GENEL BİLGİLER

St. Petersburg, Rusya’nın Moskova’dan sonra en önemli şehri olarak tanınır. Özellikle edebiyatta, meşhur klasik romanlarda karşımıza sıkça çıkan bu özel ve büyüleyici şehir, uzun süre boyunca Rus Çarlığı’nın da başkentliğini yapmıştır. St. Petersburg denilince aklınıza sadece şehrin tarihsel ve kültürel zenginliği geliyorsa yanılıyorsunuz. Çünkü bölge aynı zamanda eğitim konusundaki yatırımlarıyla da dünya çapında isim yapmış üniversitelere sahip durumda.

Farklı kültürlerden gelen öğrencileri bünyesinde barındıran üniversiteleriyle her daim bir cazibe merkezi olan St. Petersburg, Rusya’da üniversite okumak konusunda hayalleri olan öğrencilerin öncelikli tercihlerinden biridir. Siz de St. Petersburg şehrinde üniversite okumayı planlıyorsanız başvuru sürecinizi profesyonel bir danışmanlık hizmetiyle pekiştirebilirsiniz.

Rusya’da master ya da lisans eğitimi almak isteyenlere büyük ayrıcalıklar sunan şehrin ilk üniversitesi 1700’lü yıllarda kurulmuştur. Bu anlamda dünyanın en eski üniversitelerine ev sahipliği yaptığını rahatlıkla ifade edebiliriz. Buranın köklü üniversitelerinden bir tanesi de St. Petersburg Amiral Makarow Denizcilik Üniversitesi’dir.

ÜNİVERSİTE HAKKINDA

St. Petersburg Amiral Makarow Denizcilik Üniversitesi, ülkenin köklü denizcilik üniversiteleri arasında görülür. 1876 senesinde kurulan St. Petersburg Amiral Makarov Denizcilik Üniversitesi, ilk etapta Leningrad Denizcilik Teknik üniversitesi ismine sahiptir. Sovyet Dönemi sonrasında adını değiştirmiş ve bugünkü ismine kavuşmuştur.

Üniversite kapsamında bugün 510 öğretim görevlisi ve 89 profesörü bulunur. Deniz taşımacılığı sektörüne nitelikli personeller yetiştiren St. Petersburg Amiral Makarov Denizcilik Üniversitesi, bu alanda Rusya özelinde bir markadır. Akademisyenlerin birçoğu gemilerde iş deneyimlerine de sahiptir. Bu durum öğrencilere çok önemli avantajlar sağlamaktadır. Üniversitenin farklı ülkelerle yaptığı iş birliktelikleri de öğrencilerin iş bulma süreçlerini destekler.

Denizcilik ve İç Nakliye Üniversitesi olarak da bilinen üniversite, toplamda yedi ayrı şubeyi içinde barındırır. Ana eğitim merkezi Petersburg’da yer alan okulun 15 bine yakın aktif öğrencisi vardır. Üniversite, uluslararası faaliyetleriyle ön plana çıkar. Şu anda güncel olarak 20 ayrı global şirket ile iş birliği vardır. Bu iş birliklerinde özellikle akademik kadroda yer alan profesörler aktif şekilde rol alır. Bu köklü denizcilik akademisi, simülasyon merkezleri, çağdaş kampüsü ve laboratuarlarıyla aldığı ödülleri fazlasıyla hak etmektedir.

St. Petersburg Amiral Makarov Denizcilik Üniversitesi’ne ait kütüphanenin geçmişi 1900’lerin başına denk gelir. Süreli yayınlar, gazeteler ve dergilerle çok geniş bir çizgide öğrencilere destek sunar. Kütüphaneden aynı zamanda dijital olarak da yararlanmanız mümkündür.

VİDEO

BAŞVURU TARİHLERİ

Rusya üniversite başvuruları esnasında güncel tarihleri kaçırmamanız çok önemlidir. Ön kabul aldıktan sonra evrakları teslim etmeniz için size ek bir süre tanınacaktır. Amiral Makarov Üniversitesi’ne en geç haziran ayı gibi başvuracak şekilde sürecinizi planlamalısınız. Ancak bazı bölümlerde yaz sonuna kadar başvurular devam edebilir. Başvuru tarihleri ve sürecine dair en güncel detaylar için size en yakın ELT şubesinden telefon, email ya da yüz yüze bilgi alabilirsiniz.

BAŞVURU VE KABUL ŞARTLARI

St. Petersburg Amiral Makarov Denizcilik Üniversitesi, Rusya yüksek lisans başvurusu ya da lisans başvuruları neticesinde akademik eğitim programlarında kendine yer bulmak isteyen herkese yeni bir şans sunmaktadır. Gerek bürokratik süreçleri başarılı bir şekilde yöneterek gerekse de not ortalamanız sayesinde bu okullardan kabul alabilirsiniz.

Üniversiteye başvuru esnasında başvuracağınız bölümün kontenjanları, lise ya da lisans notlarınız incelenmesi gibi süreçleri iyi incelemeli, özellikle sayısal alanlar için daha önceki eğitim içeriğinizin uygunluğunu kontrol etmelisiniz.

BÖLÜMLER VE ÜCRETLER

Rusya’da üniversite fiyatları diğer Avrupa ülkelerine kıyasla makul düzeydedir. St. Petersburg Amiral Makarov Denizcilik Üniversitesi’nde lisans ve master bölümleri yıllık ortalama 2500$ civarındadır. Aşağıda üniversitenin güncel bölüm ve fiyatlarını görebileceğiniz tablomuzu sizin için hazırladık.

Hazırlık BölümüSüreYıllık Eğitim Ücreti
Rusça Hazırlık1 Yıl5500$
Lisans BölümleriSüreYıllık Eğitim Ücreti
Kaptanlık4 Yıl2700$
Gemi Sürüş Tekniği4 Yıl2700$
Gemi Enerji Santrallerini İşletilmesi4 Yıl2700$
Ulaştırma – Telsiz Cihazların Teknik Çalışması4 Yıl2700$
Otomatik Sistemlerin Bilgi Güvenliği4 Yıl2700$
Gemi İnşası ve Okyanus Mühendisliği4 Yıl2600$
Deniz Altyapı Sistem Mühendisliği4 Yıl2700$
Bilgi Güvenliği4 Yıl2000$
Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri4 Yıl2000$
Uygulamalı Matematik ve Bilişim4 Yıl1800$
Ekonomi4 Yıl2000$
İşletme4 Yıl2000$
Kamu Yönetimi4 Yıl2000$
Hukuk Bilimi4 Yıl2000$
Turizm4 Yıl2000$
Yüksek Lisans BölümleriBölüm SüresiYıllık Eğitim Ücreti
Bilgi Güvenliği2 Yıl2100$
Gemi İnşası2 Yıl2700$
Okyanus Mühendisliği2 Yıl2700$
Deniz Alt yapı Tesislerinin Sistem Mühendisliği2 Yıl2700$
İnşaat2 Yıl2100$
Su Taşımacılığı Yönetimi2 Yıl2700$

KONAKLAMA

St. Petersburg Amiral Makarov Denizcilik Üniversitesi konaklama seçenekleri incelendiği zaman genelde yurtların ve hostellerin tercih edildiğini görüyoruz. Okula ait yurt binalarında internet ve güvenlik, tatmin edici düzeydedir. Odalar ortalama 2-3 kişiliktir. Yurt ücretlerinizi dönemlik olarak yatırabilirsiniz. Aylık yurt ücreti oda türüne göre 60$ – 70$ aralığındadır.

SPOR OLANAKLARI

Burada aldığınız eğitim boyunca spor ile iç içe olma şansını yakalayabilirsiniz. Rusya hükümetinin ve buradaki üniversitelerin spor konusundaki politikaları, teşvik edicidir. Rusya üniversitelerinde on binlerce lisanslı sporcu bulunmaktadır. Nitekim üniversite oyunlarında, turnuvalarda, spor müsabakalarında başarılı öğrencilere tanıklık etmek mümkündür.

St. Petersburg Amiral Makarov Denizcilik Üniversitesi de spor tesisleriyle çok aktif bir üniversite olarak tanınır. Üniversite içinde ve yurtlarda masa tenisi, hentbol, basketbol, satranç, futbol, voleybol için uygun alanlar söz konusudur. Aynı zamanda daha büyük alanlarda kürek, yelken, boks, judo, atılcık, powerbol ile ilgilenebilirsiniz. Her sene üniversite adına ortalama 300 öğrenci, çeşitli turnuvalara ya da resmi organizasyonlara katılım gösterir. Hazırlık aşamasından başlamak kaydıyla her türlü sporla doğrudan ilgilenebilirsiniz.

ÖĞRENCİ YAŞAMI

St. Petersburg, yabancı öğrenciler için çok ideal bir şehirdir. Hem tarihi ve kültürel açıdan zengin olması hem de ekonomik açıdan öğrencileri zorlamaması, önemli avantajlar olarak sıralanabilir. St. Petersburg Amiral Makarov Denizcilik Üniversitesi şehir merkezine yakın bir konumdadır. Bu nedenle kampüste yapacağınız etkinliklerin dışında dilediğiniz zaman şehir merkezinde de vakit harcayabilirsiniz.

St. Petersburg, ülkenin en büyük ikinci şehridir. Burada bir öğrenci için yapılabilecek çok fazla aktivite ve etkinlik söz konusudur. Bu zengin seçenekleri değerlendirebilir ve nitelikli bir şekilde zaman geçirebilirsiniz. St. Petersburg dünyada en çok müze bulunduran şehirler arasındadır.  Ayrıca ulaşım konusunda çok fazla seçeneğin bulunduğu şehirde öğrencilerin aylık harcamaları yurt dahil 300$ civarındadır.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA