Dortmund Teknik Üniversitesi (TU)

Dortmund Hakkında

Dortmund, Almanya’nın Ruhr bölgesinde yer alan Kuzey Ren-Vestfalya eyaletine bağlı bir şehirdir. 580 bin nüfusuyla, bölgesinin 1., Almanya’nın 7., Avrupa Birliği’nin 34. büyük şehridir.  Dortmund’un canlı ve çok yönlü kültürel yaşamı ile şehirde vakit geçirmek için sayısız seçenek vardır. Operasıyla, bölgesel ve uluslararası fuarlarıyla, futbol stadyumu ile ne yapacağım diye çok fazla düşünmezsiniz. Şehirde amatör ve profesyonel anlamda çok çeşitli spor imkanı da vardır. Borissia Dortmund futbol takımı şehrin lokomotifidir, 7 kez Alman 1. Futbol Ligi şampiyonlukları vardır. Borissia Dortmund stadı her yıl büyük bir üniversite amfisine döner. Rektör yeni öğrencileri Borissia Dortmund stadında düzenlenen törende selamlar.

Dortmund Teknik Üniversitesi

Dortmund Üniversitesi – İngilizce TU Dortmund University , Almanca: Technische Universität Dortmund- Ruhr Bölgesindeki kömür ve çelik endüstrisinin düşüşe geçtiği dönem olan 1968’de kurulmuştur.  Bugün 100’den fazla ülkeden gelen 3,000’den fazla uluslararası öğrencisiyle , 6700 çalışanı,  67 lisans ve master programıyla şehrin ve Ruhr bölgesinin şekillenmesinde önemli rol oynamıştır. Kampüste yer alan 2 Yüksek-Teknoloji merkezi Avrupa’nın en büyük teknoloji parkıdır.

Dortmund Teknik Üniversitesi Lisans ve Yüksek Lisans Bölümleri

Lisans Bölümleri;

Bilgisayar Bilimleri
Bio Muhendislik Bilimleri
BioKimya
Edebiyat ve Kültür Bilimleri
Elektronik ve Bilgi Teknikleri
Fizik
Iletisim ve Bilgi Bilimleri
İnsaat Mühendisliği
İstatistik
İşletme Bilimleri
İşletme Matematigi
İşletme Mühendisliği
Kimya
Kimya Mühendisliği
Lojistik
Makina Mühendisliği
Matematik
Medya
Mimarlık ve Şehir Mimarlığı
Müzik
Pedagojik Rehabilitasyon
Teknomatematik

Yüksek Lisans Bölümleri;

Bilişim
Biyokimya
Dil Bilimleri
Edebiyat ve Kültür Bilimleri
Eskiçağ Bilimleri
Fizik
İstatistik
İşletme
Kimya
Makina
Matematik
Mimarlık (Şehir Mimarlığı)
Müzik
Otomasyon ve Robotiks
Psikoloji (Insan ve Teknik)

 

 

 

 

 

Lisans İçin Başvuru Şartları

Almanya’da lisans eğitimi için başvuracak olan öğrencilerin LYS sınavına girmeleri ve sınav sonucunda herhangi bir 4 yıllık üniversitede eğitim almaya hak kazanmış olmaları gerekmektedir. Sınav sonucunda yerleştirildiğiniz üniversite devlet üniversitesi ya da vakıf üniversitesi olabilir. KKTC üniversiteleri de bu kapsamda kabul görmektedir. Açık öğretimde ise ilk 2 yılı başarı ile bitirildikten sonra ancak 3. sınıfta geçiş yapılabilir. Sınav sonucu 2 yıl süreyle geçerlidir ve bu süre zarfında başvuru yapılabilmektedir. ÖSYM tarafından yerleştirildiğiniz bölüme, yada aynı puan türüyle alım yapan herhangi bir diğer bölüm için üniversite kayıt başvurusu yapabilirsiniz.

yurtdışında eğitim
yurtdışı eğitim