Yurtdışında TIP Eğitimi

Türkiye’de birçok öğrencinin hayallerini süsleyen TIP Fakülteleri, yurtdışında eğitim alınan üniversiteye göre özel şartlarla kabul sağlamaktadır. Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkeler ikinci bir lisans eğitimi olarak TIP eğitimine kabul sağlarken, İngiltere gibi ülkeler A level denilen 2 yıllık eğitimi Türk öğrencilere şart koşmakta, ancak bu eğitim sonucunda tüm sayısal derslerden yüksek başarıyla mezun olan öğrencilere TIP ve benzeri alanlarda başvuru şansı vermektedir. Yine Almanya ve Avusturya çok yüksek mezuniyet başarısı ve ekstra sınav şartı koşmaktadır. Hemen hemen tüm ülkelerde TIP doktorluğu eğitiminde üç ya da dördüncü sınıftan sonra intern olarak hasta bakılmaya başlandığı için, bölümün eğitim dili İngilizce ve eğitim alınan ülkenin dili farklı bir dil ise, öğrencinin o ülkenin dilini de öğrenmesi gerekmektedir. Bu açıdan Türk öğrencileri için yurtdışında TIP eğitimi, en uygun maliyetlerle Macaristan, Çekya, Polonya, Rusya ve Ukrayna gibi ana dili İngilizce olmayan ancak bu eğitimleri İngilizce veren ülkelerde sağlanmaktadır.

ELT, Avrupa’daki bir çok köklü üniversitenin uzun yıllardır Türkiye temsilciliğini yürütmekle beraber bu üniversitelerin TIP fakültesi doğrudan giriş sınavlarını her sene İstanbul’da organize etmektedir.

ELT, öğrencilerini YÖK’ün tanıdığı sıralama kuruluşlarında ilk bin üniversite arasında yer alan üniversitelerine yerleştirir ve öğrencilerinin denklik konusundaki tek yasal merci olan YÖK’ün denklik başvurusu yapma kriterlerini sağlamalarına yardımcı olur. Yıllar önce yurtdışına TIP eğitimi için gönderdiğimiz öğrencilerimiz mezun olmuş, denkliklerini almış, Türkiye’de ya da yurtdışında kariyer basamaklarını tırmanmaktadır. Halihazırda yurtdışında TIP eğitimi alan öğrencilerimiz çok yakında kariyerlerine ilk adımı atacaklar.

Sizi de referanslarımız arasında görmekten mutluluk duyacağız.

ÜLKEÜNİVERSİTEBÖLÜMYILLIK EĞİTİM MALİYETİ
İtalyaMessina ÜniversitesiTıp0 – 2.000 Euro
İtalyaPavia ÜniversitesiTıp0 – 2.000 Euro
İtalyaMilano Bicocca ÜniversitesiTıp0 – 2.000 Euro
İtalyaMilano ÜniversitesiTıp0 – 2.000 Euro
İtalyaRoma Tor Vergata ÜniversitesiTıp0 – 2.000 Euro
İtalyaTorino ÜniversitesiTıp0 – 2.000 Euro
MacaristanPecs ÜniversitesiTıp16.750 USD
MacaristanSzeged ÜniversitesiTıp15.800 Euro
PolonyaPoznan Tıp ÜniversitesiTıp13.500 Euro
PolonyaLodz Tıp ÜniversitesiTıp11.000 Euro
PolonyaWroclaw Tıp ÜniversitesiTıp11.700 Euro
ÇekyaCharles ÜniversitesiTıp12.200 Euro
ÇekyaMasaryk ÜniversitesiTıp11.760 Euro
UkraynaKharkiv Karazin ÜniversitesiTıp4.000 USD
UkraynaSummy Devlet ÜniversitesiTıp4.300 USD
UkraynaKiev Taras Shevchenko ÜniversitesiTıp4.040 USD
RusyaRusya Halkların Dostluğu ÜniversitesiTıp 8.500 USD
RusyaMoskova Devlet Tıp üniversitesi SechenovTıp8.500 USD
RusyaKazan Federal ÜniversitesiTıp5.750 USD
RusyaNijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet ÜniversitesiTıp3.400 USD
RusyaSt. Petersburg Devlet ÜniversitesiTıp5.700 USD