Yurtdışında TIP Fakülteleri

blank

Yurtdışında TIP Eğitimi

Türkiye’de birçok öğrencinin hayallerini süsleyen TIP Fakülteleri, yurtdışında eğitim alınan üniversiteye göre özel şartlarla kabul sağlamaktadır. Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkeler ikinci bir lisans eğitimi olarak TIP eğitimine kabul sağlarken, İngiltere gibi ülkeler A level denilen 2 yıllık eğitimi Türk öğrencilere şart koşmakta, ancak bu eğitim sonucunda tüm sayısal derslerden yüksek başarıyla mezun olan öğrencilere TIP ve benzeri alanlarda başvuru şansı vermektedir. Yine Almanya ve Avusturya çok yüksek mezuniyet başarısı ve ekstra sınav şartı koşmaktadır. Hemen hemen tüm ülkelerde TIP doktorluğu eğitiminde 3. ya da 4. sınıftan sonra intern olarak hasta bakılmaya başlandığı için, bölümün eğitim dili İngilizce ve eğitim alınan ülkenin dili farklı bir dil ise, öğrencinin o ülkenin dilini de öğrenmesi gerekmektedir. Bu açıdan Türk öğrencileri için yurtdışında TIP eğitimi, en uygun maliyetlerle Macaristan, Çekya, Polonya, Rusya ve Ukrayna gibi ana dili İngilizce olmayan ancak bu eğitimleri İngilizce veren ülkelerde sağlanmaktadır.

ELT, Avrupa’daki bir çok köklü üniversitenin uzun yıllardır Türkiye temsilciliğini yürütmekle beraber bu üniversitelerin TIP fakültesi doğrudan giriş sınavlarını her sene İstanbul’da organize etmektedir.

Aşağıdaki linke tıklayarak 2021 Pecs Üniversitesi doğrudan giriş sınavı hakkında bilgi alabilirsiniz;
https://www.elt.com.tr/haberiniz-olsun/pec-universitesi-tip-fakultesine-giris-sinavi.asp

ELT, öğrencilerini YÖK’ün tanıdığı sıralama kuruluşlarında ilk bin üniversite arasında yer alan üniversitelerine yerleştirir ve öğrencilerinin denklik konusundaki tek yasal merci olan YÖK’ün denklik başvurusu yapma kriterlerini sağlamalarına yardımcı olur. Yıllar önce yurtdışına TIP eğitimi için gönderdiğimiz öğrencilerimiz mezun olmuş, denkliklerini almış, Türkiye’de ya da yurtdışında kariyer basamaklarını tırmanmaktadır. Halihazırda yurtdışında TIP eğitimi alan öğrencilerimiz çok yakında kariyerlerine ilk adımı atacaklar.

Sizi de referanslarımız arasında görmekten mutluluk duyacağız.

ÜLKE ÜNİVERSİTE BÖLÜM YILLIK EĞİTİM MALİYETİ
Macaristan Pecs Üniversitesi Tıp 16.750 USD
Macaristan Szeged Üniversitesi Tıp 15.800 Euro
Polonya Poznan Tıp Üniversitesi Tıp 13.500 Euro
Polonya Lodz Tıp Üniversitesi Tıp 11.000 Euro
Polonya Wroclaw Tıp Üniversitesi Tıp 11.700 Euro
Çekya Charles Üniversitesi Tıp 12.200 Euro
Çekya Masaryk Üniversitesi Tıp 11.760 Euro
Ukrayna Kharkiv Karazin Üniversitesi Tıp 4.000 USD
Ukrayna Summy Devlet Üniversitesi Tıp 4.300 USD
Ukrayna Kiev Taras Shevchenko Üniversitesi Tıp 4.040 USD
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank