Roma Tor Vergata Üniversitesi

Roma Tor Vergata Üniversitesi, 1982 senesinde kurulmuştur. Roma’daki diğer üniversitelere kıyasla genç bir üniversite olmasına rağmen çağdaş bir eğitim anlayışına ve teknolojik bir altyapıya sahiptir. Roma merkezi ile Roma Tor Vergata Üniversitesi arasında yaklaşık yarım saatlik bir mesafe bulunur.

Ulaşım konusunda öğrenciler için çok fazla seçenek olduğu için şehir merkezine ulaşım zor değildir. Üniversitede mühendislikten tıpa, iktisattan hukuka 27 alan bulunmaktadır. 18 fakülteye, 6 adet kütüphaneye, 106 lisans ve yüksek lisans ve 31 doktora programına sahip olan Roma Tor Vergata Üniversitesinin, dünya çapında pek çok üniversiteyle iş birliği bulunmaktadır.

Üniversitenin toplamda 27 araştırma merkezi mevcuttur. İtalya Uzay Ajansı da aynı zamanda burada bulunur.
Roma Tor Vergata Üniversitesi’ni özgün kılan bir özelliği de oldukça büyük bir botanik bahçeye ev sahipliği yapmasıdır. Roma Tor Vergata Üniversitesi’nin ana kampüsü toplamda 600 hektarlık bir alana yayılır. Villa Mondragone içinde her sene uluslararası düzeyde kongreler düzenlenir. Üniversitede yaklaşık olarak 40 bin öğrenci bulunmaktadır. Okulun sağladığı prestij, bu anlamda öğrenciler adına önemli bir referans olmaktadır.

Roma Tor Vergata Üniversitesi hem eğitim kalitesi hem de şehrin muhteşem yapısı nedeniyle tercih edilmektedir. Sanatın ve kültürün başkenti olarak ün yapan Roma gibi bir şehirde üniversite okumanın ayrıcalıklarını Roma Tor Vergata Üniversitesi sayesinde yaşamanız mümkün.

Başvuru Tarihleri

İtalya üniversite başvuruları, üniversite yönetiminin belirlediği takvime göre oluşturulur. Yerli öğrencilerle yabancı öğrenciler arasında belli prosedür farkları olduğu için süreç daha uzun olabilmektedir. Roma Tor Vergata Üniversitesi’nde başvuru takvimini inceleyebilir ve sürece dahil olabilirsiniz. Okul ise genellikle eylül ayının sonunda ya da ekim ayının başında açılır.

Başvuru ve Kabul Şartları

Roma Tor Vergata Üniversitesi’nde lisans süresi, İtalya’daki çoğu üniversitede olduğu gibi 3 yıldır. B2 İngilizce dil yeterliliği aranan koşullar arasındadır. Yüksek lisans eğitim süresi iki yıldır. Kabul için ilgili lisans bölümünden mezun olmanız ve aynı şekilde uluslar arası geçerliliği olan dil sınavlarından (TOEFL gibi) minimum B2 seviyesinde olduğunuzu belgelemeniz gerekmektedir.

İtalyanca Hazırlık Eğitimi

Roma Tor Vergata Üniversitesinde öğrencilerin hazırlık okumalarına gerek yoktur. Birkaç istisna dışında hazırlık eğitimi tercih edilmez. Yukarıda da belirttiğimiz uluslararası dil sınavlarından yeterli dereceyi almak, giriş aşamasında yeterli görülmektedir.

Video

Roma Tor Vergata Üniversitesi Bölümleri ve Fiyatları

Roma Tor Vergata Üniversitesi eğitim fiyatlarına aşağıdaki tabloyu detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Bölümler ve eğitim süreleri arasındaki farklar, eğitim ücretlerine de yansımaktadır. Bölümlerin önemli bir kısmı İngilizcedir. Roma Tor Vergata Üniversitesi özellikle tıp fakültesi ile öne çıkmaktadır. Bunun dışında yer alan popüler bölümleri aşağıda bulabilirsiniz.

Üniversiteye yapılan başvurular, baştan sona online gerçekleştirilir. Size gelecek olan yanıtlar da aynı şekilde online mecralar üzerinden duyurulur. Başvuru evraklarını taratıp sisteme yükleyebilirsiniz. Ön başvurunuzun olumlu geçmesi durumunda üniversite yönetimi sizden yeni belgeler talep edecektir.

BölümSüreEğitim Ücreti
İngilizce Lisans Bölümleri
Business Administration and Economics3 yıl2500€
Global Governance3 yıl2500€
Engineering Sciences3 yıl1500€
Medicine and Surgery6 yıl 
Pharmacy5 yıl 
İngilizce Yüksek Lisans Bölümleri
Biotechnology2 yıl1.500 €
Business Administration2 yıl2.500 €
Chemistry for Nano-Engineering2 yıl3.770 €
Economics2 yıl2.500 €
European Economy and Business Law2 yıl2.500 €
Finance and Banking2 yıl2.500 €
Art History in Rome, from late Antiquity to the present2 yıl2.800 €
Business Administration and Economics2 yıl2.700 €
Clinical Psychosexology2 yıl2.700 €
Engineering Sciences2 yıl2.700 €
ICT and Internet Engineering2 yıl2.700 €
Mechatronics Engineering2 yıl2.700 €
Physical Activity and Health Promotion2 yıl2.700 €
Physics of Fundamental Interactions and Experimental Techniques2 yıl2.700 €
Physics of Complex Systems and Big Data2 yıl2.700 €
Astrophysics2 yıl2.700 €
European History- Scienze della Storia e del Documento2 yıl2.700 €
Tourism Strategy, Cultural Heritage and Made in Italy2 yıl2.700 €

Konaklama Seçenekleri

Roma Tor Vergata Üniversitesi’ne başarılı bir şekilde kaydınızı yaptırdığınızda sıra en önemli konulardan bir tanesine gelecektir: konaklama. Bu konuda öğrencilerin ilk tercihi devlet yurtlarıdır. Hem uygun fiyatlara sahip olması hem de okula olan yakınlık nedeniyle yurtlar sıkça tercih edilmektedir. Yabancı öğrencilerin kolay adapte olmaları adına da yurtlar avantajlıdır.

Öğrenci yurtlarının olduğu alan toplamda 15 bin metrekare civarındadır ve son derece güvenlidir. Kamera sistemlerinin her binada yer aldığı yurtlarda ücretsiz internet bulunur. Yurt ücretleri özellikle odanızın kaç kişilik olduğuna ve diğer özelliklerine göre değişiklik gösterebilir.

Roma Tor Vergata Üniversitesi Dünya Sıralaması

Roma Tor Vergata Üniversitesi, dünyanın en iyi üniversiteleri arasında genellikle ilk 500’de yer almaktadır. CWUR değerlerine göre üniversite 2021 senesinde 310. sıradadır. QS’nin değerlendirmesinde ise 511. olmuştur.

Burs Olanakları

Öğrencinin geldiği ülke, ailenin gelir durumu, öğrencinin özel durumu, başarıları, sporcu kimliği gibi farklı kriterler burslar üzerinde etkili olabilmektedir. İtalya Avrupa’da en çok burs sunan ülkeler arasındadır. Bu burslara başvurarak eğitim masraflarınızı önemli oranda hafifletebilirsiniz.

Roma Şehri ve Öğrenci Yaşamı

İtalya’nın başkenti olan Roma, dünyanın en çok turist çeken şehirlerinden birisidir. Ülkenin turizmde olduğu kadar eğitimde de gururu olan Roma’da öne çıkan üniversitelerden birisi de Roma Tor Vergata Üniversitesi’dir. Öğrenciler hem yurtlarda hem de kampüste pek çok sosyal aktivite ve etkinliğe dahil olabilir. Özellikle spor, kültür, bilim ve sosyal alanlarda oluşturulan kulüpler ve üniversite yönetimi tarafından desteklenen öğrenci konseyi, bu tip organizasyonları düzenlemektedir.

Kampüs alanında da yurtlarda olduğu gibi dış ve iç mekânlarda spor yapılması adına uygun salonlar/sahalar ve tesisler bulunur. Okula ait spor kulüplerine üye olduğunuzda, ilgili branşa dair turnuvalara ve etkinliklere katılım gösterebilirsiniz. Üniversite içinde tenis, voleybol, basketbol, yüzme gibi sporlara ilgi duyanlar için uygun fiziksel donanım mevcuttur.

Öğrenciler bir yandan derslerine yoğunlaşırken diğer yandan da şehre entegre olmaya çalışır. Roma, dünyada en çok tarihi mekâna sahip olan şehirlerden biridir. Adeta bir açık hava müzesi olan şehirde saraylardan kalelere, köprülerden kiliselere, Akdeniz kültürünü yansıtan yeme-içme mekanlarından plajlara kadar her türlü yeri ziyaret edebilirsiniz.

Roma’ya geldiğinizde bir öğrenci olarak ulaşımda sorun yaşamazsınız. Şehir içinde sizi birçok noktaya ulaştıracak olan metro ve otobüs hatlarını kullanabilirsiniz. Roma’da en çok ziyaret edilen yerler arasında; Kolezyum, Roma Forumu, Kutsal Melek Kalesi, Panteon, Vatikan Müzeleri, Navona Meydanı, Venezia Meydanı bulunmaktadır.

Roma'da Üniversite Eğitimi

Akdeniz ülkesi olan İtaya ile Türkiye arasında hem toplum yapısı hem yeme-içme kültürü hem de iklim açısından büyük benzerlikler söz konusudur. Bu durum, Türk öğrencilerin uyum süreçlerini de olumlu yönde etkiler. İtalya, dünyada ilk 500 içerisine en fazla üniversite bulunduran Avrupa ülkelerinden birisidir. İtalya’da yüksek lisans, lisans ve doktora yapan öğrencilerin diplomalarının YÖK denkliği bulunmaktadır.

İtalya’daki üniversitelerin çoğu köklü üniversitelerdir. İtalya, üniversite fiyatları konusunda da ideal bir ülkedir. İtalya hükümeti üniversite eğitimine önem verir ve politikalarını bu yönde sürdürür. Özellikle yabancı öğrencilere verilen burslar, bunun önemli bir göstergesidir. Diğer taraftan İtalya üniversiteleri maliyet olarak birçok Avrupa ülkesine göre daha uygundur.

Roma’nın sadece bir tarih ve kültür şehri olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü Roma, aynı zamanda bir öğrenci kentidir. Dünyanın en büyük ve en eski üniversiteleriyle bu şehirde karşılaşabilirsiniz. İtalya’da yüksek lisans ya da diğer eğitim programlarına dahil olmak isteyenlerin Roma şehrinde tercih ettiği üniversitelerden birisi Roma Tor Vergata Üniversitesidir.

Elbette bu durum, şehirden şehre ya da üniversiteden üniversiteye göre değişiklik gösterir. Çoğunlukla mayıs ve temmuz ayları arasında gerçekleşen başvurular için profesyonel destek almanız, İtalya’daki üniversiteleri giriş sürecinde size büyük yarar sağlayacaktır.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA