusunda da genel tahminlerin aksine oldukça uygun bir ülkedir. Rusya’nın en önemli üniversitelerinden bir tanesi de başkentte yer alan Moskova Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi’dir. Hem tarihi yapısı hem eğitim alanında oluşturduğu kültürle fark yaratan üniversiteye dair tüm detayları bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

ÜNİVERSİTE HAKKINDA

Moskova Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi, kısaca MEPHI Üniversitesi olarak da anılır. Rusya’da fizik, nükleer fizik, reaktörler, lazer ve plazma teknolojisi gibi ileri alanlarda lisans, yüksek lisans ya da doktora eğitimi alanlarında öncelikli tercihler arasında yer alan üniversite, dünya çapında bir üne sahiptir. Nitekim güncel ranking değerleri de bu itibarı doğrulamaktadır.

Moskova Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi, eğitim macerasına 1942 senesinde başlamıştır. Üniversitenin resmi eğitim dili Rusçadır. Şu anda toplamda 600 civarında doktora öğrencisine sahip olan üniversite, mühendislik alanında bir dünya markasıdır. Moskova Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi ilk olarak Moskova Savaş Malzemeleri Enstitüsü ismiyle yolculuğuna başlamıştır. 1945 senesinde ise adı Moskova Mekanik Enstitüsü şeklinde değiştirilmiştir.

2003 yılından sonra devlet teknik üniversitesi sıfatına kavuşmuştur. Günümüzdeki adını tam olarak 2009 senesinde almıştır. Bugün çok sayıda bilimsel araştırmaya ev sahipliği yapan Moskova Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi’nde ısıl güçlü nükleer araştırma reaktörleri bulunur. Diğer taraftan hükümet kuruluşu olan Rosatom ve Atom Enerji Ajansı ile aktif bir iş birliği içindedir.

Moskova Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi’nin en ünlü mezunları arasında Nobel ödülünün sahibi olan Nocolay Basov’u, Alexander Balankin’i, Igor Tamm’ı, Pavel Cherenkov’u, Sergeı Avdeyev’i sıralamak mümkündür. Üniversite, şu anda 29 ulusal araştırma üniversitesinden biri olarak öne çıkar. Üniversitede görev yapan 80 civarında Profesör, Rusya Bilimler Akademisi’nin bir üyesidir.  

Burada bir sene hazırlık eğitiminden sonra 5.5 sene uzmanlık eğitimi verilir. Üç sene boyunca matematik, fizik, İngilizce zorunludur.  Bugün üniversite çatısı altında toplamda beş ayrı fakülte yer alır. Nitelikli bilim insanlarıyla beraber toplamda 200 civarında alanda eğitim verilir. Üniversitenin 19 uydu kampüsü, 10 bin aktif öğrencisi ve 800 öğretim üyesi bulunur.

Moskova Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi’nin bilimsel araştırmalarında kütüphanesinin rolü büyüktür. Rusya’nın en gelişmiş üniversite kütüphanelerinden birine sahip olan üniversite, modern ekipmanlarla donatılmıştır.  Kütüphanede sadece doğa bilimlerine dair 1 milyon kitap koleksiyonu bulunur. Aynı zamanda özel kitap okuma odalarında ücretsiz Wİ-Fİ hizmeti söz konusudur.

Moskova Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi’ne ait kütüphane, pazar günü hariç her gün hizmete açıktır. Okulun büyük yemekhanesi ise tek seferde 1000 kişiyi ağırlayacak kapasitedir. Burada oluşturulan menüler, büyük ölçüde öğrencilerin taleplerine göre şekillenmektedir. Yemekhanede çıkan menülerde, doğal, sağlıklı ve ekolojik ürünlerden yararlanılır.

VİDEO

BAŞVURU TARİHLERİ

Rusya üniversite başvuruları konusunda her üniversitenin kendine ait bir programı vardır. Moskova Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi, senelik akademik programlarını aylar öncesinden yayınlar.  Genelde bir eğitim sezonu bittiğinde, yeni sezona dair başvurular da hemen başlar. Çünkü yabancı öğrencilerin evrak süreçleri ve bürokratik işlemleri oldukça uzun sürebilmektedir. Mart ayından itibaren ELT danışmanınızla birlikte başvuru dosyanızı hazırlayabilir, temmuz ayına kadar başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. ELT Yurtdışı Eğitim; bölüm ve yurt başvurusundan vize işlemlerine, çeviri işlemlerinden uçuş organizasyonuna, Rusya’da havaalanı karşılamasından transferlerinize ve kayıt işlemlerinize kadar tüm süreci sizinle beraber profesyonel olarak yürütmektedir.

BAŞVURU VE KABUL ŞARTLARI

Moskova Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi, pandemi döneminden sonra yeniden yabancı misafirleri kabul etmeye başladı. Şu anda dünyanın farklı bölgelerinde, toplamda 25 ülkeden gelen öğrenciler kabul ediliyor. Öğrenciler, farklı şartları karşılamak koşuluyla üniversiteye kabul edilmektedir.

Bu ülkeler arasında Türkiye dışında; İsviçre, Tanzanya, Mısır, Kore, Maldivler, Moldova, Malezya, Sırbistan, Finlandiya ve Yunanistan gibi ülkeler yer alır. Online başvuru süreçlerinden sonra kabul ve davetiye mektubu alan öğrencilerin, evrakları kısa süre içinde üniversite yönetimine ulaştırması gerekir. Bu aşamada tüm evrak hazırlama ve ödeme işlemlerini danışmanınız aracılığıyla sorunsuzca halledebilirsiniz. Rusya yüksek lisans başvurusu ya da diğer program başvurularında ücretler farklılıklar içerebilir.  AIDS başta olmak üzere bazı hastalıklar konusunda da raporlar istenmektedir. Başvuru belgelerini detaylıca öğrenmek ve başvuru sürecini resmi anlamda yürütmek adına profesyonel bir destek almak size büyük bir avantaj sağlayacaktır.

RUSÇA HAZIRLIK

Moskova Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi içinde okumaya hak kazanan öğrenciler, bir sene hazırlık okumakla yükümlüdürler. Aynı zamanda kendi alanlarında branş eğitimlerini alabilmeleri için dil programlarının yoğunlaştığı hazırlık dönemini başarılı şekilde tamamlamak zorundadır.

Sene sonunda gerçekleşen dil sınavlarında başarı puanına ulaşan öğrenciler, bu hakkı elde eder. Hazırlık aşamasında üç anadal üzerine eğitim verilir. Hazırlık aşaması sayesinde şehre ve okula adapte olma durumunuz hızlanacaktır.

BÖLÜMLER VE ÜCRETLER

Moskova Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi kapsamındaki temel bölümler şu şekildedir:

  • Deneysel ve teorik fizik,
  • Teknoloji ve fizik
  • Elektronik
  • Bilişim güvenliği
  • İleri teknoloji yönetimi
  • Nükleer mühendislik

Lazer teknolojilerinden Nükleer fiziğe, Plazma ve Reaktör Sistemlerine kadar çok geniş yelpazede spesifik bölümler sunan üniversite bölümleri için size en yakın ELT ofisinden ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

KONAKLAMA

Moskova Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi’nde günümüzde toplamda 7 adet büyük yurt binası vardır. Yurt ücretleri Rus rublesi olarak belirlenmiştir.  Koridor tipi oda, blok oda ve düz oda şeklinde oda tiplerinden söz edilebilir. Tüm bu odaların fiyatları ve olanakları birbirinden farklıdır. Yurt ücretleri ortalama 100$ ile 120$ aralığında değişir.

DÜNYA SIRALAMASI (RANKING)

QS tarafından açıklanan sıralamaya göre Moskova Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi, güncel olarak kendine 373. sıradan yer bulmayı başarmıştır.

SPOR OLANAKLARI

Moskova Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi’nin hem yurt binalarında hem de kampüs alanında spor yapabileceğiniz çok sayıda alan bulunur. Aynı zamanda spor dallarına ait öğrenci kulüplerine yazılarak da müsabakalara ya da etkinliklere aktif şekilde dahil olabilirsiniz. Bunun dışında hazırlık dönemi boyunca beden eğitimi dersleriyle sportif etkinlikler ile her daim iç içe olmanız da mümkün.

Moskova Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi içinde yüzme, spor jimnastiği, futbol, voleybol, tenis, basketbol, fitness, hokey, bilek güreşi, sambo, rugby gibi farklı spor türleriyle ilgilenebilirsiniz. Rusya’da üniversiteler arasında belli spor dallarına ilişkin turnuvalar düzenlenmektedir ve Moskova Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi bu turnuvalara düzenli olarak katılım göstermektedir.

ÖĞRENCİ YAŞAMI

Rusya’nın en popüler şehri ve aynı zamanda da başkenti olan Moskova, pek çok gezilecek mekana sahiptir. Mutlak suretle kendi ilgi alanınızla örtüşen bir sosyal etkinliğe dahil olabilir, şehrin tadını doya doya çıkarabilirsiniz.

Kremlin Sarayı’ndan Tarihi Moskova Metrosu’na, Kızıl Meydan’dan Aziz Vasil Katedrali’ne dek birçok tarihi ve kültürel mekanı ziyaret edebilirsiniz. Moskova’da öğrenciler hem uygun olması hem de gelişmiş bir ağa sahip olmasından dolayı metro ulaşımını tercih etmektedir. Sosyal yönünüzü geliştirmek adına kampüs içindeki öğrenci araştırma topluluklarına dahil olabilirsiniz. Öte yandan araştırma laboratuarlarını özgürce ziyaret edebilir, halka açık derslere katılabilir ya da bilim festivallerine katılabilirsiniz.

Okulun, tüm öğrencilere açık olan bir de radyosu bulunmaktadır. Okul içi sorunlarınızın çözümü noktasında “Yurt Konseyi” adı verilen oluşumdan destek alabilirsiniz. Oyun odaları, geziler, film etkinlikleri, turnuvalar vs. bu oluşum tarafından organize edilir. Okul içinde öğrencilerin oluşturduğu sayısız topluluk bulunmaktadır ve bunlar büyük ölçüde yabancı öğrencilerin adaptasyon sürecini hızlandıran bir içeriğe sahiptir.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA