Milano Üniversitesi

Milano Üniversitesi (University of Milan), İtalya’da pek çok açıdan tercih edilebilecek en ideal üniversitelerden biri durumundadır. Her şeyden önce sanatın, modanın ve tarihin şehri olan Milano’da yer alan bir üniversitede okumak size büyük ayrıcalıklar sunacaktır. 66 bin civarında öğrenciye sahip olan Milano Üniversitesi, 1924 senesinde kurulmuştur.

Orijinal adı Universita Degli Studi di Milano şeklinde olan Milano Üniversitesi, bilim-edebiyat akademisinin o dönem bir araya gelmesi sonucunda kurulmuştur. Üniversite çatısı altına toplamda 76 lisans programı ve 8 fakülte yer alır. Ayrıca 60 yüksek lisans programına sahip durumdadır. Çok sayıda bilimsel araştırmaya ve eğitim faaliyetine imza atan Milano Üniversitesi, fizik alanında Nobel ödülü alan R. Giacconi’nin de mezun olduğu üniversitedir.

Okul, Avrupa Araştırmalar Birliği’nin İtalya’daki tek temsilcisi durumundadır. Konum açısından da şehrin tam anlamıyla merkezinde yer alan Milano Üniversitesi, toplu ulaşım seçeneklerinden şehir içi faaliyetlere ve sosyal etkinliklere kadar öğrencilere çok sayıda avantaj sunar. Milano Üniversitesi dünyanın farklı şehirlerinde yer alan pek çok üniversite ile kültürel anlaşmalara imza atar.

Beşeri bilimler dışında tıp eğitimiyle de ön plana çıkan üniversitede programlar genelde İngilizce olarak yürütülür. Milano Üniversitesi’nin toplamda 10 ayrı kampüsü bulunur ve bu kampüslerin çoğu merkezdedir.

Şehre entegre olmak isteyen öğrenciler genelde bisikleti tercih ederler; ancak metro ve otobüs de sıkça tercih edilen opsiyonlardır. 2440 araştırma görevlisi olan Milano Üniversitesi’nde diğer kampüsler Lodi, Brescia ve San Giovanni gibi şehirlerdedir. Günümüzde en önemli fakülteleri arasında Ziraat Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Tıp Fakültesi, Moleküler Biyoloji Fakültesi, Hukuk Fakültesi ve Fen Fakültesi sıralanabilir.

Başvuru Tarihleri

Milano Üniversitesi’nin başvuru tarihleri her sene yönetim tarafından güncellenmekte ve online mecralar üzerinden duyurulmaktadır. Başvuru süresi aylar öncesinden bildirildiğinden, öğrencilerin hazırlanmaları için yeterli süreleri bulunmaktadır. İtalya üniversite başvurusu yaptığınız zaman tüm hazırlıklarınızı tamamlananız gerekir. Milano Üniversitesi’nde bahar ve yaz aylarında başvuru süreçleri devam etmektedir.

Başvuru ve Kabul Şartları

İtalya’da üniversite konusunda uluslararası öğrencilere yönelik prosedürlerde bazı farklılıklar söz konusu olabilir. Özellikle de sağlık temelli hassasiyetlerden dolayı ek belgeler talep edilebilir. Ön başvuru sonucunuzun olumlu olması durumunda üniversite yönetimi sizden yeni belgeler talep eder. Daha önce bu tip yazışmalar posta yoluyla gerçekleşirken; şu anda başvurunuzu internet üzerinden online yapabilirsiniz.

Lisans, yüksek lisans ve doktora programları için şartlar birbirinden farklıdır. Ancak TOEFL ya da IELTS gibi sınavları geçmiş olmanız ve diploma notunuz, seçim aşamasında size yardımcı olacaktır.  Milano Üniversitesi’nde dersler genelde İngilizce olarak verilir. Başvurunuzun kabul edilmesi durumunda kısa süre içinde tarafınıza bir davetiye ulaştırılır.

İtalyanca Hazırlık Eğitimi

Sadece Milano Üniversitesi’nde değil İtalya üniversitelerin pek çoğunda hazırlık eğitimi bulunmaz; ancak İngilizce ya da İtalyanca dil yeterliliği konusunda kendinizi mutlak suretle kanıtlamak durumundasınız.

Video

Milano Üniversitesi Bölümleri ve Fiyatları

İtalya’da yüksek lisans fiyatları da doktora ve lisans bölümleri gibi eğitim süresine bağlıdır. Eğitim sürenize ve bölümünüzün içeriğine göre ödemeniz gereken ücret değişir; ancak bu durumu cazip burs seçenekleriyle dengelemeniz mümkün. Milano Üniversitesi’nin en popüler bölümleri arasında; kimya, biyolojik bilimler, bilgisayar bilimleri, tarım ve çevre bilimleri, uluslararası hukuk, matematik, onkoloji, felsefe, fizik, edebiyat çalışmaları ve veterinerlik gelmektedir. Aşağıdaki tablodan en güncel eğitim ücretlerini inceleyebilirsiniz.

BölümSüreYıllık Ücret
İngilizce Lisans Bölümleri
Artificial Intelligence3 yıl1.052 €
International Medical School (with entrance examination)6 yıl 
İngilizce Yüksek Lisans Bölümleri
Economics and Political Science2 yıl1.052 €
Environmental and Food Economics2 yıl1.052 €
Finance and Economics (MEF) – ex Economics and Finance2 yıl1.052 €
Data Science and Economics2 yıl1.052 €
Industrial Chemistry2 yıl1.052 €
Management of Innovation and Entrepreneurship2 yıl1.052 €
Computer Science2 yıl1.052 €
Management of Human Resources and Labour Studies2 yıl1.052 €
Medical Biotechnology and Molecular Medicine2 yıl1.052 €
Molecular Biotechnologies and Bioinformatics2 yıl1.052 €
Molecular Biology of the Cell2 yıl1.052 €
Plant Sciences2 yıl1.052 €
Safety Assessment of Xenobiotics and Biotechnological Products2 yıl1.052 €
Sustainable Development2 yıl1.052 €
Artificial Intelligence for Science and Technology2 yıl1.052 €
Bioinformatics for Computational Genomics2 yıl1.052 €
Biomedical Omics2 yıl1.052 €
Environmental Change and Global Sustainability2 yıl1.052 €
Geophysics2 yıl1.052 €
Quantitative Biology2 yıl1.052 €
Sustainable Natural Resource Management2 yıl1.052 €
Valorization and Sustainable Development of Mountain Areas2 yıl1.052 €
Politics, Philosophy and Public Affairs2 yıl1.052 €
Plant Service2 yıl1.052 €
Law and Sustainable Development2 yıl1.052 €
Global Politics and Society2 yıl1.052 €

Konaklama Seçenekleri

Yabancı öğrenciler, Milano Üniversitesi’nin devlet yurtlarında konaklayabilir. Yurtlar aynı zamanda üniversiteye adapte olmak ve sosyalleşebilmek adına da öğrencilere önemli fırsatlar sunar. Ana yurt binaları Ca Grande isimli tarihi bir yapıdadır. Üniversite, öğrencilere şehrin farklı bölgelerinde çok sayıda güvenilir konaklama olanakları sunar. Öte taraftan öğrenciler kendi olanaklarıyla da konaklayabilir, uygun kiralık oda seçeneklerini değerlendirebilir.

Milano Üniversitesi Dünya Sıralaması

Milano Üniversitesi, eğitim kalitesi ve verimliliğin kriter olarak alındığı  QS Ranking dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında 325. durumdadır.

Burs Olanakları

Milano şehrinde üniversite okumaya hak kazandığınız zaman en az üç farklı burs seçeneğiyle karşılaşırsınız. Başarı durumunuza ya da gelir durumunuza göre farklı burslardan faydalanabilirsiniz. İtalya, burs konusunda dünyanın en önde gelen ülkelerinden birisidir.

Milano Şehri ve Öğrenci Yaşamı

Milano, İtalya’nın moda, eğitim, sanat ve tarih alanlarında dünyaya açılan penceresidir. İtalya’nın kuzeyinde yer alan bu özel şehirde üniversite okumanın ayrıcalığını yaşamak sizin elinizde! Büyük bir şehir olmasına rağmen aylık öğrenci maliyetleri diğer Avrupa ülkelerine kıyasla makul düzeyde olan Milano, sosyal açıdan çok fazla seçenek sunar.

İtalya üniversitelerinin pek çoğunda spor tesisleri konusunda özel bir çalışma yürütülmektedir. Bunun yansımalarını ülkenin spor organizasyonlarındaki başarılarında görmek mümkündür. Milano Üniversitesi’nin kampüs alanlarında 10’un üzerinde spor tesisi bulunur. Aynı zamanda okul hobi kulüpleri sayesinde farklı spor dallarıyla ilgilenebilir ya da turnuvalara dahil olabilirsiniz.

Milano Üniversitesi öğrenci konseyinin organize ettiği etkinlikler, aktiviteler, hobi kulüpleri ve gezi organizasyonları sayesinde şehre daha hızlı bir şekilde adapte olabilirsiniz. Şehir merkezi ile iç içe olmasından dolayı ulaşımınızı metro ile gerçekleştirebilirsiniz. Konser, tiyatro, sinema, spor etkinlikleri ve festivaller, Milano şehrini her daim canlı tutar. Yemyeşil bir görünüme sahip olan ve tam anlamıyla bir sanat şehri olarak anılan Milano’da üniversite okuyarak, tüm bu heyecan verici avantajlardan yararlanabilirsiniz.

Milano'da Üniversite Okumak

İtalya’da üniversite okumak denildiği zaman genelde akla gelen ilk şehirlerden biri Milano olmaktadır. Öğrenciler için son derece ideal bir şehir olan Milano, köklü üniversiteleriyle ön plana çıkar.

Milano’da lisans ya da diğer eğitim programlarının her biri kendi içinde özel koşullar barındırır. Başvuru öncesinde bu koşulları dikkatli bir şekilde incelemeniz ve gerekli evrakları zamanında teslim etmeniz gerekir. Bu süreçte profesyonel bir danışmanlık hizmeti almak size çok şey katacaktır. İtalya’da üniversite okumanın avantajları arasında eğitim kalitesi, kültürel benzerlikler ve kaliteli şehirler sıralanabilir. Öte yandan Avrupa’da en çok üniversite bursu verilen ülkelerden biri olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Dünyanın en kaliteli 500 üniversitesi arasında çok sayıda üniversitesi bulunan İtalya, her sene 2000-2500 civarında Türk öğrenciyi misafir etmektedir. Türkler, Akdeniz kültürünün de etkisiyle burada kolay kolay yabancılık çekmez. Nüfusu 60 milyon küsur olan İtalya’nın en popüler şehirlerinden biri olan Milano’da üniversite okumak, düşündüğünüz kadar uzak bir olasılık değil! Burada alacağınız diploma YÖK tarafından resmi düzeyde tanınır. Ayrıca Türkiye ve İtalya arasındaki mesafenin uçakla sadece 2 saat olması, eğitim yaşamınız boyunca ulaşım konusunda da size büyük avantajlar kazandıracaktır.

Tüm bu avantajlarının yanına bir de eğitim ücretlerini ve aylık öğrenci masraflarını eklediğimizde Milano Üniversitesi’nin ne kadar doğru bir tercih olduğu daha da iyi anlaşılacaktır. Sözü çok uzatmadan, Milano Üniversitesi’ne dair tüm detayları yakından incelemeye başlayalım.

Milano’da üniversite okumak pek çok kişinin hayallerini süslemektedir. Bu durum ebette lisans ya da doktora gibi farklı programlar için de geçerlidir. Üniversite seçimi yaparken hem ülkeyi ve şehri hem de üniversitenin referanslarını aynı anda değerlendirmeniz gerekir.

Danışmanlarımız Milano Üniversiteleri konusunda her türlü bilgisi eksiksiz şekilde sunacak, kariyer planınızı en doğru şekilde gerçekleştirmenizi sağlayacaklardır.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA