GENEL BİLGİLER

İrlanda’nın başkenti Dublin’de bulunan Future Learning (FL) dil okulu, birçok özelliği ile klasik dil okullarından ayrılmaktadır. İngilizceyi sınıf ortamında öğretmenin yanında, uygulamalı olarak da birçok farklı program düzenleyen Future Learning, her yaştan öğrenciye uygun çalışmalar yürütmektedir. Çocuk, genç, yetişkin olması farketmeksizin herkes, FL’de kendine göre bir İngilizce kursu veya kendini geliştirebileceği bir program bulabilmektedir.

İngilizce kurslarının yanı sıra, yaz ve kış kampları, İrlanda’nın en iyi okullarına hazırlık kursları, öğretmen eğitimi programları ve daha birçok çalışma ile FL, modern teknolojiyi de etkin şekilde kullanmaktadır. Eğitimde, bilimde, sosyal hayatta değişen dinamikleri ve trendleri yakından takip eden FL, kaliteli eğitim politikasını da bu çerçevede sürekli olarak iyileştirmektedir.

Future Learning Dil Okulunun bazı programları Dublin’in yanı sıra Athlone ve Sligo şehirlerinde de düzenlenebilmektedir. Öğrencilerin, araştırmalarını yaparken eğitim alacakları şehri de iyi öğrenmelerinde fayda vardır. ELT bu süreçte, hangi şehirde eğitim aldığınız farketmeksizin ulaşım, beslenme, konaklama ve eğlence gibi konularda yardımcı olacak, fikirler sunacaktır.

FUTURE LEARNING DUBLİN DİL OKULU FİYATLARI

İrlanda’da dil okulu ücretlerinin Avrupa’nın diğer şehirlerine göre genel itibariyle biraz uygun olduğu söylenebilir. Future Learning, bu konuda da oldukça rekabetçi fiyatlar sunabilmektedir. İrlanda’daki birçok okula göre daha uygun fiyatlı eğitimlerin verildiği FL, öğrencilerine finansal konularda destek olmaktadır. Özellikle konaklama konusunda, her bütçeye uygun seçenekler sunmakta; onların öğrenci yurdu veya ev sahibi ailelerin yanında kalması için gerekli yönlendirmeleri yapmaktadır.

SUNULAN PROGRAMLAR

Future Learning, İrlanda’da dil okulu denilince, kuşkusuz birçok açıdan akla ilk gelen seçeneklerden biri olmaktadır. Kaliteli bir eğitim, tecrübeli eğitmenler ve sosyal imkanların yanı sıra FL, öğrencilerine sunduğu program çeşitliliği ile de bilinmektedir. Okul, dil eğitiminin yanında çok farklı alanlarda da kurslar ve programlar düzenlemektedir. Bu programlara biraz da yakından bakalım;

STEAM Programı

Bilim, teknoloji, mühendislik, sanat ve matematik (STEAM) konularını kapsayan birçok etkinliğin yer aldığı bir programdır. Öğrenciler, farklı alanlarda kendini geliştirmekte ve aynı zaman oldukça eğlenmektedir. Bu program, İrlanda’nın Dublin ve Athlone şehirlerinde düzenlenmektedir.

Kültürel Programlar

Coğrafya, tarih, biyoloji, edebiyat vb gibi konularda eğitimlerin verildiği programlardır. Dublin ve Sligo şehirlerinde düzenlenen bu program, şehre ve kurs içeriğine bağlı olarak birbirinden keyifli ve eğitici içeriklere sahiptir.
Bilgisayar bilimleri programı: Athlone’da düzenlenen bu programda öğrenciler, kod yazma konusunda İngilizce eğitim almaktadır.

İngilizce Kursları

Bu kurslarda her seviyede İngilizce eğitimi verilmektedir. Katılımcılar, kişisel, sosyal, profesyonel ve akademik anlamda ihtiyaç duydukları İngilizce’yi öğrenebilmektedir.

Dil ve Kültür Deneyimleri

Toplamda 20 saatlik kısa bir program olan bu eğitimde katılımcılar, İrlanda’yı hem sınıf ortamında hem de şehirlerini gezerek öğrenme şansına sahip olmaktadır.

Öğretmen Eğitimleri

İngilizce’yi bilmek ile başkasına öğretebilmek elbette farklı konulardır. Bu programda, İngilizce öğretmenlerine “öğretebilme” becerileri kazandırılmaktadır.

Dublin İşletme Akademisi

Ağustos aylarında 1 haftalık olarak planlanan bu programda katılımcılar, dijital pazarlama ile ilgili teorik ve pratik eğitim almaktadır.

Mini – stay Programları

Bu programlarda öğrenciler, İrlanda’yı okul arkadaşları ve öğretmenleri ile keşfetme şansına sahip olmaktadır. Yıl boyu süren bu programda, öğrenciler İngilizce’yi eğlenceli ve yenilikçi bir ortamda öğrenebilmektedir. Program süresince genellikle misafir ailelerin yanında kalan öğrencilerin hafta içi ve hafta sonları detaylı olarak planlanmaktadır. Öğrenciler hem İngilizce’yi uygulamalı olarak öğrenmekte ve hem de birçok farklı tecrübe edinebilmektedir.

Hesaplamalı Düşünme Programları

7 – 12 yaş arasındaki öğrenciler için 4 günlük olarak planlanan bir programdır. Eğitim boyunca öğrenciler, hesaplama, düşünme, analiz etme ve problem çözme becerisi kazanmaktadır. Oldukça eğlenceli ve eğitici olan bu kurs, öğrencilerin zihinsel gelişimi için çok faydalı konular ve uygulamalar içermektedir.

Kış Programları

11 – 17 yaş arasındaki öğrenciler için 2 – 4 hafta arasında sürebilen bir programdır. Öğrenciler eğitim süresi boyunca üzerinde çalışacakları bir proje almakta; problem çözme becerisi ve ekip çalışması gibi konularda kendilerini geliştirmektedir. İngilizce pratiği yapma ve farklı yeteneklerini keşfetme şansına sahip olan gençler, İrlanda’yı da daha yakından tanıma imkanına da kavuşmaktadır.

İrlanda’da dil okulu fiyatları, farklı parametrelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Kurs içeriği, süresi, eğitimin teorik veya uygulamalı olarak verilmesi, eğitmen sayısı vb gibi birçok konu fiyata doğrudan etki etmektedir. En doğru bilgileri, dil okulu başvuru ve kayıt işlemleri için destek aldığınız kurumdan öğrenebilirsiniz.

VİDEO

SOSYAL AKTİVİTELER

Tüm sosyal aktiviteler öğrencilerin sosyalleşmesi ve özellikle konuşma pratiğini geliştirmesi için aylık olarak düzenlenmektedir. ISE dil okulunun girişinde ortak panoda devamlı güncellenir ve öğrenciler sosyal aktiviteleri bu duyuru panosundan takip eder. 

Bu aktiviteler eğitmenlerin organize ettiği, yeni insanlarla tanışmak, tarihi Dublin şehrini keşfetmek ve anadili İngilizce olan bir rehberle pratik yapmak için harika bir yöntemdir. Çok çeşitli ücretsiz tur ve kulüpler, akşam etkinlikleri ve sunulan heyecan verici geziler her hafta farklı olarak düzenlenir.

KONAKLAMA

İrlanda’da dil kursu arayışı içerisinde olan öğrenciler için okul dışında da birçok farklı parametre bulunmaktadır. Dil okulu seçiminde, şehir içi ulaşım, beslenme ve konaklama gibi konular da önem kazanmaktadır. İrlanda’da konaklama seçenekleri arasında, öğrenciler özellikle son yıllarda misafir ailelerin yanında kalmayı tercih etmektedir. Bunun yanı sıra, eğer varsa dil okullarının anlaşmalı olduğu öğrenci yurtları da bir diğer popüler seçenektir.

Dil eğitimi için Dublin’e gelen öğrencilerin sayısı her geçen yıl arttığı için evlerinde öğrenci ağırlayan ailelerin sayısı da sürekli artış göstermektedir. Aile yanı konaklamaların çeşitli avantajları bulunmaktadır. Her şeyden önce, ana dili İngilizce olan bir ailenin yanında kalan öğrenciler, sürekli olarak pratik yapma şansına sahip olmaktadır. Bunun yanında, Dublin’i ve İrlanda’yı daha yakından tanıyabilmekte ve ülkenin kültürü, gelenekleri ve hayat tarzlarını daha iyi öğrenebilmektedir. FL dil okulu, öğrenciler için ev sahipliği yapmak isteyen aileler ile anlaşma yapmakta ve başvuru yapan öğrencileri, anlaşmalı ailelere yönlendirmektedir. Her aile, 1, 2 veya 3 öğrenci ağırlayabilmektedir.

Konaklama seçenekleri arasında özellikle son yıllarda, öğrenci yurtları da ilgi görmeye başlamıştır. Bu yurtlar, doğrudan öğrenci tarafından belirlenip gerekli işlemler bizzat öğrenciler tarafından yürütülebilmektedir. Bunun yanı sıra, FL’den destek isteyen öğrencilere de okul, bütçe, imkanlar ve okula uzaklık gibi parametreleri değerlendirerek uygun bir yurt önerisinde bulunabilmektedir. Yurt kalan öğrenciler de dünyanın farklı yerlerinden gelen öğrenciler ile tanışma ve arkadaşlık kurma şansına sahip olabilmektedir. Böylelikle, farklı dilleri, kültürleri, ülkeleri yakından tanıyabilme ve bir dünya insanı olma yolunda önemli bir ilerleme kaydedebilme imkanı bulabilmektedir.

DUBLİN ŞEHRİ

İrlanda’nın başkenti Dublin, Avrupa’nın refah seviyesi en yüksek olan şehirlerinden biridir. Özellikle son yıllarda öğrencilerin gerek lisans ve lisansüstü eğitim, gerekse dil eğitimi için ilk sıraya koyduğu Dublin, modern, yenilikçi ve teknolojinin en ileri düzeyde kullanıldığı eğitim metotları ile öne çıkmaktadır. Dünya standartlarında dil eğitimi verilen okullarda öğrenciler, İngilizce’yi kısa sürede akıcı bir şekilde konuşabilmektedir.

Dublin’in en önemli özelliği kozmopolit bir şehir olmasıdır. Bunda dünyanın hemen her yerinden dil eğitimi ve akademik eğitim için çok sayıda öğrenciyi ağırlamasının payı büyüktür. Dublin’e gelen öğrenciler, farklı ülkelerden ve kültürlerden gelen kişileri tanıma, uluslararası ve kıtalararası arkadaşlıklar kurma şansına sahip olmaktadır.

Dublin, özellikle yaz aylarında oldukça güzel olmaktadır. Sıcaklık ortalamasının yazın 25oC olduğu şehirde, öğrenciler ders dışı vakitlerini dışarıda en güzel şekilde değerlendirebilmektedir. Dublin’in, bir körfez şehri olduğunu ve uzun bir kıyı şeridine sahip olduğunu belirtmekte fayda var. Bu da şehri, doğal güzellikler yönüyle de ön plana çıkarmaktadır.

Dublin, sosyal yaşam anlamında da oldukça dinamik ve renkli bir şehirdir. Çok sayıda sinema, opera, tiyatro, müze ve sanat galerisinin olduğu şehirde, öğrenciler, yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde birçok kültürel değeri tanıma ve öğrenme imkanına sahip olmaktadır. Özellikle, gece hayatı oldukça hareketli olan Dublin’de eğlenceli vakit geçirebileceğiniz çok sayıda aktivite mevcuttır.

ELT tavsiyesi: Pub Crawl denilen aktivitelere katılın! Bu etkinlikte belirli bir ücret ödeyerek genellikle akşam vakitlerinde, şehir merkezindeki pub adı verilen birçok gece kulubünü geziyorsunuz. Grup halinde güzenlenen bu etkinlikte çok sayıda arkadaş edinme ve şehri tanıma şansına sahip oluyorsunuz.

ULUSLARARASI ÖĞRENCİ ORANI

Future Learning (FL), sadece İngilizce dil eğitimi veren bir okul olmanın ötesinde, öğrencilerine hayatları boyunca unutamayacakları deneyimler yaşatmayı amaçlamaktadır. FL, sadece İrlanda’da değil Avrupa’nın birçok ülkesine göre, uluslararası öğrenci ve kültürler arası deneyim kazandırma oranı en yüksek olan okullardan biridir. Dünyanın dört bir yanından buraya gelen öğrenciler, İngilizce öğrenmekle kalmamakta, aynı zamanda farklı kültürler hakkında bilgi sahibi olabilmektedir. Bu noktada, sadece bu amaç ile oluşturulmuş bir program bahsetmekte fayda vardır.

Transnasyonel eğitim adı verilen bu program kapsamında öğrenciler, iletişim becerileri, teknoloji tabanlı proje çalışmaları ve kültürlerarası deneyimlere odaklanmaktadır. Öğrenciler, bu programda sadece dil ve dünya hakkındaki gerçekleri ezberlemekle kalmamakta; fikirleri İngilizce yoluyla anlama ve açıklama yeteneğini geliştirmektedir. Bu programa, Hindistan’dan Rusya’ya, Meksika’dan Brezilya’ya kadar dünyanın her yerinden öğrenci katılmaktadır.

FL, uluslararası bir eğitim kurumu olma yolunda her geçen yıl çok önemli ilerlemeler kaydetmektedir. Okulun eğitim politikasında bunun için ayrı hedefler konulmakta ve takip edilmektedir. Bu nedenle, İrlanda’da dil eğitimi için FL’e gelen öğrenciler, ulusal veya bölgesel bir okula değil, uluslararası bir eğitim kurumuna gelmiş sayılmaktadır.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA