Milano Bicocca Üniversitesi

Milano Bicocca Üniversitesi (University of Milano-Bicocca – Unimib), İtalya’da lisans ve yüksek lisans eğitimi almak için en doğru üniversitelerden biridir. İtalya üniversite fiyatları ortalamasına göre uygun bir mali tablo sunan Milano Bicocca Üniversitesi, tüm dünyadan olduğu gibi Türkiye’den de ilgi görmektedir. Yenilikçi ve aktif bir eğitim anlayışına sahip olan üniversite, sadece Milano şehrinin değil aynı zamanda tüm ülkenin en popüler üniversiteleri arasında yer alır.

Nitekim üniversitenin ranking değerleri de bunu açıkça yansıtmaktadır. Dünyanın aynı zamanda en genç üniversitelerinden biri durumundaki Milano Bicocca Üniversitesi, 1998 senesinde kurulmuştur. Milano şehrindeki diğer üniversitelere kıyasla oldukça yeni sayılır. Dünyada 50 yaş ve altındaki üniversiteler arasında ilk 100 arasındadır. Bu sıralamada İtalya özelinde birinci sırada yer alır.

Milano Üniversitesi’nin 90’lı yıllardaki bölünmesi neticesinde oluşmuştur. O dönem burada kurulan kampüs, aynı zamanda kentsel dönüşüm sürecinin bir parçası olmuştur. Milano Bicocca Üniversitesi, günümüzde 16 bölüm ve 37 araştırma merkezi tarafından idare edilir.

Üniversite bugüne kadar çok sayıda evrensel iş anlaşmalarına ve projelere imza atmıştır. Günümüzde Milano Bicocca Üniversitesi’nde yaklaşık olarak 33 bin öğrenci eğitim almaktadır. Üniversite kampüsü ve diğer eğitim binaları, şehir merkezindeki Greco Pirelli adı verilen tren istasyonuna oldukça yakın bir mesafededir.

Üniversite kampüsü yalnızca öğrencilere değil aynı zamanda tüm halka açık durumdadır. Ana kampüs dışında şehrin değişik bölgelerinde de farklı temsilcilikleri bulunur. Kampüs içinde spor merkezi, tıp merkezi, banka ve yemekhane gibi hizmet birimleri bulunur. Bu anlamda kampüs oldukça sosyal ve her daim yaşayan bir yerdir.

Üniversite içine öğrencilerin çok önemli bir bölümü bisiklet kullanmayı tercih eder. Çok güçlü bir akademik kadroya sahip olan ve ününü çok hızlı bir şekilde Milano’nun dışına taşıran Milano Bicocca Üniversitesi, Lombardiya bölgesinin en yüksek nüfuslu üç üniversitesi arasındadır. Her sene Erasmus ve bazı değişim programları üzerinden pek çok uluslararası öğrenci burada misafir edilir. Üniversitenin dönemlik değil, normal bir öğrencisi olmak adına başvuru sürecindeki kriterleri çok doğru ve eksiksiz bir şekilde karşılamalısınız.

Başvuru Tarihleri

İtalya üniversite başvuruları esnasında en sık yapılan hatalardan biri de başvuru tarihlerini kaçırmaktır. Lisans ve yüksek lisans başvuru süreçlerinin farklı olabildiğini hesaba katarak süreci dikkatli bir şekilde takip etmelisiniz. Eğitim sezonu genellikle ekim ayının ilk haftalarında başlar. Ağustos ayının ortasına kadar da başvurular sonuçlanmaya başlar.

Başvuru ve Kabul Şartları

İtalya yüksek lisans başvurusu ya da lisans başvurusu yapmak istediğinizde karşınıza çıkan prosedürleri uygulamanız gerekir. Örneğin lisans başvurusu için temel şartlar arasında 12 senelik temel eğitimin tamamlanması bulunur. İngilizce eğitim almayı tercih edenlerin TOEFL ve IELTS sahibi olmaları veya sözlü mülakat aşamasını geçmeleri şart koşulur.

İtalyanca eğitim almak isteyenlerin ise Konsolosluk tarafından belirlenen düzeye gelmiş olması beklenir. Öte yandan bizzat kendi sınavlarını organize eden üniversitelerde söz konusu testte başarılı olmaları beklenebilir. Milano Bicocca Üniversitesi’nde başvuru süreci geçmiş yıllarda posta yoluyla gerçekleşirken; şu anda tüm süreç, pandeminin de etkisiyle tamamen online olarak yürütülmektedir.

İtalyanca Hazırlık Eğitimi

İtalya’daki üniversite sisteminde hazırlık yılına çoğunlukla yer verilmez. Birkaç özel istisna dışında hazırlık eğitimi tercih edilmez. Bunun yerine özel kurslarla, hızlandırılmış derslerle dil konusundaki açığınızı kapatabilirsiniz. Bazı sınav sonuçları ve testler, başvuru sonrasında kriter olarak ele alınır. Bu yeterliliğinizi kanıtlamanız durumunda okula girmeye hak kazanırsınız.

Video

Milano Bicocca Üniversitesi Bölümleri ve Fiyatları

Milano Bicocca Üniversitesi’ne girmek isteyen pek çok yabancı öğrenci, “İtalya’da yüksek lisans fiyatları ne kadar?” ya da “Lisans ücretleri uygun mu?” gibi sorulara yanıtlar aramaktadır. Milano Bicocca Üniversitesi’nde öne çıkan lisans programlarından bazıları; hukuk, sosyoloji, İngilizce tıp, klinik psikoloji ve matematik şeklinde sıralabilir. Yüksek lisans bölümlerinde ise uluslararası ekonomi, klinik psikoloji, pedagoji, deniz bilimleri, fizik, matematik öne çıkar. Tüm bölümlere dair güncel ücretlere aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.

BölümSüre
İngilizce Lisans Programları
School of Medicine and Surgery6 yıl
İngilizce Yüksek Lisans Bölümleri
International Economics2 yıl
Marine Sciences2 yıl
Materials Science2 yıl

Konaklama Seçenekleri

Öğrencilerin ihtiyaçlarına bağlı olarak Milano Bicocca Üniversitesi, pek çok konaklama opsiyonu sunar. Özellikle de yabancı misafirlerin burada konforlu bir şekilde konaklaması adına internetten güvenliğe, yeme-içmeden sosyal aktivitelere kadar birçok detay düşünülmüştür. Öğrencilerin çok azı kiralık ev ya da kiralık oda seçeneklerini değerlendirmektedir.

Öncelik, genellikle ücretsiz devlet yurtlarından yanadır. Çalışma salonları, spor tesisleri ve kütüphanelerin yer aldığı yurt binalarında, öğrencilerin keyifli bir şekilde vakit geçirmeleri adına her şey düşünülmüştür. Yurttaki odaların kaç kişilik olduğu ve genel olanakları, ücret üzerinde etkili olmaktadır.

Milano Bicocca Üniversitesi Dünya Sıralaması

Milano Bicocca Üniversitesi; CWUR World University Rankings değerlerine göre 2020  yılında 344. sırada yer almıştır. Aynı dönemde İtalya’nın en iyi 13. üniversitesi olarak değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmede genel puanı 76,1 olarak belirlenmiştir.

Burs Olanakları

Milano Bicocca Üniversitesi’ne kabul edildiğinizde genel ve yerel burslardan yararlanma olasılığınız yüksektir. Özellikle de başarı durumunuz bunu destekliyorsa, eğitim harçlarının belli bölümünden muaf tutulursunuz. İtalya hükümeti burs konusunda yabancı öğrencilere ciddi bir destek sunmaktadır.

Milano Şehri ve Öğrenci Yaşamı

Üniversitenin büyük ve ana spor salonunda pek çok spor türüyle ilgilenmek olasıdır. Ayrıca fitness salonları, çim sahaları, basketbol ve voleybol sahaları, atletizm pistleri de çok büyük ilgi görmektedir.

Milano, İtalya’nın başkenti olmasa da en popüler şehirlerinden biridir. Özellikle de üniversite eğitimi için tercih edilebilecek en ideal şehirlerden biri olarak değerlendirilir. Çok uluslu bir yapıya sahip olan Milano; tam anlamıyla bir sanat, moda, tarih ve eğitim şehridir. Ülkemizdeki büyük şehirlere kıyasla küçük bir yüz ölçüme sahip olsa da kültürel ve tarihi anlamda son derece yoğun bir yer olan Milano’da üniversite okurken, şehri baştan aşağı keşfedebilirsiniz.

Kuzey İtalya’da bulunmasından dolayı pek çok popüler şehre yakındır ve ulaşım açısından uygundur. Eğlence noktaları genelde şehrin güney kısmında yoğunlaşmıştır. Burada her dönem üniversite arkadaşlarınızla keyifli bir şekilde vakit geçirebilirsiniz. Burada bir öğrenci olarak kendi bütçenize ve isteklerinize göre aradığınız her şeyi bulmanız mümkün.

Şehirde ulaşım genelde metro ve otobüsle sağlanır. Ulaşım maliyetleri aylık 25-30 Euro civarındadır. İtalya’da öğrencilerin haftada maksimum 20 saat çalışma hakkı bulunur. İtalyanca öğrenmeniz durumunda bu hakkınızdan yararlanabilir ve yaşam giderlerinizin bir kısmını bu şekilde karşılayabilirsiniz.

Milano'da Üniversite Okumak

İtalya’nın hem Türkiye ile kültürel anlamda bazı benzerliklere sahip olması, halkının sıcakkanlı olması ve elbette tipik bir Akdeniz ülkesi olması, burayı Türk öğrenciler için oldukça cazip hale getirmektedir. Dünyada ilk 500 sıralamasında en fazla üniversitesi olan ülkeler arasında yer alan İtalya, üst düzey eğitim anlayışı ve köklü üniversiteleriyle bu ilgiyi fazlasıyla hak eder.

Milano’da üniversite okumak adına gerekli olan koşulları yerine getirir ve başvurunuzu doğru zamanda, eksiksiz şekilde gerçekleştirirseniz kariyeriniz açısında eşsiz bir fırsat yakalamış olursunuz. Dünyanın en büyük üniversitelerine ev sahipliği yapan İtalya, YÖK denkliği anlamında da avantajlı bir ülkedir. Aile ve kültür yapısının Türkiye’ye benzemesi sayesinde Türk öğrenciler burada kaldıkları dönemlerde hiçbir sorunla karşılaşmaz.

Milano aynı zamanda İtalya’da en çok turist çeken şehirlerin başında gelir. Popüler bir şehirde eğitim almanın ayrıcalıklarını yaşayabilir ve İtalyanca öğrenerek vizyonunuzu geliştirebilirsiniz. Milano’da yüksek lisans ya da diğer eğitim programlarında yerinizi almak istiyorsanız siz de danışmanlık desteği alarak şansınızı önemli oranda artırabilirsiniz.

İtalya’daki üniversitelerde giriş prosedürleri birbirinden farklı olabilir. Danışmanlarımız, tüm üniversitelerin güncel koşullarına hakimdir ve tüm yenilikleri takip etmektedir. Türkiye’den her yıl yaklaşık 2500 öğrenci İtalya’daki üniversitelere kaydını gerçekleştirmektedir. ELT ile onlardan biri de siz olabilirsiniz.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA