GENEL BİLGİLER

Rusya’da üniversite okumak sandığınız gibi zor bir olasılık değildir. Not ortalamanızın uygun olması dışında talep edilen belgeleri eksiksiz şekilde temin etmeniz, şansınızı ciddi oranda artıracaktır. Rusya’da ne kadar başarılı ve sağlam bir eğitim politikası olduğu, buradaki pek çok üniversitenin kuruluş tarihinden de kolayca anlaşılmaktadır.

Lisans dışında, Rusya’da master ya da doktora yapmak isteyen binlerce yabancı öğrenci, tercihini bu önemli ülkeden yana yapıyor. Özellikle Asya ve Avrupa kıtalarından yoğun katılımın olduğu Rus üniversitelerinde; Moskova, St. Petersburg, en çok öne çıkan iki şehir.

Ülkenin en büyük ikinci şehri olan St. Petersburg’ta çok sayıda özel ve devlet üniversitesi bulunuyor. 6 milyona yakın nüfusu olan şehirde üniversite okumanın kariyerinize katacağı değerden detaylı olarak söz edeceğiz. Burası dünyanın en eski üniversitelerine ev sahipliği yapması bakımından her daim saygı gören bir bölgedir. Zira St. Petersburg’da kurulan ilk üniversitenin 1724 senesine ait olduğu tarihe not olarak düşülmüştür.

St. Petersburg şehrinde daha çok astronomi, mühendislik, denizcilik, tıp gibi alanlara ilgi vardır. Şehrin en kıymetli üniversitelerinden biri durumundaki St. Petersburg Elektroteknik Üniversitesi, bu içeriğimizin konusunu oluşturuyor. Profesyonel bir destekle güçlendirebileceğiniz başvuru sürecini, Rusya üniversite fiyatları konusunu ve okulun sağladığı önemli olanakları aktarmaya çalışacağız.

ÜNİVERSİTE HAKKINDA

St. Petersburg Elektroteknik Üniversitesi denildiği zaman akla ilk olarak radyo mühendisliği, elektronik ve bilgisayar bilimleri gibi alanlarda uzmanlaşmış bir kurum gelmektedir. Siz de bu alanlarda uzmanlık kazanmak istiyorsanız yönünüzü Rusya’da St. Petersburg Elektroteknik Üniversitesi’ne çevirebilirsiniz.

Her sene üniversite çatısı altında 9 bin öğrenci eğitim görmektedir. St. Petersburg Elektroteknik Üniversitesi çatısı altında 200’ün üzerinde profesör yer alır. Lisans tarafında 19 bilimsel alanda eğitim verilmektedir. Uzmanlık eğitiminde de toplamda 53 eğitim programından söz edilebilir.

St. Petersburg Elektroteknik Üniversitesi, Rusya’nın köklü üniversiteleri arasındadır. 1886 yılında kurulan üniversitede  yabancı öğrenci sayısı 2 binin üzerindedir. Burası sadece normal eğitimiyle değil aynı zamanda yaz okullarıyla da meşhurdur. Yaz okulunda hafta için ortalama 6 saatlik eğitimler verilir. Öte yandan bu süreçte haftada en az bir defa şehir turu organize edilir.

St. Petersburg Elektroteknik Üniversitesi, çoğu zaman karşınıza LETI ya da ETU gibi isimlerle çıkacaktır. Devlet üniversitesi olmanın avantajlarını bariz şekilde yansıtan LETI, elektrik mühendisliği alanında uzmanlaşan ilk üniversite unvanına sahiptir. Tabii bu unvan, sadece Avrupa üniversiteleri için geçerlidir.

Elektroteknik alanında St. Petersburg Elektroteknik Üniversitesi ülkenin her daim öncüsü olmuş ve u konuda yeni projelerle ülkeye katkı sunmuştur. Zaman içinde farklı farklı isimler alan üniversite, mezun istihdamlarını takip etme konusunda şehirde ilk sıradadır.

Teknik üniversitelere talep özelinde Rusya’da 8. sırada yer alan St. Petersburg Elektroteknik Üniversitesi’nin 8 araştırma merkezi, 350 akademik laboratuarı ve 5 araştırma enstitüsü bulunur. Şu anda 82 üniversite ile resmi iş birliği bulunan okulun Konstantin Khrenov, Zhores Alferov gibi ünlü mezunları bulunur.

VİDEO

BAŞVURU TARİHLERİ

İster Rusya yüksek lisans başvurusu isterseniz de doktora/lisans başvurusu yaparken uluslararası öğrencilere özel olarak sunulan takvimi referans almalısınız. Çünkü Rusya’da ikamet eden öğrenciler için başvuru koşulları ve takvim belli farklar içermektedir. St. Petersburg Elektroteknik Üniversitesi’nde başvurula genelde mayıs ayı ile beraber başlar ve süreç ağustos ayına kadar devam eder. Türkiye’den yapılacak lisans ya da yüksek lisans başvurularında en geç haziran ayı gibi işlemlerinizi başlatmanızı tavsiye ederiz.

BAŞVURU VE KABUL ŞARTLARI

Rusya üniversite başvuruları yaptığınızda sadece not ortalaması, temel nitelikleriniz, başarılarınız, geldiğiniz okul, yaşadığınız ülke vs. tek başına kriter olmayabilir. Aynı zamanda Rusya’ya giriş yapmak isteyen her öğrenci adayından belli sağlık testleri de istenir. Özellikle de bu dönemde revize edilen koşullarda sağlık vurgusu öne çıkar.

Profesyonel bir şekilde başvuru sürecini yönetirseniz başarıya ulaşma olasılığınız ciddi anlamda artış gösterir. Başvuruda ön aşamayı geçmeniz durumunda karşınıza yeni koşullar çıkacaktır. Vize, pasaport gibi bürokratik işlemler, resmi davetiye hakkı elde ettikten sonra temin etmeniz gereken belgeler arasındadır. Başvurunuza dair tüm detaylar için ELT danışmanların ücretsiz bilgi alabilir, üniversite ve yurt başvurusu, çeviriler, vize, Rusya’ad havalimanı karşılaması, üniversite kaydı ve sonraki tüm süreçlerde başvurunuzu beraber planlamak için işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

BÖLÜMLER VE ÜCRETLER

Üniversitenin güncel lisans ve master bölüm listesi ve yıllık eğitim ücretlerini sizin için hazırladığımız tablodan inceleyebilirsiniz.

Lisans BölümleriSüreYıllık Eğitim Ücreti
Radyo Mühendisliği4 Yıl2800$
İletişim Teknolojileri ve İletişim Sistemler4 Yıl2800$
Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği4 Yıl2800$
Yazılım Mühendisliği4 Yıl2800$
Radyo Elektronik Bilgi Sistemleri ve Kompleksleri5.5 Yıl2800$
Elektronik ve Nanoelektronik4 Yıl2800$
Nanoteknoloji ve Mikroelektronik4 Yıl2800$
Bilgisayar Mühendisliği ve Bilişim4 Yıl2800$
Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri4 Yıl2800$
Bilgisayar Güvenliği Uzmanlığı5.5 Yıl2800$
Uygulamalı Matematik ve Bilişim4 Yıl2800$
Teknik Sistemlerde Kontrol4 Yıl3000$
Sistem Analizi ve Kontrolü4 Yıl2800$
Elektroenerji ve Elektrik Mühendisliği4 Yıl2800$
Biyomühendislik Sistemleri ve Teknolojileri4 Yıl2800$
Teknosfer Güvenliği4 Yıl2800$
Enstrümantasyon Teknolojisi4 Yıl2800$
Ekonomi4 Yıl2500$
İşletme4 Yıl2500$
Kalite İşletmesi4 Yıl2500$
İnovasyon4 Yıl2500$
Halkla İlişkiler4 Yıl2500$
Dilbilim ve Kültürlerarası İletişim4 Yıl2500$
Yüksek Lisans BölümleriBölüm SüresiYıllık Eğitim Ücreti
Radyo Mühendisliği2 Yıl3000$
İletişim Teknolojileri ve İletişim Sistemleri2 Yıl3000$
Elektronik Tesislerin Tasarımı ve Teknolojisi2 Yıl3000$
Elektronik ve Nanoelektronik2 Yıl3000$
Yazılım Mühendisliği2 Yıl3000$
Nanoteknoloji ve Mikroelektronik2 Yıl3000$
Uygulamalı Matematik ve Bilişim2 Yıl3000$
Bilgisayar Sistemleri Mühendisliği ve Bilişim2 Yıl3000$
Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri2 Yıl3000$
Sistem Analizi ve Kontrolü2 Yıl3000$
Teknik Sistemlerde Kontrol2 Yıl3000$
Elektroenerji ve Elektrik Mühendisliği2 Yıl3000$
Enstrümantasyon Teknolojis2 Yıl3000$
Biyomühendislik Sistemleri ve Teknolojileri2 Yıl3000$
İşletme2 Yıl3000$
Kalite Uzmanlığı2 Yıl3000$
Enstrümantasyon Teknolojisi / Lazer Ölçme Teknolojisi (İngilizce)2 Yıl3400$
Biyomühendislik Sistemleri ve Teknolojiler (İngilizce)2 Yıl3400$
Teknik Sistemlerde Kontrol / Otomasyon ve Mekatronik (İngilizce)2 Yıl3400$

KONAKLAMA

St. Petersburg Elektroteknik Üniversitesi içinde toplamda 6 yurt binası bulunur. Odalar en az en fazla 5 kişilik olabilmektedir. Bu tip kriterler elbette fiyat farklarını oluşturmaktadır. 24 saat izlenebilen kamera sistemleri dışında kesintisiz yüksek hızlı internet, yurdun temel olanakları arasındadır. Her katta masa tenisinden bilardoya ilgilenebileceğiniz bazı spor aktiviteleri söz konusudur. Aylık yurt ücreti oda türüne göre 60$ ila 150$ arasındadır.

St. Petersburg Elektroteknik Üniversitesi Dünya Sıralaması

Teknolojik ve genel araştırma puanlarında yıldızı parlayan bir üniversite olan St. Petersburg Elektroteknik Üniversitesi, QS World ranking değerlerine göre kendine 701-750 aralığından yer bulmuştur.

DÜNYA SIRALAMASI (RANKING)

Teknolojik ve genel araştırma puanlarında yıldızı parlayan bir üniversite olan St. Petersburg Elektroteknik Üniversitesi, QS World ranking değerlerine göre kendine 701-750 aralığından yer bulmuştur.

SPOR OLANAKLARI

St. Petersburg Elektroteknik Üniversitesi spor olanakları konusunda son derece aktif bir üniversitedir. Aerobik, futbol, voleybol, basketbol, kaya tırmanışı, boks, satranç, dart, yüzme, en çok ilgi gören branşlar arasındadır. Hatta bu spor dallarının her birinde üniversiteler arası turnuvalar düzenlenir. Eğilimli olduğunuz sporlarda sizler de üniversiteyi temsil edebilirsiniz.

ÖĞRENCİ YAŞAMI

Şehre gelen yabancı öğrenciler kendilerini çok şanslı hissetmelidir; çünkü Petersburg Avrupa’nın en büyük dördüncü şehri olarak bilinir. Baltık Denizi’ne kıyısı olan bu liman şehri, sosyal ve kültürel açından turistlere, öğrencilere pek çok seçenek sunar. St. Petersburg, bu arada dünyanın en çok müze bulunduran şehirleri listesinde her daim üst sıralardadır. Saraylar, manastırlar, katedraller, kiliseler, camiler, parklar, meydanlar, müzeler, tam anlamıyla hayranlık duygusu uyandırmaktadır.

Öte yandan ilk Rus demir yolu ulaşım ağının burada kurulduğunu söyleyebiliriz. Bu açıdan şehir içi demir yolu ulaşım ağı son derece gelişmiş durumdadır. Öte yandan metro, troleybüs ve tramvay da öğrencilerin sıklıkla kullandığı seçenekler arasındadır. Öğrenci kulüpleriyle beraber hareket ederek sosyal, kültürel faaliyetlere dahil olabilir ve uyum sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA