GENEL BİLGİLER

Başta Türk öğrenciler olmak üzere dünyanın her bölgesinden öğrencinin lisans, master ya da doktora programları özelinde Kazan şehrine geldiğini görmekteyiz. Tataristan bölgesinde yer alan üniversiteler, Rusya’da üniversite okumak isteyen yabancı öğrenciler için son yıllarda en çok tercih edilen okullardandır. Kazan Ulusal Araştırma Teknoloji Üniversitesi’ne başvurmadan önce izlemeniz gereken adımları öğrenebilir, kampüs ve şehir hayatından eğitim içeriklerine kadar birçok detaya hâkim olma şansı bulabilirsiniz.

ÜNİVERSİTE HAKKINDA

Pek çok öğrenci Rusya’da lisans ya da yüksek lisans programlarına kayıt olabilmek adına yoğun bir biçimde mücadele vermektedir. Özellikle Rusya üniversite fiyatları da kalitesi ölçüsünde oldukça cazip olduğu için bu ilgi her daim yüksektir. Rusya’da ön plana çıkan üniversitelerin ciddi bir kısmının en az 100-150 yıllık geçmişe sahip olduğu görülmektedir. Nitekim Kazan Ulusal Araştırma Teknoloji Üniversitesi de bu bağlamda değerlendirilebilir.

Kazan şehrinin en büyük üniversiteleri arasında gösterilen Kazan Ulusal Araştırma Teknoloji Üniversitesi, 1932 senesinden bu yana hizmet vermektedir. Özellikle Rus havacılık sektörüne olan katkıları yadsınamaz olan üniversitenin 30 bin civarında öğrencisi bulunmaktadır. Havacılık dışında motor, imalat ya da telekomünikasyon konularında da fark yaratan okullardan biri olan Kazan Ulusal Araştırma Teknoloji Üniversitesi, çok sayıda araştırmaya ev sahipliği yapmıştır.

Üniversite, dünya çapında yürüttüğü iş birlikleriyle gücünü daha da artırmıştır. Türkiye’den ise İstanbul Teknik Üniversitesi ile ortak projeler üretir. Toplamda 6 yurt binası ve 5 spor kompleksi bulunan Kazan Ulusal Araştırma Teknoloji Üniversitesi, 150 profesör ve 600 doçenti bünyesinde barındırır. Günümüzde aktif olarak 25 bin civarında öğrencisi bulunur. Üniversite çatısı altında yaklaşık olarak 70 kadar bölümde eğitim verilir.

Kazan Ulusal Araştırma Teknoloji Üniversitesi yedi fakülteye sahiptir. Aynı zamanda 11 araştırma merkeziyle eğitim kalitesindeki çıtayı önemli ölçüde artırır. Dört ayrı kıtadan akademik iş birlikleri yaratan okul, son adını 1992 senesinde almıştır. Okulun kuruluş dönemindeki adı Kazan Kimya Teknolojisi Enstitüsü şeklindedir. Bilimsel alandaki ilerleyişini modern eğitim metotlarına borçlu olan Kazan Kimya Teknolojisi Enstitüsü, öğrencilerine geniş bir istihdam alanı yaratır.

Bilim insanları Peter Kirpichnikov, Victor Kafarov ve Yuri Klyachkin, üniversitenin en çok bilinen ve en başarılı isimleri arasındadır. Kazan Kimya Teknolojisi Enstitüsü’nün en önemli referanslarından bir tanesi de ISO 9001: 2008 Kalite Standardı sertifikasına sahip olmasıdır.

Kazan Devlet Araştırma Teknoloji Üniversitesi’nde uygulanmakta olan tüm programlar ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi standardı sertifikalıdır. Öte yandan Avrasya Pasifik Üniversitesi Ağı’na bağlı durumdadır. 2010 senesinde “ulusal araştırma enstitüsü” unvanını almaya hak kazanan üniversite, dünyada kısaca KSTU olarak tanınır.

Rusya yüksek lisans başvurusu ya da diğer eğitim programlarına dair başvurular söz konusu olduğunda profesyonellerle çalışmanız önemlidir. Profesyonel eğitim danışmanlarından destek almak kaydıyla başvuru sürecinizi çok başarılı bir şekilde yönetebilir ve Kazan bölgesindeki bu dünyaca ünlü üniversitenin kapılarını ardına kadar açabilirsiniz.

VİDEO

BAŞVURU TARİHLERİ

Başvuru işlemleri genelde nisan ayı ile beraber başlar ve süreç eylül ayının sonlarına dek sürer. Sınavların, hazırlık eğitim döneminin veya standart eğitim programlarının tarihleri her sene güncellenir ve online olarak yayınlanır. Başvuru tarihlerini kaçırmanız durumunda o sezon için şansızı maalesef kaybedersiniz. Bu nedenle okulun duyuruları kısa aralıklarla takip edilmelidir.

BAŞVURU VE KABUL ŞARTLARI

Rusya üniversite başvuruları oldukça titiz bir biçimde yürütülmelidir. Bu noktada her üniversitenin kendine göre belirlediği özel koşullar söz konusu olabilir.

Kazan Ulusal Araştırma Teknoloji Üniversitesine her sene Türkiye’den de çok sayıda öğrenci başvurusu söz konusu oluyor.  Kazan Ulusal Araştırma ve Teknoloji Üniversitesi’nden onay alabilmeniz için başarı kriterlerini karşılamanız gerekir. Bu koşullar yüksek lisans ya da lisans programlarına göre de değişiklik gösterebilir. Örneğin lisans düzeyinde eğitim görecekseniz ülkenizde girmiş olduğunuz üniversite puanı ölçü alınacaktır.

Master aşamasında ise doğrudan kendi branşınız ile ilişkilendirilecek  bölümlere yönelmelisiniz. Hazırlık sertifikasını başarılı şekilde almak adına B1 düzeyine Rusça şartı bulunur. Bu nedenle başvuru öncesinde dil eğitimi almanız size avantaj sağlayacaktır. Bütün başvuru süreci online olarak yürütülür. Pasaport, fotoğraf, sağlık raporları, not dökümü, kayıt sözleşmesi ve diplomanın aslı, istenilen bazı belgeler arasındadır.

RUSÇA HAZIRLIK

Rusya’da alacağınız eğitimden önce zorunlu olarak hazırlık aşamasından geçmek durumundasınız. Bu aşama hem okula adapte olmanızı güçlendirecek hem de dil yeteneklerinizin gelişmesini sağlayacaktır. Yabancı öğrencilerden meydana gelen gruplar 8-10 kişilik sınıflarda eğitim alırlar.

Aynı zamanda eğitimlerini tamamladıklarında Rusça sınavını geçmekle yükümlü olurlar. Rusça hazırlık sadece lisans değil aynı zamanda diğer eğitim programları için de geçerlidir. Gruplar sene boyunca toplamda yaklaşık olarak 800 saat hazırlık eğitimi görür.

BÖLÜMLER VE ÜCRETLER

Kazan Ulusal Araştırma Teknoloji Üniversitesi çatısı altında yer alan pek çok lisans, master ve doktora programı bulunur. Her bölümün eğitim süresi ve ücreti birbirinden farklıdır. Aşağıdaki tablodan güncel fiyatları net şekilde öğrenebilirsiniz. Şu anda Kazan Devlet Araştırma Teknoloji Üniversitesi’ne bağlı enstitü ya da bölümlerden bazıları şu şekildedir:

BölümSüreYıllık Eğitim Ücreti
Hazırlık Bölümleri
Rusça Hazırlık1 Yıl4500$
Lisans Bölümleri
Makina Mühendisliği4 Yıl1650$
Uçak Mühendisliği4 Yıl1650$
Nano Teknoloji Mühendisliği4 Yıl1400$
Elektronik ve Nanoelektronik Mühendisliği4 Yıl1650$
Elektrik Mühendisliği4 Yıl1750$
Malzeme Bilimi ve Mühendisliği4 Yıl1750$
Gemi inşa ve Gemi Makineleri Mühendisliği4 Yıl1400$
Uçak Gövde-Motor Bakım4 Yıl1600$
Biyomedikal Mühendisliği4 Yıl1600$
Telekomünikasyon Mühendisliği4 Yıl1600$
Bilgisayar Mühendisliği4 Yıl1400$
Yazılım Mühendisliği4 Yıl1400$
Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri4 Yıl1400$
Billgi iletişim Teknolojileri ve Sistemleri4 Yıl1600$
Uygulamalı Bilişim4 Yıl1650$
Optik ve Akustik Mühendisliği4 Yıl1650$
Müzik Aletleri Yapımı4 Yıl1600$
Güç ve Isı Mühendisliği4 Yıl1600$
Güç ve Makine Mühendisliği4 Yıl1600$
Kontrol Mühendisliği4 Yıl1600$
Fizik Mühendisliği4 Yıl1600$
Çevre Mühendisliği4 Yıl1600$
Ekonomi4 Yıl1600$

KONAKLAMA

Rusya’da üniversiteye bağlı bir yurtta kaldığınız zaman, aylık olarak 20-60 dolar arası bir ödeme yapmanız gerekir. Bu durum yurtların olanaklarına göre değişir. Kazan Ulusal Araştırma Teknoloji Üniversitesi içinde toplamda 6 adet yurt binası bulunur. 2-3 kişilik odalarda hemcinsleriniz ile konaklayabilirsiniz. Yurt içinde mutfak, banyo gibi olanaklar dışında sportif ve sosyal açıdan da pek çok aktivite sizleri beklemektedir.

SPOR OLANAKLARI

Kazan Ulusal Araştırma Teknoloji Üniversitesi kampüs alanında ve yurtlarında çok sayıda spor alanı bulunur. Açık ve kapalı spor tesisleri, modern salonlar, yüzme havuzları, öğrencilerden büyük ilgi görür. Aynı zamanda spor kulüplerine dilediğiniz gibi üye olabilir ve gerek okul içi gerekse de okullar arası turnuvalarda yer alabilirsiniz.

ÖĞRENCİ YAŞAMI

Kazan Ulusal Araştırma Teknoloji Üniversitesi içinde canlı ve son derece aktif bir öğrenci yaşamı söz konusudur. Öğrenci kulüpleri bu yapıyı her daim canlı tutar. Dil kulüpleri, spor, edebiyat, tiyatro, gezi, sinema kulüpleri öğrencilerin sosyalleşmesini sağlar. Kampüs içinde herkes için uygun bir etkinlik bulmak olasıdır.

Tataristan, Rusya’nın gezi açısından en ilginç, en özgün yerlerinden birisidir. Boş zamanlarınızda Kazan şehrindeki kültürel ve tarihi mekanları keşfedebilirsiniz. Ulaşım konusunda metro, otobüs ya da troleybüs biraz daha ön plana çıkar. Kazan şehrinde; Kazan Kremlin, Vasilyev’s Müzesi ve Bauman Caddesi, turistler için en cazip yerler arasındadır.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA