DUBLİN ŞEHRİ HAKKINDA

İrlanda yeşillikleriyle , doğasıyla ön planda olan bir ülkedir ve hatta bu sebeple her yıl Mart ayında St. Patrick günleri düzenlenmektedir. Ülkenin sembolü bilindiği gibi 3 yapraklı yoncadır. Bu ülkede hatta tüm dünyada yeşil , yağmur , publar ve sıcakkanlı insanlar denilince aklınıza gelen ilk şehir Dublin’dir. Dublin her şehirden farklı olarak muhteşem bir ambiyansa sahiptir. İrlanda’nın başkenti olan bu şehir ülkenin kuzeydoğusunda yer almaktadır. BBC tarafından Avrupa’da insanların en mutlu olduğu şehir seçilmiştir. Liffey nehrinin etrafında yer alan bu şehir , Avrupa’nın en iyi başkentlerinden bir tanesidir. Şehri bölen Liffey nehridir. Üzerinde ise oldukça harika yapıda köprüler bulunmaktadır.İrlanda şehrine giriş yapmak isteyen öğrenciler İrlanda vizesine başvuru yapmalıdır. Dublin şehri doğasının yanında aynı zamanda mimari yapıları ve tarihi ile de ünlü bir şehirdir. Dublin şehri öğrencilerin çok fazla olduğu bir şehir olup , sokakta yüzlerce öğrenciye rastlanabilir.

Dublini popüler kılan şeylerden en önemlisi ise teknoloji bölgesi olmasıdır. Google , Facebook , E-bay , Linkedin gibi en iyi firmaların merkezleri bu şehirde yer almaktadır. Dublin nüfusu ortalama 1.400.000 civarındadır. Dublin para birimi Euro’dur. İngiltere vizesi ile isteyen kişiler turistik olan Dublin’i ziyaret edebilirler. Avrupa şehirleri ile kıyaslama yapıldığında Dublin şehri yaşam standartları yüksek ve hayatın pahalı olduğu bir şehirdir.Dublin şehrini tercih edecek öğrencilerin en büyük avantajlarından bir tanesi ülkemizden uçuş süresinin kısa olması ve İstanbul’dan sadece 4 saat sürmesidir. Dalaman’dan Ryanair ile direkt ulaşım sağlanabilenen bu şehre diğer firmalar ile de uçuşlar bulunabilir.

DUBLİN’DE YEME İÇME

Dublin sadece doğal güzellikleri ile değil aynı zamanda yeme içme kültürü ile de ön plandadır. En önemli yer ise Publardır. Dublinin simgesi ise dünyaca bilinen Temple Bar Pub’dır.Tempe bar aynı zamanda Dublin’de çok popüler bir caddedir.Bu cadde oldukça hareketlidir ve nehir kenarında yer alır. Yerel tasarımcıların butikleri ve birbirinden güzel restoranlar bu caddede bulunurlar. Dublin’de en meşhur yerlerden biri , bir çok lokasyonda bulunan Bobo’s Burgers’dir. En iyi hamburgerleri sunan bu yeri mutlaka gelen herkes denemelidir. Az önce de değindiğimiz Temple Bar Pub ise yine harika yiyecekler ve biralar sunan , muhteşem bir müzik yapan bardır. İrlanda’lı önemli kişilerin heykelleri bu barda yer almaktadır.Popüler olan bu yerlerin dışındaki hemen hemen her restoranda yerel yemekleri en iyi şekilde tadabilirsiniz. Dublin’de balık yemekleri ve patates ön plandadır. Kendilerine özgü kahvaltıları ise mutlaka denenmelidir. Ve herkesin merak ettiği siyah birayı neredeyse her yerde bulabilirsiniz.

DUBLİN DİL OKULLARI

Dublin’de dil eğitimi öğrencilerin oldukça uygun maliyetlerle eğitim alması ve 25 hafta üzeri programlara kayıt yaptıran öğrencilerin aynı zamanda çalışmalarına olanak sağlamaktadır. Dublin günümüzde oldukça tercih edilen bir şehirdir. Bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi az önce de bahsedildiği gibi uzun dönem öğrencilere çalışma izni vermesi ve öğrencilerin dil eğitimi alırken harçlıklarını çıkarabilmeleri için elverişli oluşudur. Diğer bir neden Dublin’de dil eğitimi öğrencilerin bütçelerine de uymaktadır. Konaklama maliyetlerinin avantajlı olması ve Dublin’de okul seçeneklerinin çok olması , herkesin kendine uygun bir seçenek bulmasını sağlar.

Kısacası İrlanda size her yönden avantajlar sağlayan muhteşem bir doğası olan , her öğrencinin hayatında bir kez dahi olsa gidip görmesi gereken bir şehirdir.

DUBLİN’DE GÖRÜLECEK YERLER

Dublin yeme içme dışında gezebileceğiniz yerler ile de ünlüdür. Dublin Castle , Trinity College , Phoenix Park , National Museum of Ireland , St. Patrick’s Cathedral , Howth , Guiness Storehouse , Grafton Street gibi bir çok yer Dublin’e giden herkesin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerdendir. Bahsedilen Phoenix park eğer bir bisiklete sahipseniz birkaç saat içinde size tüm parkı görebilme imkanı verir. İçinde bulunan hayvanat bahçesini de ziyaret edebilirsiniz. Trinity College Avrupa’da bulunan en iyi üniversitelerden biridir. Özellikle İrlanda’da dil eğitimi alan öğrencilerin mutlaka görmeleri gereken bir yerdir. Guinness Storehouse ise görülecek en güzel yerlerdendir. Uygun bir ücret karşılığında burayı gezebilir ve tadım yapabilirsiniz. St. Patrick’s Cathedral harika bir yapıya sahip nadir bir yerdir. İçerisini görmek isteyenler ziyaret etme şansına da sahiptir. Grafton Street ismi ile anılan bu cadde tam olarak alışveriş için tasarlanmıştır. Sokakta yapılan gösteriler , etkinlikler ve birbirinden güzel mağazalar ile gelen herkesi kendisine hayran bırakan turistik bir caddedir. Yukarıda saydığımız noktaların dışında Dublin Zoo , Malahide Şatosu , Aviva Stadyumu ve onlarcası Dublin’de yer almaktadır.

DUBLİN’DE ULAŞIM

Tüm bunların dışında İrlanda’da dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin en merak ettiği noktalardan bir tanesi şehirde ulaşım nasıldır sorusu olacaktır. Dublin şehiriçi ulaşımın en iyi olduğu yerlerden biri olup , birçok yere yürüyerek ya da bisikletle ulaşım sağlanabilir . Bazı okullarda öğrencilere fayda sağlayacak bisiklet kiralama hizmeti de bulunmaktadır. Tüm bunların dışında otobüs ile de her noktaya ulaşım sağlanabilecektir.

Dublin havaalanı şehre ortalama 10 km mesafede bulunmaktadır. Tek basım biletler satın alınarak uygun fiyatlara otobüs ile ulaşım yapılabilir. Araç kiralamak istenildiğinde ise oldukça dikkatli olunması gerekmektedir. Hız kurallarına uyulmalı ve trafiğin soldan aktığı bilinmelidir.

DUBLİN HAVA DURUMU

Dublin hemen hemen her dönem , hatta yaz aylarında dahi yağış alan bir şehirdir. Kış aylarında hava sıcaklığı ortalama 3-4 derece civarlarındadır. En soğuk aylar Ocak ve Şubattır. Ekim Kasım ayları ile Ağustos ayı en çok yağış alan aylardır. Yaz aylarında hava sıcaklığı ortalama 30 dereceleri bulmaktadır. İrlanda’da dil eğitimi alan öğrenciler mutlaka yanlarında bir yağmurluk götürmeli ya da satın almalıdır. Yaz aylarında Dublin şehri oldukça turist almaktadır.

DUBLİN’DE KONAKLAMA

Ve son olarak İrlanda’da konaklama, en çok merak uyandıran konulardan biridir. Dublin, uygun konaklama maliyetlerine sahip bir şehirdir. Dil okulu öğrencilerinin genellikle ilk tercihleri aile yanı konaklamasıdır. Ancak 25 hafta ve üzeri giden öğrenciler genellikle bu konaklama süresini birer aylık periyotlar şeklinde satın almaktadır. Bunun en önemli nedenlerinden bir tanesi şehirde konaklama çeşitliliğinin çok fazla olmasıdır. Öğrenciler paylaşımlı dairler, arkadaşları ile ev kiralama ya da hostel seçeneklerini tercih edebilmektedirler. Ancak şunu bilmek gerekir ki eğer tek başınıza olacaksanız paylaşımlı konaklama dışındaki diğer tüm seçenekler bütçenizi aşabilecektir. Bu sebeple bunu bilerek hareket ederseniz mutlaka bütçenize uygun olarak doğru bir yerde kalabilirsiniz. Uzun dönem öğrenciler çalışma imkanına da sahip oldukları için kazanacakları paralar ile konaklama masraflarını , hatta bazıları yeme içme masraflarını da çıkarabilmektedir.